İnsan neden kibirlidir? nasıl kurtulunur?

İnsanda niçin kibir olur? Kibir insana bir çeşit uyuşturucu gibi keyif mi verir? Bundan kurtulmak isteyen kişinin izleyeceği yol ne olabilir? Kibir neleri doğurur, nelere yol açar?

com-ir1fpi3p81ydyfcxy1lk.jpg
E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

Kibir hastalıktır bence

Y

Ironik olmuş Allah ve kibir. Tanrı olmasına rağmen onun kadar kibir satan yok

D

Kime kibir satıyor? Kibirli insanı sevmem diyor.. Kendisine kibirli demek istiyorsan onun bir insan olmadığını hatırlatmamda fayda olabilir.

Elif Eşli 3 yıl

Kibri aşmış insanlar var, tanrı diyoruz tanrı. Kibirli olabilir mi. Hem kime karşı olacak dengi mi var. Yarattığı insana kibir satar mı bi tanrı

Deniz Naiza 3 yıl

Kibirli olduğunu iddia eden sizsiniz, ben değil

Elif Eşli 3 yıl

Kuran oku o zaman

Deniz Naiza 3 yıl

Herkes okuduğundan aynı şeyi anlamıyor.. Biz de okuduğumuz metinden başka başka şeyler anlamışız, hepsi bu.

Elif Eşli 3 yıl

Kibir kendini bir boh sanmaktır ama aslında hiç birşey değildir

E

kibir hayatta kalmayı sağlayan evrimsel bir kalıntı bence.. Ama bunu ayetle vermek de neyin nesi.. Kuranın yarısından fazlasında allah kendini peygamberini övmüyor mu bizzat..

E

Hastenelere, yoğun bakım ünitelerine arada sırada uğra bence

T

Bunu kibirden kurtulmanın bir yolu olarak herkese öneriyorsan haklısın.

Elif Eşli 3 yıl

Elif Eşli evet herkes içindi Önerim.

Turgay Cila 3 yıl

Kemal Göktürk demin bir postta şükretmekle ilgili bir yorum yazdım diye, "senden kötü olanın haline bakıp oh şükür demek ne iğrenç bir bakış açısı" diye kaç tane tepki geldi.. Şükrü olan insanlar kendinden kötülere bakıp oh diyormuş, bu nasıl bir kafa yapısıdır acaba, nasıl bu taraftan anlayabiliyorlar acaba olayı? Kötü kelime kullanmak istemiyorum.

Elif Eşli 3 yıl

Kibir bi canavar gibi bekliyor pusuda, bir volkan gibi uykusunda... Hande yener

T

Övünmek kısmını katilabilirim belki ama kendini begenmek kulağa geldiği kadar kotu bir şey olmadığını düşünüyorum. Kendi begenmek kendini bilmektir aslında. Kaldiki konu yine tanriya baglanmis. Komik

E

kibir herkeste vardır..
düşünebilen! Kişiler bunu kendi içinde frenlemeye başarırken,
cahil biri (burada eğitimden bahsetmiyorum) kendini büyük gördüğünden herkese tepeden bakmakta sakınca görmez..

S

Frenleme konusunda en etkili yöntem?

Elif Eşli 3 yıl

Elif aynaya bakıp aslında ne kadar aciz olduğunu kabul etmek. Çocukluktan itibaren kibirli olmayı öğreniyoruz, aslında öğrenilmiş bir davranıştır bence unutulabilir de. Ben yerine biz diyerek başlanabilir. Niyetin varsa gerisi de gelir.

Birol BerilMina 3 yıl

Birol BerilMina Çok doğru, teşekkürler

Elif Eşli 3 yıl

ben cahil olamam diye başlıyorum devamı geliyor

Sayme Düdükçü 3 yıl

Patolojik narsisizm hakkında bilgi edinmenizi öneririm.

C

Tedbir alınmazsa durum patolojik narsizme kadar gidebilir..

Elif Eşli 3 yıl

Zaten o seviyede. Kibir yalnızca halk arasındaki tabir.

Cenk Marangöz 3 yıl

Kibir Allahin varligini kabul etmemek degil, inandigi icin Allahlik taslamaktir. Ateistler halihazirda bildiklerini dahil yeni kesiflerle sorgularlar. Buna kufur demek muslumanlarin kibirinden baska sey degildir.

A

Ateistin de Müslüman'ın da kibirlisi olabilir.. Burada konu genel anlamda kibir kavramı.. Allah kibirli İnsanları sevmez, dolayısıyla Müslümanlar bu anlamda daha dikkatli olup nefislerini terbiye etmeliler.. Ateistlerin böyle bir zorunluluğu yok..

Elif Eşli 3 yıl

O zaman herkes kendi isine baksin. İett soforu evrime el atmasin, ateizm dernegi baskani diyanet isleri baskanliga soyunmasin, tacirler profesorluge bulasmasin. Herkes yerini bilsin boylece kibir ortadan kalksin. Bi konuda ilmin yoksa ilme hakim olana kibirli diyemezsin. O olsa olsa senin cehaletindir.

Alev Sarman 3 yıl

İlme hakim olana kim kibirli dedi ki? Bence üslup çok önemli her konuda. Bilim insanı da kibirli ise üslubunda sıkıntı varsa itibar görmeyebilir..

Elif Eşli 3 yıl

Bilim kisinin karakterine degil arastirma sonuclarina bakar. Mesela hitler doneminde genetik alaninda Mengel'in elde ettigi sonuclar hala kullanilir. Bu adam soyledir, boyledir ahlaksizdir o halde arastirma sonuclari yanlistir denmez.

Alev Sarman 3 yıl

İyi de benim dediğimin bununla ne alakası var? Bilim insanı da çalışmasıyla öne çıksın, yerli yersiz kibirli hadsiz söylemler geliştirirse ilmi de itibar görmeyebilir, üsluba dikkat diyorum.. İlmi değersiz demiyorum.

Elif Eşli 3 yıl

Kibirin panzeheri, Tassauftur.'Sağır işitmez sözü, gece sanır gündüzü
Kördür münkirin gözü, alem münevver ise'Yunus emre

F

https://www.youtube.com/watch?v=a5Ko9F7MjW8

F

Şöyle düşünüyorum evrimsel açıdan kibir güzel bir şey olmasaydı evrilmezdi.

H

tüm kainatın insanlar için var olduğunu düşünmek kibrin alasıdır

M

Her özellik gibi kibir de insanda yaratılıştan itibaren olan bir duygudur. Bunun artması veya azalması tamamen kişiye etki eden şeylerle süregelir. İnsanın herhangi bir nedenden dolayı kendini diğer insanlardan üstün görme hastalığıdır kibir. Nedenleri herkeste farklı olabilir. Para, mal, ün, saltanat, güç veya bilgi kibirlenmeye neden olabilir. Hak ve hakikati kabul edememektir aynı zamanda çünkü haksızlığı kabul etmenin kendini alçaltacağını zanneder.
Bundan kurtulmak isteyen kişi direk kurtulabilir çünkü kibirli olduğunu kabul edebilen kişi zaten bunun yanlış olduğunun bilincine varmış demektir ve bu durumu tekrar etmeyecektir. Yani kibir denilen şey refleks halinde olmaz. Bilinçli bir durumdur. Ama asla kibir olarak kabul etmez sadece karşı tarafı daha aşağı daha basit görür ve bundan emindir. Bunun kibir olduğunu kabul ettiği anda zaten kurtulur ekstra bir yardıma gerek olmaz.

P

aslında çok kapsamlı bir konu bir çok olumsuz sonuçları var hem karşılıklı iletişim anlamında hem de kendi açısından. Çok uzun yazmak gerekiyor sanırım

P

İşte bu derin konuyu alabildiğine açmak varken şurada bir ayet var diye Allah'a saldırıya geçilmesi beni şaşırttı açıkçası, yani ateist değil de "disteist" bir tutum var ortada aslında.. Ateist olsa sözü kimin dediğine bakmaz söz doğru mu değil mi diye bakar, ben bir insan olarak bile kibirli kişileri sevmiyorum, Allah nasıl sevsin ki yani? Varlığına inanmasa bile, "olduğu takdirde" sevmesi mümkün mü diye düşünmesi lazım... Yani bu kadar Allah düşmanlığı yapmak çok garip geldi. Hani tartışmalı karşı çıkılacak bir ayet olsa neyse, mis gibi ayet, kibirli olma diyor, bariz iyi olan bir şeye karşı çıkıp Allah'ı suçlamak nedir? (hem de inanmadığı halde suçluyor)

Elif Eşli 3 yıl

Eh kibir insanın doğasında var çünkü karşıdakini aşağı görmek ve aşağılamak. Aynı şey değil mi sence de karşıda ki yaratıcı da olsa değişmiyor bu durum

Pınar Erkacmaz 3 yıl

Pınar Erkacmaz ama kişi sürekli nefsine uyduğu, bunu törpüleyip işe yarar hale getirmediği takdirde hep hayal kırıklığına uğrar. Yani bir insanın mantık olarak kendini düşünmesi, kendi yararına iş yapması, mutlu olmaya çalışması gerekmez mi? Haline şükret diyorsun mesela, adam "kendimden aşağıdakine bakıp oh mu diyeyim, ne iğrenç bir bakış açısı diyor", belki de bunu söylediği için kendini mütevazı sanıyor bile olabilir... Yani kibrin en büyük sakıncası kendini gizlemesi zaten, kişi genelde bunun farkında olmuyor...

Elif Eşli 3 yıl

Tamam da işte zaten en büyük problem burada. Gerçekten kibir taşıyan bir insana bunun kibir olduğunu kabul ettiremezsin ki bunu törpülesin. Ve evet her zaman en büyük zararı kendine verir. Karşı tarafa verdiği tek zarar belki kalbini kırmış olmak olur. Ama kendine ruhuna verdiği zararların sonu yok

Pınar Erkacmaz 3 yıl

Ego diyoz. Cay vermiyor lar

B

ego /nefs/ kibir adına ne dersen de.. Karadut suyu iyidir

Elif Eşli 3 yıl

Çayın yerini hicbirsey tutmaz. Hem çayın yanında ki o sıcak samimi sohbet hiç bir şekilde oluşmaz

Bedir Karteper 3 yıl

Ben şu an çay içiyorum zaten de, sen karadut suyu iç

Elif Eşli 3 yıl

Olmaz çok ayıp yaptığın hani bana cay

Bedir Karteper 3 yıl

son dört yıldır kendimle uğraştığım bir konuydu hele son bir kaç aydır başlık güzel teşekkürler

F

Bence herkesin kendisiyle ilgili görüp aşması gereken problemlerin başında geliyor.

Elif Eşli 3 yıl

herkes hırka giymek istemez

Ferhat Pelit 3 yıl