Kenevir neden yasaklanıyor?

Dünyanın En Önemli Üretim Bitkisiyken Yasaklanan Kenevir Hakkında 16 Çok İlginç Bilgi..
1. Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
2. Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaça eş kağıt üretilebilir.
3. Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.
4. Kenevir 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda…
5. Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.
6. Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.
7. Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.
8. İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir.
9. Kenevir, AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.
10. Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.
11. Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.
12. Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.
13. Plastik ürünlerin tamamı, kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.
14. Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.
15. Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.
16. Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur.
Peki bu kadar faydalı bitki neden yasaklanır

com-6psd4utlh5fmbuecgjkr.jpg
U
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
53
53 CEVAP

Endüstriyel ve tıbbi olarak kontrollu şekilde Türkiye'de 20 ilde üretiliyor zaten

S

Bunlar doğruymuş gibi gelmiyor.

M

Bende ayni dusunuyordum, hatta cok buyuk bir antipatim vardi ancak gercektende bahsedildigi gibi mubarek bir bitki

Berkay Bitter 2 yıl

Bence kenevire yer açıyorlar.

Nakre Horzum 2 yıl

Doğru olsa bile her ilde üretildiğini düşünürsen ve gereklı kontrolü ele alamassan haberler ottan boktan geçilmez

B

Ondan sadece belirli illerde

Sami Alem 2 yıl

Yox yaw yemin et

M

Yasak değil, devlet kontrolünde üretiliyor. Haşhaş ile pirinç de öyle.

N

otçu babadan bilgiler

A

Nerede o eskilerin fukara giyeceği keten kumaştan yapılma kıyafetler? Şimdi neredeyse en pahalı kumaş olacak, yasaklar sağ olsun.

A

Napalim yani? Hepimiz muptezel mi olalim?

R

Kafa bulmak tütün olarak kullanmak hakkında herhangi bir madde göremedim ben, bir zahmet onun için kullanmayın sizde.

Izzet Kemancı 2 yıl

Diğer tüm faydalarını geçersiz mi kıldı yani, sigara ve diğer tütün ürünleri de kullanılmaması lazım onlar da bağımlılık yapıyor.

Izzet Kemancı 2 yıl

Amerika da keneviri protesto edip yasaklanmasını sağlayan insanın petrol şirketi olmasını sorunun cevabını çok net bir şekilde veriyor.

E

Kanser tedavisine iyi geliyorsa neden her hastaya önerilmiyor?

F

Çünkü insanlar o saydıklarınız için değilde kafa yapması için tercih ediyorlar meselede bu bence.

M

Kenevire özgürlük

K

Her derde deva meyveler gibi

B

Paylaşımda kenevirin faydaları anlatılıyor sorun yok ama yorumlarda kenevirin faydasını anlatırsan sopa var. Aynen AKP demokrasisi gibi

K

Yazılanı okudunuz mu?

N

Ben özendirici bir yorum görmedim

K

Dünyada yavaş yavaş yasallaşıyor. Bizde yasaklanması pamuk ekimi ile sonuçlanmıştı, sonrasında gelsin kot pantalonlar bir daha da keten pantolon üretilmedi. Bize en büyük etkisi bu oldu özellikle. Çok sayıda özelliği olmasına da şaşırmayın, bir çok bitkisel ürün böyledir. Bir ürünün hem sanayide üç beş, hem yiyecek olarak, hem yem olarak vs onlarca özelliği olur genelde zaten.

A

Devlet kontrolünde eken kişi para kazanmıyor mu

K

Devlet kontrolünde değil bahsettiği arkadaşın. Ama haksızlık ediyorsunuz. Bilginiz olsun. Yorumu okumamışsınız bile.

N

Almanya bile THC değeri düşük erkek kenevirin serbest bırakılmasını gündeme aldı. Hayatımda kenevir görmedim, uyuşturucu madde kullanmadım. Destek çıkmak değil ama bazı şeyler çağın gelişmelerine ayak uydurması gerekir.

K

Dövseydin

K

Tek bir özelliği yüzünden bu kadar özelliği olan bitkiyi doğru dürüst kullanamıyoruz bile. Tek bir özelliği yüzünden her şeyini engellemeye çalışmak da iyi niyetli değil.

A

Kaynakların doğruluğuna baktın mı? Ne konuştuğundan haberin bile yok, önüne konulan lokmayı yiyip boş boş konuşuyorsun. Yağ asidi nedir bilmez, radyoaktivite nedir bilmez gelir burada boş boş konuşur.

Bora Kucukkisa 2 yıl

Uyuşturucu kullanımı yüzünden de hayatımızdan bir çok şey eksiliyor. Sinüzite en iyi gelen ilacımın (en azından bana iyi geliyordu) etken maddelerinden biri ile uyuşturucu yapıyorlarmış. Eeee benim baş ağrım tavan yapıyor, o maddeyi alamazsın ilacın içinden. Alıyorlar. Bunda da aynı durum var. Ben bu konuda baya müzdaribim yani.

A

Şeker hastalığına da iyi geldiği söyleniyor? Bilgisi olan var mı?

N

O zaman sar bi 3 lü şekerimiz düşsün

Soner Denkli 2 yıl

Şekere iyi geldiğini bir çok kişiden duydum.

A

En son ABD'de bir manastırda rahibeler ekip hasat yapıyorlardı. Tabii devlet izinli.

N

E tabii din afyonun yerini tutmaz ama

Volkan Çinik 2 yıl

Kültürel olarak çok farklıyız gerçekten.

N

Beni sağlık durumu çok ilgilendirmiyor. Gerçekten ilaçta kullanılabiliyorsa ayrıştırıp bir yolunu bulup kullanırlar. Keten yok, tohumundan sos yok, sanayi kullanımlarının hiçbiri yok. Dünyada üretecek ve bu teknolojileri geliştirecekler. En son bizde üretimi yasal olacak göreceksiniz.

A

Torbacılar olmasa güzel bitki aslında.

N

Olaya çok kaba bakıyorsunuz. Yorumların çoğunu okudum ve bir çok kişinin olayı bizim ülkemiz çapında değerlendirdiğini gördüm. Kenevirin dünya geneli yapılan bir algı operasyonu ile 1800 lü yıllarda amerikada yasaklanmasi ile başlayan öyküsünü arastirirsaniz. Bu faydaları gercekten var mı? Neden yasaklandı anlarsınız. Kimiside yazmış neden şu hastalıkta doktor tavsiye etmiyor diye. Arkadaşım ilaç üretiminde direk ot kullanılmaz için deki thc denilen etken maddeyi veya başka etken maddeleri işleyerek yapılabilecek ilaçlardan bahsediliyor orada. Sen kansermissin günde üç öğün sar birer üçlü ama zivana için benim kartvizitimi kullanmami desin doktor )) tövbe estaaa..

M

Haha.

Metin Saran 2 yıl

"Herkes kendinin doktorudur." ya da "Doğa her şeyin ilacıdır." kafasında - kimse kusura bakmasın ama - aptal insanlar onlar. Zaten biyokimyagerler, eczacılar falan 4 sene boşuna okuyorlar (ki ilaçları yapan adamlar zaten doktoradır falan yapmış adamlar, senelerini adıyorlar), hacı abladan 2 tane okunmuş biber alıp münasip bir yerine sokunca bir şeyin kalmıyor.

Bora Kucukkisa 2 yıl

sen kendine iki kök ekip kafanı kırsan içtiğin içkinin 3 katı vergiyi devlet kimden alıcak o kadar imamım maaşı var terör örgütleri ne satıcak hiç düşünmüyonuz bunları lütfen mantıklı olun

E

Din tüccarları işsiz kalir yapmayin etmeyin

T

Yuh ya birde 23nisan siiri gibi susleseydiniz

P

Uyarısız mesajımı silen arkadaş, şikayetçiyim senden.

B

Bunları bende duymuştum, yasaklanması yararları ve kullanım alanları göz önüne alındığında gerçekten mucizevi bir bitki gibi gözüküyor ama uyuşturucu madde sağlaması işi bozuyor, ayrıca bireysel olarak insani özgürlük kapsamında kim ne halt yerde yesin şeklinde bir anlayış olsaydı bu tartışmalar pel olmazdı sanırım ama özellikle bizim ve birçok sosyal devletin halkını zararlı şeylerden koruma gayesi kapsamında alkole sigaraya ya yüksek vergi konarak caydirma çabası, bireysel talebin önüne geçiyor. O yüzden devlet ne derse ne isterse o olmak zorunda oluyor bu memlekette. Bu bitkinin zamanla legal hale gelmesi burda aynı şekilde olacağını sanmıyorum malum ormanlar yakılıp imara açılıyor o yüzden pek doğa dostu tavır takinilacagini düşünmüyorum ama yine de devlet bilir ne diyelim..

B

Şeker hastalığına iyi geliyormuş diye duyup nineme içirmişti dayım

E

Nenenin kafa 1 milyon

Yasin Seçilim 2 yıl

evet öyle diyorlar fakat kova yapmak gerekiyormuş.. Sarıp içirmek fayda etmez. Ninenize bir de kovayla deneyin.. En azından hala iyileşmediyse. Çok geçmiş olsun.

Uğur Dölcü 2 yıl

Sonuç ?

Vatan Avseven 2 yıl

Hiç bir boka yaramaz. 16 sene içtim hayatımda olduğum yerde durdum hiç ilerleyemedim. Boşuna içip hayatınızı firenlemeyin. beyninizi uyuşturup mal mal dolaşmayın. Tecrübe konuşuyor

B

Afedersin huseyin abi 16 yil icipte atomu parcalayamadigin icin esrara bok atmak dogru degil gibime geliyor.

Mazlum Carter 2 yıl

Kardeşim İçtim, yetiştirdim, sattım Bu işin içindeydim Esrarı hiç bir zaman kötülemedim ama İnan hiç kimseye bir faydası yok bu zıkkımın. Benim arkadaşlarımın hepsi ev sahibi oldu, ben ise esrarla polisle uğraşmaktan zamanın nasıl geçtiğini bile bilmeden 34 yaşıma geldim hala kirada oturuyorum. Esrarın kimseye bir faydası olmaz

Bay Küçüknazlı 2 yıl

Makale diyorki kagit yap, oksijen üretsin, icindeki etken maddeyle ilaç yap, işleyerek kagıt ve plastik benzeri madde yap AMA sarıp içildiginde çok zararli oldugu icin bu faydalari örtbas edilerek yasaklandi. Sen kenevirin kullanim alani olarak %90 faydali olan kısmını çöpe atiyosun ve %10 zararli yani esrar olarak kullanilan kismıni değerelendirerek kenevir ise yaramaz diyorsun.

Berkay Tokvan 2 yıl

Faydalı olan yasaktır

D

kenevirin ayrica cok guzel bir dogal uyusturucu oldugu icin olabilir mi mesela magic mushroom un da faydalari saymakla bitmez

A

şirinleri bile ve hatta zeusu bile görürsünüz

Ahmet Hatır 2 yıl

Okuduğunu anlayamayan ve anladığını sanıp yorum yapan kimseler var genellikle... Yahu arkadaş kenevirin ne faydası vardır pek bilmem ama bu sayılan faydalardan yararlanmak için al sar 2 duman çek demiyor burda niye herkes sarıp içmek geliyor aklına adam yazmış 16 yıl içtim bir boka olmadı diye sanki bu yazıda bu faydalardan yararlanmak istiyorsan sar iç mi diyor sen ıspanağı sarıp içiyor musun?

U

16 yil boyunca cigara yerine karanfil icirmislerdir ona

Mazlum Carter 2 yıl

Dogrudur bey abi kizma ama senin beklentilerini karsilayamamis olmasini ona baglamak saygisizlik olmuyormu

Mazlum Carter 2 yıl

Tanrinin insanlara en guzel hediyesidir kenevir

H

"Tanrı otu" diyen war.

Vanea Ravzam 2 yıl

Kenevir saglam bir ottur. Doganin gelmis gecmis en buyuk nimetidir. Ancak bu nimet kar elde etmek icin itibarsizlastirma politikasi uygulayan kapital pustlar yuzunden cop oldu. Tabi ki burada kurutup sarip icmenin faydalarindan bahsedilmemis ama bahsedilecek olursa yeryerinden oynar

M

Odun kadar sarıp ve kova yapıp bi anda dünyanın dumanını ciğerlere göndermekten bahsetmiyor

Ş

Californiada yasiyorum doktor mide rahatsizliklarim ve kronik sirt agrimdan dolayi dusuk thc li yuksek cbd li bir sativa kenevir onerdi cok sukur rahatsizliklarimda azalma var

C

Kullanımı nasıl gerçekleştiriyorsunuz.

Şahin Hakverdi 2 yıl

ben yag halinde vaporizerla yada hap gibi extractlariyla, sarilmis sigara gibi olanlar rahatsiz ediyor agiz kurulugu yapiyor

Cagri Ozgul 2 yıl

10 parmağında 10 marifet ama anlamak istemez insanlar. Millet sadece uyuşturucu diye bakıyor.

Y

Fazla keneviri olan var mı ?

B

Hiçbir zaman fazla değildir.

Vanea Ravzam 2 yıl

Yanıyo gel

Aykut Aligül 2 yıl

Soa'daki Wayne bu yüzden 7 sezon ölmedi

F

Dişi kenevir bitkisinin yetiştirilmesi devletin iznine ve kontrolüne bağlı. Erkek bitki için kanun maddesi tam net değil.

K

Hollandada (Sigara gibi ruhsat ile) alım satımı ve içilmesi Serbest...
Sanırım bu nedenle denizi doldurup tarla yapan Hollanda, dünyanın ikinci tarım ürünleri ihracatçısı oluyor...!
Bu arada Hollandanın yüzölçümü Muğla ili kadar!
[Serbestçe ekilmesinin ve alım satım ve içilmesinin taraftarıyım]

Ş

Devletler Yasak Koymamalı; Tehlikeli ve Zararlı olarak nitelediği ürünleri, (alkol ve tütün mamullerine yaptığı gibi) ruhsata tabii kılıp kayıt ve kontrol altına almalı ve Vergilendirip serbes bırakmalıdır. Uyuşturucu madde bağımlılığı üzerine İronik bir bakış açısı için filmini izlemenizi tavsiye ederim... Panishment, imprisonment, fining... What ever you do is useless, some people want to Stay HIGH

Şükrü Zahter 2 yıl

Burda halk bu konularda çok bilinçli degil ama biz iki birayla kici basi dagitan toplumuz

Pınar Krbulut 2 yıl

Toplumda yanlis algi yarattigi icin

E

uyuşturucu elde edilen kenevir le aslında bu saydıklarınız ayrı kenevir diye biliyorum mutant olgusu gibi para yani maddi sektör uyuşturucuyu seçti ve ekonomi olgusuna diğer sanayi kağıt üretiminden kullanılan keneviri yasaklattılar şimdi bakmadımb, r ara güzel bir kaynak okumuştum konu hakkında şaşırmıştım

T

plastik bioatık kağıt üretimi herkonuda faydalı bitki ama o dönemlerde petrol şirketi ormanları plastik zengini aileler bunu yasaklattı bilimi kullanarak andrew mellon, rockefeller, w.r. Hearts gibi zenginler bugününden uluslararası şirketlerionlar yasalar onlardan sorulur maalesef

T

Yaw hehe yemekte yapiyor arabada sürüyor hatta millvetvekili bile olabiliyor

S