Yarattığı dünyada, yarattığı insanı sınav yapan Allah nasıl bir Allah'tır söyler misiniz?

1) İnsan bir robot yapar, test etmesi doğaldır, yaptığı robotun eksik, hatalı yanlarını görmek ister; geliştirmek için aklını, zekasını kullanmak ister.
2) Allah robot yaratabilir ama insan olan varlığı yaratamaz. İnsan Allah'a göre bir robottur. Allah, yarattığı insanın tüm özelliklerini bilir, test etmesi, onu sınav yapması gerekmez. Yarattığı dünyada, yarattığı insanı sınav yapan Allah nasıl bir Allah'tır söyler misiniz? Yarattığı şeyi tam olarak bilmiyor mu? Bildiği şeyi yaratmıyor mu; madem bildiği şeyi yaratıyor, o halde cehenneme gidecek olanı yaratmasın, cennetlik olanı yaratsın, olmaz mı?

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
24
24 CEVAP

İnsanlar kötülüğe uymayana kadar bu imtihanin dışındaydı.

İ

İsa Anıl bey, Allah gelmişi geçmişi bilmiyor mu?

A

Bir robot yapıyorum, pilini yerleştirene kadar bu sınavın dışında idi demek gibi bir şey olmuş

A

Alper bey sen kilitlenmişsin zihnini serbest birak. Robot kugudur ne yuklersen onu yapar irade de yok. Bak sen iradeni kullanip soru soruyorsun. Fark burda

İ

Seninki biraz şöyle benzetme bakimindan. Adamin biri (rte.) darbeden önce gazetecileri çağırıp darbeyle ilgili konuşmuş konuşma bitmiştir. Gazetecinin biri yav bu konusmada nereden cikti diye kendi kendine mirildanir. Simdi insan pratiği ortaya cikacak ki elestiri alsin. Sorun pratigin ortaya çıkarılıp insanin inkar etmesini onlemek saygilar

İ

İsa Anıl bey, asıl aklını kilitleyen sensin bence. Lütfen!
Robot ne yüklersen onu yapar diyen sensin. Allah ne yüklememiş ki, sınav yapıyor? Düşün hadi

A

İnsanin pratiği diyorum. Allah insani yucelterek bütün meleklerden secde etmesini istemiş biri haric hepsi emre uymuş. Emre uymayanla yüce insan ayni safta bulusursa ne mi olacak insan düşecek ve ölümsüzlük dahi sonsuz nimetlerden men edilecek niye mi emeksiz kazanç kiymet bilmezmis. İste emegin alin terinin onemi burda yatiyor.

İ

Allah yeterince emek harcamamış anlaşılan.
Pratik, ne pratiğinden söz ediyorsun öyle!
Bu şuna benziyor, aya dünyanın uydusu olmasını emretmiş, o da isyan etmiş. Hangi durumda ay dünyanın uydusu olmayı istemez bir düşün bakalım.
Nasıl yaratırsan, o şekilde sonuç alırsın. İsyan edecek olanı başlangıçta bile bile yaratan tanrıya iyi niyetli denilebilir mi?

A

Allah şeytana çok kızıyor. Şeytanı yaratmadan önce şeytanın isyan edeceğini bilmiyor mu da şeytanı yaratıyor, ya yaratmayacaksın şeytanı, ya da o şekilde yaratmayacaksın... Anlamak zor değil bence

A

Alper bey size diyecek bir sözüm kalmadi saygilar

İ

Neden ki, "Pratik, ne pratiğinden söz ediyorsun öyle!" sözü bir kızgınlık sözü değil. Bundan dolayı bırakıyor iseniz yanlış düşündünüz sanırım.

A

Peki siz niye padisaha karsi hayir diyiyorsunuz. Bana gelince adam benim düşünce felsefeme adalet anlayisima ters komlucu bir anlayışa sahip bu bana ters daha ters olan cok yonumuz var. Size neyi ters geldi

İ

işte tam anlamadığınız nokta da bu. Kendiniz itiraf etmişsiniz. Başka söze ne gerek.,

O

Orhan Reis bey, ne düşünüyorsunuz anlamadım.

A

Allah, yarattığı şeyi tam olarak bilmiyor mu?

A

alpay bey bence metot hatası yapıyorsunuz. Yani insanla yaratıcıyı kıyasla

O

bilmek veya bilgi insan için ne yaratıcı için ne önce bunu anlamak lazım. Siz bilgi demek le neyi anlıyorsunuz

O

Ya arkadaş takılmışsınız Allah'la insan kıyaslanamaz sözüne bir türlü bu düşüncenin yarattığı girdaptan kurtulamıyorsunuz.
Gayet basit bir şey söylüyorum, anlamak güç ise sizin probleminiz bu, üzerine çok daha fazla durum ve çözün bunu.

Küçük tanrı robot yaparsa test etmesi kaçınılmazdır. Çünkü küçük tanrı her şeyi bilmez, eksiklerini, hatalarını görmek ister. Yalnızca bu mu, yaptığı robotu geliştirmek ister bu şekilde. Çünkü o küçük tanrı. Mükemmel değil. Yanlış yapmaya eğilimli. Her şeyi bilmiyor, vs. Vs.

Büyük tanrı her şeyi bilir, yarattığı insansı robotu test etme gereksinimi duymaz.

A

bak muhterem önce şu insan denen yaratılan varlığı bir tanı. Hem biyolojik hemde psikolojik üzere. Bilim bile şimdiye kadar. İnsanı yüzde yüz keşfetmemişken. Robotlarla kıyas bence abes. Bence siz kendinizden bahsedin. Mesela bilmek senin için ne ifade ediyor.

O

Allah'tan söz ediyorum, insanı %100 bilmiyor mu?

A

Allah'ın bilmesi benim için bunu ifade ediyor; Allah insanı % 100 biliyor. % 100 bildiği bir şeyi yaratmaması gerekir, yaratıyor ise, sınav yapıyorum dememesi gerekir......

A

Allah yüce kudrettir. Kadir dir. İşte gene aynı yerde duruyoruz. Bilmek bilgi nedir. Bunu açıklayamadığınız sürece aynı yerde dururuz. Biraz ufkunuzu açın.

O

Allah, insanı sınav yapmak için mi yarattı; evet ! Allah, yarattığı insana irade verdi mi; evet ! Allah, her şeyi bilir mi; bilir! Allah'ın gücü her şeye yeter mi; yeter! Allah yaratmadan önce yalnız mı idi; yalnızdı! Hiç bir şey yoktu henüz, öyle mi; evet ! Allah, yaratmaya karar verdiğinde, yaratacağı şeyin yaşayacağı her anını, başını, sonunu, ortasını da her şeye gücü yettiği ve her şeyi bildiği için bilir mi; bilir! Allah, her bir insanı yaratmadan önce cehenneme gideceğini bilir mi; evet ! Allah, her bir insanı yaratmadan önce cennete gideceğini bilir mi; evet ! Allah, bu cennet ve cehennem sonuçlarını bile bile mi yarattı; evet ! Allah, madem sonuçları biliyordu ne diye yarattı; sınav dedik ya! Allah'ın bildiği şeyi yaratmasının bir sınav değeri olur mu; olmaz ! Allah cehenneme gidecek insanı biliyordu yaratmadan önce, peki, cennete gidecek insanı yaratsa idi cehenneme gidecek insan yerine yapabilir mi idi; elbette yapabilirdi. Peki suç kimde, sınav, irade...

Alpay Delikbaş 2 yıl

Allah'ın bildiği şeyi yaratmasının bir sınav değeri olur mu; olmaz !

Alpay Delikbaş 2 yıl

siz bence şu kader konusunu iyice bir araştırın. Tarihte bu kader konusunda çok değişik görüşler ortaya atılmış. Ben burda o konuya girmek istemiyorum. Allah ın bilmesiyle insanların bilmesini karşılaştırdınız mı paradoxa düşersiniz. İnsanların kapasitesi sınırlıdır. Siz meseleye öyle bir bakıyorsunuz ki sanki yaratıcı bir insanmış gibi. Yaratıcının tarafından bakmaya çalışıyorsunuz. Buna insanın kapasitesi yetmez.

Orhan Reis 2 yıl

Olmayan bir Allah'a var demek insanın kapasitesini aşmıyor mu?

Alpay Delikbaş 2 yıl

Bakın burda bir yanılgı var. İnsanın kapasitesi yetmez derken: Putlara tapmakta aynı sizin dediğiniz düşüncelerle ortaya çıkmıştır. İnsanlar Yaratıcıyı görmek anlamak konuşmak istemişlerdir. Burdan hareketle doğa üstü olaylara yaratıklara ilahlık sıfatı vermişlerdir. Bunları birbirine karıştırmayın

Orhan Reis 2 yıl

Bebeğe tecavuz edeceğini ve öldüreceğini biliyor

I

Ibrahim Delikbaş bey, konu o değil. % 100 bilen bir Allah yarattığı robot vb. Her ne ise, bunu test etmesi anlamsız ve gereksizdir. Öyle ise, cehennemlik robot yaratmasın, gitsin cennetlik robot yaratsın.

A