Conta yanması nedir? nasıl belli olur?

CONTA YANMASI NEDİR NASIL BELLİ OLUR... Söz konusu conta silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki contadır ve belirli bir torkla sıkılarak birleşmedeki boşlukları alır motor aşırı ısındığında yada hararet yaptığında belirli bir sıcaklıkdan sonra halk arasındaki tabiriyle "conta yanması" gerçekleşir buda soğutma suyunun motorun içine kaçmasına sebep olur bunun sonucunda motorun içen kaçan su yağa karışır geri kalanıda egzozdan buhar yada su halinde atılır sonuç olarak aracın sürekli su eksiltmesine ve hararet yapmasına sebep olur eğer dikkat edilmezse motorun tamamına hasar vermeye kadar gider özellikle silindir kapağıda denilen üst kapağın tahrip olmasına sebep olur hatta silindir kapağının yada motor bloğun çatlamasına kadar gider bu durumda ya dikiş atılır yada komple değişir.

BELİRTİLERİ
Araç sürekli hararet yapar, taşırma kabında kaynama gerçekleşir yağ köpüklenir ve rengi kahverengine döner yağda çamurlaşma olur araç çekişden düşer ve sonunda gitmez olur.

ÇÖZÜMÜ
Üst kapak sökülerek rektefeye işlemi uygulanır alınan pasoya göre conta konur eğer paso kurtarmazsa yeni bir üst kapak ile değiştirilir yanık conta tamir olmaz oda alınan pasoya göre 2 tırnak 3 tırnak ölçüsünde yenisi ile değiştirilir.

ACİL DURUMDA NE YAPILMALI
Seyahat halindeyken birden hararet yükseldi tavana yaptı aracınız çekişden düştü hemen aracınızı kenara çekin stop edin kaputu açın motorun soğumasını bekleyin.

KESİNLİKLE TAŞIRMA KABININ KAPAĞINI AÇMAYA ÇALIŞMAYIN

Kaynama duruncaya kadar bekleyin daha sonra mümkünse bir havlu yada kalın bir bezle önce kapağı hafifçe gevşetin bu işlemi yavaş yavaş acele etmeden havası çıkana kadar tekrarlayın bu düdüklü tencereye benzer havası bitmeden açılmaz kapak açma işlemi bittikten sonra aracı çalıştırın ve su ilavesi yapın.

KESİNLİKLE MOTOR STOP HALDEYKEN SU İLAVE ETMEYİN

Bu ani sıcak - soğuk su karşılaşması nedeniyle blok çatlatmaya kadar gidebilir.

com-hrymss3g6hso2zmqri92.jpg
com-nefgh6j8j9mk2f6as3f7.jpg
com-0yua4df08vn0kv0ikea0.jpg
C
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

coşkun abi contası problemli veya yanmış araçta su ısısı aşırı yükselir mi? Benzinli araçta 90 100 arası normal midir

H

evet 90 derecenin üstüne çıkarsa sıkıntı var demektir

Coşkun İrezli 2 yıl

MeMet Sinci... Alıntı yapma abisi varsa soracağın bişi sor

C

Abi onları şunun için paylaştım, demek istediğim bazıları diyorki üst kapak contası yandığında silindirin ve sekmanların durumu iyise suya yağ karışmaz hararette Olmaz sadece ekzozdan su atar. Üst kapak contası yandığında böyle bir şey söz konusu olur mu? Yani hararet ve suya yağ karışması yok araç sadece ekzozdan su atıyor ise üst kapak contası gitmiş olabilir mi?

MeMet Sinci 2 yıl

Birincisi üst kapak yanmaz abisi ikincisi illa yağa su karışacak diye bir kural yok ayrıca conta yanığında illa egzozdan su atacak diyede bi kuralda yok araç su eksiltiyor ve taşma kabında kaynama oluyorsa conta yanık demektir gerisi teferruat

Coşkun İrezli 2 yıl

Üst kapak derken contayı kast ettim. Bilgileriniz için teşekkür ederim, abi.

MeMet Sinci 2 yıl

Bende çoşkun ustama yazacaktım sağolsun herşeyi söylemiş.. Benim araçta suya yağ karıştırmış. Sanıriım Blok çatlamış yine

F

Geçmiş olsun

Coşkun İrezli 2 yıl

Sağolasın hocam

Fevzi Asadli 2 yıl

coskun ustam subaplar yandigi zaman contada dogal olarak yanar mi ?

A

Sübaplar yanmaz deforme olur conta yanığı ile bi ilgisi olmaz

Coşkun İrezli 2 yıl

Abi slm devamli takip ediyorum frenle ve bakiminla alakali bi yazilim paylasabilirmisin genel

H

Araba hararet yaptığında kenara çekip kontağı kapatacak mıyız. Yoksa boşta çalımaya devam mı edecek.

L

Kontağı kapatıp soğumasını bekliyeceğiz

Coşkun İrezli 2 yıl

Rölanti konumumda soğutma suyu daha hızlı soğur gibi geliyor du bana onun için sordum

Levent Ymn 2 yıl

Levent Ymn motor neden ısınır patlama yaptığı için üstelik duran araç rüzgarda almaz çalışan motor nasıl soğuyacak...

Coşkun İrezli 2 yıl

Haklısın coşkun abi

Levent Ymn 2 yıl
Selamun aleykum ustam benim birsorum var mitsubishi kamyonet aldim ama yolda gelirken kararufer soguk ufluyordu umursamadim sonra izmitten adapazarina giderken haralet birden kirmiziya dayanmaya basladi ve ben hemen arabayi sag a cektim biraz bekledim sonra istop ettim Sonra radyotorun kapani kople acinca 3 metre su firladi yukari dogru.sonra ustaya goturdum atabayi tabi suyunu tammladim oyle gittim.sonra usta soktu tabi contayi desistirdi ve sonra silindir kapagini tasladilar taktilar ama gene hava veriyor radyotore gene soktuk aca ba bana bir bigi vermesiniz acil
M