Allah kötülüklere neden sessiz kalıyor?

Allah neden bu kadar kötülüğe sessiz! Kalıyor DEĞİL
İnsan, neden bu kadar kötülüğün sorumlusu olduğunu İNKAR ediyor.

Başına gelen her iyilik Allah'tandır. Başına gelen her kötülük kendindendir.(Nisa 79)
.
Şüphe yok ki Allah, insanlara hiç bir şekilde kötülük etmez;fakat insanlar kötülüğü kendi kendilerine ederler.
(Yunus 10)
.
Allah zerre kadar haksızlık yapmaz ve eğer bir İYİLİK olursa onu kat kat arttırır, katından fazlasıyla karşılık verir.(Nisa 40)
.
Hiç kuşkusuz bir toplumun bireyleri kendi iç dünyalarını değiştirmedikçe Allah da o toplumun gidişatını değiştirmez.(Rad 13)

F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
17
17 CEVAP

Kuran arabın hayatı anlama ve yaşama kılavuzudur...

M

Kuran, insana insan dilinde insanca insan ile insana bildirilmiştir. Kullandığı Argümanlar yereldir. Argumanlar üzerinden ulaştırdığı mesajlar evrenseldir. Arap orf ve adetleri DİN değildir. Onları din olarak algılamadığınız sürece insanlığın klavuzu olduğunu görebilirsiniz

Feden Hussain 2 yıl

''Argumanlar üzerinden ulaştırdığı mesajlar evrenseldir.'' Yaf insan önce Kuran okur sonra bu kadar büyük laflar eder. En basitinden Tebbet suresindeki argumandan çıkarılan evrensel mesaj ''Başkasının suçunu bir başkası cekebilir'' Evrensel hukuka aykırılığını geçtim Kuran kendi ile çelişmiş. Şu kitabı okumadan ne cesaretle bu kadar hoyratca yazabiliyorsunuz hayret. Lafa bak lafa ''Argumanlar üzerinden ulaştırdığı mesajlar evrenseldir.'' Önce şu kitabı oku sonra at tut.

Erol Cet 2 yıl

erol merak etmeyin uzunca süredir okuyorum

Feden Hussain 2 yıl

Dogru olduguna iman ettigin kitabi mudafaasi icin okumak baska birsey. Oyle okudugunda celiskileri, mantiksizliklari gormezden geliyorsun.

Kagan Idris 2 yıl

Depremde yada selde yada herhangi bir doğal afette ölenlerin insanların kendilerine kötülük yapmasıyla ne ilgisi var. .

I

Ölmenin kötülük ile ne alakası var?

Feden Hussain 2 yıl

Kötülük insanın kendisinden ya dediğinize göre.. Doğal afetlerde ölen masum çocuklar da mı kötülük yapmış kendine sorum açık. ..

Isa Birlk 2 yıl

''doğal afetlerde ölen masum çocuklar da mı kötülük yapmış kendine '' masum derken suçlu mu dediler ki? her acı çekmek kötülük değildir.

Polat Hüseynzade 2 yıl

Polat Hüseynzade anlamakta neden güçlük çekiyorsunuz bilmiyorum ama şöyle açıklayım; dini inanışa göre ölüm de, doğal afetlerde Allah'ın izniyle oluyorsa sele kapılarak, depremde betonların altında kalarak, ya da donarak ölen bir çocuğun o ölümü Allah'tan olduğuna göre insana en büyük kötülük Allah'tan olmuyormu?

Isa Birlk 2 yıl

Kardesim hangi inanisa yada dine göre. Benimkine göre herşey kendiliğinden oluyor tanri varsa da müdehale yok. Ne biçim değerlendirme

Polat Hüseynzade 2 yıl

Her şeyi yaratan allah derken kötülük söz konusu olunca onu neden her şeyin içinden çıkarıp insana mal ediyorsunuz. Kötülüğü insan yaratıyorsa demek ki her şeyi allah yaratmamış

H

Misal küçük bir çocuğun uğradığı tecavüz de kendinden midir?

Bir de neden bu Allah'a avukatınız?

Güzel olan şeyleri Allah sebeptir ama kötülüğü insan yarattı

G

Zalimler için yaşasın Cehennem!! Kim ne yapıyorsa kendi eliyle yapıyor. Allah insana yapacağı her eylem için ruhsat vermiştir. Dileyen iman eder, dileyen inkar...

Haldun Özbk 2 yıl

Nasıl oluyor? Misal Allah diyor ki sizin başınıza gelen kötülük sizin yaptıklarınız yüzündendir. Ben sorumlu değilim. Peki misal tecavüze uğrayan, dayak yiyen yada kaza geçiren masum çocuklar nasıl bir kabahatten dolayı Kendi uğrayacakları kötülüklere vesile olmuşlar? İzah eder misin ?

Gören Dardağan 2 yıl

Hadi cevap ver. Tecavüze uğrayan bir çocuk nasıl Kendi eliyle yapıyor?

Gören Dardağan 2 yıl

Olmuyor değil mi? Sırf İnançlısın diye Kendi inandığın tanrının kabahatin örtmek ve sırf ona yaranamak için onu Kendi var ettiği kötülükten muaf tutmak ne kadar da samimi bir inanç? Propaganda yaparak Allah'ı aklamak

Gören Dardağan 2 yıl

Önce üslubunu düzelt lütfen... Peşisıra 3 tane yorum yapıyorsun. Hele bir dur nefeslen! Esasen polemiğe girecek kadar vaktim yok. Ama madem sordun cevap vereyim. Emrah Serbes'in kazasında can veren baba-kızın bu kazada suçu var mıydı? Tecavüze uğramış, zulme uğramış insanın ne suçu olabilir? Bunu nasıl sorabilirsin. Hayatında bir kez olsun Kur'an'ı ya da herhangi bir kutsal kitabı baştan sona okudun mu? Ayrıca şunu söylemek gerek! Bazı hatalar yüzyıllar öncesinden devam edegelen sistemin ürünüdür. Tecavüz eden insanın suçu sadece bu eylemi yapıyor olması değildir. Aynı zamanda o adamın yetiştiği kültür, eğitim, çevre ve yeryüzünde hakim olan sistemdir. Yani emperyalizmdir. Size göre her şeyin suçlusu Allah öyle mi? Eğer bu dünya bir imtihan yeriyse Allah neden dünyada her olan bitene karışsın müdahil olsun. Olmayacak ki imtihanın bir anlamı olsun.

Haldun Özbk 2 yıl

Tanri nasilki zamandan ve mekandan munezzeh ise yaratilmislari icine alan butun deger yargilarindanda munezzehtir ki oyle olmasa tanri olamaz ... Dolayısıylao, bizim iyilik ve kötülük ölçütlerimizi aşar ve ikisini birden kuşatır. İyiligide Kötülüğü yaratan da odur. Dolayısı ileo, iyinin ve kötünün ötesindedir. İyi ve kötü olarak niteleyemediğimiz durumlara gerçek deriz. Tanrı gerçektir.

H

budur

Haldun Özbk 2 yıl

Sen şuna yok diyeceksin de dilin varmıyor!

Murat Delihacioğlu 2 yıl

Demekki neymiş herkes kendin e müslümanmış... Neresinden tutarsan ...

Abdullah Erkaymaz 2 yıl

Ne guzel cimbizla isinize gelen ayetleri cekmissiniz onca tutarsiz ve insana yakismayacak ayetleri ne yaptiniz?

U

Tutarsızlık, çelişki gibi sıfatlar insana mahsustur. Allah'ı kendiniz gibi düşünmeniz yanlış. Çünkü biz yaratılanız, dolayısıyla da aciz. Allah ise yaratandır. Kendi bilgi veya algı eksikligimizi Allah'a mal etmeye çalışmak da yine bizim acizligimizin sonucudur. Bilip bilmeden, tam idrak edemeden ayetler üzerinde konuşmayın.

E

Arabistanlı Lawrence'ler ölmedi elif Hn. İçimizde İrlandalılar çok malesef

Haldun Özbk 2 yıl

Yani koruyucu ve kollayici degil haksizliga ugratan masumun tecavuze ugrayan bebegin oldurulen kadinlarin soykirima ugratilan milyonlarin yaninda degil.. O halde niye var???

N

Her durum için Allah ı savunan arkadaşların gönülleri olsun diye var.. O işe yarıyor bir tek..

Salim Zubari 2 yıl

Allah her türlü kötülükleri önleyecek olsa ya da kötülükleri, zulümleri baştan yok etse bu sefer de dersiniz ki bizim irademiz neden yok! O halde bizi neden yarattın! Komik olmayın!

Haldun Özbk 2 yıl

Beklenen şey de buydu zaten. Her şeye cevap

Salim Zubari 2 yıl

Bizim irademiz oylemi??tecavuz magduru veya afrikada olen cocugun. Sahsi iradesi derken ?????

Nur Sarıgül 2 yıl

Bedevice yorumlarda bulunuyorsunuz! Alkollü araç kullananın iradesi yüzünden masum insanlar öldüğünde buna da irade diyeceksiniz, ölen insanlar için. Birisi etken, diğeri edilgen! Bir insanın bir insanı öldürmesi öldüren için iradesini kötüye kullanmak değil midir! Kim iradesini kötüye kullanırsa hesaba çekilecek diyoruz, bunu anlayamayacak kadar basiret yoksunu musunuz çok ilginç!!!

Haldun Özbk 2 yıl

Allah duaları çokça kabul edendir.. Özge can tecavuzculeri karşısında eminim allaha nekadar dua edip yalvarmıştır sah damarından saha yakin olan allah o yalvarislara ve yakarislara sessiz kalmis ve izlemiştir cennet şarabını yudumlarken böyle bir allah olabilirmi ya bu allahi savunmaniz çok vijdansizca bir yaklaşım

A

Allah elinde sopayla yeryüzünde dolaşsın istiyorsun yani... Komik olmak için böyle şeylere gerek yok!

Haldun Özbk 2 yıl

Sopa ile dolassin demiyorum peygamberi kurtarmak için melekleri gorevlendiren allah bu işler içinde boş melek ayarlaya bilir nede olsa ol deyince oluyor

Arif Dülgar 2 yıl

Oldu, başka bir arzunuz! İmtihan edilmiyor muyuz! Allah irade, vicdan, akıl vermiş. Yetmemiş Peygamber göndermiş, vahiy göndermiş. Bu saatten sonra kim ne yaparsa kendine yapar! İnsanoğlu kıyameti kendisi için hazırlıyor ve hesap günü çok çetin olacak vesselam

Haldun Özbk 2 yıl

Başka bir arzum allah bu dünyayı terk etsin.. Ne sınavı ne peygamberi arkadaş

Arif Dülgar 2 yıl

Zaten terk etmiş, kaderini eline vermiş. Ne yapıyorsan sonucuna katlanacaksın diyor, sen rahat ol!

Haldun Özbk 2 yıl

Bütün kötülüklerin sahibi insandır, iyiliklerin de sahibi insandır. Yani kim ne yapıyorsa hesaba çekilecek. Allah Kur'an'da sadece insan tek'ine seslenmiyor, aynı zamanda topyekün insanlığa sesleniyor! Biz insanlar olarak 3 tane kitap okuyup, 3 ayete bakıp Allah hakkında ahkam kesiyoruz. Ne kadar da aciziz oysa!

H

Yok iyilikler Allah'tandır. Ayet öyle der. Arkadaşların bahsettikleri Allah, İslamın tanimladigi tanrıdır. Siz ise iyi niyetli vicdanınızın Allah'ından bahsediyorsunuz. Öncelikle bunun farkına varirsaniz, birbirimizi anlamaya başlarız diye düşünüyorum.

Hüseyin Hasdeniz 2 yıl

Madem Allah'ı ve Kur'an-ı Kerim'ı beğenmiyor ve bu denli eleştiriyorsunuz. O halde neden muhatap alıyor ve bu kadar kafa yoruyorsunuz? Başka seçeneğiniz varsa onunla ilgilenin...

E

Maalesef müslüman ülkede müslüman ailede gelenekleri tamamen araplasmis bir coğrafyada yaptığımız herşeyi günah veya sevap olarak yargılanması sonucu olabilirmi bu eleştiri acaba

Arif Dülgar 2 yıl

Arif Dülgar Sizin geleneksel hurafeci ailenizin yaptıkları onları bağlar, iSLAM'I ve Allah'ı bağlamaz. Bizim zaten evvela şu soruyu sormamız gerekiyor: "Biz müslüman mıyız?" Bu soruya cevap verebildiğimiz anda diğer sorulara muhatap kılınacağız.

Haldun Özbk 2 yıl

Öncelikle biz Arap değil, Türk'üz. Konuştuğumuz konu Islamiyet ve her şeyin sahibi "ALLAH". Konu, millet bazında daraltılacak ölçüde degerlendirilemez. Sadece sevap ve günah da değildir mesele. Bakış açımızı genişletelim lütfen. Tabi ki her şeyden önce kibri bir kenara bırakıp sadete gelmek lazım.

Elif Alsan 2 yıl

O kotulukleri allah istemezsse olmaz yerde ve gokte ondan hicbisey sakli kalmaz ve hersey onun izniyle olur ve o dilemedikcede dileyemezssiniz feden allahin sucunu insana atip durmayin

U

Insan iyilik ve kötülük yapabilecek potansiyelde sahip bir varlıktır. Iyilik ve kötülük yapma iradesi insana verilmiştir. Irade olan yerde özgürlük de olmalıdır. Allah insanın iradesine verdiği özgürlüğü hareketi için ona seçme hakkını vermiştir.(Özgürlüğe saygı duyan bir Tanrı )Insan seçer Allah yaratır. Allah yasasız davranmaz, koyduğu yasalara kendisi de uyar. Iyilik ve kötülük yasasını seçimleri ile harekete geçiren insandır. Ayetleri bu konu ile ilgili bütün ayetlerle okuduğunuzda Allah'tan hicbir şey gizli kalmaz ve her şey onun izni ile olur ne demek anlayabilirsiniz. Yaşadığımız mülk Allah'ındır. Onun yarattığı bu mülkte O'ndan gizli bir şey yapamazsınız. O'nun izni olmadan yapamazsınız onun izni Yasalarıdır ve iyilik ve kötülük yasalarını harekete geçirecek seçeneği siz enterlersiniz Insan sorumluluğundan kaçmak için suçu Allah'a isnat etme hastalığına sahip anlamak yerine. Kötülük insandan meydana gelir Allah kuranda hicbirzaman kötülüğe insanı teşvik etmez aksine hep iyiye yönlendirir kötülükten men eder Kötülüğü insan seçer.. Allah'ın avukatlığa ihtiyacı yok Mahkemenin Hakiminin kimsenin avukatlığına ihtiyacı yok. Hâkim Adildir sanık ise suçunu kabul etmeyecek kadar onursuz ve nankör Selam ile

Feden Hussain 2 yıl

Feden Hussain 3 kere kuranı çevirmiş biriyim inanın allahın izni olmadan hiç bişey olmayacağı ve hatta o dilemeden dilenemeyeceği açık ve net olarak ortada ki söz konusu çocuklar olduğunda hangi sadist fikirli varlık bu işi iradeye bırakabilir siz bırakabilirmisiniz kısaca allahın suçunu lütfen insanlara atmayın varsa o bile ben kendimi bu kadar savunamam diyordur

Umut Özcan 2 yıl

"Suç" kavramı insana mahsustur. Nasıl bir zihniyete sahipsiniz? Çocuklar bile bu derece .... Düşünmez. Siz gerçekten Kur'an-ı Kerim'de bahsedilen nasipsizlersiniz. Allah sizi ıslah etsin ve hidayete erdirsin. Umarım siz de kendinize bahşedilen iradenizi doğru yönde kullanırsınız. Yoksa sonunuz pek hayırlı görünmüyor.

E

Sen dedin ya. Allah kesin yapar. Siz yobaz inançlıların huyudur kendi inancından olmayanları aşağılamak. Biz zaten senin Allah'ına inanmıyoruz ki kalkıp temennide bulunup birde sonumuz ile ilgili tehditte bulunuyorsun. Akletmek lazım işte.

Gören Dardağan 2 yıl

Ben sizi aşağılamıyorum, sizin için iyi temennilerde bulunuyorum. Mesela size "yobaz"demiyorum. Sizi tehdit de etmiyorum. Ancak ileri derecede kibirin yanısıra büyük bir kompleks ve şiddetli bir korku görüyorum. Neden kendinize bu denli eziyet ediyorsunuz? Ayrıca inanıp inanmamanız da beni ilgilendirmiyor. O sizin sorununuz. Sonuçları da sizi bağlar. Inançsızlığınızı neden bu kadar ön plana çıkarıyorsunuz ki? Kime ne bundan? Varsa işe yarar bir özelliğiniz, onunla dikkat çekmeye çalışın.

Elif Alsan 2 yıl

Ufacik cocuklarin tecavuzune gozyumman allahiniz affedilmek icin o cocuklarin ayaklarina kapanmali

Umut Özcan 2 yıl

Tecavüz konusuna ne kadar da takilmissiniz. O tecavuzleri yapan insanların "erkek?!" versiyonları. Suçlu arıyorsanız kendisine "erkek" diyen o gafillere bakın.

Elif Alsan 2 yıl

Mesele allhaniniz izni olmadan hicbisey yapilamayacagi hadid 22 olmaliydi sanirim Nasil bi sadist buna izin verebilir

Umut Özcan 2 yıl

Dinime söven müslüman olsa diye bir tabir var ya, tam da haldun bey için söylenmiş. Ona göre kimse müslümanlığı bilmiyor, kimse kuranı okumamış ...? Ama gelin görün ki ben hayatımda islamdan ve kuran dan bu kadar bir haber insan görmedim. Bu arkadaşla dini konularda tartışanın aklına ve zamanına yazık olur

H

Haklısınız. Ben de artık cevap vermeyeceğim zaten. Belki idraklerini açmak için bir ışık olurum diye düşünmüştüm. Ancak yine de olumsuz bakmıyorum olaya. O kadar kafa yoruyorlar ve ilgililer ki belki de bir zaman gelir, Yüce Allah'ın inayetine mazhar olurlar. Yine de iyi dileklerde bulunuyorum. Peygamber Efendimiz gibi ümidimi yitirmiyorum. Belki kendileri değilse bile nesillerinin devamı hidayete erer...

Elif Alsan 2 yıl

yukarıda söylediklerim haldun bey için değildi, Allah'a inanmadığımdan söyleyenler içindi. Yanlış anlaşılmasın.

Elif Alsan 2 yıl

Islamcılar Allahlarini olduremedikleri için insanlar i öldürüyorlar... !!!

A

kötülükler de iyiliklerde insanlardan ..
“insanlar değişmezse toplum değişmez” elbette değişmez, neden-sonuç
ilişkisinin özeti bu. Sorunları çözmezsen sorun kalmaya devam eder, hatta büyür.

Y

Feden Hussain hanım, Allah yarattı düşüncesinde kötülük daha ilk yaratma anında başlıyor.
Hey Allah'ım, piyango bileti aldım bak, sen durumu biliyorsun; sınav yapacaksan öyle sınav yap, böyle sınav yapacaksan sınavdan kalacağımı taa başta biliyorsun ama! Ya sınavı geçeceğim şekilde sına, öyle yarat, ya da yaratma!
Yaratılan herkesin sınavı geçme potansiyeli varsa, sınavı geçemeyecek şekilde yaratan Allah'tadır suç!
Hem sınavı geçemeyeceğini bil, dünyanın bu veya o köşesinde yaratırsa, o zamda veya bu zamanda, o yeterliliklerle veya yetersizliklerle yaratırsa, hem sınavı geçemeyeceğini bil, hem de o şekilde yarat. Kötülük, sınavı geçemeyeceğini bildiği halde o şekilde yaratmaktır; diğer şekilde yaratmamaktır. Sonrada sırf Müslüman olmadığı için, sonsuza kadar cehennemde yakma iddiasının adıdır.

A