Allah hakkında yalan konuşan kişilere müdahale etmek cihad mıdır?

Tanımadığınız birileri yan masada Allah ile ilgili konuşuyor ve yalan yanlış şeyler söylüyorlar.

Müdahale etme (Hakikati anlatma) hakkı doğar mı?

Edilen müdahale cihad mıdır?

U
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
30
30 CEVAP

Kurandan başka söz söylemezsem doğru olduğuna emin olabilirim zannedersem

U

Artik birak yan masadakine bulasmayi bazen internette yazmayi bile canim istemiyor
1 yaradan
1 kitap
1 peygamber
yuzlerce farkli anlayis
yuzlerce bakis acisi
yuzlerce meal
yuzlerce tiyniyet kime ne anlaticaz. Bunu yuzbirinci olarakmi yapacagiz

C

Yorulmuyorum abi. Canım sıkılıyor ama yorulmuyorum. Ne kadar çok bilirsek bilelim, kuranın tüm hükümlerini ezbere saysakta uygulamadıktan sonra anlamı kalmıyor. Ozan gibi çok içe girmekten çekiniyor insan. Girenlere de hayret ediyorum. Allah yanlışa düşürmez de, yine de duam bu. Kendi elimle de girmeyeyim.

U

Ozan Tutya , buradaki ozan sen değilsin ustamm:)

Uğur Köktaş 6 yıl

Kimseyi bilmem ama ister inanc konusunda ister baska konuda olsun eger ki yanlis bilinen veya anlasilan bir sey varsa ben kimseyi kirmadan anlayisli bir sekilde izin alir ve mudahele ederdim.

S

Tamam bizde ondan bahsediyoruz. Bu durumda anlatılan hakikat cihad mıdır?

U

Devir o devir değil, sana ne dediklerinde varmı cvbın, var tabi dersen dayağı yersin, dayağı baştan hakketti n zaten, restoran din yerimi, sen konuyu doğru bildiğin e eminmisin, onlara din eğitimi evde verilmediğinden ötürü çıkacak marazdan sen sorumlusun, evine sahip ol, çocuklarına sahip ol cihat olur zaten

G

Devir hangi devir Güngör Bey? Yoksa cahiliye devri mi? Peygamberimiz dini anlatmaya calisrken bilim, dusunce, felsefe ne kadar gelismisti? Cahiliye donemini bildiginizi umuyorum. O sartlarda bu din bu zorluklarla anlatilabiliyorsa simdiki bilimin, teknolojinin sartlariyla cok daha kolay anlasilabilir. Herkes her seyi bilmek zorunda degildir ayni seylere de inanmak zorunda degildir Amaa ortada inandigniz seyle ilgili. Yalan yanlis konusuluyorsa ve siz. Susuyorsaniz vicdaninizi sorgulayin

Songül Tunca 6 yıl

Gayet yerinde bir tespit teşekkür ederim. Kendisini düşünmeden konuşanlar

Uğur Köktaş 6 yıl

Bi kave dolusu insan tövbe haşa Allah ımıza küfreden kişiye gık diyemedi, başına gelebilecek leri düşün, öldürseydik o tinerciyi şimdi içerdeydik ama olsun cihat yaptık ya, aile terbiyesi vereceksin restoran değil, masadan masaya konuşanı,

Güngör Kabac 6 yıl

Bide türkçe yaz bizde anlayalım

Uğur Köktaş 6 yıl

İşine gelmeyince, anlamak da zorlanırsınız, bay restoran cihatcısı

Güngör Kabac 6 yıl

Ne problem yaptın ya, sıkıntılı mısın hocam sen? İnsanlarla konuşmayı bilmiyor musun? Her ağzını açtığında kavga çıkaran bi tip misin? Soruma odaklanacağına neler saçmalamışsın. Sanane derse otururum. Kafe de sokakta Allahındır, din her yerde konuşulur, tabi sen konuşma çünkü konuşmasını bilmiyorsun. Cihatın tanımyla uzaktan yakından alakan yok. Bir daha benim başlığıma yorum yapma, ya da yapacaksan çözüm odaklı konuş. Ben bir problem anlattım sen onunla ilgili çözüm yolu sunacağına problem sayısını 5 e çıkardın

U

1500yıllık islamı ailede öğrenme restoran da lafa gir..

Güngör Kabac 6 yıl

Cihadın tanımını öğrenirseniz daha iyi anlaşabilecez

Uğur Köktaş 6 yıl

Eğer masadaki insanlar, medeni insanlar ise yapılabilir.
Ama bağnaz, sapkın, asirici ateistlerden ve Allah'a şirk koşanlar ise veya laftan anlamayacak tiplerdense, hic uğraşmamak lazim bence.
Bakara 2/7. Ayet.

Y

Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Onların gözlerine de bir çeşit perde gerilmiştir ve onlar için (dünya ve ahirette) büyük bir azap vardır.

Y

Aynen Yusuf Kiziloğlu ; yoksa hakikatı anlatacam diye kalp kırmanın ne anlamı var

U

Boşu boşuna kendi sinirini bozacaksin:)
Ona beyazi gösterip bu beyaz desen, hayir bu siyah olabilir bakış açımiza bağlı diyecek:)
Ve cidden böyle oluyor hakikati bildiği halde yalanlardan uydurmalardan medet umuyorlar.
Yoksa hepsi farkında olayın.
Birde universitede ortam yapip manita ayagina ateist olan tipler var.
Cennete gitmek icin ne yapiyorsunuz diye soruyorlar, bira içiyorum diyor:)
Bunları birakacaksin abi kendi haline ne halleri varsa görsünler.

Y

Bile bile bir yanlışa inanmalarını görmezden gelmek ne kadar doğru peki bu din değilde başka bir konu olsun

H

Peki size bir soru; cihad nedir tam manasıyla. Şöyle güzel bir örnekle açıklayabilir misiniz?

U

Cihad bence kılıç kalkan mermi vs değildir abi.
Ben bir insana islami guzel gosterebiliyorsam onu Allah'in emrettiği yoldan gitmeye ikna edebiliyorsam, ve islamin adını lekelemiyorsam bu cihattir.

Y

Cihad islamı Allahı en doğrusunu anlatmak anlamalarını sağlamak için uğraşmak gayret etmektir

H

Batı metinlerinde kutsal savaş olarak çevrilir bunun sebebi daha çok islamı barbar kötü olarak göstermek içindir

H

Aslında insanın nefsiyle mücadelesi de bir nevi cihaddır

H

Birde müslümanlar cihad nedir bilmiyorlar diyorlar. Yüz kişiye sorsam sizin dediğinizden farklısını demez. Allah razı olsun sizden

U

Eyvallah sende de razi olsun:)
Diyen desin.
Biz kendimizi bilelim. Gerisi boş:)

Y

En son tanimadigim birisine, anlattiklarinin yanlis oldugunu anlatmaya kalkdigimda beni kafir ilen etti, Bu sitedeki bir cok arkadasin su anki durumlarina gelmeleri bi anda olmadi, uzun zaman alan arastirmalar ve bilgilerle olusan bir sonuc bu. Ve hepimiz yeni duydugumuz seylere ilk önce karsi cikdik, isyan ettik, ancak arastirip aklimizi kullaninca bazi seylerin dogrulugunu yada yanlisligini görebildik, yani anlik bir mudahalenin ben her hangi bir kimseye faydasi olacagini sanmiyorum, cihad yapiyim derken karsimizdakilerin azginligini arttirma payi da varmi acaba, sen ne anlatirsan anlat senin anlattiklarini ilk defa duyacagai icin ona masal ninni gibi gelexcekdir.

C

Kişinin hürriyetine müdahaledir, hukuk olan bir ülkede cesaret edilemez, beni kimse rahatsız etmesin, taleb etmediğim bir şeye bir müdahale etmemeli...

O

Cahillerse hiç girme derim
Zaten az çok anlamışsindir.
Sabit fikirli bildigini sanan tiplerdense uzak dur deri

H

Ayetlerle hadislerle konusursan mufahale edilebilir bence

M

Taşıma suyla değirmen dönmezmiş. Hak ' ın sırrı yarattıgındadır. Hak yarattıgında gizlidir. Hak' ı hakkınca bulan, hakını hakkınca kazanandır. Diyeceğim dostlar, hak' ı anlatamazsınız. Anlatıp inandırırsan hem hak'ı anlatazsin, hem karşındakini kandırırsın. Hak, a aşk üçtür, kendini sevmek (Hak'ı sevdim diye).Hak'ı sevmek(Beni bana bıraktı diye)Yaradılanı sevmek( Eseri güzel diye).Hak ayandır ruha beyan olana. Ruh beyandır hak'a ayan olana. Çeşmi insaf gibi aleme mizan olmaz. Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz. Her nekadar eylersen tutiye talimi lisan. Sözü insandır ama özü insan olmaz. Bunun içindirki dostlar herkezin yolu kendine.. Kalp kırmayın, kul kuldan razı olmadıkça Yaradan kulundan razı olmaz. Saygılar.

M

Çok güzel, çok mantıklı çokda haklısın, velakin iki Evliya ismi yada hadisi Şerif deseydin Daha dikkatli okunurdunuz

Güngör Kabac 6 yıl

Teşekürler, efendim. Olsunki böyle olsun. Bizler kandırılmaya okadar muhtacızki, dil özrü unutmuş, gönül edebi. Biz inanmaya okdar muhtacızki, vechimiz beyni unutmuş, vicdanımız kendini. Biz yenilmeye okadar muhtacızki, göz kuranı unutmuş, uslub terbiyeyi. Tesekur ederim Güngör Kabac efendim saygılar.

Musa Babayeva 6 yıl

Teşekürler ederim efendim Yusuf Inci. Yaradan yakindir nurun çeşmesinde, elleri bağlı içmesini bilene. Yaradan uzaktır, uslubu gaypta dilleri bağlı susmanı bilene. Hak'ı şer sanan arar durur, huzuru payhitat, huzur içte halbuki görmesini bilene. Yani insan insanlık erdemini bilmezse dinide ne fayda ilmide. Saygilar.

Musa Babayeva 6 yıl

Eyvallah efendim, o sizin sifatiniz. Ve sizin inceliginiz. Saygılarımı sunarım.

Musa Babayeva 6 yıl

Herkese her yerde yaklaşılmaz. Konuşmaları tahlil edeceksin, dinleyebilecek medeniyette olduklarına kanaat getirir, davanı anlatabileceğin yeterli zaman olduğuna da eminsen izin isteyerek konuşmaya dahil olabilirsin.

H

“Ey müminler! İçinizden hayra çağıran, iyiliği yayıp kötülükleri önleyen bir topluluk bulunsun. İşte selâmet ve felâhı bulanlar bunlar olacaklardır.” (Ali İmran 104)

H

Yan masayı niye dinliyorsunuz, ayıp olmuyor mu ?

J

çok ayıp

U

Zaten kişinin tipinden, ses tonundan mimik ve jestlerinden anlıyorsun kimin sohbetine dahil olup olamayacağını

H

Portal?

U

burdaki gibi diyor

Hasan Sayarlı 6 yıl

Cehaletimi yenemiyorum:)

Uğur Köktaş 6 yıl

osman dağ vardı, blog derdi o da

Hasan Sayarlı 6 yıl

O ne yapıyor? Seni tanıdıktan sonra hayata küstü gibi:)

Uğur Köktaş 6 yıl

çıakrmıştık almadık sonra

Hasan Sayarlı 6 yıl