Deniz ürünleri ile süt ürünlerinin aynı anda tüketilmesi gerçekten zehirlenmeye neden olur mu?

Deniz mahsülleri ile süt ürünlerinin tüketilmesi gerçekten zehirlenmeye neden olur mu?

Mert Kobaş
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

Evet ama hep degil balık taze degilse yani üzerinde bakteri varsa o bakteriler midede süt ürünü tüketir ve bu şekilde zehirlenilir kabaca böyle

Dogukan Tavan
D

Balık bayatsa süt ürünü içsen de içmesen de zaten zehirlenebilirsin. O yüzden balık ve süt ikilisi ile ilgili bilgi tamamen şehir efsanesidir. Balığın yanına sütü reva görüyorsanız zaten zehirlenmeyi haketmiş olabilirsiniz o ayrı mevzu

Serkan Ölüoglu
S

Baligin yanina hersey revadir. Esasen raki baligin en uyumsuz icecegidir.

Efkan Selami 8 ay

Aslında doğru. Gurmelere göre balıkla rakı içilmezmiş ama bizim rakı kültürümüzdeki çeşit çeşit mezeyle uyumlu oluyormuş. Neyseki gurme değilim de ben bayılarak içiyorum

Kaan Mansoori 8 ay

Süt ürünü diyor, süt demiyor. Bizim, millet olarak her yemeğin yanında tükettiğimiz şeylerden biri yoğurttur.

Ayça Ziypak 8 ay

Aslan sütü olabilir

Fatih Bakanay 8 ay

Benim bildiğime göre balıkla birlikte yoğurt yemek iyidir bile. Zehirlenmenin etkisini azaltır, hatam varsa Birtan Çiçekçi hocam açıklar. Benim her balığımın yanında illa yoğurtlu meze olur. Süt konusunu bilemeyeceğim, bilmek de istemiyorum.

Kaan Mansoori
K

Ahahah... Bilmek de istemiyor yalnız. Anlatmayın, biliyorsanız da susun... Tersi terstir bak demedi demeyin...

Tuygur Pamukcuoğlu 8 ay

Neeee aslan sütü yok mu?

Zubeyir Bezsatan 8 ay

Balıkla aslan sütü içmemenin zararı vardır. Balığa yazık olur. Kesin bilgi. Yayalım.

Kaan Mansoori 8 ay

Kaan Mansoori Soğuk içiniz

Zubeyir Bezsatan 8 ay

Çok tüketilirse aşırı aminoasit alımından dolayı zehirlenme yapabilir. Çünkü karaciğerdeki cyp450 enzimleri bir anda o kadar fazla aminoasiti detoksifiye edemez ve detoksifiye edilemeyen aminoasitler asidik etkisinden dolayı vücut icin toksik etki yapar. Bu kısa vadedeki etkisi uzun vadede ise gut hastalığına neden olur. Bayat ise bakteriyal enfeksiyondan dolayı zehirlenmeye neden olur. Süt ile zehirlenme ise tamamen şehir efsanesidir.

Metincan Babalıoglu
M

1 porsiyon balık yerine yarım porsiyon balık ve bir miktar süt ürünü olsa? Dediğiniz "o kadar fazla aminoasit" terimi göreceli ve anlamsız kalıyor. 2 tane balık yiyip hiç süt ürünü tüketmemek, 1 balık yiyip 1 bardak süt içmekten daha çok aminoasitli bir mide yaratamaz mı? Neye göre çok aminoasit?

Mustafa Özkaraaslan 8 ay

Çok balık tüketilirse demek istedim sütle alakalı değil ben kaç kere balıkla sut içtim halen hayattayım

Metincan Babalıoglu 8 ay

Soruda asıl sorulan balık ve süt ürünleri olunca yanıtınızın yanlış anlaşılması normal gibi.

Mustafa Özkaraaslan 8 ay

Ama çok baliğim yanında süt içilirse bir aminoasit olan histamin miktarı dahada artar ve karaciğer yeterince metabolize edemediğinden toksik etki yapabilir yani direkt olmasada dolaylı bağlantı var o acıdan yazdım

Metincan Babalıoglu 8 ay

Yani işin özü şu normal tüketilirse sütle içmede sorun yok ama aşırı tüketilirse sütle içme sorun yapabilir

Metincan Babalıoglu 8 ay

İkisinden biri veya ikisi de bayatsa histamin zehirlenmesi olabilir. Geçmişte bu yüzden çok insan ölürdü. Soğutma ve nakliye sistemleri geliştiği için artık her şey taze tüketiliyor..

Kaiser Yağmuroğlu
K

Balık sütte yetiştiyse yani süt balığıysa yoğurt ile yenilmez ancak ayran olur veya süt olur.

Kubilay Qenberli
K

Çok doğru

Özmer Sarsılmaz 8 ay

Kesin bilgi yayalım

Kubilay Qenberli 8 ay

Ben genelde ayranla tüketiyorum. İnsanların da çoğunlukla yakıştıramamasını sadece "balık ve süt ürünü zehirler" söylemine bağlıyorum.

Mustafa Özkaraaslan
M

Aslan sütü için birşey olmaz

Ibrahim Gökmeydan
I

Hiç bir bilimsel dayanağı yok

Onur Altınbilek
O

Yıllardır boşuna balık ayran içmemişiz

Abdulhakim Eşiyokbostancı
A

Kaynakta bi abimizin kaynaklarıyla birlikte bir yazisi var. Özet geçecek olursak;
Balıkla süt ürünleri yemek içmek zehirlenme yapmaz diyor.(bknz: https://www.quora.com/Can-you-consume-fish-and-milk-together)

Yiğitcan Çeven
Y

yalaaaaaan

Pehlivan Kanlı
P

Sıkıntı olmaz hocam eskisen buzdolabı yok geralde ya balık ya süt bozuk oluyordu böyle bir inanış çıktı

Zubeyir Bezsatan
Z

Olayin laktoz intoleransi ile iliskili oldugunu zannediyorum. Guney asyalilarda sikca gorulen bu durum sut ile ilgili bircok endisenin de kollektif bilincte yer etmesine yol acmis. Bunlarin en meshur olan iki tanesi et ve sut urunlerinin birlikte pisirilmesini ve daha ortodoks mezheplerde birlikte tuketilmesini yasaklayan yahudilik ile balik ve sutun birlikte tuketilmesini yasaklayan ayurveda. Sut hic icmeyin, en azindan sununla icmeyin, bununla icmeyin diyen ogretilerin laktoz intoleransinin en sik goruldugu toplumlarda gozlenmesi herhalde tesaduf degildir.

Ee diyeceksiniz ki biz turkler ne yahudiyiz, ne hinduyuz ne de laktoz intoleransimiz dunya ortalamasinin ustunde degil. Niye anneannelerimiz balik pisen gecelerde birak sutu, yogurt ve peyniri bile masaya yaklastirmazlardi cocuklugumuzda?

Memler boyle bir sey demekten baska diyebilecegim bir sey yok. Bir kere yayilinca, ne kadar gercek disi olurlarsa olsunlar eradikasyonlari cok zor oluyor.

Bkz. Sekil 1a, b, ve hatta c.

Birtan Akgedik
B

sakallı bebek olayı ile yarışan en etkili şehir efsanelerinden biridir...

Kadir Aşkın
K

Norveç e ilk geldiğimde balıkla beraber ligt yoğurt koymuşlardı masaya, bende 'zehirlenmeye ' sebeb olucagini söyledim. Tabi bütün masayı aldı bi kahkaha tufanı. Meğerse adamlar yıllardır balık ve yoğurt yiyorlarmis. Bende yiyorum zaten yaklaşık 7 yıldır. Yıkılmadım ayaktayım

Özgür Özoktay
Ö

Süt ürünü değil de süt ile tehlikeli olabilir. İçinde bir çok bakteri bulunur deniz ürünlerinin ve süt kontaminasyona çok müsait olmakla beraber bakteriler için iyi de bir besindir.

Evren Sal
E

Çöp şişle ayran da içmeyin o zaman. Bozuk bir ürünü tek başına da yeseniz zehirlenirsiniz. Tamamen safsata. Süt ve yoğurt da sadece ağır metal zehirlenmesinde işe yarar, öyle her derde deva değildir...

Onur Altınbilek
O