Ayetler günümüze uyarlanabilir mi?

Modernistler ayetlere uymak yerine ayetleri kendilerine uydurmak için olmadık taklalar atıyorlar :

MODERNİST: Kur'an'da "NAMAZ" yok, "Salat" var!
BULUT: Salat ne peki?
MODERNİST: Desteklemek, yönelmek demek!
BULUT: Bu manayı hangi sözlükten buldunuz?
MODERNİST: Mehmet Okuyan ve Mustafa İslamoğlu öyle diyor!
BULUT: Okuyan ve İslamoğlu SÖZLÜK YAZARI MI?
MODERNİST: Sözlükler tahrif edilmiştir!
BULUT: O halde tahrif edilmemiş bir sözlük sende var, o halde o sözlükleri getir bize görelim?
MODERNİST: Kur'an'ı anlamak için Arapça bilmek gerekmez
BULUT: Ama Arapça bir kelimeye anlam verebilmen için o dili bilmen gerek sen bu dili biliyor musun?
MODERNİST: Sen Arapları yüceltiyorsun?
BULUT: Sen İngilizce biliyor musun?
MODERNİST: Sadece İngilizce değil bir kaç batı dilini biliyorum?
BULUT: Peki bildiğin bu dillerdeki kelimelere kafana göre anlam verebilir misin?
MODERNİST: Veremem!
BULUT: O dillerden bir kelimeye o dillerin kuralına göre anlam verdiğinde İNGİLİZ ya da ALMAN'ı yüceltmiş mi oluyorsun?
MODERNİST: Siz gelenekçi yaklaştığınız için biz bu haldeyiz!
BULUT: Bir dilin sözcük varlığı, gramer kaidelerinin gelenekçi görüşle ne alakası var? Bir dildeki kelimelerin anlamları geleneklere göre mi değişiyor? Yahut bir dilin yapısal unsurları geleneklere göre habire değişiyor mu? Bu mantığa göre aslında hiçbir dildeki sözcüklerin anlamı, gramatik yapısı sabit ve güvenilir değil!
MODERNİST: Diller zamanla değişir, kelimelerin ses yapısı vs değişir sen daha bu değişimin farkında değilsin!
BULUT: İyide dillerdeki değişiminde bir yasası var ve bu yasaya göre değişir ve bu değişimin sosyolojinin konusu olan "Gelenekçi yaklaşımla" bir alakası yok ki? Dildeki değişimin yasaları dilbilimle alakalıdır ve bununla Filoloji (Dilbilim) ilgilenir, gelenekçi görüşün Filolojiyle (Dilbilim) alakası ne? Bir dildeki değişimleri görebilmek için o dili çok iyi bilmek gerek, sen bu dilsel değişimleri ve tarihini bilecek kadar bu dili biliyor musun? Yahut verdiğin anlam bir değişim sonucuysa bize o değişimin olduğu dönemin kaynaklarını getirebilir misin? Yok getiremeyeceksen biz sana niye inanalım?
MODERNİST: Kur'an'da "Oruç" yok, "SİYAM" var!
BULUT: Siyam ne demek?
MODERNİST: Kendini tutma, geri durma vs anlamlarına gelir..
BULUT: O zaman Bakara suresi 185. ayetin meali şu mu oluyor :
Ramazan ayıdır ki, insanlığa rehber olan, bu rehberliğin apaçık belgelerini taşıyan ve hakkı batıldan ayıran Kur'an işte bu ayda indirilmiştir. Sizden biri bu aya ulaştığında KENDİNİ TUTSUN, GERİ DURSUN; hasta ya da yolcu olan kimse de başka günlerde KENDİNİ TUTUP GERİ DURSUN! Allah sizin için kolaylık ister, sizi zora koşmak istemez; oruç günlerinin sayısını tamamlamanızı, sizi doğru yola ulaştırdığı için O'nu yüceltmenizi ve şükretmenizi ister.
Afedersin kendini neden tutup, geri duracaksın? Hem bu niye bir ay olsun ki? Kendini tutmanın hastalık ve yolculukla ne alakası var?
MODERNİST: Eğer kastettiğin gibi oruç gün boyu aç kalmak olsaydı 187. ayette "sonra orucu geceye kadar tamamlayın" diyor ve gecede oruç tutulması gerekti..
BULUT: Geceye kadar cümlesinden ne anladın sen? Mesela sen Caddeye Kadar dediğinde caddenin kendisini mi yoksa caddeye ulaşıncaya dek olarak mı anlarsın? Gündüze kadar dediğinde "Gündüz mü" anlaşılır yoksa Gündüz'ün başlangıcına kadar mı anlaşılır, sen daha KENDİ DİLİNDE YAPILMIŞ TERCÜMEYİ ANLAYAMIYORSUN birde kalkıp bilmediğin bir dilin kelimesi hakkında konuşuyorsun?
MODERNİST: Emeviler sizin gibi aptallar için bu namazı ve orucu icat etti?
BULUT: Ama Emevilere karşı ayaklananların hepsi namaz ve orucunda son derece dikkatliydi ve tamda Emevilerin namaz ve oruçtaki gevşekliklerini eleştiriyorlardı, yani sizin mantığa göre tamda EMEVİ gibi düşünen sizler oluyorsunuz! Emeviler tamda sizin gibi namaz kılmamak ve oruç tutmamak için uğraştılar ama onlara karşı ayaklananlar bu disiplinin hakkını verdiler! Sen tarihide yanlış biliyorsun? O Emeviler ki yeri geldiğinde Ka'be'yi bile taşladılar, insanları Mekke'de katlettiler, eğer bu ibadetler onların icadı olsaydı hiç Ka'be'yi taşlarlarmıydı yahut namaz kılan oruç tutanın canına kıyarlarmıydı?
MODERNİST: Dinde ahlaklı ve erdemli olmak yeterli?
BULUT: Yabancısı olduğunuz bir dilin sözcüğüne olmayan manayı vermek hangi AHLAK ve ERDEM'e sığıyor?

Muhammed Bagcabasi
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Hay Allah razı olsun senden

Uğur Köktaş
U

Uğur Çiğdem burda mısın;
Siyamın kaç anlamı oldu böylece?

Uğur Köktaş
U

Güzel yorum bu modernistlerin dini tahrifi başka bir şey değil

Mehmet Sanyasin
M

Güzel yazı salat sözlükte namaz yazıyo zikir diyenler nerden uyduruyor anlamadım

YusufCan Büyükeren
Y

Güzel uyarlama olmuş.Merak ettim Salat =namaz anlamını hangi Arapça sözlükten edindiniz.

Serkan Selçuk
S

O sözlüklerin adını ve Salat kelimesinin anlamlarının sıraladığı kısmı resimleyip size göndersem bana tercüme edip gönderebilir misiniz?

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Sözcüklerin anlamlarını sıralayıp gönderdikten sonra benden ne yapmamı istiyorsunuz tam anlamadım!!!Sorunun yanıtını da vermiş olmadınız mı?

Serkan Selçuk 1 yıl

Hangi sözlük dediniz ya, onun için öyle yazdım...Sözlüklerin adını ve Salat maddesinin geçtiği yeri kopyalayıp göndersem okur musunuz?

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Gönderin lütfen salât =namaz

Serkan Selçuk 1 yıl

Arapça-Türkçe sözlükten mi yoksa sadece Arapça mı?

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Ha bide bakara 185 de ramazan ayı diye çevirmişsiniz ay Arapçada bildiğim kadarı ile kamerdir o ayette kamer göremedim rica etsem bu konuyada açıklık getirir misiniz?

Serkan Selçuk
S

Gök cismi olarak Arapça'da "aya" KAMER denir, dolunaya "BEDR" denir, Hilal şeklinde olana Türkçedeki gibi "HİLÊL" denir, takvim ölçüsü olarak kullanılan aya ise "ŞEHR" denir...Şehru Ramadan "Ramazan ayı" demektir ki, bu ay peygamberimizden öncede biliniyordu ki zaten o yüzden Allah "Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizede farz kılındı" diyor...

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Kuranın indiği dönemde ay adlarını araştırınız mı o dönemde ramazan ayı gerçekten varmı? Bildiğim kadarıyla elçinin vefatından sonra şu anki haliyle bir takvim yapılıyor aynı şekilde cuma günü adıyla bir günde sonradan ilave Arap geleneklerini İslam dini olarak aldığımız için bu durumdayız.

Serkan Selçuk 1 yıl

Allah peygambere salat eder cümlesinde allah namaz mı kılıyor yani?

Tayfun Özkurt
T

Salat kelimesi "Ale" harfiyle kullanıldığında namaz manasına gelmez, birine rahmet etmek, bereket, hayır dilemek vs anlamına gelir...Ahzap Suresi 56. ayet ve bir kaç ayette bu kelime "ale" harfiyle kullanılır ve eğer bu Allah'tan kaynaklanırsa kuluna rahmet etmek, melekler, insanlar ve cin gibi bilinçli varlıklardan kaynaklanırsa af ve mağfiret dilemek olur...Salat kelimesi tek başına kullanıldığında ritüel anlamda "namaz" demektir! Salat kelimesine kafalarına göre anlam verenler kelimenin kullanılış formundan habersizler çünkü Arapça bilmiyorlar yada bu nüansları fark edecek kadar Arapçadan habersizler...

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Hristiyanlar aramice mi biliyor?

Tayfun Özkurt 1 yıl

Tayfun Özkurt aramice ve Arapça biliyor musunuz?

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Hayır. Müslüman veya hristiyan olmak için yerel lisanı mı öğrenmek gerekiyor? Kuşkafalı suudun lisanını niye öğreniyim, onlar da lawrence.ın lisanını konuşuyor.

Tayfun Özkurt 1 yıl

Ahzab56: Gerçekten Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona teslimiyetle salât ve selâm edin.

Burada niye namaz olarak çevrilmemiş acaba?

Tayfun Özkurt
T

Çünkü bu ayette "namaz" manasına değil bu ayette "SALLE-YUSALLİ ALE" olarak geliyor...Arapçada İngilizcede olduğu gibi bazen fiiller zarf edatlarıyla birlikte yeni mana kazanır..."ale" üzerine, üzerinde demek..Ahzap 56'da "Allah peygamberin üzerine rahmetini yağdırır yahut, Allah peygamberine rahmet, bereket ihsan eder, melekler onun için af ister ey inananlar sizde peygamberiniz için salat edin (af, mağfiret) dileyin ve ona tam anlamıyla esenlik dileyin" anlamında olur...

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Kuranın da iki lafı biraraya getiremeyip meramını dile getirememesine hayranım doğrusu, muhammed öldükten sonra iki müslümanın ağzı bir olamadı. Bu kadar hassas bir konuda böyle cümle mi kurulurmuş? Peki dinin temeli dediğiniz bu namazın uygulanma şekli niye kuranda yok? Abdest şekli var ama namaz yok, demek ki allah senkronize koreografiyi iplemiyor, öyle değil mi? Sünnetten biliyoruz derseniz kuranı eksik sayarsınız, muhammed de sizin şahitlik edemeyeceğiniz kadar ölü. Zaten muhammedin ölümünden 250 sene sonra yazılmış dedikodulardan oluşan hadisler kuranı değiştirme çabasından başka birşey değil. Kuranın dillerini eğip, bükerler dediği herifler bunlar.

Tayfun Özkurt 1 yıl

Tayfun Özkurt olsa inanacak mıydınız? Bir kere Salat kelimesi bir ritüeli anlatıyor...Birde siz bu dili bilmiyorsunuz ve bilmediğiniz dil hakkında yorum yapmayın...Salat (Namaz) zaten bilinen bir ibadet ve ritüeldir, Peygamberimizden öncede vardı! Hatta ritüel anlamda namazı olmayan din hemen hemen yok gibidir! En ilkel denilen animist kabileler de dahi bu ritüeller bulunur!

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Dil inceliklerine dair analizlere o dili bilmiyorsanız yanıt vermeyin bu konular sizi aşar!

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Namaz farsçadır, zerdüştlüğe aittir ve onlarda 5 vakittir, biliyorum. "Olsa inanacak mıydınız" sorusunu sormak da sünnet galiba. Kutsal kitabı da kendi dilimde okudum, kimse bana aramice, ibranice, yunanca dayatıp ukalalık yapmadı. Bilmediğim bir dille, şerefsiz bir toplumu ilgilendiren dini napiyim? Türklerde kız çocuklarını diri toprağa gömmek yoktu, arapta da din gelecek kadar önemli olsaydı ilgili ayet muhammedin aklına 16. senede gelmezdi. Türklerin dini vardı zaten "ayh ne şirin din, haydi hep birlikte müslüman olup şallahlı şullahlı konuşalım, burnumuzu yere değdirip, kıçımızı havaya kaldıralım, küp etrafında dönüp taşı taşlayalım" demediler hoş. Ha bu arada herkes müslüman olsaydı bedevi haraç toplayamaz açlıktan ölürdü.

Tayfun Özkurt 1 yıl

com-m5wm97z11k36wnfuv9bc.jpg

Selami Yrdmcı
S

Bence yaklasiminda biraz yanlissin Muhammed ,
Bir modernist olarak ben mesela hic bir zaman , namaz yokdur demedim,
Benim savundugum sey her zaman , bu gun kilinan namazin bu günki sekli semali ile kuranda gecmedigi , bu, insanlar namazlarini kilabilsinler diye daha sonralardan hadislerin icerisinden toparlanmis bir rituel oldugudur
BU dedigim cokda önemli degil amac allah ile yalniz kalip ona vakit ayirip ona kullugu gösterebilmek ise onu övmek ona caresizligini arz etmekse hangi sekle kaliba sokulmussa bundada fazla bir dert görmuyorum
sen bizim asil itiraz ettigimiz noktaya bi gel ltf

Salat kavrami sadece NAMAZA indirgenilebilecek bir kavrammi??

Salat kavraminin,diger anlamlari ile , toplumda namaz disinda da kullanilmasi gerekdigini ,namaza verilen önem kadar bir degerle insanlara verildigini hic gördunmu??

Bu gun toplumda o kilinan namazlarin ici bosaltildigi icin , bir suuru olmadigi icin ,insanlarin sadece namaz kildiklari icin kurtulduklarini zannederek , kuranin gerisinden haberleri bile olmadigindan dolayi basa bela olmadigini söyleyebilirmisin??

NAmazin bu dinin temel dregi oldugunu söyleyebilirmisin??

yani konu namazin var olup olmamasi degil , konu su koca islam dininin sadece namaza indirgenmis olmasi , su koca islam dininin namaza gelene kadar var olan yuzlerce emrinin hic birisinin namaz kadar itibar görmemesi sallanmasi , varligindan haberdar bile olunmamasi.
DIN=NAMAZ DEGIL

Cem Turkarslan
C

Kimse "namaz"ın dinin tek esasıdır diye bir şey demiyor buradaki konu bir kelimede olmayan bir anlamı o kelimeye yüklemek ve bunun din adına yapılması!

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Ben kelimenin anlami uzerine yazmadim zaten , namaz vardir yokdur tartismasi yapmak istemiyorum Ben namazin toplumdaki algisi uzerine yazdim

Cem Turkarslan 1 yıl

Cem Turkarslan zaten o algı yamukluğunu Kur'an dile getiriyor mesela Maun suresinde "vay o namaz kılanların haline kıldıkları namazdan habersizdirler en ufak bir yardımlaşmayı dahi engellerler" diyor...Ama inananların namazından bahsederken "O inananlarki namazı ikame ederler" der...

Muhammed Bagcabasi 1 yıl

Bu toplumu carpan ayet maun suresi zaten , ici bosaltilmis derken bundan bahsettim. Peki bu suursuzlugun kaynagi nereden geliyor , din namaza indirgenmis derkende bundan bahsettim

Cem Turkarslan 1 yıl

Cem Turkarslan din tarih boyunca her zaman şekle indirgenmeye çalışılmıştır bu sadece namaz içinde geçerli değil öyleki bir süre sonra bu şekilcilerin ahlaksızlıkları karşıt ekolleri doğurmuş ve karşıt ekoller bu sefer sırf şekilcilerle aynı görünmeme adına dininde esasını reddeder aşamaya gelmişler! Yani bir aşırılık diğer bir aşırılığı doğuruyor! Namaz kılmak bir dinsel uyuşturucuya dönüştürüldüğünde artık o namaz değil tıpkı bir aerobik harekete dönüşüyor....Namaz mükemmelin kendisi değil mükemmelin sadece önemli parçalarından biridir o kadar! Bu etik sapma tarih boyunca hep oldu!

Muhammed Bagcabasi 1 yıl