Alkolün vücuttaki mikropları temizlediği dezenfekte ettiği doğru mu?

Alkolün vücuttaki mikropları temizlediği dezenfekte ettiği doğru mu?
E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
82
82 CEVAP

Kardeşim alkol içtiğinde vücutta parçalanıyor steril bir özelliği kalmıyor üstelik toksik olduğu için şeker Türevlerine dönüştürüyor aşırısı verem hastalığını bile tetikliyor benim gibi cahilden. Bu kadar ama günde içilen bir kadeh kalp damar hastalıklarına karşı koruyor Muş özellikle viski be şarap

S

Özellikle viski ona yakın faydası var ama sadece küçük bir kadeh

S

Onun faydasının kat kat fazlası limonda, elmada var. Küçükte olsa özenti yapmış oluyosun. Mütavaziliğin tamamda kelimelerin mahsuru yok gibi gösterdi biraz.

Turgay Sofu 6 yıl

içmek isteyen içsin beni hiç bağlamaz

Sevgi Kazım 6 yıl

Zar zor bıraktım zaten. Başlamak için bahane uydurmaya çalıştım çok. Biride sağlığa faydalı olduğu düşüncesiydi. Kararlı durmak çok zor. Görünce söyledim bende nabim.

Turgay Sofu 6 yıl

bu bahisler içki içmek için değil içki iyi birşey diye iddiam Yok benim başlamayın siz

Sevgi Kazım 6 yıl

aşırızı elbet zararlıdır makul seviyelerde içilirse. Örnek ispanyol bilim adamları araştırma yapıyor hiç alkol içmeyen biriyle makul seviyeler de alkol içen bir kişi nin kalp krizi geçirmesi riskinin %35 daha az olduğunu bilimsel olarak kanıtlamıslar. Ayrıca ingiliz bilim adamları ögrencileri 2 gruba ayırmış bir bira içen ögrencinin içmeyen ile zihninin daha açık ve daha doğru cevaplar verdiğini kanıtlamış bu durum bi muamma. Bi yerimiz kesiliyor alkol döküyoruz vs.

E

Mikroları öldürmediğini biliyorum içerde ama dişe rakı koy Boğaz'a gargara yap falan böyle olayları duydum diş konusu geçici olarak gerçek

Sevgi Kazım 6 yıl

Allah kolaylık versin sana birer birer geliyorlar

Sevgi Kazım 6 yıl

diş sadece küçük bir ayrıntı.

E

Beni tahminimce o mikropları öldürecek oranda bir alkol bizede öldürür

Sevgi Kazım 6 yıl

Dinimiz de Haram olan br şeyin faydası değil zararı vardır ki bizler için yasaklanmştır

H

Sana onunu sordu neden böyle yapıyorsunuz anlamıyorum adam birşey sordu cevap verme senin görüşüne ters ise için demedi içiyorum demedi

Sevgi Kazım 6 yıl

haram olduğunu neye göre söylediniz hayati bey?

Can Alicikus 6 yıl

Ben söylemiyorum, Dinimizde haram dyorum bende doğru söylemesi, Peygamber efendimizn Bir sözü, içki bütün kötülüklerin anasıdır demiş başka söze gerek yok,

Hayati Abaşidze 6 yıl

Hayati Abaşidze hüküm koyma yetkisi sadece Allah'a aittir... Ayetle sabittir,,

Can Alicikus 6 yıl

 Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? (Maide, 5/90,91)

Zühtü Kement 6 yıl

Eger faydasi olsaydi islam haram degil helal kilardi herseyi yedik ictik bi ickimi kaldi onuda icmeyiverelim

N

Haram dan şifa olmaz

A

dini boyutunu da araştırmak lazım peygamberimiz zamanın da sarap içiliyormuş sonra bir çoban çok içmiş sapıtmış (rivayete göre) daha sonra herkes sapıtmaya başlayınca yasaklanmış sayın Hayati Abaşidze .

E

"İçki tüm kötülüklerin anasıdır" hz Muhammed Mustafa (s. A.v)!!!
Bu alkol denen pislik yollarda çok can alıp ocak söndürüyor. Faydasi var diyenlerin hepsi de yalan soyluyor. Bilimsel bir calisma yok. Tek bildikleri sagdan soldan duyma sozcu cumhuriyet birgun hurriyet vs gibi gazetelerden duyduklari asparagas haberlerden ibaret.

Y

Herşeyi siz biliyorsunuz değilmi bizimkiler hep uyurma

Sevgi Kazım 6 yıl

Oyüzden akit okusunlar demi

Yasin Çabukca 6 yıl

okuduğum gazete ne alaka arkadaşım senin okuduğun gazeteler de bilim adına ne var bana onu söyle çok saçma bir tartışma olacak o yüzden uzatmıcam

Eyup Tülün 6 yıl

Yasin Çabukca bıktım ya yemin ediyorum biri midyeye aybaşı oluyor der biri hemen bilimsel bişeyin içine haram diye atlar sonra sen cahil dinsiz ölü verirsin gına geldi artık biliyorsan konuş bilmiyorsan sana haram mı diye soruldu neyse bende uzatmıyorum sonunda sinirleniyorum.

Sevgi Kazım 6 yıl

Benim sen ne okudugumu nereden biliyorsun? Ama ben sizlerin aksam sabah bu gazeteleri okuyup sacma sapan bilgiler edindiginize adım gibi eminim. Oyle olmasa dunyada bile zararlari tum saglik kuruluslarinca onaylanmis bir madde olan alkolu "sagliga yararli" diye savunmazdiniz. Tekrar ediyorum. Alkolun zararli bir madde oldugu kesin olarak tastik edilmistir. Dunya saglik orgutu bile "alkol zararlidir" demistir.

Yasin Yenilmez 6 yıl

Kısmen, doğrudur

H

içtiginiz her ilaç sizi uyuşturuyor ve %90 uyuşturucu hammaddesinden yapılıyor? Haram diyen arkadaşlar

E

İçki haram degil mi?

Yasin Yenilmez 6 yıl

uyuşturucu haram değil mi ?

Eyup Tülün 6 yıl

E nabacaz ameliyata narkozsuz mu girecez? Ya ne kadar sacma sapan argumanlariniz var sizin? Biraz mantik. Biz onu saglik için tibbin önerdigi dozda kullaniyoruz. Fakat sen orada "vucudum mikroplardan temizlensin diye raki bira sarap viski konyak" iciyorum dersen ona guleri.. Cunku alkol almak tıbba göre de zararlı.

Yasin Yenilmez 6 yıl

boyle ayak oyunlariyla degerlendirilirse bir kadinin erkek jinekologa muayene olmasi da haram olurdu. Allah herseyi en iyi bilen ve yarattiklarini en cok seven, koruyandir. Allah in kuranda acikca yasakladigi ickinin zarari hayrindan cok daha fazladir. Yasaklanisi da bundandir.

BarışArzu Çalıkyavuz 6 yıl

benim ki ayak oyunu senin ki ihtiyaç öylemi günah sevap olaylarına bakışınız bu yani yazik

Eyup Tülün 6 yıl

Biz demiyoruz dinimiz haram diyor dikkatinizi çekerim.

A

haram diyor demeyiniz? Helal haram koyma yetkisi Allah'a aittir... 4 sey haram kılınmıştır.. Diğerleri zarar verici olduğu için uygun denilmemeiştir....

Can Alicikus 6 yıl

Amenna tabikide Rabbim'e aittir. Harama da helal diyemeyiz .

Arife Sulak 6 yıl

Arife Sulak tamam bende aynı şeyi söylüyorum. 4 sey haram kılınmıştır... Diğerleri uygun değildir zararlıdır diyerek kullara uyarı verilmiştir...

Can Alicikus 6 yıl

Mâide suresindeki kesin içki yasağı bildiren ayet geldikten sonra, Allah Resulu (s. A.s) uygulama ile ilgili olmak üzere şöyle buyurdu: "Şüphesiz Allah içkiyi haram kılmıştır. Bu ayeti haber alıp da yanında içki bulunan kimse, ondan içmesin ve satmasın..." (Müslim, Müsâkât, 67; bk. Buhârı, Megâzî, 51; Büyû, 105, 112; Müslim, Büyû, 93; Fer', 8; İbn Mâce, Ticârât, 11; Ahmedb. Hanbel, II, 213, 362, 512, III, 217, 324, 326, 340; İbn Kesîr, Muhtasaru Tefsîri İbn Kesîr, Beyrut (t. Y),I, 544-547). Günümüzde sarhoş olmayacak kadar içki içmenin helal olduğunu iddia eden kimselere Peygamberimiz (s. A.s) şu hadisi ile cevap vermektedir: "Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır."

Arife Sulak 6 yıl

Arife Sulak De ki: "Onların (orada) ne kadar kaldığını en iyi Allah bilir. Göklerin ve yerin gizli gerçekleri (yalnızca) O'nun elindedir; O ne eşsiz bir görücü, ne eşsiz bir işiticidir! Onların O'ndan başka koruyucusu, kayırıcısı yoktur; çünkü O hükmünde kimseyi kendine ortak tutmaz!"

Can Alicikus 6 yıl

İçenlerin tesellisi bence, hep öyle derler.

T

haramdan şifa olmaz..

A

Tabiatı, canlıları var edip yaratan yaşatan dünya ahiretin hükümdarı Cenab-i Allah(c. C) sarhoş edici her türlü içeceği HARAM kılmıştır, helal daire keyfe kafidir, şifayı haramda arama kardeş

A

Kimsenin ağzına ictigine karisamayiz herkes kendi gunahinla mezara gircek ne yapalım şimdi.

T

bakın bende diyorum ki içtiğimiz ilaçların çogu nun hanmaddesi uyuşturucu ve türevlerinden yapılıyor. Oda uyuşturucu ve şifa veriyor sana bu çelişkiyi nasıl açıklayacağız ?

E

hiç bir kimyasal ilacın tedavi etme özelliği yoktur.. Tahribattan başka..

Altaş Sobe 6 yıl

tabiat derken açarmısın kardeşim

Eyup Tülün 6 yıl

Haramdir

Ş

Haramda sifa aranmaz

Ş

Ya haram günah için bir şey yazmamış. Sadece mikropları oldururmu diyor.

T

İmkansız akşama kadar yazsanız anlamazlar

Sevgi Kazım 6 yıl

Eyüp Eyup Tülün ayrıntılı bilgi ister misiniz. .

M

isterim

Eyup Tülün 6 yıl

Ayetleri kısa geçicem 2 sure 219 ayet. Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki ikisidr büyük günah. Içki İçinde indanlar için menfaatler dr vardır ama zararları daha çoktur. 16 sure 67 ayet. Hurma ve üzü m den hem içki HEMDE GÜZEL GIDALAR EDINIRSINIZ. ŞÜPHESİZ BUNDA AKILLI KİMSELER İÇİN BÜYÜK İBRET VARDIR. Şimdiii EVET İÇKİ NİN FAYDALARI VARDIR. MİKROP ÖLDÜRÜR VS. AMA AKLEDENLER VAR YA HANİ.. İŞTE ONLAR ÜZÜM VE BENZERLERİNDEN HEM HARAM OLMAYAN VE SAĞLIK İÇİN OLMAZSA OLMAZ OLAN " SİRKE" Yİ YAPMIŞLARDIR İÇKİ SİRKENİN YANIN DA SÖNÜK KALIR. BÖYLECE İÇKİ İÇMEK İÇİN DE BAHANE KALMAZ Saygılar kardeşim

Mehmet Durgan 6 yıl

Herkes ne yaparsa yapsın ya milleti sogutcaksiniz dinden içenler de biliyor herkesin günahı kendine.

T

derdimiz mikrop. Aritmaksa Allah in yapma etme kulum sana zarar diye acikca kuranda bildirdigi ickiden cok daha iyi mikrop kiracak careler yaratmistir. Onemli olan asil niyetin ne oldugudur

B

Mâide suresindeki kesin içki yasağı bildiren ayet geldikten sonra, Allah Resulu (s. A.s) uygulama ile ilgili olmak üzere şöyle buyurdu:

"Şüphesiz Allah içkiyi haram kılmıştır. Bu ayeti haber alıp da yanında içki bulunan kimse, ondan içmesin ve satmasın..." (Müslim, Müsâkât, 67; bk. Buhârı, Megâzî, 51; Büyû, 105, 112; Müslim, Büyû, 93; Fer', 8; İbn Mâce, Ticârât, 11; Ahmedb. Hanbel, II, 213, 362, 512, III, 217, 324, 326, 340; İbn Kesîr, Muhtasaru Tefsîri İbn Kesîr, Beyrut (t. Y),I, 544-547).
Günümüzde sarhoş olmayacak kadar içki içmenin helal olduğunu iddia eden kimselere Peygamberimiz (s. A.s) şu hadisi ile cevap vermektedir:

"Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır."

A

Adamın yazdığı ne sizin yazdığınız ne. Bende savunmuyorum ama karışmıyorum kimseye

T

Türkan hanım herkesin günahı kendine diyemeyiz. Müslüman olarak din kardeşlerimizi uyarmak vazifemiz. Peygamber efendimizs. A.v herkesin gunahi kendine dememiş tebliğ etmiştir.

A

soruma cevap alamadım. Bakın bende diyorum ki içtiğimiz ilaçların çogu nun hanmaddesi uyuşturucu ve türevlerinden yapılıyor. Oda uyuşturucu ve şifa veriyor sana bu çelişkiyi nasıl açıklayacağız ?

Eyup Tülün 6 yıl

Onun fetvasini veremeyiz burada kaş yapayım derken göz çikarmak olur. İnşaAllah alim biri çikar cvp verir.

Arife Sulak 6 yıl

Bak canım ben 36 seneden sonra içki içiyor diye kocayı bosadim. Oglum arada içiyor ne yapayım onudami terk edeyim nereye gideyim turkiyeyimi terk edeyim nee bu kadarda karismayin ya Allah ıslah etsin de yeter cevap aldinmi?

Türkan Beg 6 yıl

Arife Sulak sağol ya adam ne yazdı ne sordu anlayisiniza sizin.

Türkan Beg 6 yıl

Rabbim yardimciniz olsun. Kimseyi dışlayalım veya terkedelim demiyoruz. Sadece musluman olarak uyarmak vazifemiz bizler uyaririz bilerek devam ediyorsa artik Allah ile onun arasındadır.

Arife Sulak 6 yıl

bir yerde haram isleniyor ve etraftaki. Muslumanlar buna sessiz kaliyorsa azap genele gelir. Lut kavminde pisligi yapanlar bir avuc helak edilenler 33.000 kisiydi.

B

Merak etme bu ülkede yenilen kul hakkı en büyük haramdır kimsede ses çıkarmaz hiç birşeyde olduğu Yok

Sevgi Kazım 6 yıl

haramlari Allah belirlemis emirlerine uyuyorsaniz sesinizi de cikarin engelleyen yok.

BarışArzu Çalıkyavuz 6 yıl

Kul hakkı yıyenlere din tuccarlıgı yapanlara bu ulkede ki müslümanlar aşkı tutuyorlar bırak ses çıkarmalarını

Birsen Geçgin 6 yıl

İçkinin alkolun zararlari dunyadaki tüm saglik kuruluslarinca tastiklenmişken, "içki ve alkol faydalidir" diyen arkadaşlar neyin kafasini yaşıyor.? Muhtemelen alkolün kafasını ya hu dünya saglik örgütü bile "alkol zararlidir" demiş, sen ufacik bilgi birikiminle neyin mucadelesini veriyorsun behey aciz?

Y

hastalanınca ilaç içmiyomusun din tüccarı? Aciz falan neyin peşindesin sen içtiğin ilaçlar ın hammaddesine de söylüyormu sana dünya sağlık örgütü veya sırtında gezdirdiğin düşünce nin haberi varmı nasıl yapıldığından? Ben içip sarhoş olun demyorum makul seviyede insan sağlığına zararlımı yaarlımı bunun peşindeyim ?

Eyup Tülün 6 yıl

Eyup Tülün bak sorunun cevabı burda

Sevgi Kazım 6 yıl

: Sana, şarap ve kumar hakkında soru sorarlar. De ki: Her ikisinde de büyük bir günah ve insanlar için bir takım faydalar vardır. Ancak her ikisinin de günahı faydasından daha büyüktür. Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını sorarlar. "İhtiyaç fazlasını" de. Allah size âyetleri böyle açıklar ki düşünesiniz. Bakara 219

Sevgi Kazım 6 yıl

Sevgi Kazım

Selma çavuş 6 yıl

günah yani Zarar ve fayda vardır ama zararları fazladır diyor

Sevgi Kazım 6 yıl

Öyle birşey olsa ülkemizde bu kadar mikrop nerden türedi

M

Kardeşim deniyor agzinizi boşa yormayin, ben 36 seneden sonra içki içen adamı bosadim. Ee oğlum arada içiyor ne yapayım onunda mi terk edeyim Türkiye'de mı gideyim yapmayın ya bu kadarda karismayin.

T

alkol haramdır bu açık ve net siz hangi faydasından bahs ediyosunuz kanımca içmek için bahane şifa mikrop temizleyecek sireke var örnek

S

Vala ben hiç şahit olmadım 50 senedir:((

F

Şarap; kan yapar. Rakı ise; içerisindeki anason sayesinde bağırsaklara iyi gelir

C

kuru özümde kan yapar şarap içmek şart degilki haramda şifa aranmaz

S

Şart demedim zaten, arkadaş zararını biliyormuş, bende faydasını paylaştım

Cansu Lülecioğlu 6 yıl

Bira göbek

F


Allah’ın bir ismi de Hakîm’dir. Yani yaptığı her işi, hikmet ve faydalara göre yaratır. Nitekim insanın büyüyüp kemale ermesi, çekirdeğin yeşerip ağaç olması, bir yumurtanın açılıp kuş olması belli bir süreçle gerçekleşmektedir. Allah’ın kâinatta geçerli olan bu kanununu, dinin bazı emirlerinde de görmek mümkündür. İşte yüce Rabbimiz, Hakîm isminin gereği olarak, alkollü içki alışkanlığını toplumdan söküp atmak için, tedriç yani yavaş yavaş men etme metodunu irade etmiştir. Diğer taraftan, içki birdenbire haram edilseydi, içkiye müptela olmuş o asrın insanları İslamiyet’i kabulde nazlanabilirlerdi. Alışkanlıklarını bırakmak istemeyebilirlerdi. Bu bakımdan Kur’an-ı Kerim’de içki ile ilgili ayetler, kademeli olarak şu sıraya göre nazil olmuştur.

1- “Hurma ağaçlarının meyvesinden ve üzümlerden hem bir içki yapıyor, hem de güzel rızk ediniyorsunuz. Bunda aklı eren kavim için elbette ibret vardır.” (Nahl Sûresi, 67) Bu ayette içkinin güzel rızk olmadığı açıklanmıştır. Bu ayetin nüzulü ile, içkinin dinen tasvip edilmeyen bir madde olduğu anlaşıldığından, bazı sahabeler içkiyi terk etmişlerdi. Aslında bu ayetin inzali ile, içkinin ileride haram olacağı da anlaşılmıştı.

2- “Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür.” (Bakara Sûresi, 219)

3- “Ey iman edenler! Siz sarhoşken, ne söyleyeceğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın.” (Nisa Sûresi, 43) Bu ayet-i kerime, sarhoşken namaz kılmayı men etmiştir. Bu durumda, beş vakit namazını hiç geçirmeksizin kılan bir sahabenin, gündüz iki namaz arasında içki içmemesi gerekiyordu. Aksi takdirde, yani gündüz iki namaz arasında içki içecek olsa, alkollü içkinin sarhoşluk edici tesiri geçmeyeceği için namazı kılamayacaktı. Belki yatsı namazından sonra içki içebilecekti. Bu durumda büyük bir sahabe kitlesi daha içkiden tamamen vazgeçmişlerdi. Çünkü alkole alışmış olan vücutlar, artık yavaş yavaş ondan uzaklaşıyordu.

4 -“Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz.” (Maide Sûresi, 90)

5- “Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Sûresi, 91)

Bu son ayet ile alkollü içkiler kesin olarak haram edilmiştir. Sahabelerden Hz. Enes (ra.) anlatıyor: Biz içki alemindeydik. Ben dağıtıyordum. Bir adam geldi “İçki haram edildi.” dedi. Arkadaşlar derhal “Şu içki kaplarını dök, temizle.” emrini verdiler. O haberden sonra kimse ağzına içki almad

N

Anlayana neye gore haram diyenlere gelsin. Rabbimize gore haram

N

Haydaaaa ehh

T

Sirke o temizleyen

Ö

Alkol bira vücuttaki mikropları temizlemiş olsaydı yıllardır içenlerin sıhhatli çok saģlıklı olması gerekmez miydi? Kardeşim

H

ablacım bakın okumuyosunuz makul ölçüler de içilen yazdım ?

Eyup Tülün 6 yıl

Azınında faydası olması lazım, içicilerin çoğu ayyaş aktif içiçi olmayabiliyor çünki? Velhasılı kelam cenabı hak bir şeyi haram kılmışsa emin olun onun makulude azamiside vücuda zararlıdır! Bitti.

Halide Kılınçarslan 6 yıl

Alkol dinimizce yasak olan bir icecek ondan gelen sifa Allahtan gelsin o tur icecekler imani zedeler genel olarak hepimiz ibadetten mahrumuz bari bunlara dikkat edelim derim icki kotuluklerin anasidir peugamber efendimizs. V lem Allaha yemin olsun şu serce parmagim şarabin icine batsa keser atarim diyerek kotu bir icecek oldugunu bu yermle anlatmiş saygilar

S

O zaman deve sidigi için

B

Bence temizliyordur. Ozellikle bogazdakileri.

I

Allah bize fayda edecek birşeyi haram kılmaz.. Böyle düşünün.. Azı da haram çoğu da.. Yani Sağlığa faydası yok!

S

Soran kişi diyorki sadece soru hakkindaki fikri olanlar yazsin halaa neler yazmissiniz o ekvatordan gelmis gunah oldugunu bilmiyor sanki bir musluman sizsiniz

S

Eyup Tülün basligi actiginiz sitede yani karbonatta dosyalar i acin icki ve aktif karbon yazisini okuyun sorularinizin tum cevabi orada. Allah bosa yasaklamamis

B

biz anlık bilgi peşindeyiz barış bey soru cvp şeklin de yoksa o dediğiniz bilgiler den tonlarca var internet ortamında

Eyup Tülün 6 yıl

anlik bilgiye goremi hareket edeceksiniz? İnsanlarda fikir arayisi mi daha dogru yonlendirir sizce yoksa bilim. Adamlarindan alacaginiz cevap mi? Onerdigim yazi profesor dr. Yazisi. Ustlelik bilgi aradiginiz sitenin yoneticisinin uygun bulup herkese ulasmasi icin dosyalarda yayinladigi yazi.

BarışArzu Çalıkyavuz 6 yıl

arkadaşım anlık bilgi almak istedim gruba yazdım varmı bir itirazın ?

Eyup Tülün 6 yıl

Böbrekleri temizleri ciğeri bitirir

M

heh işte abicim nerdesin sen ya böyle bilgiler lazım işte neye fadalı neye zarrlı iyi ki varsın

Eyup Tülün 6 yıl

Çünkü toksit tir fazlası karaciğerde birikir

Sevgi Kazım 6 yıl

Alkol belli bi miktards alindiginda Damarları genişletir, kişiyi neşelendirir., mikropları öldürmede kullanılır., eklem kreçlenmelerini azaltır iyi kolesterol artar. Kan pıhtısı oluşumunu engeller, strese karşı korur, tansiyonu ve kan şekerini düşürür. Safra kesesinde taş oluşumunu azltır. Kolon ve göğüs kanser olgularını azaltır. Kanda estrogen seviyesini yükseltir. Bira b vitamin icerir Yanlız alkolün yerine üzüm ve ya hoşafı da kanı sulandır YANLIZ DINIMIZCEDE BIR DAMLASI BILE HARAM

Mustafa Bergin 6 yıl

Arkadaşlar amacım polemik değil ama yazılanlar biraz ezbere dayanıyor
Dinimizce haram.... Ona diyecek hiç birşey yok.
Kuran da ne yazıyor bununla ilgili hiç açıp okuma ihtiyacı duydunuz mu.
Alkolün insana zararı yararından fazladır bundan dolayı sakının.
Bu bile bir mucize aslında faydası olabilir ama zararı fazla bundan dolayı içmeyin azı çoğuna götürür ben gitmem diye Başlanmamalı.
Sonuca gelecek olursak faydası olabilir ancak yaradan yaklaşmayın diyorsa çareyi helal olanda aramak lazım. Mutlaka onda olan fayda başka bir gıdada vardır.

A

Hay onu diyen gerizekalı cahili ....

M

Zarari faydasindan cok oldugu icin haram kilinmistir mutlaka. Vucudu mikroplardan temizleyecek cok yontem var. Tercih herkesin kendisine kalmiş.

E

yorum yapan herkese teşekürediyorum. Beni katolik ilan eden arkadaşlara diyecek bir şeyim yok herkese teşekkürler eyw..

E

Bir ben cevap verebildim az çok cahilce kusuruma bakma

Sevgi Kazım 6 yıl

Sevgi Kazım iyiki cevap verdin iyi ki varsın sizin gibi insanlar hep olsun bitmeyinn

Eyup Tülün 6 yıl

Eyup Tülün şunuda söyleyeyim içki haram değildir günahtır Kuran'da en büyük haram kul hakkı yemektir. O haramdır işte ...

Sevgi Kazım 6 yıl

Sevgi Kazım hnm Harama Helâl Helâle Haram demek dinden eder sarhoşluk veren herşey haramdır.

Fatma Gencdogan 6 yıl

günah tır efendim günah haram değildir ben demiyorum haram olsa içkiliyken camiye gitmeyin namaza durmayın dermi ayet ayılınca git diyor kıl diyor ben demiyorum ayet diyor.

Sevgi Kazım 6 yıl

Haram ne zaman dan beri şifa olmus

E

YOOOK CANIMM IÇINN İÇİN HEM NE YARARI VAR Kİ ANLATMAKLA BITMEZ MESELA KARACIĞERE YEMEK BORUSUNA MIDEYE AĞİZ MUKOZASINA OYLE BI YARARI VAR KÜFESİNE GİRİN BENCE

F

Allahin yasak ettigi sey asla yarari olmaz

S

Züğürt tesellisi

V

Bir iş yaparken önce Allah razımı diye düşünülmelidir. Allah razı ise zaten faydalıdır.

F

Saçma alkol en büyük ve zararlı maddedir, bakınız alkolikler

A

Mikropları temizlemez ama ruhunu tertemiz yapar

Z

ruhunu arındırıyorsa sıfır sıkıntı

Eyup Tülün 6 yıl

Sarhoştan Deli bile korkarmış

F

gulmekten gizumden yas geldi

Ö

Sigara dumani da mikroplari bogarak ölduruyo o KESİN ama

Ö

Arkadaşlar Eyüp Bey konunun dini boyutunu sormamakta, ancak konu oraya gittiğinden dolayı belirtmek isterim ki içkinin sadece günah olduğu ama haram olmadığını söylemek doğru değil. Çünkü Allah Teâlâ Kur’ân-ı Kerim’de, büyük günahlardan saydığı zinayı yasaklarken hiçbir yerde “zina yapmayın” veya “zina haramdır” dememiş fakat “zinaya yaklaşmayın” buyurmuştur. Bu, “zina yapmayın” demekten daha ileri bir ifade tarzıdır.

İçki de öyledir. Allah Teâlâ’nın “ondan uzak durun” demesi tıpkı “zinaya yaklaşmayın” yasağı gibidir. Hüküm bakımından ikisi de aynıdır, haramdır. Zaten buna da gerek kalmayacak bir şekilde, Bakara Suresinin 219. ayetinde içki ve kumar için “ikisinde de büyük günah vardır” buyurularak bunların büyük günahlar kapsamında olduğu bildirilmiştir. İçkinin bir taraftan büyük günah olması diğer taraftan haram olmaması mümkün değildir!

N

Hücrelerin istemediği bir zehir neyi temizler ancak içindeki üç harfliyi temizler

A

Bütün Alimler burada Maşallah

S

haram olan şeylerde şifa olmaz nasıl temizliyormuş anlamadım karacigerleri bitiriyo tamamen

A

Cepleri temizliyor

Fatma Gencdogan 6 yıl

Bunları bilmek için alim olmaya gerek yok biraz araştırmak yetiyor

N

Sinavlardada hep boyle oluyor soruya dikkat etmeden cevap veriyorsunuz sizden istenene odaklaniniz

S

bir duble viski in kalp damar hastalığına iyi geldiğini biliyoruz.. Bira içildiginde sık idrara çıkılmasını daglar yani böbrekleri temizler. Abartmadan için bence.

B

Sarımsak limon da Kalp damarlarını açıyor

F

fatma abla kalpte sıkıntı yok ta hani genel olarak faydası varmı diye araştırma içndeyiz

Eyup Tülün 6 yıl

Eyüp Bey önce Allah razımı diye araştırma yapın.

Fatma Gencdogan 6 yıl

Nesrin Gül hnm Allah razı olsun.

F

Cümlemizden

Nesrin Öztuna 6 yıl

Ayrıca duzenli kontrolu içilen bira böbrektasını oluşmasını engeller, midede ünser olusumunu engeller, yaslanmaya baglı bunamayı engeller, t 2 diyabet gelişimini engeller, banyo suyuna karışıtırıldıgında cilde faydası var hatta bitkilere döküldüğünde gubre görevi yapar, bira saç bakımı bile yapılır.. Yani kısaca abartmadan için afiyet olsun

B

buyrun

Eyup Tülün 6 yıl

teşekkürler kardeşim yorumun için

Eyup Tülün 6 yıl

Afrika ulkelerinde abartilmadan mikroplari øldurmesi bakimindan cocuklara dahi icirildigini duymustum.

A

buyrun taze bilgi teşekkürler ayse hanım

Eyup Tülün 6 yıl

Alkol mikropları kırmaz. Bilakis vücut direncini düşürerek mikropların işini kolaylaştırır. Ama bir kapak viski ya da kanyağın kısa bir süre damarları genişlettiğine ve rahatlattığına katılıyorum.

Z

Soru Dini boyutlara çekilmişken şunu da unutmayın.
Hucurat/ 12: Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

C

harıka 1 soru ben mikroplardan anlamam. 2 türlü mikrop var biliyorsunuz. Bir görünen milkrop icdekılerı boll bol bol. Sarımsagı ve suvanı biber ve baharatların tümünü her ıkı günde bır kavurup yumartayı bıle öyle yerım böylece kavurunca sarmısak asla kokmuyor bırde bunları corba yaparak ıcerım pelisilin görevı yapar.. Not. Be şeker ne tansıyon nede başka hasstalıgım yok. Birde bunun yanında cokkk net ve acık sözlü duşmanıma bile ne yapacagımı yüzüne söylerım..... 2. dış ve camaşır temızlıgınıde beyazları camaşır suyuna koyarım maalum bekarım ayrıldım beyazları ayrı yıkar ruhundaki mikropları öldürsün dıyede camaşır suyunda tursılle bekletırım.. Beden temızlıgınıde 2 günde bır mutlaka duş alırım.... 3 . Birde manevi pislık mikroplar var bunuda iki ayaklı mikropları gördükce bol bol kuran okur dua eder zikir ve namaz kılarak kelimeyi tevhıtlerı şahadetı bol bol söyler sadaka vererekte manevi pislık ve mikroptan böyle arınırım..... 4.. Yukarda söyledıklerınızı hııııc ama hıc agzıma sürmedım tadını dahi bılmem.. Ama maddi ve manevı mikroplugunu toplumda görüyorum. Evet.. İcince temız olan vucuttaki elbisede vucutuda ruhuda mikroplaşıyor sarhoş temız oturdugu masadan yere duşerek kirlenıyor kusuyor kokuyor leş gibi. Evetttttt hem beden ve elbıse mıkroplaşıyor.. Ya manevi mikrop vucuttan 40 günde hııc ıcılmedıgı takdırde sidik ve dışkıyla havayla 40 günde ancak temızlenıyor bunu tıp doktorları söylüyor. Yabancı zararlı bıtkılerın suyu vesairi vucuttan 40 gunde cıkıyor. Bu 40g nde lman senden uzaklaşıyor. Egerki 40 günün iclnde yukardaki zararlı ama sizce temızlıkmış. Tamammm camaşır suyuda temızlık maddesi iclnde ıcerdeki mıkroplar ölsun temızlensın. Bulaşık detarjanıda temızlık ıcın ıcın ıcerınızı sabunlayın... Neyse son sözüm yukardakılerı ıcıp ıcıp öbür köye ikamet edenler oraya mundar olarak gıdıyorlar. Imanları sarhoşluktan dolayı gerı alınıyor.. Sarhoş edıcılerın şıfası var dıye bunu saf ve temız kalpli ınsanları buna teşvık etmemek lazımm. Şıfayı verecek mikropları, öldurecek. Cokk gunah olmayan yıyecek ıcecekler var.. Not.. Pay sahılerı yorum yazınca benı hep engellerler.. Nedennn dogru konuşan 9 sayfadan kovulur.. Yapmayın tartışarak dogruyu ,,ögrenelım. Insanlara bırazcık olsun gercekcı olalım onları sap aptal salak sanmayalım.. Sarhoşa bıle ne derdın var kardeşim gunah ve aklı ımanı alan bır maddeyı ıcıyorsun. Bunu ıcme ıcersen konuşamaz derdını anlatamassın ayakkta duramaz elınde cebınde olanları bızım ınsanlarıımız hırsızdır calarlar. Yada dolandırıcıdır hemde bırlıkte meyhaneye gıttıgın soyar seni. Gel dırdıne care olalım aracı olalım halledelım gel bunun yerıne bütünnn mıkropları tabi ıkı ayaklı mıkroplar haarıc gel doya doya soguk soguk ayran ıcelım rahatlayalım dıyelım.. Lutfen bırazcık olsun yanlış yapana yanlışsın dıyelım.. Hata yapana hatalısın dıyelım TOPLUM HATA YAPANA SESI CIKMIYOR HATA YAPANIN CEZASINI AYNI KARŞILIKLA VERINCE NE KADAAR TERBIYESIZ DIYE BAŞLIYOR SÖZE. Ama terbiyesize buna sen sebep oldun dıyen yok.. TOPLUM BU KADAARRR KARA CAHİL İSTE... Not. Hepınıze saygılar sunarım

N

Bir çok madde var mikropları temizliğen vucuddan. Allah herşeyin muadilini yaratmiştır. Azı zarar olanın çoğuda zarardır. Madde olarak bişey değil gibi görünebilir baxı şeyler rabbim yasak demişse o hüküm bu maddelerde vucuda girince işler tahribatını yapar günakhada sokar insanı şirkede. Allah muhafaza. Rabbini peygamberinin uygun ve tavsiye ettiklerini düzenli kullan. Başka hiçbir şeye ihtiyacın kalmaz. Allah hakkı söyler ve doğru yola ulaştırır.

H

Bakara 219: Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: “Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahirî) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür.” Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “İhtiyaçtan arta kalanı.” Allah, size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.

F

Dinimizde bir damlsi bile günah Allah sifasi olsaydı asaklamazdiC. C

B

bu soru ve cevapları (her ne niyetle olursa olsun) yeni yasalarsa göre suçtur. Alkol, sigara ve kumar özendirici, bunları masummuş gibi, faydalıymış gibi... Göstermek suç. Bu yazıları 18in altındaki çocuklar da okuyor. Ve özendirici cümleler. Bu paylaşım suçtur. Bunu tartışma yaratmak için yazmıyorum lütfen saygı ölçüsünü aşan yorum yazmayın, arayın siber suçları sorun. Hem sayfa admini hem de paylaşım sahibi sorumlu.

A

buyrun şikayet edin ayşe hanım hiç çekinmeyin? Daha bilgi den korkuyosunuz çağdaş bir insanım diye gezmeyin oratlık yerde

Eyup Tülün 6 yıl

ben yasayı söylüyorum. İşte sizin gibi hemen çirkin konuşmaya dönen insanlar var maalesef, destek alması gereken.

Ayşe Guneri 6 yıl

bilişim suçlarına sadece bir mail atmanız yeterli buyrun edin insanları böyle bastırıyosunuz işte asarız keseriz biz size neler yaparız biliyomusunuz diye yıldırmaya çalışıyosunuz

Eyup Tülün 6 yıl

şikayet edeceğimi siz söyleyemezsiniz, ben çok iyi ilirim, ben size bilgi veriyorum.

Ayşe Guneri 6 yıl

eksik kalsın bilginiz lütfen tedtit vari bilginiz

Eyup Tülün 6 yıl

Sizler olayı dini boyuta çekerseniz konu amacını aşar. Pay sahibi mikrop kırarmı diyor. Siz günah diyorsunuz. Günah mı sevap mı demiyor kardeşim bilmeyen boşuna yazmak için yazmasın. Kırıcı yada yok değil dersin biter herkes ne olduğunu biliyor hocalık yapmayın biliyorsanız cevap verin bilmiyorsanız karışmayın.

A

Allahın ayeti ile cevap verdik, hocalık taslamadık. Ayette "faydaları vardır" deniliyor, yani "evet mikrop kırıcıdır, herkesin bildiği gibi". Peki arkadaşımız kullansın mı? "hayır, çünkü günahı faydasından çoktur". Ayeti Kerime hem bilgi veriyor hem tavsiyede bulunuyor. Sizi neden rahatsız ediyor ki? Siz ne söyleyecekseniz söyleyin. Sözünüz yok ise böyle polemiğe sebep olacak çıkışlar yapmadan okuyun, yada okumayın.

Fahri Kalı 6 yıl

Herkes bu illettlerden kurtulmak istiyor. Tartışmayın lütfen. Allah herkesin yardımcısı olsun. Ondan başka yardımcı yoktur.

H

İçilen alkol ün bir takım faydaları olabilir. Ancak zararı faydasından fazla olduğu ve içilmesinin haram olduğü açıkca bildirilmistir.
İnsanlara sağladığı fayda çok daha üst düzeyde HARAM olmayan şeylerden de elde edilmekte.
Göre göre bunun aksini iddia etmek haramdan lezzet - fayda bulduğunu umanların basiretsizliğidir.
Diğer konu; paylaşım özendiriyor -suç! Bundan sayfa, admin vs sorumlu!
Bu nasıl mantık?
Paylaşımda bir bilgi soruluyor. Sende aklı başında cevap vereceksin !
Okuyanlarda doğruyu anlayacak!
Bu sayfada bir çok konu paylaşılmakta ve yorum yapılmakta. Grup açıklaması ve başa tutturulan gönderide amac ve hassasiyetler vurgulanmakta.
İnsanlara faydalı olmak, bilgilendirmek, araştırmaya - anlamaya sevk etmek gayemizi göz ardı ederek kendi algısına göre yargılayıp 'suç unsuru" görenlerin; yargılarını gözden geçirip bu zihniyetlerinde ısrarcı olmaları durumunda sayfayı terk etmeleri daha faydalı bir karar olacaktır...

H