Android ve iphone mu iyi?

Arkadaşlar, sürekli olarak telefon önerisi isteyen arkadaşlar için bir yazı yazdım. İPhone veya Android telefon tercih edenler bir göz atarsa sevinirim. Android telefon önerisi için bu başlık altında bilen arkadaşlarla birlikte yardımcı olabiliriz. Ekstradan post atmamaya gayret edelim.

iPhone, dünya üzerindeki “parasını hak etmeyen cep telefonu” olarak tanımlayabileceğim bir cihaz. İPhone’lar, "kesinlikle iyi bir telefon değil" demiyorum. Parasını hak etmeyen bir telefon diyorum. Ortalama bir iPhone’un tam tamına yarı fiyatına (örneğin 2.000 TL) alacağınız bir Android cep telefonu ile daha mutlu olabilirsiniz. Şöyle bir özetleyeyim neden iPhone tercih etmemeniz veya etmeniz gerektiğini.

iPhone tercih “ETMEMENİZ” için geçerli sebepler:
• Başta en önemli sebep olarak tüm eskiyen (2-3 yıllık) iPhone modellerinin Apple tarafından kasıtlı olarak yavaşlatıldığını ve Apple'ın bunu kabul ettiğini (bkz: Kaynak) söyleyerek başlayayım. Sebebi ise yeni telefon satmak, yani daha fazla para kazanmak amacıyla yapılan bir hamle. Kendisi ani kapanmalar yaşanmasın diye yavaşlattık diyor ama buna inanan cidden çok temiz kalplidir.
Kaynak> http://money.cnn.com/2017/12/21/technology/apple-slows-down-old-iphones/index.html
• iPhone’da iPhone 7'de kadar olan yaklaşık 15 modelinde IPXX sertifikası yoktur. Su, toz veya kir gibi şeylerden etkilenmediğini Apple resmi olarak açıklayamaz. Amiral Android telefonların çoğunda genellikle IP6X sertifikası mevcut.
• iPhone’larda Storage Card desteği yoktur. Cihaz hafızasını hiç bir şekilde genişletmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla örneğin 4K bir video çekince hafızanız çabucak dolar. Ama hemen hemen her Android telefonda kart takıp bolca yer açabilirsiniz.
• iPhone’larda bulunan Google Maps (Dünya üzerindeki en iyi harita uygulaması), Android cihazlarda daha fazla fonksiyon ve sonuç ile çalışmakta. Ayrıca ilk güncellemeleri almakta.
• iPhone’larda bir uygulamadaki artık verileri silemezsiniz. Örneğin Instagram'da resim önbelleği silerek yer açabilirsiniz. Ama iPhone'da uygulamayı tamamen kaldırmanız gerekir. Android telefonlarda uygulamayı silmeden temizleyebilirsiniz.
• iPhone’larda Widget desteği tırt. Borsa, hava durumu ve 1-2 basit şeyden ibaret. Android’in desteği bu konuda daha geniş, kullanışlı ve daha iyi. Ayrıca kendi Widget'ınızı yapabilirsiniz.
• iPhone’larda kişiselleştirme veya özelleştirme seçeneği minimize edilmiş durumda. Android’de bundan bahsedersem sayfalarca yazmak gerekir.
• iPhone’lardaki NFC kullanımı sadece Apple Pay üzerinde çalışıyor. Android’de geliştiriciler için SDK var. Kafasına göre kullanabilir. (Samsung Pay, Google Pay vs).
• iPhone’daki Siri, dışardaki uygulamalarla bağıntılı çalışmakta zorlanıyor. Beatbox konusunda biraz daha iyi Siri. Ama Google Assistant kusursuz. (Nexus & Pixel'lerde şu anda çalışıyor. Diğerlerinde üreticiler yapıyor)
• iPhone’larda film, müzik, video gibi şeyleri indirmek basit olarak na-mümkün. Cihaz hemen "ooo kanki nerden buldun bunu xd" moduna geçiyor. İlla iTunes'dan satın al falan diyor Android’de çocuk oyuncağı. Sürükle bırak bitti.
• iPhone’larda bilgisayardan telefona attığınız fotoğrafları silemiyorsunuz. (Apple'ı arayarak bizzat teyit almışlığım var). Android’de çocuk oyuncağı tabiki.
• iPhone’larda, bilgisayardan müzik, film veya benzeri şeyleri telefona yükleyebilmek zulüm. Klasör senkronizasyon saçmalığı diye bir şey var. Android’de çocuk oyuncağı. Drag-Drop.
• iPhone’da iTunes’a bağlısınız. Android’de cihazlar MTP protokolü ile çalıştığı için her platformda rahatlıkla kullanılabilir.
• iPhone’larda kablosuz şarj desteği yok. Bir çok Android telefonda mevcut. (son 6.000 liralık telefona koydular skksksksjsj)
• iPhone’da OTG desteği tırt. (Örneğin bir flash bellek takamıyorsunuz, ancak bunun için yapılan ürünleri kullanmanız gerekiyor). Android’de ise enfes çalışmakta.
• iPhone’da bulunan AppStore, Google Play Market’e göre çok daha az uygulamaya sahip. Android’de ise milyarı geçti, ayrıca tüm amaçlara yönelik uygulamalar mevcut.
• iPhone'larda yüz tanıma sistemi yok. Android telefonların hemen hemen hepsinde var. 6.000 liranız varsa yüzünüzü tanıyor artık ama o da düzgün çalışmıyo Bkz. " iPhone X face ID Fooled on Video, Fails to Identify Between Mother and Son "
• iPhone'un ekran camı Corning Gorilla Glass'a nazaran daha kolay çiziliyor. (Hemen hemen tüm markalar gorilla glass kullanır)
• iPhone soğuk havalarda aniden kendisini kapatıyor.
• iPhone’larda MultiTask (çoklu görev) desteği yok. Aynı anda video izlerken bir yandan not alamazsınız. Android’de uygulama da destekliyorsa fıstık gibi çalışıyor. Kasıyor diyenlere itibar etmeyiniz. Yok öyle bişi.
• iPhone’larda ekran süresi, Android telefonların gerisinde kalıyor. Ortalama 4.500 TL’lik iPhone’da 5-6 saatlik ekran süresi alıyorken 800 liralık bir Xiaomi Redmi (X) telefonda 7-8 saati bulabiliyorsunuz. Hatta benim telefonumda ekran süresi ortalama 25 saat. 1 haftalık kullanım süresini buluyor. (Oukitel K8000)
• iPhone’larda uzun bir süredir yeni teknoloji kullanılmıyor. özellikle son bir kaç modelde şu klasik dörtlü karşımıza çıkıyor. İşlemciyi iyileştir, ekranı büyüt, cihazı incelt. Fiyatı yükselt.
• iPhone’da iyi bir pazarlama tekniği sayesinde 2013 yılında yeni teknoloji diye yutturulan TouchID teknolojisi, 2011’de çıkan Motorola Atrix telefonda yine Home Button üzerinde kullanılmıştı. Birebir aynı özelliğin çalıntısı. Sadece buton yuvarlak.
• iPhone’daki aksesuarlar gereksiz pahalı. Android telefonların aksesuarlarını bakkallarda bile bulabilirsiniz.
• iPhone’daki işletim sistemi kapalı kaynak kodlu. Android tamamen açık kaynak kodlu ve geliştirilebilir. Kimine göre bu tercih meselesidir, ama bence yaşasın Open Source. Tüm yazılımın kaynak kodunun açık olduğu halde iOS'dan güvenlik anlamında altta kalır yanı yok. Fanboylar kızacak ama açık kaynak kodlu bir yazılım olduğunu düşününce iOS'u çöpe atarım.
• iPhone’un tasarımı 4’den 5’e geçiş gibi veya 3’den 4’e geçiş gibi devasa bir değişime uğramıyor artık. Lütfen iPhoneX demeyin, 2 yıl önce çerçevesiz telefon görmekten artık sıkılıp unutmuştuk zaten.
• iPhone X ile gelen faceID'nin büyük bir fiyasko olduğu ortaya çıktı. Farklı kişiler tarafından da açılabiliyor, örneğin bir anne ile oğlunu ayırt edemiyor. Araştırın göreceksiniz.
• iPhone’un üzerindeki iOS işletim sistemi, sadece iPhone cihazlarda çalışmasına rağmen uygulamalar hata verip kapanabiliyor. Android ise dünya üzerinde milyonlarca farklı cihaza destek verdiği halde iOS’la aynı seviyede uygulama hata verip kapanmasına sahip. Belki de daha az. Bunu orana vurunca (milyonlarca cihaza destek vermesi) iOS daha stabil diyenin ağzına kürekle vurmak lazım.
• iPhone sürekli olarak pazar payını kaybediyor. Çünkü teknoloji üretmiyor. 2013 ve 2017 raporlarına bakabilirsiniz. Sürekli değer kaybı yaşıyor.
• iPhone kasmıyor diyenler şanslı. İPhone da, Android de duruma göre kasıyor. Hatta Android'in kullanım alanlarını göz önünde bulundurursak (kol saatleri, buz dolapları, GPS'ler vs) bu derecede bir kasmama sağladığı için Google'ı kutlarım. İOS sadece iPhone, iPod ve iPad'lerde çalıştığı halde yine de kasıyor. Kasmıyor diyen lütfen Google'da arama yapsın.
• iPhone 7'de kulaklık çıkışı anlamsız şekilde kaldırıldı ve kablosuz kulaklığı kazık fiyata satılmakta. Kendi kulaklığınızı kullanmak için Lightning portunu işgal ediyorsunuz. Android'de ise daha ince olan telefonlarda halen 3,5mm jak girişi bulunmakta. 5-10 liraya müzik dinleyebilirsiniz demek.
• iPhone’larda, son olarak bence en önemlisi; uzun bir süredir yeni teknoloji geliştirilmiyor ve kullanılmıyor. Android’de ise iris tarayıcıdan tutun, termal kameralı telefonlar, nabız ölçerli telefonlar veya Amoled ekran teknolojisi gibi şeyler kullanılıyor veya alternatif olarak da sunuluyor. Projeksiyona sahip olanı bile var. Kullanıp kullanmamak size kalmış, ama sonuç olarak geliştiriliyor. Teknolojiyi destekliyor Android. İPhone'da Pil teknolojisi güvenli ama vasat. Kamera ise üçte biri fiyatına alacağınız bir Android telefon ile aynı performansı veriyor. İşlemcilerini ise zaten Samsung üretiyor. Ayrıca A serisi işlemciler 14-20 nm mimari ile üretiliyor. Android tabanlı cihazlardaki Snapdragon işlemciler 10-12 nm mimari ile üretiliyor. Daha küçük alanda daha fazla transistör demek bu. Kamerası ahım şahım iyi değil, açın bakın kıyaslanabilir telefonlar ile çekilmiş fotoğraflarına. 1000 liralık Mi5 ile aynı kalitede çekiyor. Hatta Mi5 ile uzun pozlama yapıp yıldız fotoğrafları çekiyorum kendim. İPhone'da bu normal şartlarda mümkün değil.

Özetle aklıma gelen temel noktalar ile iPhone’u ele aldım. Boşa saçacak paranız çok ise genellikle iPhone’u tercih etmeniz için şunları sunabilirim.

• Daha güvenli işletim sistemi çünkü kapalı kaynak kodlu.
• Daha az bozma şansınız var çünkü bir bok yapamıyorsun zaten telefonda.
• Malzeme kalitesi his olarak iyi. Ama dayanıklılık olarak vasat.
• Retina ekran Amoled kadar olmasa da gerçekten çok iyi, ama pil tüketimi konusunda hunhar.
• 3-4 yıllık bir cihaz bile olsa güncelleme alabiliyorsunuz ama yeni cihaz almaya zorluyor telefon kasıyor çünkü. Yukarda kaynak vermiştim Apple tarafından doğrulandı bu.
• Müşteri hizmetleri çok iyi. Diğer firmaların örnek alması gerekiyor. En iyi seçenek kesinlikle budur.

Tabizi caiz ise alo desin, internete gireyim, fotoğraf çekeyim diyenler için iyi bir telefondur. Ama yine de çok pahalı arkadaşlar. Fiyatını kat'iyen hak etmeyen bir cihaz. Aynı paranın yarısına Android cephesinde üst seviye premium bir cihaz alıp yere düşürmediğiniz ve suya sokmadığınız sürece minimum 7-8 sene kullanabilirsiniz.

Ayrıca şu da var, Android kullanarak yerli & yabancı geliştiricilere daha fazla katkıda bulunabilirsiniz. Çünkü uygulama yapıp markete koymak çok kolay.

Her türlü android telefonlarla ilgili sorularınıza yardımcı olmaya çalışacağım bildiğim kadarıyla.

sevgiler.

com-4l7bc6f14u68ubq5araq.jpg
F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
164
164 CEVAP

furkan neden iphonu kötüledin bu kadar androidin kötü yanları nerde?

U

İphone çalınsa bulunur bulunamazsa sa çalan sahıs kullanamaz sadece parçaları kullanabilir ki o da çalıntı cihaz va alan yer bulabilirse. Android imei numaraları tek tusla silinir cihazı isteyen kişi istediği gibi kullanabilir parçalayıp satması vs de gerekmez. Teşekkürler

U

Android çalınsa iPhone'dan daha rahat bulunabilir. Android telefonlarda bir sms ile GPS veya internet gibi şeyleri açabilirsiniz. Sonra da bu sayede konumu bulabilirsiniz. iPhone'umu Bul'dan daha kolaydır Android telefonu bulmak. IMEI silinmesi veya yazılması bir zaaf, haklısın. özellikle MTK işlemcilerde çocuk oyuncağı. Ama qualcomm'da zor

Furkan Soysuz 1 yıl

ula bu iphone ne etti size )

B

Yine de iPhone, iPad, MacBook diyorum. Ayrıca neden multi taska ihtiyaç olsun ki telefonda film izlenmez iPad de izlenir onda da multi task falan herşey var

O

İşin goygoyu olsun alınmayın. Tamam fakirsiniz android kullanıyonuz adfbjll

U

Dunyanın en stabil ve gelişmiş ios programini bu sekilde elestirmen bana acikcasi yanlis geldi. Parasi fazla olabilir belki evet ama asla androidle kiyaslamam ben

S

dünyanın en stabil ve gelişmiş işletim sistemi?

Furkan Soysuz 1 yıl

Yahu ne oluyor stabil olunca? Kasma yapsa olsa ne oluyor sanki uzaya mekik yolluyorsunuzda mm lik hesaplamalarla uğraşıyorsunuz gibi algi yapiyorsunuz. telefon alirken teknik ozelliklerine bakarsin ekrani kamerasi felanda bu stabillik olayi sacma bence

Fatih İskenderoğlu 1 yıl

Evet dogru duydun. Dunya uzerinde bak bakalim en buyuk ve en kurumsal sirketler neden ios kullanir? İos dedigin isletim sistemi android ile kiyaslanamaz bile

Semih Çebişli 1 yıl

Kimin ne kullandığına bakarsan ohoo. Hocam, buyur neden stabil olduğunu yaz. Ben belirttim neden stabil olmadığını. Daha stabil diyip çekilirsen ikna olmam

Furkan Soysuz 1 yıl

Bi kere en guveniliri. Musterinin arkasinda duran en iyi marka. Guncelleme ve uygulama konusunda olsun, arayuz olsun. İnternette gezinme olsun bana gore android bunlarin yanina bile yaklasamaz

Semih Çebişli 1 yıl

Yazının hepsine katılıyorum:) ama bizim millet yararlari için değil gösteriş için iPhone kullanıyor. Şarj makinesi bozulduğunda ağlıyor orijinal Şarj aletine para bayılacak diye.

M

Yılda bir keyfi değiştiriyorum. Üstelik ücretsiz, garanti kapsamında Android cihazların kaçının garantisinde bu var?

Oktay Arabacı 1 yıl

Garantisi var diye değişim yapilabiliniyor mu

Seyma Argunşah 1 yıl

Fan boyluk yapmayalım arkadaşlar. Güzel ve bilgi dolu bir tartışma yapabiliriz, bilmediklerimi öğrenmiş olurum. Ama kalkıp da parasını hak ediyo böyle eleştirme demeyin. Kuru eleştirmek yerine 2-3 satır bir şey yazın

F

Iphone sadece başka bir Amerikan pazarlama harikasıdır. Times Square gibi, Statue of Liberty gibi, Starbucks gibi vs. Hiçliği satar sana.

Y

Happy meal gibi mutluluk menusu. Mc donaldsa giden arkadaslarima once biraz kufur ediuorum sonra daha gitmiyorlar. (Eski bir mc. Donalds calisani )

Yunus Büyükkayıkçı 1 yıl

Adam yemiyor içmiyor 30₺ lik faturayı 190₺ yaptırıyor 2 yıl götü çıka çıka 4 bin₺ para ödüyor o sürede 2 yeni model daha çıkıyor ama çok istesede o 2 modeli alamıyor tam borcu bitiyor 3. Model geliyor ve hop bir daha sözleşme asfhjj

U

abi ne çabuk androide döndün ya askfjalksjfalfs

Furkan Soysuz 1 yıl

Furkan Soysuz hayatımda tek htc one m8 kullandım 1 yıl çok güzeldi gerçekten ama çaldırdım o günden sonra daha da android almam

Uğur GülTekin 1 yıl

Yıl 2016: Android cihaz: 2000₺ Apple cihaz: 3500₺ Aynı cihazlar; Yıl 2019: Android cihaz: 400-500₺ (-1500/1600₺) Apple cihaz: 2700-2800₺ (-700/800₺) İkinci el satışta o fark kapanıyor hocam

Oktay Arabacı 1 yıl

Ben yıllardır Hiçbir elektronik ürünümü 2 yıl sonrasına kadar dayandırıp satamadım, bunu başaranlara hayranım

Mehmet Cvrin 1 yıl

Ben garanti süresinden yola çıkarak örnek verdim. 1sene sonra satacak olsanız hemen hemen değer kaybı olmuyor Apple'da.

Oktay Arabacı 1 yıl

İos güvenlik olarak androide kaldırır yere vurur

M

Eskidendi. Bkz: "Google Application Permissions"

Furkan Soysuz 1 yıl

iosa virüs girmez android her yerden akıyor maşallah Google reklamlarında dahi var )

Mustafa Elagöz 1 yıl

Bende iPhone 6 ve 4s var 4s i 5 yıldır kullanıyorum banamısın demedi android cihazlar kendini 1,5 yıl içinde kasma donma vs diye bırakıyor ve zaten çoğu plastik iPhone 4-4s serileri sağlam mesela

Mustafa Elagöz 1 yıl

İyi bir Android telefonu iphonedan daha fazla süre kullanırsın. İphoneda ise ortalama 15 ay sonra pil ömrü yarıya düşüyor neredeyse. Soğuk havalarda akım kesmesi de cabası. Ayrıca Android artık uygulama izni sorduğu için fazlaca güvenli. Güvensiz olan maalesef bilinçsiz kullanıcı O yüzden kullanıcı hatası denilen bir şey var

Furkan Soysuz 1 yıl

Kardeş ben Galaxy S4 kullandım bi ara daha sonra tekrar iosa döndüm ve bırakmadım bir daha bilmiyorum iPhone'lar bana göre en güvenilir ve sıkıntısız açık ara önde kullanışlıda satış sonra müşteri memnuniyeti android cihazlardan daha fazla vs vs

Mustafa Elagöz 1 yıl

Hocam üşenmemişin yazmışın. Yıllarca androidden sonra iphone kullanıyorum. Bu dediğin şeylerin hiçbirine ihtiyacım olmadı. Donma kasma hiç yaşamadığım için iphone diyorum

G

Sizin ihtiyacınız iPhone'a para vermekmiş o zaman hocam.

Furkan Soysuz 1 yıl

Yok dostum gercekten sorun yaşatmadığı için seviyorum ''durduruldu'' diye hata mesajı vermeyen telefon

Gökay Bstg 1 yıl

Bir ıphone u 3-4 yıl stabil bi şekilde ilk aldığın zamanki performansta kullanabilir arıza vs durumunda kullanıcı hatası olmadığı takdirde genel olarak değişimini sağlayabilirsiniz. Herhangi bi android telefonu 6 aydan sonra kasma vs şikayeti yaşarsınız. Bu sebepten ıphone.

N

Hiç bir iPhone'u 3-4 yıl kullanamazsınız. O yüzden sürekli olarak iPhone kullanıcıları 4-5-6-7 diye telefon değiştirir. Ben ise yıllar önce aldığım LG G2 telefonumu kullanıyorum halen. Zamanla kasması kullanıcının telefon kullanmayı bilmemesi veya bu durumda ne yapacağını bilmemesidir. Aynı kasmaların daha fazlasını iPhone'da da yaşayabilirsiniz.

Furkan Soysuz 1 yıl

Elimdeki telefonu 3 yıldır kullanıyorum. Nasıl bilmeden bu kadar net konuşuyorsunuz anlam veremedim. Annem de 5 yıldır aynı ıphone var ayrıca. Değiştirme sebebine gelince artırdıkları özelliklerden dolayı, mesela kamera, işlemci, tasarım vs. Değiştiriyor insanlar ıphoneları. Aynı dediğiniz kasılmaları bi kez dahi yaşamadım. Daha önce android kullanırken artık mecbur kalmadıkça kullanmam.

Nalan Uçkun 1 yıl

Kardeş bende iPhone 4s var 5 yıldır kullanıyorum annemde de iPhone 4s var 4 yıldır var ve hiç teklemedi telefonlar Niye bu kadar emin konuşuyorsunuz insanları yanlış yönlendirmeyin

Mustafa Elagöz 1 yıl

Tanıdığım iphone kullanan herkes durumu iyiyse yeni cihaza geçiyor valla

Furkan Soysuz 1 yıl

6 ay oncesine kadar 3gs kullanan arkadasim vardi. Arkadas masallah cok guzel salliyor.

Gürcan Kalkışım 1 yıl

furkan bey kendi ürettiğiniz telefonu satmaya utanmıyor musunuz? Milleti kandırmanın alemi yokafkhlfvslıhdf

H

I phone kullanıcıları an itibariyle kendini enayi gibi mi hissediyor bu ne kızgınlık

M

Son olarak şunu da atayım da gideyim

com-kw38goojmqv32elgwo4s.jpg

Y

aslında pazarın lideri Apple' dır. Dolar yüksek diye kötülemeyelim şimdi. 800$ dan satılıyor Iphone 7 Amerika' da. Yani 800tl verdiğinizi farzedin Ipadler ve macbooklar içinde aynısı geçerli. Gidipte Macbook' a adamlar bizim verdiğimiz gibi 11.000tl vermiyorlar sadece 2bin veriyorlar. 2. El temiz apple ürünü bulursan yemede yanında yat. GARANTİ çok önemli, anında yeni cihaz veriyorlar. Her zaman ürünlerinin arkasındalar. Benim kvk garantili cihazım vardı aldığımdan beter ettiler sırf bu yüzden bile verilir. Paraya sıkışsan ve satmaya kalksan aynı fiyata satabiliyorsun, arkadaşım 2 sene önce Macbook Air almıştı şuanda 2. Elini aldığı fiyattan satabiliyor yani sıfır zarar ) Apple altın gibidir dolar yükseldikçe değerlenir, yatırım aracı olarakta kullanılabilir bu ülkede. Ve son diyeceğim IOS candır can. Ne telefon donar kapanır ne de hata verir, birçok şeye de uyumludur. Ayrıca Apple kullancısı iseniz statü de kazanırsınız bu da cabası..

E

Özet geçiyorum iPhone almayın demiş

O

Ayrıca yıllardır android telefon kullandım 8 aydır iPhone kullanıyorum boşa yıllarca Samsung vs kullanmışım diyorum

Osman Ortac 1 yıl

Çok acımasız bir yazı olmuş

H

Tek kelime ile Xiaomi. Android serbestliği ios stabilitesi.

S

Xiaomi candır ya!

Kerem Esaret 1 yıl

Emel Bekar gör bak ben diğince inanmazsın iphone pişmanlıktır.

Y

İphone dan başka telefon kullanamam şu hayatta benim için önde gelen en büyük özelliği güvenlik...! Saydığın bir çok şeyin apple de kapalı olması güvenlik gerekçesiyledir saygılar.

S

Güvenli sistem yoktur! Saygılar..

Mert özcan 1 yıl

Mert özcan %100 güvenli sistem yoktur diyebilirsin ama apple ve android arasındaki güvenlik açığı kıyaslanamaz

Serhat Öztürkten 1 yıl

neymiş mesela güvenlik açığı, güvenliğini tehdit eden şeyler ne merak ediyorum doğrusu casus uygulamalar her yerde var artık ios için de virüsler yazılabiliyor

Mert özcan 1 yıl

Mert özcan yaw he he

Serhat Öztürkten 1 yıl

Ayrıca Kullandığım ıphone u defalarca kez düşürdüm 3 yılda. Şu an ekranı bildiğiniz yerinden oynuyor son 1 yıldır da bu şekilde kullanıyorum. Kenarları kırık içinde. Herhangi bir androidi düşürseydim ekranına her defasında ortalama iyi bir telefonda 850-1200 lira arası ödemem gerekirdi. Daha geçen hafta arkadaşım Samsung s7 edge yi sadece elinden 1 mt mesafeden yere düşürdüğü için 1200 tl para istediler. Not: Kırmayı başarabilirseniz ıphone da aynı fiyatlara değiştiriyor ekranı ama dediğim gibi klasik androidler gibi çıt kırıldım bi telefon değil.

N

iPhone 6, bükülmesi ile ünlü bir telefon. Yanlış telefonu eleştiriyorsunuz. Ayrıca iPhone telefonlarda Corning gibi iyi bir firmanın ürettiği camlar yok. Bu da gorilla glass yok anlamına geliyor. Apple kendi camını üretiyor. Androidi yere düşürdüğünüzde ekranı kırılmaz. Android bir telefonu yere düşürdüğünüzde ekranı kırılabilir. Her telefonda olduğu gibi. Ayrıca iPhone telefonlar, Android telefonlara göre daha az sağlamdır. İsterseniz kanıtlayabilirim. Taş gibi android telefonlar var. Çok daha sağlam.

com-1v8ufkodh4bo8jl3aeog.jpg

Furkan Soysuz 1 yıl

Attığınız fotoda bilinçli bi şekilde eğip bükme var aynısını herhangi bi androidle yapın isterseniz ama dikkat edin gözünüze elinize cam batmasın. Bu Arada ıphone la android telefonların hepsini kıyaslıyorsunuz yıllar önce HTC nİn ONE X telefonu vardı. Gorilla glass kullanıyordu. Onu satarken üstüne çiviyle bastırıp masaya vurarak satardık. Ama hepsi bu. Bu kadar detaya girecek olursak şişip patlayan bataryaları da konuşmamız gerekir. 2009 dan 2016 ya kadar bi teknoloji markette çalıştım ve teknik servise göndermemiz için gelen android cihazlarla ıphone ların oranını kıyaslayamayız bile.

Nalan Uçkun 1 yıl

Artı bi şey daha eklemek isterim. Bu yıl son çıkan bi ıphone aldığınızda, seneye yenisiyle değiştirmek isterseniz çok az bi fiyat kaybı yaşarsınız. Androidlerdeyse kaybınız çok olur.

Nalan Uçkun 1 yıl

Okuduktan sonra orospu cocugu iphone deme hissi geliyor.

T

Hakkaten ha

Osman Ortac 1 yıl

İPHONE=GÜVENLİK

S

Eskidendi. Android telefonlar iOS kadar güvenli artık.

Furkan Soysuz 1 yıl

Mac kadar güvenli dünyada işletim sistemi yok arkadaşım bu sadece senin sabit fikrin iphone kullanan birisi zaten başka telefon asla kullanamaz önce bunu bilmen lazım

Serhat Öztürkten 1 yıl

Bilgisayardan bahsetmiyorum ki mac ne alaka

Furkan Soysuz 1 yıl

ip vs yok demişin mac adresi var hocam applenin

Serhat Öztürkten 1 yıl

Mac adresi ağa bağlanan tüm cihazlarda var. Cihazın fiziksel ağ adresi gibi bir şey. Ne demek istediğinizi yine anlamadım Beğenenler muhtemelen anlamadıkları için beğendi

Furkan Soysuz 1 yıl

android

B

Burada kaçımız geliştirici? Kaçımız garanti bitene kadar Jailbreak ya da Root atıyor cihazına? Ortalama 2-3yılda bir telefon değiştiriyor çoğumuz. Benim için önemli olan satış sonrası hizmettir. Android tabanlı olan markalardan hangisini garantiye götürdüğünde sorgusuz sualsiz, bin dereden su getirtmeden cihaz değişikliği onayı veriyor?

Android'ten, İos'a geçtim. Gayette memnunum. Cihazımın birinci yılı dolduğunda, store'a gittim, cihazımda böyle böyle sorun var dedim. 5dk içinde elime sıfır yeni cihaz verdiler. Yetmedi bozuk olmayan kulaklığıma, lightning kabloma kadar değiştirdim.
Garanti bittiğinde, garanti süresinin üzerinden en fazla 1 yıl geçtiğinde de çoğu kişi yeni cihaz alıyor zaten.

Android cihazların retina taramasını, termalini, şusunu busunu kaç kişi kullanıyor? Ben daha retina taraması ile veri güvenliğini sağlayan birini görmedim. Ya da termal kamera kullanan birini.

Android kötü demiyorum ama androidi savunan insan senin gibi geliştiricilerden başka kimseler değil. Standart kullanıcılar için ios her zaman daha güvenli ve daha basittir. Ayrıca itunes muhabbetide o kadar zor bir şey değil. Beceremeyince aç youtube'u 5dk izle, öğreniyorsun zaten.

Ayrıca garanti ile ilgili en basit örnek; ekran kırılması. Android cihazlarda da, İos cihazlarda da kullanıcı hatasıdır. Android cihazlarda ekranı yaptırmaya gider 500-1000lira para verir, orjinal ekran taktırdım diye sevinirsin. Apple'da aynı paraya cihazın sıfırını verirler.

Ha, garanti dolmuştur; orjinal olmayan ekran takayım dersiniz. Android cihaz ekranların en ucuzu 300lira, Apple cihazın en babasının ekranı 300lira Apple pahalı diyen az öte gitsin lütfen (cihaz ilk alış ücreti hariç tabi)

Ha birde 2017'de 2500'e aldığın android cihaz 2018'de 1500lira veren olursa sevinirsin. Ama apple cihazı 1800'e garanti satarsın Sıfır alırken ucuza aldım diye sevinirken, ikinci el satışından kaybettiğin değer, zaten aradaki farkı kapatıyor

O

Cihazın sıfırını verseler keşke değişim cihazı veriyorlar. Eski müşterinin cihazından sadece sorunlu yer neresi ise onu değiştirip size sıfır gibi veriliyor

Kaan Veleye 1 yıl

Ki 300 lira kazanacam diye 1000lira fazla vermek güzel mantık

Kaan Veleye 1 yıl

Bu telefon tavsiyesi yazısı olmamıs android fan boy yazısı olmus daha çok ikisinide deneyimledinizmi cok merak ettim öyle 2 3 gün kullanımdan bahsetmiyorum. Uzun kullanımdan bahsediyorum.

E

1 hafta iphone kullandım kanser oldum, dayanilacak gibi değil

Furkan Soysuz 1 yıl

Iphone statü simgesi sanan insanlar varken daha çok anlatırsın furkan kardeşim

A

İşi bilenler zaten android kullanıyo çok fazla irdelemeye gerek yok 2 sene bayiide çalıştım en çok arızaya gelen telefon iphondu pekçok telefoncu arkadaşım var hepsi android kullanıyo bu arada iphone 4s den itibaren hepsini kullandım al sat yaptığım için
ANDROİD canDIR GERİSİ HEYECAN

Y

O konuda size katılıyorum selim Günay bey. Iphoneu statü simgesi sanmaları saçma. Şu an zaten iyi bi android cihaz ortalama 2000-2500 civarı.

N

telefonlar ikiye ayrılır;
1- Iphone
2- Diğerleri

B

telefon tavsiye yazısından çok iPhone eleştirme yazısı olmuş bu.

Hem android hem de iOS cihaz hem kullanmış hem de ikisi içinde native ve hybrid uygulama geliştirmiş biri olarak tamamen boş yazı yazmışsın kardeş der susarım.

Uzatmakta istemiyorum ama birkaç şey yazmadan geçmeyeyim.

2 yıl önce NFC destekli samsunglar çıktı ama Türkiye'de hala nfc desteği yok. O zaman bana nfc var bunda babaaa diyen herkes iPhone a geçti.

Mesela thirdy touch özelliği var iPhone 6s ve üstünde. Efsane özellik. Sadece iPhone da var. Ama iPhone kullanıcıları bilmiyor bile bu özelliği.

Neyse ben teknik şeylerden konuşayım, androidin o kadar aptalca component yapısı var ki, native uygulama geliştirirken saçma sapan şeylere zaman kaybediyorsun.

Apple ise swift ile çok daha sade bir geliştirme sistemi kurdu.

Bir uygulama geliştirdiğinde android markete yüklenen efsane kolay 2 saatte onay geliyor. Apple da 2-3 günlük bir sürenin sonunda sana uygulamanın kaynak kullanımından kod kalitesine kadar incelenmiş bir sonuçtan sonra olumlu ya da olumsuz dönüyor.

Son olarak android düşmanı değilim ben. Herkesin kendi tercihidir telefon seçimi. özellikle androidde rootlayıp uğraşan insanlara hayranım. Adamlar içindeki kernel ile uğraşıp Linux kullanıyormuş gibi kullanıyor.

E

Thirdy Touch diye bir şey yok. Uydurmayın hocam. Bahsettiğiniz şey Force Touch ise, şu anda Android telefonların bazılarında da var. Diğerleri hakkında kısmen hak veriyorum marketteki uygulama kalitesi hariç. Aynı uygulamalar playde de var. Fazlasıyla. Ama her türlü uygulamayı barındıran google play mi suçlu olur bu durumda? Yoksa indiren kullanıcı mi. Barındırmayan appstore mı iyi olur. Bilemedim. Tercih

Furkan Soysuz 1 yıl

*3D touch. Yanlış yazmışım. Force toucha benzeyen bir özellik. İşte sorun da orada. Bilinçli kullanıcı sayısı çok az. Android kullanıcılarının kaç tanesi yükledikleri uygulamalarda izin verdikleri şeyleri inceleyip aaa bu tehlikeli olabilir diyor. Zaten buna dikkat eden kullanıcı için telefon fantezi meselesi oluyor artık. Mobil telefonlar ile ilgili yayınlanan güvenlik raporları falan var. İOS ve android arasında güvenlik zaafiyeti arasında uçurum var. Neyse uzatmaya da gerek yok. İki işletim sistemide kullanıcı tercihidir. Ama android kernelinin ağırlığından ve jvmden dolayı gelen yavaşlığından hiçbir zaman iOS'in stabilitesine yaklaşamayacak.

Emre Özyırtıcı 1 yıl

Beyler iphone değeri 200 dolar malzeme degeri olarak. Ama ios yazilimi 1000 dolar eder o yüzden susmak lazim iPhone cu degilim saf andirod kullanıyorum ama hic bir andriod bir ios etmez unutmayin.

B

ah bi' android yazabilsen.

Umut Cerikci 1 yıl

Antrikot gibi olmus

Yunus Büyükkayıkçı 1 yıl

Yıllardır söylüyorum dilimde tüy bitti iOS kullanıcıyı kısıtlar Android ise özgürce takılmanı sağlar tabi senin teknolojiye olan merakın da burada büyük etken.

K

4(Dört) aydır Iphone kullanmaktayım. PİŞMANIM daha önce kullanmadığım için...

B

Bence furkan drone'u ios yazılım üzerinden kontrol etmeyi denedi, kontrol edemedi. Drone kaçtı gitti. Ondan bu apple düşmanlığı

O

İlk defa bu kadar beğeni almış bi goygoya gülmedim.

Merve Syrinx 1 yıl

Yenilerdensen veya furkan'ın özgürlüğüne kaçan drone muhabbetini bilmiyorsan, gülememen gayet normal

Oktay Arabacı 1 yıl

Android i severim, ama dayanamayip ios a gectim. En iyi android tel i alin, 1 sene sonra performansi yariya dusuyor. Iphone hep ayni. Aldigin gibi kaliyor abi. Tabi su an soguktan kapaniyor olmasi haric. Erzurumda yasiyorum disari cikinca telefonum yok gibi bir sey.

T

Androidlerde termal kamera varmış, sıcak tutuyormuş diyollaaav

Oktay Arabacı 1 yıl

tehlikeli ya

Talha Çakırsoy 1 yıl

Emeğine sağlık, yararlı(!) bilgiler vermişsin. Ama çoğu arkadaşın da dediği gibi; bu iOS android kıyaslaması olmamış, adeta iOS u kendi çapında gömçürme yazısı olmuş.

Güzel noktalara değinmişsin, fakat güzel noktaların sıkıntılara değinmemişsin. Birkaç ekleme De ben yapmak isterim.

İlk olarak demişsin ki googleplay de milyarlarca uygulama var fakat AppStore da yarısı kadar. Haklısın, ama düşün bakalım androidi Doğum tarihi 1950li amcalarımız teyzelerimiz ucuz diye kullanıyorlar.

Ucuz diye android alıp, playstore dan bilmeden indirdikleri herhangi bir artniyetli yazılım bu insanların tüm birikimlerine mal olabilir.
Fakat iOS da öyle mi? AppStore da böyle uygulama var mı? Bulamazsın, en azından 2011 den beridir iOS kullanırım; her türlü androidi de kullandım: Ben AppStore da böyle bi durumla hiç karşılaşmadım.

Bir başka konu, iOS da uygulama içinde artık verileri silemezsiniz uygulamayı kaldırman gerekir demişsin. Haklısın, fakat bunu androidde de temizlemek çok mümkün değil. 3.parti yazılımlarla mümkün. Aynı şey ios da da var.

Widget lar tamamen insan tercihlerine kalmış, kıyaslama(!)ya giremez bile.

Kişiselleştirmeden bahsetmişsin, cihaz rootlamak, iOS platformunda da yapabileceğin birşey. Buda pek elle tutulur bir sebep değil.

3,5mm jack girişini kaldırıp, lightning girişine adapt ettiler ve kutunun içinden kulaklık çıkmıyor demişsin. Çok komik olmuş bu, her kutunun içerisinden kulaklık çıkıyor.

Vakit kısırından dolayı yazabileceklerim şu anlık bunlar. İOS hakkında sorusu olana da her daim yardımcı olabilirim.

Kalın sağlıcakla!

B

Teyzelerin birikimlerine mal olması kullanıcı hatası. İşletim sistemi ile ilgisi yok, tamamen kullanım kısıtının ortadan kalkması ile ilgili bu durum. Böyle bir şey duymadım gerçi, ama Bkz: Kullanıcı hatası Uygulama verileri Android de tek tıkla siliniyor. 3. Parti uygulama olmadan. Yanlış biliyorsunuz Widgetlar hayat kurtarır. Bir hava durumu eklemek bile keyif veriyor. Bunu mümkün kılmak tabiki bir avantaj. Olmamasının bir avantajı yok. Cihaz rootlamak iosda mümkün değil. Yanlış biliyorsunuz. Bahsettiğiniz jailbreak ise o başka bir şey. Root Linuxdaki kök erişimidir. Kulaklık çıkmadığını zannediyordum onu düzelttim teşekkür ederim. Ayrıca Android ve ios ile ilgili tüm istediklerinizi yıllar önce Apple store - genius teklifi almış birisi olarak bana da sorabilirsiniz

Furkan Soysuz 1 yıl

Teyzelerin kullanıcı hatası bile olsa isoda böyle bi lüksleri yok. Hataya yer yok Yani:) Uygulama içeriğini güncelleme kaldırarak temizleyebiliyorsun. Ayrıca widgetler kişiden kişiye değişir dediğim gibi. Senin için iyiyse bana değildir. Net bişey söyleyemezsin. Evet jailbreak.

Buğra Önsoy 1 yıl

Furkan Soysuz widget larla ilgili. Boş boş sallıyosun kardeşim

com-wwd0zyf1ltsc1h77s6qd.jpg

Sercan Surma 1 yıl

Aa hava durumu var mıymış hocam ben widget desteği yok demedim. Tırt dedim. Androidle kıyaslama bunu, widget özelliğini Androidden çarptılar. İosda yoktu. Androidde kendi widgetini bile yapabilirsin. Nerde bos sallıyorum

com-vlkeg0705yy0fccsgxrj.jpg

Furkan Soysuz 1 yıl

Harbiden kulaklık eleştirini atlamışım.

Dostum tamamen kulaktan dolma hatta Iphone 7 çıkmadan önceki dedikodulara dayanarak yazmışsın. Kutudan kulaklıkta çıkıyor, lightning girişi için kulaklık adaptörü de çıkıyor. Hangi android forumunda takılıyorsan, fena yemişler seni

O

Evet kulaklık çıkıyormuş. Ben sadece adaptörü çıkıyor sanıyordum sorry

Furkan Soysuz 1 yıl

Xda da takılıyorum

Furkan Soysuz 1 yıl

Aynen kardeş kulaklık çıkmıyor

A

Tam olarak böyle alengirli yazamam ama durum şu, iphone performansını hiç bir android sağlayamıyor. Hepsi donuyor. Gayet memnunum telefonumdan. Bir ara telefonsuz kaldım ve android kullanmak zorunda kaldım, iphone üstüne tanımam.

S

Xiaomi Mi Mix ile istediğiniz Iphone'u kıyaslayin performans olarak.

Furkan Soysuz 1 yıl

Antutu puanlarına bakın

Furkan Soysuz 1 yıl

Xiaomi evet iyi cihaz ama yarı ios yarı android resmen. Ayrıca satış sonrası hizmet ve onarım tamamen sıkıntı.

Oktay Arabacı 1 yıl

Xiaomi ne la? Türkiyede bile yok

Sevgim Özdüş 1 yıl

Türkiye disbrütörü yok ama Xiaomi ile anlaşmalı satıcılar var. Hasan Özkan gel kardeşim, alıcı var burada

Oktay Arabacı 1 yıl

Şu ana kadar hiç bir uygulamanın hata verip kapandığını görmedim. İphone 3 ten beri kullanıyorum. Ayrıca müzik ve video için alternatif bir sürü uygulama geliştirildi. İstediğim kadar müzik ve video indirebiliyorum

S

Son iphone 7 ve macbook pro ile apple tamamen saçmladı.
macbook pro'nun usb girişi yok. telefonu bilgisayara bağlayamıyosun. macbbok pro'da 3,5mm jack giirişi var onda kullandıgın kulaklığı iphonede kullanamıyosun. yada extradan para vererek aradaki convertere para bayılmanız lazım

I

İPhone 7 plus kullanıyorum, evet haklısın, 7 serisinden önce şarj az gidiyordu. Ama gece doldurduktan sonra sabah 8den akşam 12 ye kadar 3G internetle kullanabiliyorum. Şarjım bitmiyor. Android telefonların hiç birinde bu kadar uzun süre gittiğini görmedim

S

işte bunu demiyecektin. furkanın telefonu 3g açık halde minimum 5-6 gün gidiyor.

Ilyas Gülen 1 yıl

Kardeş normal kullanımda benim Android 10 gün gidiyo ben sürekli kullanıyorum 5 günü çıkarıyor

Furkan Soysuz 1 yıl

Hangi telefon o be 5 günü çıkarıyor? Turkiyede oyle bi telefon olduğunu bilmiyordum

Bahar Aytin 1 yıl

sevgim bu arada 7den öncesinin şarjı kötü diye bir şey yok, 6s plus kullanıyorum ve hayvan gibi şaapmama rağmen 20 saati görüyor

Bahar Aytin 1 yıl

Benim telefonum bu. İnternete girmeden 2 haftayı da görür. Sürekli kullanıyorum diye 5 gün falan gidiyo

com-43xfrrrnpd5z593dlhwj.jpg

Furkan Soysuz 1 yıl

Ek olarak, iPhone pluslar çıktığından beri tv, pc ve tablet kullandığımı hatırlamıyorum. Her işimi halledebiliyorum. Arkadaşlarım android telefondan film izleyince üstüne yumurta kırıp pişirebiliyorlar artı sürekli uygulamalardan atıyor, film izleyemiyorlar. Ortamda fotoğraf çekileceği zaman iPhone'u olanlardan çekelim demelerinin de bir nedeni vardır elbet...

S

Portre modunun yaptığı odaklanmayı profesyonel makineler yapmıyor ya

Emre Özyırtıcı 1 yıl

Tabi iphone ısınmıyo dimi.: D

com-u21tyyou3ijao8t139yw.jpg

Furkan Soysuz 1 yıl

Androidi satmaya kalkıştığınızda max alacağınız para 1.000 liradır. Apple cihazlarda bu tartışılmaz bile altın gibi

S

Ticaret yapmıyoruz sonuçta telefon alıyorsak kullanmak için alırız, satmak için değil.

Ramazan Uluhan 1 yıl

Yeni cihaz almak için, eski cihazı satmayı düşünebilirsiniz mesela?

Oktay Arabacı 1 yıl

İyi bir android telefon aldığınızda size yenisini aldırmayı düşündürmez. Ama bir iphone'da bir süre sonra uygulamalar desteklememeye başlar güncellemediğiniz için. Misal amcamın iphone 3S'e çoğu uygulama yüklenmiyor. Ama androidde çok eski bir telefon bile olsa geliştiriciler güncel romu portlayıp kullandırabiliyor. Bu sayede 8 sene önceki cihazda android 7.0 bile kullanabilme şansınız oluyor

Furkan Soysuz 1 yıl

Android ve windows phone kullandim. Neredeyse kanser olacaktim. Yurtdisinda 1600 tlye 64luk iphone se aldim. Kafama tukureyim keske en basinda alsaymisim. Androidde cok ozgursunuz ama o telefon bir sure sonra o kadar hantallasiyorki tarayiciya bile girmiyor. Guvenlik desen hak getire

M

64 se candır.

Bahri Vargeloğlu 1 yıl

kesinlikle hocam

Meli Bozduman 1 yıl

5. Senem Iphone 5 ile sen bana göstersene 5 senelik düzgün kasmadan çalışan android: Ddd 1 seneye telefon rahmetli oluyor boş yani android telefonlar

B

LG g2 Wifi hariç hala sorunsuz kullanıyorum

Furkan Soysuz 1 yıl

İlk çıktığında aldım

Furkan Soysuz 1 yıl

Galaxy s4 canavar

Salih Koray 1 yıl

Özetle iphone a uyuz oldum

E

Kesinlikle aklımı okumuşsun

D

furkan onu bunu bırakta. Android cihazın suya düştüğünde ne oluyor? Garanti dışı kalıp, çöp oluyor ve yeni cihaz alıyorsun değil mi?

Apple cihazın suya düştüğünde 1000 lira verirsin, sıfır cihaz verirler ve garantinde kaldığı yerden devam eder

Geliştirici kafasıyla değil, kullanıcı gözüyle bak. telefon kullanıcılarının %10'u geliştiricidir diyebilirsek deriz.

O

Suya düşen Android cihazların çoğu sudan etkilenmiyor ki Asdfafasfsd

Furkan Soysuz 1 yıl

1000 liraya yeni telefon alıyosun Android

Furkan Soysuz 1 yıl

Çoğu mu etkilenmiyor? Suya düşen mi? Kurban olduğum su geçirmez denileni geçiriyor, aha dayıya sor 1000lira olsun 2000lira olsun 3000lira olsun; android telefonun ömrü en fazla 1,5sene. Sonra, sonrası yok yani

Oktay Arabacı 1 yıl

Kanka harbi yanlış yazıyon. Bak üzülürsün sonra

Furkan Soysuz 1 yıl

Xperia z3 su geçirmezdi, hiçbir yeri açık olmamasına rağmen geçirdi veeeee bilin bakalım garanti kapsamına girdi mi?

Bahar Aytin 1 yıl

iPhone bu sene geçtim nefret eden biriydim tercih sebebim
2. El fiyati dusmuyor
Bataryasi stabil yıllar sonra böle %10 kayıp oluyor. Sallamışsın resmen android telefonların şarjları 1 sene sonra yarıya düşüyor performansı.
3. Olarak kasma Yok ve hızı başarılı ısınma problemi Yok
4. Garanti olayı muazzam. Androidde sim kart takarken okuyucu zarar gördü 150 tl kitlediler herşey e kullanıcı hatası deniyor.

C

Bana Apple ı anlatmayın dostlar. Yeterince iyi bildiğimi şu görsel kanıtlar sanırım

com-mxzj0dmvy1hf89hooubp.jpg

F

Püüüü avs. Ekmek yediğin kaba pislemişsin birde. (Kabul edildinde, çalıştın mı peki?)

Oktay Arabacı 1 yıl

İngilicce mülakat girdi: D

Furkan Soysuz 1 yıl

Demekki ise alınsa agaagagagah

Caner Kirçe 1 yıl

Bengi Yılmaz ben demiştim

U

ama şöyle bir şey var bundan 7 sene önce aldığımız iPhone 3GS hala çalışır durumda fakat 3-4 yıl önce aldığımız android çalışmıyor asla

Bengi Kalem 1 yıl

Büyük konuşmak istemiyorum ama android kullanma ihtimalim %0.00001 falan

Bengi Kalem 1 yıl

Bak o konuda haklısın

Umran Raziel 1 yıl

Yorumları okurken çok keyif alıyorum ve yeni şeyler öğreniyorum. Çok teşekkürler dostlar. Bilgi dolu enfes bir tartışma dönüyor

F

Yalnız adam android'i överken Xiaomi haricinde marka anmadı, ios'u anarken malum sadece Apple anıldı. Bildiğin viral yaptı aslında

Oktay Arabacı 1 yıl

Viral demiş djdjdjd

Merve Syrinx 1 yıl

Bknz: Viral reklam.

Oktay Arabacı 1 yıl

Apple daha kendi işlemcisini bile üretemiyor bok attığınız samsung üretiyor gelip bana fanboyluk yapmayın shsgvs

F

Anlaşıldı baktım apple seni işe almamış ondan bu ayarlar ingilizce çalış furkan adahajskslslösd

Serhat Öztürkten 1 yıl

Yok valla onla ilgili değil

Furkan Soysuz 1 yıl

Furkan tmm konu anlaşıldı haklısın karşim afahajjssm

Serhat Öztürkten 1 yıl

Bu nasıl mantık kendi işlemcisini üretemiyor diye mi almayalım. Ben kullanırken aldığım memnuniyete bakarım işlemcisi indirme kaydetme vs özellikler beni çok da etkilemiyor. Ayrıca telefondan her kullanıcının beklentisi farklıdır. Sen kendince bir şeylerin analizini yapmışın ama bu ölçüler bir çok ıphone kullanıcısını zaten ilgilendirmiyor.

Bahri Vargeloğlu 1 yıl

O zaman iphone kullanıcıları teknolojiye değil markaya para veriyor demiş oluyosun m

Furkan Soysuz 1 yıl

furkan adam parasıyla kendine özel ürettiriyor 5 yıl boyunca kimse de o teknolojiyi kullanamıyor gözlükleri çıkar derim

U

Valla ben satabecegim urunu alirim. Amcam bahar ayinda 5s aldi 1200'e su an 1700 tl oldu. Satsa yine kârda. Ben de iphone se 64 gb'lik aldim 1600 liraya, o sira turkiye'de 2400'tu su an 2700. cahilce yorum olacak ama hem kârdayim hem de satsam zararim olmayacak. Pil omrude iyi, fotograf kalitesi de iyi. Cebe de sigiyor. Daha ne isteyim

M

Yaaa abiiii Iphone, Samsung'a işletim sisteminin arayüzünden dolayı dava açmış, kazanmış. Samsung tazminatı 3 kamyon dolusu bozuk para ile ödemiş. Çok cool be abiiii. Android işte abiiii ajjsjajaja

O

Samsung un bu yaptığının suç olduğunu biliyormusunuz? bu yüzden de apple dava açsa yine haklı samsung böyle şeylerle kendini küçük düşürüyor.

Caner Akkır 1 yıl

Yazdığın nedenlerin çoğu mesela pc den müzik video atma ya da indirme gibi eylemler çok ama çok gereksiz spotify ve deezer gibi bisürü uygulama var, insanlar video indirmek yerine youtube dan izliyor, yazdığın diğer tüm maddelerin hiçbir eksikliğini hissettemedim, ve 4 senedir aynı iPhone'u kullanıyorum, sadece pil ömrü kısaldı, ama 4 sene boyunca android kullananı ben şahsen göremedim, nedense android in kötü yanlarını yazmamışsın, ben sana şöyle söyleyim, android telefonu eğer yazılımcı ve programcıysan en verimli şekilde kullanabilirsin, onun dışında normal bi insan için uzun ömürlü değil, ayrıca garanti ve bakım konusunda en iyi desteği apple veriyor, Samsung falan aldığında buradaki tedarikçiyle bağlantı kuruyosun, ondanda adam akıllı hizmet alamıyorsun, son olarak Samsung gibi telefonların ekranı kırıldığında iç ekranıyla birlikte değiştiği için 600 700 den 1500 tl ye kadar fiyat ödemek zorunda kalıyosun, daha çok şey varda, ancak bunlar aklıma geldi

H

Garanti konusu hakkında yazdıklarınıza katılıyorum. Apple müşteri dostu bir firma. Ama Diğer yazdıklarınıza katılmıyorum. İyi araştırın

Furkan Soysuz 1 yıl

Diğer dediğim şeyler kullanıcılara göre değişkenlik gösteriyor zaten, benim sizin yazdığınız çoğu şey gereksiz, ama sizin için gerekli demekki, benimde demeye çalıştığım şey şu android daha üstündür veya iPhone iOS daha iyidir değil, her iksininde eksileri artıları var, ama android in de eksilerini ious un artılarını yazsaydınız daha güzel olurdu

Halit Krkyl 1 yıl

Android in eksik bir yanı olduğunu düşünmüyorum hocam, sadece Open Source olduğu için güvenlik zafiyeti doğurur zannediliyor. Kısmen de doğru olabilir ama bu bence büyük bir artı. Tüm kaynak kodları ortadayken bu yazılımın güvenliği sağlayabiliyor. Googlei bu yüzden tebrik etmek gerek

Furkan Soysuz 1 yıl

Yaklaşık 5 buçuk yıldır aynı Android telefonu kullanıyorum (Nexus 4). Şuanda bile telefonun kaldıramadığı oyun ve uygulama bulunmuyor. Google Lg ortak telefonu olduğu için saf Android ile karşınıza geliyor ve bu size daha uzun ömür daha kreatif özelleştirme seçeneği sunuyor. Bunun yanında google kendi telefonlarını güncelleme konusunda stabil 2 yıl desteklerdi genelde bu cihaz 4 buçuk yıldan fazla tüm güncelleştirmelerden yararlandı ve hepsini kaldırabildi. İkinize de katılıyorum IPhone kullanmadan bir şey söylemek istemiyorum fakat özetle beklenti ve kullanım tarzı ön planda olmalı tercihlerde. Herkes Spotify a para vermeyebilir onun için Android uygundur verebilen için ise büyük nimet. (Google hangi telefonu çıkarırsa alın pişman olmazsınız). İyi Günler.

Oğuzhan Nalbantoglu 1 yıl

Abi bunları karşılaştırmaya gerek yok ki. Birisi isim satıyor kendini özel hissettiyor kullanıcısına diğeri telefon satıyor. Tamamen insanların ne beklediğiyle alakalı bir durum bu. Beklentilerle alakalı. Yoksa iPhone işlemcisi şu kadar Sony işlemcisi şu kadar muhabbetine girmek elma ile armutu karşılaştırmak gibi oluyor.

İ

2.5 yildir note 3 kullaniyorum telefon ne pil omrunde sikinti yasadim nede kasiyo diye sinir oldum. telefon defalarca yere dustu hem bel hizasindan hem kafa hizasindan. 2.5 yildir ne koruyucu cam kullandim nede kilif ekran ne catladi ne cizildi ufak tefek binkac tane kilcal cizik haric biseyi yok. Saglam bi android her turlu iphonu dover ki arkadasin dedigi gibi open source guzel bisi arkadaslar insan gelisimini hizlandiricak insanliga faydali olcak bir alan destek olmak gerek

Y

note aski baskadir kardes ne ios a benzer nede andoide tamamen farkli dunya. Biz burali degiliz karde konu bizim disimizda note 8 ciksada alsak

Ömer Basdemir 1 yıl

Bence kiyas yapmak cok sacma mesela ios ile android karsilastirilamaz aayni windowsla mac ios yada windows ile linux gibi bunlarin atasi hepsi unix tabanli.. Diyecegim su ki apple sadece yazilim satar donanim satmaz. Diger firmalar ise donanim satar yazilim satmaz. Ben senelerden beri htc one m7 kullaniyorum telefon ne donuyor ne kasiyor hala ilk gunki hizinda ve ayrica ciktigi donemde de hic bi telefonda beats yokken one m7 cihazinda beats ses islemcisi vardir ki htc one m7 ile muzik dinlemeden muzik dinledim demeyin.. Haa kamerasi kotu herseyi dort dortluk olacak diye bisey yok. Android kullanmasini bilen kullanir iosu herkes kullanabilir. Android dunyasinda ki firmanin tek sikintisi android uzerinde fazla ozellestirme oldugu icin bu yuzden donmalar oluyordu. Samsung ve diger firmalar bunu asmaya basladi. Ham androidli hic bir cihaz donmaz kasmaz takilmaz. Oncesinde htc nin kasmamasinin sebebi cok fazla ozellestirme yapmadan gayet sade bir android kullanmasi ve ram paylasimini cok iyi yapmasiydi. Saygilar sevgiler

W

Windows unix ? Dos de cp/m de ama unix deme

Mustafa Seckin 1 yıl

Aynen

O

Cok kisa bi cevap oldu

Walter Topcan 1 yıl

Tüm yorumları okudum, teknik bilgi içerenlere cevap verdim sanırım. Diğerleri sadece Android kötü dedikleri için tatmin olmadım. Sebebini de yazınız arkadaşlar.

Bana ios'un Androide nazaran daha iyi olduğu tek bir şey söyleyin her türlü çürütürüm

F

La olum ben 4 sene boyunca android kullandim her sene farkli bir telefondu aldigim her telefon 1 sene dayandi sonunda kasmaya basladi bu sene iphone gectim sifir donma sifir kasma ozellestirme yok diyorsunda androidde ozellestirme varda noluyo telefonu donduruyor gerek yok muzik film demissin kardes zaten ben iphone muzik indirebiliyorum filmide zaten laptoptan seyretmek daha mantikli egerki telefondan izlicem dersem zaten sinirsiz internet var her yerde ne diye telefonun hafizasi bos yere doldurayim sen dusuncene katildigim tek yer sd kart muhabbeti ama bununda aciklamasi varmis kendilerince guvenlik acisindan

Alican Zeybekoğlu 1 yıl

Ben de 4 senedir aynı Android telefonu kullanıyorum. Siz yanlış telefonu tercih etmişsiniz

Furkan Soysuz 1 yıl

Yukarda birisi demişti Çin malı telefonla iphoneu kıyaslıyorsun. Böyle insanlara teknolojiyi anlatın işte shsh

F

adam eksileri artilariyla yazmış bildiğince, sen kullanırsın kullanmazsın tercih meselesidir. Neden boş yapiyosunuz?

Y

XIAOMI

Ö

Tek birsey soyleyin demissin, cok daha guvenli kapali sistem oldugu icin, tek tercih etmemin sebebi bu. Kredi karti islemlerini gozum kapali guvenerek yapiyorum, yeterli mi?

A

Yanlış. Güvenlik kullanıcıya bağlı bir durum, yanlış kullanımda iosda da kredi kartını kaptırabilirsin.

Furkan Soysuz 1 yıl

Ne gibi yanlış bir kullanım mesela ?

Altona Srkn 1 yıl

SSL protokolü kullanmayan bir web sitesinden alışveriş yapmak gibi

Furkan Soysuz 1 yıl

O hatayı da yapma bir zahmet:) Ama genel olarak söylediklerin doğru boş konuşmuyorsun araştırmışsın takdir ettim

Altona Srkn 1 yıl

Sırf kartal samsung servisinin hızından memnun oldugum için samsungdan vazgecmem.. Her sorunumu dakikalar içinde çözüyorlar.. Telefona ayda 5 tl ye kaskoda yapdım kafam rahat

M

Şimdi adam dio bunda ama bilmem kaç gb ram var bilmem şu özzz bilmem ne bilmem ne... Evet kardeşim sayısal verilerde iPhone hep geride kaldı ama yettiği için hani senin 3 4 gb ram'le alamadığın kaliteyi biz 1 2 gb ile alıyoruz. Mesele sayısal veriler değil bence. Touch ıd söylemiyorum bile garanti destek çözüm odaklı her zaman suçu telefonuna atan bir firma. Uygulamaların çalışması sorunsuz hani sizdeki Android deki gibi uygulamadan atmıyor. Arkadaşlar iphone la ilgili gerekenleri söylemişler diğerlerini söylememe gerek yok. Bugün hala iphone 3 kullanan ve bir problemi olmayan insanlar var. Değerini koruyor

H

Apple cihaza uyumlu OS geliştiriyor. Android özellikle Sony'de Marshmallow 6.0'a güncellendiğinden beri inanılmaz pil tüketimine sebep oluyor. Donanım olarak 4 çekirdek 2.20 Ghz Cpu, 3 GB Ram, 3200 mAh pili olan Xperia Z2 kullanıyorum. Yazılımda Kitkat 4.4 sürümündeki kadar stabil değil. Ve satış sonrası destekte Android telefon üreticileri sınıfta kalıyor. Yeni bir Android telefon alırsam bu Huawei P serisinden olur.

E

Htc one m8den bikmis biri olarak p8-9 hakkinda arastirmalariniz varsa bilgilerinizden faydalanabulir miyim? Neden p serisi kisaca ?

Yunus Büyükkayıkçı 1 yıl

Hocam mate serisi amiral gemisi olarak lanse ediliyor ancak 6 inç telefon bana hitap etmiyor. P9'un alüminyum kasası, Lecia destekli kamerası çok cazip kılıyor. Akıcı arayüzünü çok başarılı buluyorum. http://www.phonearena.com/phones/compare/Huawei-P9,Huawei-Mate-9/phones/10012,10279

Emir Pirim 1 yıl

Xiaomi mi note 2, verdiğim paranın hakkını almalıyım sırtına binip kırbacı vurmalıyım diyenler searchlasın. Suan n11 de 1 adet var telefondan ve 3-4 saatte 350 kişi baktı ilana :((

S

ve kesinlikle Xiaomi Apple'ın " biz yazılım yapıyoz yieaa" mottosunu yıkan tek firma. Miui

Süleyman Parmaksiz 1 yıl

IPhone 7 ıp sertifikalı

F

Sony xperia z-z1-z2 de IP sertifikalı ve 4-5 yıllık cihazlar yahu lansmanda yeni teknoloji diye anlattıkları şeyler baya komik kulaklık girişini kaldırarak müzik keyfinin de içine etti, htc müzikte devrim yapan mobil şirketti. Adamlar beats ile anlaşmıştı, stereo hoparlör koyuyorlardı. Apple de sırf farklıyım demek için yaptı bunu, bluetooth kulakları boşuna piyasanın kazananı yaptı...

Onur Özköseoğlu 1 yıl

Ben zaten Androidciyim katılıyorum

Ferdi Akyıl 1 yıl

Senelerce note 2 kullandim, dev memnundum. Hadi dedim note 5 alayim. Ama o da ne, telefon arizadan kurtulamadi. 6 defa servise gitti. Servis hicbir sekilde sorunumu cozmedi, halbuki tek yapmalari gereken sim kart zamazingosunu degistirmekti bence. Bi de terbiyesiz tavirlar falan. Mahkemeye verdik, kasko ve telefon parasini iade aldik. Parayi aldigim gibi iphone 7 aldim. Hayatimin teknoloji konusunda verdigim en dogru karariymis telefonumu cok seviyorum, note 5in iyi halinden bile 5 kat daha iyi bence. Asla kasmiyo, takilmiyo, uygulamalar sorun cikarmiyo, satis sonrasi destek iyi... Fakat kabul etmeliyim su kulaklik ve sarj girisnin ayni olmasi isi cok kotu... Onun disinda hicbir sorun yok

G

iPhone iPod MacBook AppleTV kullanıyorum hepsinden mutluyum çünkü ömürlük oluo saha öncesinden kullandığım tüm mic. Android işlemciler bi yılda perte çıktığı için android pişmanlıktır

A

com-2v8hslq72gncmdmkrq6l.jpg

Aziz Kuzoluk 1 yıl

hmm yine saçmalamışız Türkiye. Venüs v3 miker hafız.

C

Neden bu kadar nefret android ve apple bence farkli beklentileri karsiliyor. Birinden birini bu kadar kotulemek ne kadar dogru bilemedim. Android ve apple'i her ikisinin + ve - lerini belirterek karsilastirmak daha mi dogru olurdu acaba bilemedim... İkisinin de son donemde cikan telefonlarini kullanan biri olarak appleda bahsettiginiz kadar da pis ozellikler gormuyorum. Samsungla yaptigim seyleri daha rahat yapabiliyorum hatta. Bana gore tek kotu yani app store, her sey parali ve cok az uygulama var. Yine de yorumlarin biraz agir oldugunu dusunuyorum, sonucta burada apple kullananlar da var

G

1.İphone larda bir uygulamada artık verileri silme ihtiyacında bulunmazsın çünkü android gibi sistem ram in yarısından çoğunu çalmaz. 2.Widget a da gerek duymazsın çünkü arayüzünde uygulama arıyabilirsin ek bir uygulamalar ekranı yoktur bütün uygulamalar ana ekrandadır. 3. Fotoğrafları silemiyorsunuz? Gerçekten hiç iphone kullanmadığınızı buradan anlıyoruz. 4. Kablosuz şarj desteği yeni çıkan bir şey 7s de gelicektir. 5.Nerde çokluk orada bokluk gereksiz binlerce uygulama dolu android bu konuda karşılaştırmak gerçekten saçma app store daha güvenilir. 6. Apple pazarlama yapma gereği bilme duymuyor insanlar apple ın kendine kattığı statü için alıyor. Bunu nasıl başardı derseniz detaylı anlatırım. 7. Tasarım konusunda kötü görmek? Ciddi olamazsınız İphone tasarımı için tercih edilen bir telefon. 8. İos sistemi başka bir telefona markaya vermemesi bu orana etkisi olabilir mi gerçekten en komik karşılaştırman bu olmuş 9. Kamera konusunda kullanılan lens kalitesi farkı var. Bu konuda araştırma yapın karşılaştırın sony dışında kamerası daha iyi bir kameraya sahip telefon göremedim. Not olarak belirteyim Casper Via A1 kullanıyorum. 5,5 inch olduğu için iphone 5s imi satarak aldım param olsa yine iphone alırım.

C

Yahu her şeyi geçtim kulaklık girişini kaldırarak ne kadar boş olduklarını kanıtladı adamlar. Bluetooth kulaklığa çevirdiler kulaklık piyasasını. LG modüler yapınca sıkıntı var apple bunu kaldırınca herkes önce sövdü sonra yine de aldı. Gösterişten başka bir şey değil. 3-4 yıl önce çıkan teknolojiyi yeni gibi sunup pazarlıyorlar. Şaka gibi şirket olmaya başladı. Androide özenip ara model bile çıkardı çaresizlikten

Onur Özköseoğlu 1 yıl

Katılmadığım noktaları var ama apple böyle eleştirilmez hocam komik gerçekten telefon alacak birinin şu yazıyı okuyup androide yönelip vestel aldığını düşünün facia gibi geliyor.

Caner Akkır 1 yıl

Android vestelden ibaret değil. Ben boşu boşuna eleştirmiyorum zaten apple'ı, yine alan alsın ki alıyor da. Ben almayın demiyorum, eksiklerini söylüyorum. Şu an dünyadaki en iyi telefon Iphone 7 değil, onu anlatmaya calısıyorum. Kimilerine göre de samsung s7 dünyanın en iyi telefonu. Objektif bakınca anlıyor insan. Kaldı ki iphone vs android olarak karşılaştırıp da telefon alınmaz. Bakarsın hangisi ihtiyacını karşılıyor, maddi olarak hangisine yetebiliyorsan onu alırsın geçersin

Onur Özköseoğlu 1 yıl

Bende bunu vurgulamak istedim zaten hocam bana kalırsa şuan o büyük markaların 2000tl den pahalı hiç bir telefonu alınmaz elimdeki telefon samsung un en iyi telefonundan daha iyi bana göre. Yani kişisel zevke kullanıma göre değişen bir şey

Caner Akkır 1 yıl

Fiyat politikasına hiç girmeyelim, böyle giderse min 4000 tl den çıkarır apple yeni ürününü. Dolar kuru, vergi vs ile zaten bütün telefonların fiyatı daha pahalı.

Onur Özköseoğlu 1 yıl

Bu yazıdan sonra ne kadar cahil olduğumu farkettim

O

Furkan Soysuz Aynen kaç senedir android kullanıyorum iphonedan aşşağı kalır yanını görmedim. Hatta kendin yap android telefonlar çıkmaya başladı mesela ram in yetmiyormu, ram hücresini çıkarıp daha yüksek ram li hücreler takabileceğin lego gibi telefonlar geliyor artık ki bu muazzam birşey. furkan bu arada android için telefon performansı iyileştiren yada bak bu uygulama muazzam dediğin önerin var mı senin kullandığın o tür uygulamaları merak ettim

U

Greenify kullanıyorum sadece

Furkan Soysuz 1 yıl

Appleda da ram yükseltiyorlar

Salih Sultan 1 yıl

Salih Sultan Apple da ram i sen yükseltebiliyormusun. Benim dediğim toplama bir android yapabildiğin.

Umut Kılcı 1 yıl

Hafıza kartı takamiyon daha ram yükseltme diyor: D

Furkan Soysuz 1 yıl

Furkan Soysuz abi geçen youtube da izledim adam ram ve hafızayo lehim ile söküp yenisini takıp arttırıyor yani. Baya sağlam elektronikçi kanalının abone sayısıda beşyüzbinin üzerindeydi.

Salih Sultan 1 yıl

24 ay taksitle apple alıp burda boş yapmayın
telefoncuyum zaten apple in artisi yazılımı bla bla, al stock android cihazları güncelleme anlık gelsin kasma donma olmasin stabilite tam olsun eee nerde kaldi ios sevdası ancak şekil ancak laf, adamlar göstere göstere kitliyorlar fiyatı hala herkes memnunum diyor, apple cihazlara son gelen 2 zam ile birlikte alınmaz

M

Bir yıl önce 1200 liraya asus zenfone 32 gb aldım telefon taş gibi ve hızlı ayfona bin basar

O

Zenfone 5 vardı 4 defa ekran kırıldı üçünde kendim değiştirdim çok dandik. Kuzenin iPhone 5c ekranı değiştirdim daha zahmetli ama tam oturuyor

Salih Sultan 1 yıl

Benimki de zenfone 5, sayisiz kez yere düştü ama çizik dahi yok

Ayten Miraç 1 yıl

Ben oyle sistemden mistemden anlamam; blackberry kullandım, sonra galaxy s4, sonra sony xperia z3, anneme de xperia m4 aldık vs vs. Kanser oldum, telefonu hor kullanan biri degilim ama hepsinde bi sıkıntı çıktı; batarya, ekran, kamera, titreşim, wifi vs vs va. Şimdi son 6 aydır iphone kullanıyorum. İphone ben. Ufacık bi sıkıntı, donma, bataryada sorun falan filan hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yukarda saydıklarından telefona film, muzik indirme dışında beni ilgilendiren bir kısmı yok. Film, müzik işini de ya spotify'la ya da başka bedava programlarla çok rahat şekilde hallediyorum. Kısacası iphone

Dipnot; USTELİK PEMBE RENGİ VAR

B

Apple iyi bir firma olsaydı akıllı telefon tekelini elinde tutardı. İphone 5den itibaren kaybetti. Bunda en büyük etken de samsung galaxy s3dür.

Ayrıca iphone iyi bir telefon olsaydı sürekli olarak pazar payını kaybetmezdi. Kullanıcılar bilinçleniyor

F

Tüm yorumlardan anladığım şu. İphone kullananlar fazla özellik istemiyor. Misal ne gerek var nabız ölçere diyor.

O zaman iphone kullananlar teknoloji için değil marka için kullanıyor sevgiler

F

com-f4qgmjrffiox4treibc4.jpg

görsel materyal
F

Valla etrafımda iphone kullanan memnuniyetsiz tek kişi görmedim, ama android telefonlarda (özellikle note serisi dışında samsung ve sony) herkesin mutlaka birden fazla sıkıntısı var. Dedigim gibi sistemden anlamam ama gördüğümü söylüyorum. İphone'u savunmak için bi sebebim yok, sizinle aynı düşüncelerle kaç senedir iphone almaktan kaçınıyordum ama alınca anladım ki, geç bile kalmışım

B

Oneplus 3t göz atın derim

S

Iphone kullanıcısı bir arkadaşın sevdiğim bir sözü vardı. Iphone aptal telefonu demişti takdir etmiştim:) Samsung s6 dan yaziyorum. Etrafimdaki tüm ayfonculari susturabilen hizli ve kaliteli bir amiral gemim var. Kullanmayi bilen herkes samsung kullansin

K

Samsung garantide kaç gün bekliyor bilen varmı?

A

Yemin ederim ekran değişimi diye verdiğim telefonu ertesi gün teslim etti tavukçuyolundaki samsung servisi

Furkan Soysuz 1 yıl

Samsungu bilmem de annemin xperia m4 telefonunu tam 5 (BEŞ) ay sonra garantiden alabilmiştik dghfdd

Bahar Aytin 1 yıl

Ben Samsung a laptopumu verdim 1 hafta sonra geri aldım harddisk felan değişmişti telefonumuda 2 kere verdim biri 2 hafta sonra geldi ( farklı şehirde yaşıyordum servis başka şehirdeydi) şimdi kendi memleketime döndüm en son telefonu değiştirmeden bi daha garantiye verdim onuda 3 gün sonra geri aldim şarj soketi ve bi kaç parça değişmişti

Mehmet Güneysu 1 yıl

3 senedir aynı samsung telefonu kullanıyorum hiç garantiye gitme gereksinimi duymadığı için ben bilmiyorum

Nazlı Yorguner 1 yıl

Daha hic Samsung telefonlarimdan birini garantiye yollamak zorunda kalmadim

Burak Işıkcı 1 yıl

Yazdığın şeylerin çoğu ios'un kapalı sistem olmasının sonucu. Avantajı çok daha düşük donanımla yüksek performans almak, virüs sıkıntısı yaşamamak, basit kullanım, daha uzun ömür. Dezavantajlarını da zaten yazmışsın. Her ikisini de min 3er yıl kullandım, önemli olan öncelikler ve alışkanlık.
Lütfen bir de androidciler ve ioscular olarak bölünmeyelim

M

ABV LG G4

E

Lg'ye laf yok

Furkan Özselçuk 1 yıl

Wifi ye baglanmiyor

Ece Kurtis 1 yıl

Benimki nasıl bağlanıyor

Furkan Özselçuk 1 yıl

Ne biliyim

Ece Kurtis 1 yıl

Elin Korelisi, Amerikalısı telefon üretiyor. Biz de burada birbirimizi yiyoruz bu daha iyi hayır bu daha iyi diye. Beğendiysen al beğenmediysen alma. Alan insana ''bu alınır mı, çok kötü '' gibi laflar sana bilhassa sormadıysa etme. Basit bence

H

Bu yazindan anliyorum ki sen hic iphone kullanmamissin ve karalamaya calisiyosun. Ayrica saydigin maddelerin yarisi yalan yanlis bilgiler ve iphone u iphone yapan ozelliklerden olan yazilimina laf etmissin cok guldum. Bu kafayla pc programciligi okuma bence bi faydasi olmaz sana

M

Yalan yanlış bilgileri açıkla yorumunu dikkate alayım

Furkan Soysuz 1 yıl

1-şu ana kadar hiç bir uygulamam durduk yere kapanmadı 2-iphone yeni teknoloji yaptığını idda etmez, touchid'yi getirdiğinde yeni değil en iyisi diye lanse ettiler ki parmağımı dokundurduktan sonra göz açma kapama süresince telefon açılıyordu. 3-android markette çok fazla uygulama var diye lanse ediyorsun da %95'i çok net çöp. Bir çoğuda kullanıcı dikkatsizliğini kullanarak kameraya erişebilme yetkisini alıyor. 4-iphonuma ne zaman istersem müzik video yükleyip başka platforma da atabiliyorum 5-google assistantla siriyi kıyaslamıyıcam bile: D 6-telefonu rootlamıyı övmüşsün sürekli ama rootlu telefon en ufak bi dikkatsizlikte virüsle dolabilir. canım ne zaman isterse hiç bir güvenlik önlemi almama bile gerek kalmadan iphoneda online bankacılık yapabiliyoken androidde bu çok riskli. 7-widget ne allah aşkına yıl 2017 8-storage card desteği mi, ciddi misin: D 128 gb hafıza neyine yetmiyor

Poyraz Güreşçi 1 yıl

açıklayıcı olmuştur umarım

Mahmut Güccük 1 yıl

1-androidde de uygulama kapanmıyor. İosa nazaran kullanım alanlarını baz alırsan ios daha çok hata crash veriyor 2-artik en iyisi değil Touch id 3-bilinçsiz kullanıcı olayı. Yüzde 95i nerden duydun: D 4-iTunes bağımlılığı 5-assistant ile siriyi tabiki ben de kıyaslamicam: D 6-nerde root övdüm? Kullanmayı bilmeyen yapmasın zaten cihaz garanti dışı kalıyor. Bide komiksin aynı muhabbet jailbreak de de var. 7-widgetin kullanım kolaylığı sağladığını tartışmicaz dimi? Misal türk Telekom widget sürekli bana ne kadar kotam kaldığını gösteriyor. Olmamasının bir avantajı varmış gibi davranmayın. Gülerim olup da kullanma anlarım o ayrı. 8-storage card desteğini sadece alan açmak için anlamak. Bilmiyorsun sanırım söyleyeyim, 4K çeken bir telefonda 128 GB bir şey değil. Hafıza kartı desteği olsa rahatlıkla uzun videolar çekebilirsin. Bunu da tartışmicaz dimi? Olmamasının ne avantajı var? Mantıklı şeyler yazın yav. O gereksiz bu gereksiz Neye 4000 TL veriyo bunlar

Furkan Soysuz 1 yıl

Atrix de kullandim 2011 di anında açılıyordu tanımadığını bilmem hemde 3 kez dokunma ile kayıt aldi o kadar Androidde de kafam rahat bankacılık islemi alırım Root u atan kullanmayı da bilen kişi olduğu için virüs problemi de yok rahat ol Widget çok alaka istediğin an istediğine tek hamlede ulaşmanın ne alakası mi var Evet sd desteği çünkü 32 gb den 64 e geçerken 300 tl kadar fark vermek yerine yüksek class bir sd ile 16 gb yerine 64 gb lik bir sd yi o fiyattan daha uyguna alabilme rahatlığı var

Mustafa Seckin 1 yıl

4 senedir iphone 5 kullanıyorum sadece şarj yeri bir ara sıkıntı çıkardı temizleyince düzelmişti ( garantisi bitmişti para veremedim )---- tek sevmediğim yanı dediğin gibi dosya müzik atması pratik değil--- onun dışında çalışma olarak kendin kırıp düşürmediğin sürece STABİL çalışır yani performansı pek düşmez.----- ayrıca her önüne gelen rahatça uygulama yapıp ios a yüklenmez. Buda birnevi sistemin iyi çalışmasını sağlar.----kendi açımdan düşünüyorum sadece benim için önemli olan telefonda güvenlik. Seyahat ederken uçak bileti --hostel rezervasyonları--internetten alışveriş---gibi basit olayları hızlı ve güvenli gerçekleştirmek.----samsung felan ilk seneler iyi ama sonradan baya yavaşlıyor en azından arkadaşın öyle olmuştu. -------- eğer diyorsanız telefonda herşeyi rahatca kurcalayıp yazılım geliştirme vs. Uğraşacam o zaman android işletim derim bende fakat telefonda %95 çoğu kişi temel işlevlerin ötesine çıkmaz. Pratik olmasa da bende müzik pdf felan gayet telefona atabiliyorum ---ek olarak bu samsung da patlama olayları ve tüm telefonların toplatılması ve bazı havalimanlarında yasaklanması hangi modeliydi hatırlamıyorum son çıkan telefonlardandı. Bu yüzden kötü imaja sahip olması

I

Turkcell T50 kullanıyorum yorumları okumaya geldim

Ö

Yorumlardan anladigim iphone alanlar gosteris icin almis ama o kadar para bayinca iyi olduguna dair sebepler uretmeye calismis. 3-5 yildir kullaniyorumcular falan komik bayagi. İphone karakter sahibi bir marka olmasa ve iyi satis stratejileri izlemese cogunuz ozellikleri icin almazdiniz.

E

Güvenli olduğu için aldım

Altona Srkn 1 yıl

iphone 4s 16gb var taş gibi çalışıyor hala? Her türlü işlerinide görebilirsin o iphone 4s in dönemindeki androidleri şimdi kullanabilirmisin? 1gb ramli 750mb ını işlemci yiyor felan

Caner Akkır 1 yıl

Tartisma iphone 4s zamaninda en iyi telefon neydi degil hocam. Son surum herhangi bir android alirsan o da ilerde tas gibi calisacaktir. Bu sorunu buyuk olcude halletti artik androidler.

Ekin Bursalı 1 yıl

3,5 yıldır kullanıyorumcular komik yazmışsınn hocam iphone 4s de kaç senelik bir bak derim. 3,5 sene önce iphone 4s alan biri hala kullanabilir ama android alan kullanamaz diyorum. Android in bir şeyi halletiği yok bundan 3,5 sene önce sistem 1gb ram in 750mb ınınyiyordu şimdi 4gb ram in 2gb ını yiyor değişen bir şey yok yani android kullanıyorum dün durduk yere kasmaya başladı 4gb ram var telefonda önbellek temizledim yemedi telefonu yeniden başlattım kendine geldi daha bugün böyleyse seneye düşünemiyorum

Caner Akkır 1 yıl

Hocam bir ablamda 4s var ne guncelleme yukleyebiliyor ne kasmadan kullanabiliyor diger ablamda s4 mini var gayet kasmadan etmeden kullaniyor su anda. Yanlis hatirlamiyorsam ayni yil cikti ikisi de (ki eski kiz arkadasimda da 4s vardi olmustu en son). Yani bu kisinin kullanimiyla alakali ki su anda androidler o doneme gore cok daha optimize.

Ekin Bursalı 1 yıl

Sen simdi bunu yaptin diye kimse gelip fiyat performans açısından başlangıçiyla cumle kurarak telefon sormayacak mi saniyosun

Y
Daha fazla göster
Yükleniyor...