Toplumun şeriat rejimine evrilmesi nasıl engellenebilir?

Toplumun bir şeriat rejimine doğru evrilmesi için ne yapmak gerekir; ne tür etkenler bu işi zorlaştırır?

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
8
8 CEVAP

Din düşmanlığı yapmamak bunlardan biridir. İnsanları radikalliğe iter.

M

Her eleştiriyi bir düşmanlık olarak algılamak nasıl bir şey? Bir şeriat rejimine geçmek isteyenler var ise eğer, asıl onlar din düşmanlığını körüklerler bence. Ayrıca toplumsal farklılıklar doğal olarak tartışmayı da beraberinde getirir. Bu durumda her iletişimden bir düşmanlık çıkarmak kişisel bir problemdir. Düşmanlığın iki yönü vardır, rüzgardan nem kapanlar hiç yoktan düşmanlık üretenlerdir de aynı zamanda. Gelinen sonuçların bir etki tepki ve iki tarafı olduğu unutulmamalıdır. Düşman, düşman dediğin zaman ortaya çıkar; yoksa her şey konuşulur, tartışılır.....

Alpay Delikbaş 2 yıl

Her eleştiriyi düşmanlık olarak algıladığımi nerden çıkardın? Sana gerçekten saygımı kaybettim artık. Git bir psikoloğa görün.

Mehmet Saltürk 2 yıl

"Her eleştiriyi bir düşmanlık olarak algılamak nasıl bir şey?" sorusunda yer alan her eleştiriyi bir düşmanlık olarak algılayan kişi olarak sizi kastettiğimi ve bunu size yakıştırdığımı neresinden anladınız sorunun? Oruçlu oruçlu hakaret etmek nasıl bir duygu, umarım oruç tutmuyorsunuzdur?

Alpay Delikbaş 2 yıl

Hakaret mi? Her şeyi büyütüyorsunuz. Ya Hu daha kim olduğumu, ne yaptığımı bilmiyorsunuz. Oruç tutmuyorum ben. 2 gün tuttum oda kültürüm diye eş dostla bundan haz alıyorum. Kendimi bir kalıba sokma. Hiç bir zaman inançlı ya da inançsız olduğumu belirtmememe rağmen siz kalıba sokmaya devam ettiniz.

Mehmet Saltürk 2 yıl

Tabi kendinizi bir kalıba sokmadığınız için her eleştiriyi kendinize, şahsınıza yapılmış olarak görüyorsunuz; olabilir tabi! Sözlerinizi tartışırım ben, şahsınızı değil. Saygı sözleredir, tersdüz edip algılayan ben değil, siz oluyorsunuz bu durumda. Bu ikidir saygımı kaybettim deyişiniz, saygınıza ihtiyacım yok, tartışıyorsanız sadece sözleriniz yeterli. Psikolog için öneride bulunurken kendinizin normal olduğunuzu iddia ediyorsunuz, öyle mi?

Alpay Delikbaş 2 yıl

eğitim şart

K

Nasıl bir eğitim, eğitimin dinselleşmesi mi?

Alpay Delikbaş 2 yıl

örnekteki gibi.. https://youtu.be/B-gRUVcT6og

Kamil Andersson 2 yıl

Eğitim dinselleşirse örnekteki sonuçlar çıkar

Alpay Delikbaş 2 yıl

no makarna, no game

Y

Makarna ve oyun olmaz ise şeriata geçiş zorlaşır diyorsunuz

Alpay Delikbaş 2 yıl

Öncelikle şeriata geçiş için yönetenlerin ve destekleyenlerin büyük çoğunluğunun radikal dinci kesim olması gerekir. Peki bizim ülkemizde yönetenler radikal sağcı mı, sağcı mı yoksa din görünümü altında para yönetenler mi? Önemli soru bu bence bizim ülkemiz için .

Yavuz Tekşen 2 yıl

Radikal olmaya gerek yok, radikal bir yaşam biçiminde olmayan bir cahil insan için de şeriat desteklenebilir durumdadır. Örneğin şeriat, toplumun Allah'ın kanunları ile uygun olarak yaşamasıdır bilgisini taşıyor ise, şeriatı desteklemek her türde cahilin bir kabulü durumdadır.

Alpay Delikbaş 2 yıl

Soru iki kısımdan oluşuyor, bilginize!

A

Ben eğitimin dinselleştirilmesinden çok, eğitimin yanlılaştırılmasından, çalışanlarının sindirilmesi, etkisizleştirilmesinden dolayı şeriat rejinin daha kolay gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. Farklılıkların olduğu bir toplumda kolay kolay dinsel bir eğitim bütüne dayatılamaz!

A

Aşırı uçlara meyilli olmak ayrıdır o aşırı uçları hayata sokmak ayrı bir olaydır,,Türkiye de bir kesim şeriat arzu edebilir ve isteyebilir ama ülke buna müsait mi değil mi onu bilmemektedir,,Şeriat, Komunizm, sosyalizm tipi yönetim olabilmesi için öncelikle ülkenin kendi kendine yeterli olması gerekmektedir verimli topraklar doğal kaynaklar dünyanın sizden satın almaya mecbur kalacağı yer altı zenginliğine ihtiyaç vardır, aksi taktirde ülkenin gelirleri çok kısıtlı olacağından din veyahut eşitlik sistemine bağlı yönetimi hayata geçiremezsiniz, sebebine gelince global bir dünyada siz aşırı bir sistem yönetim ile idare edilmeye başladığınızda karşınıza mutlak sizi hazmetmeyen devletler çıkacaktır ve sizinle ilişkileri minimum da tutacağı için ülkenizde yokluklar ve eksikler olacağından bu tip bir yönetimi uzun vade sürdüremezsiniz bu kadar basit Bu yüzden Türkiye Şeriat ile yönetilmeye ne coğrafi ne de ekonomikman müsait değildir

Y

Yasar Ikitimur bey, İran müsait mi idi?
Çok kısa bir sürede çöreklendiler toplumun başına. Bu yüzden yapılanları sorgular iken toplum şeriata doğru mu gidiyor bunu düşünmek gerek.

A

İran ambargoya 40 sene dayandı Türkiye rus ya nın 1 senelik ambargosunda kaybettiği para nın yansıması 50 milyar dolardır sen karar ver

Y

Ben ne diye karar veriyim, iman için dünya menfaatlerinden geçenler paraya mı bakar?

Alpay Delikbaş 2 yıl

ben sana sorduğun soruya ilişkin ortaya bir teori attım bunu cevap olarak ister kabul ister etme

Yasar Ikitimur 2 yıl

Buna rağmen %50 ama. Başka birlikler aramaları kaçınılmaz, İran'da olduğu gibi. Ne batı bağımlısı Arabistan'da, ne Rusya bağımlısı İran'da şeriatın olması bir sorun oluşturmuyor. Neden olabilir peki bu?

Alpay Delikbaş 2 yıl

Şeriat veyahut başka bir aşırı sistemi idame ettirmek başka birlikler ile birlik olabilmek için mutlak paraya ihtiyaç olduğunu anlamadınız mı ,,parasız yanlızlık olmaz diğer birlikler dediğin zaman senden ne alabileceklerine ne menfaat sağlayabileceğine bakar sana silah veyahut başka ürün satarken parasını alabilir mi diye bakar kuru kuruya ben yaptım diyemezsin şeriat çok zor bir sistemdir taraf olacak insanlarını beslemek ve zengin yapıp sana ihanet etmemelerini sağlamak zorundasın halktan gelecek aşırı tepkilere karşı koyabilmek için çok güçlü bir sisteme sahip olmak zorundasın

Yasar Ikitimur 2 yıl

İran ın zenginliği ile Türkiye nin zenginliği ay nı mı ki İran örneği veriyorsun

Yasar Ikitimur 2 yıl