D tipi ulusal vize ile gelen Polonya'da bulunan öğrencilerin çalışma izni var mı?

Merhabalar. Erasmus öğrenimle Polonya'da bulunan öğrencilerin çalışma izni var mı? (Ulusal D vizesi)

Gürkan Koçalan
G
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Hayir. Full time master ogrencisi olman lazim.

Taylan Özlü
T

Part time olur mu peki?

Gürkan Koçalan 9 ay

Olmuyor diye biliyorum.

Taylan Özlü 9 ay

Çok teşekkürler yardım için

Gürkan Koçalan 9 ay

Yok. Yillardir Erasmusla gelip kaçak çalışan ve kaçak kalanlar olduğu için o imkanı vermek istemiyorlar.

Bilal Budaklı
B

En azından part time olsaydı iyiydi ya. Peki kaçak çalışan öğrencilere nasıl bir yaptırım uygulanıyor, deport mu ediyorlar ?

Gürkan Koçalan 9 ay

Galiba

Bilal Budaklı 9 ay

Tamamdır, teşekkürler bilgi için

Gürkan Koçalan 9 ay

Polonya da kaçak çalışmazsin hele hibe alırken asla! Ama almanya ıngiltere gibi ülkelerde türklerin olduğu yerlerde iş bulan arkadaşlarim vardı..

Şen Kadirov
Ş

İş bulamayacağım için mi diyorsun yoksa yakalanma durumunda çok sıkıntı olacağı için mi? İş bulmak zor olmaz çünkü, Polonya'da yardımcı olabilecek Türkler var. Ayrıca Varşova'da kaçak çalışan öğrenciler varmış. Bu arada hibe alıyorum ama ikinci dönem kalırsam hibe alamayacağım için çalışmak istiyorum. Bir de çok fazla boş vaktim var.

Gürkan Koçalan 9 ay

Eger türkler yardimiyla bulacaksan olabilir. Ama polonya nin kurallari katidir yakalanirsan sonuçları kotu olabilir. Polaklar yasak oldugundan dolayi çalışmana izin vereceklerini dusunmuyorum hibe alirken suana kadar kactane leh arkadasim oldu hepsi de kuralci ve o kurallari hic bir zaman icin aşmazlar. En basit örneğini anlatıyorum almanya da okuyan bir arkadasim biletsiz binip yakalanmıştı almanca bildigi için rahatça derdini anlatip kontrolcuyle anlasip bir daha biletsiz binmeme sozu vererek ceza kesilmemis ona fakat ayni durum polonya da olma olasılığı cok azdir.. Hatta eger biletsiz yakalanirsan kontrolcu eger hemen odemeni isterse seninle atm ye kadar hic usenmeden gelebilir ve ortamda ki lehler kurala uymadigin için sana kotu kotu bakabilirler... Tabi ki de polonya da ki halk düzeni kültürü yasaklari bıçakla kesilmis gibi keskin ve cok kati değildir. Onlar zatrn alışmışlar bunlara.. Ama bu yasaklar konusunda ki hassasiyetleri cok fazla bunu da unutmamak lazim!..

Şen Kadirov 9 ay

Fazla kuralcı oldukları çok doğru. Bir Türk iş ayarlayacağını, sıkıntı olmayacağını falan söyledi ama biraz riskli bir durum gibi. Hibe de alıyorum deport edilirsem çok kötü olur. İyisi mi bi süre uzak durayım bu fikirden Yardım için çok teşekkürler bu arada

Gürkan Koçalan 9 ay

Rica ederim. Iyi eğlenceler tadını cikarin erasmusun gelince coook ozleyeceksin

Şen Kadirov 9 ay

Kac donem pl de sin bilemiyorum ama eger bahar dönemi de orda kalip hibesiz erasmus yapacaksan belki hocalarinin yardimiyla alaninla ilgili yada alandisi işler bulabilirsin

Şen Kadirov
Ş