Vejetaryen olmak herhangi bir sağlık sorununa yol açar mı?

Arkadaşlar selamlar... Ben vejeteryan olmayı düşünüyorum.. Tabiki ilk önce bazı fikirlere sahip olmakla beraber vejeteryan olan ve vejeteryanlık hakkında tecrübe sahibi arkadaşlara bu paylaşımı açmak istedim.
Merak ettiğim konu acaba vejeteryanlığın bana herhangi bir sağlık sorunu getirebilirmi? Kilo problemim yok. Sadece beslenme konusunda disiplin sahibiyim ve sağlığıma oldukça özen gösteriyorum. Gayem hayatım boyunca elimden geldikçe sağlıklı kalabilmek ve yaşlılığıma genç yaşımda yatırım yapmak.
Birşeyi yemeden önce 10 kez düşünen birisiyim. İşin özü vejeteryan olursam bunun bana ne gibi iyi getirileri veya zararları olabilir? Göbeğini çöplük niyetine kullanan arkadaşlar yazmassa sevinirim.. Bilgi sahibi olanların bilgilerine ihtiyacım var. Teşekkürler.

com-vkygfepnejdq523ulqw1.jpg
O
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
54
54 CEVAP

Dengeli beslenirsen tabiki de sağlık problemi yaşamazsın. İnsan vücuduna katılan 20 aminoasitin 12 sini bitkiler olmadan üretebilirsin. 8 aminoasit için bitki yemen gerekiyor. Sadece bitki yiyerek 20 aminoasit ile vücudun için gerekli olan proteinleri üretebilirsin.

Ama hangi sebze, meyve, bakla ne içerir bilmiyorum. Bunu 2. elden öğrenmen senin için tehlikeli olabilir, hatalı gidersen hatanı geç farkedebilirsin. Bunları 1. kaynaktan, kitaplar okuyarak, araştırarak öğrenmen daha doğru olur.

E

Teşekkür ederim.

Ozan Kevkir 2 yıl

Bana göre vejeteryan olmak doğaya aykırı bir davranış diye düşünüyorum tabii ki saygı duyuyorum ama netice de kainat öyle toz pembe değil herşey kerme keş bütün canlılar bir türlü besleniyor insan ırkı et tüketmelidir doğamızda var

R

Yok ben öle avcılık modundan bahsetmiyorum.. tamamiyle daha sağlıklı olabilmek ve bunu koruyabilmek amacı ile sordum

Ozan Kevkir 2 yıl

Ozan Kevkir sağlık açısından hafta da bir en az 500 gram tüketilmeli

Ruzgar Baştar 2 yıl

Ama vejeteryan arkadaşlarım gayet sağlıklılar? Yani tehlikelimi diyorsun?

Ozan Kevkir 2 yıl

Yapma dostum, senin doğanda hem otobur hem etobur olmak var, ataların da böyle beslendi.
Mutlaka zaafiyet yaşarsın, bağışıklık sistemin zayıflar, bitkisel proteinlerle destekle illa karar verdiysen fakat kronik rahatsızlıklara temel oluşturur bu durum.

Ş

Teşkkürler değerlendiricem

Ozan Kevkir 2 yıl

Ozan Kevkir Beta olursun, kaslar gider

Şahin İşbakan 2 yıl

Eyvallah

Ozan Kevkir 2 yıl

Formül 1 Öğün Yerine Geçen Besleyici Shake Karışımı

Protein ve temel besinlerin birleşiminden oluşan lezzetli bir öğündür.
Formül 1 aralarında B vitaminleri, C vitamini, kalsiyum ve demir bulunan 22 vitamin ve mineral içerir.
Kilo kontrolü için, günde iki öğün bu lezzetli shake'i tercih edip bir öğün sağlıklı yemek yiyebilirsiniz.
İdeal kilonuzu koruyabilmek için günde bir öğün bu lezzetli shake'i tercih edip, iki öğün sağlıklı yemek yiyebilirsiniz.

B

Teşekkür ederim

Ozan Kevkir 2 yıl

her insanın tüketmesi gereken ürünlerden bir tanesi

Burhan Alver 2 yıl

şaka yapıyorsunuz değil mi ?

Pınar Erkacmaz 2 yıl

Şu resim kadar "aptal" bir resim görmedim ömrü hayatım boyunca. Bu veganlar harbi problemli kişiler. Bir vegan iki feministler.

G

İnsanların düşüncelerine saygı göster

Muratcan Anadolulu 2 yıl

Vejetaryen olda evde kedi köpek filan besliyorsan onları vejeteryan yapma bazıları gibi yeter bide çok bilmişlik yapma vejetaryan konusunda burnun havada olmasın

E

Kuş besliyorum, sadece kendim için düşünüyorum. Ve bilgim olmadıği için paylaşım açtım

Ozan Kevkir 2 yıl

ama etsiz yemek olmaz ki...(

G

Neden olmasın

Ozan Kevkir 2 yıl

avcı toplayıcı toplumuz

Gökay Klkn 2 yıl

şöyle mangal da kuzu pirzola olacak ben yemeyeceğim kıyamet alametleri

B

kötüsü bir çok bakımdan faydalı olan yumurta, kırmızı et gibi besinlerden faydalanamazsın resimde de denildiği gibi o kadar amino asit profili yüksek olan yiyecek var ve onları yiyemiyorsun iyisi fazla toksik madde almıyorsun

U

Yumurtada vejeteryanlığa tersmidir?

Ozan Kevkir 2 yıl

Değildir. Veganlığa terstir.

Ozan Pilana 2 yıl

pardon karıştırmışım, bilemiyorum süt felan tamam ama sonuçta o da bir canlının doğmamış yavrusu

Utku Turunç 2 yıl

Proteinleri süt ve ürünlerinden alabiliyor vejeteryanlar lakin kapitalist etkenler söz konusu olduğu için hayvanların bu denli kullanılması biraz can sıkıcı olabiliyor. Gün yüzü görmemiş inekleri düşününce insanın canı acıyor

Ozan Pilana 2 yıl

Benim tek derdim sağlığımı korumak.

Ozan Kevkir 2 yıl

Ben çok takıntılı gördüm bu konuda seni. Yazdıklarını değerlendirdiğimde. Bende etten nefret etmiyorum ama pek tercih etmiyorum.
Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Ayrıca şeker kontrolünü de sağladım. Vücudum herzamankinden daha zinde ve sağlıklı (34 yaşındayım )
Çalıştığım yer daha alternatifli bir çevrede olmadığı için tavuk yemeye devam ediyorum ne yazık ki.
Yine de tebrikler.

O

Evet takıntılıyımdır. Yenicem demessem. O şeyi yemem. Ama tabiki bilinçsiz girmek istemiyorum bu yola

Ozan Kevkir 2 yıl

Karikatürdeki örnek çok saçma et yiyen herkesgötlü göbekli et yemeyenler ise fit yani bende et yiyorum ama gayst fitim.

A

Sadece dikkat amaçlı o

Ozan Kevkir 2 yıl

Dünyaya 1 kere geliyorsun ve bir daha alamayacagin lezzetleri siliyorsun sen et yesende yemesende o hayvanlar kesilecek ve başkaları yiyecek. Eninde sonunda hepimiz öleceğiz ama nasil yasadigimizin önemi var ben dünya gelmişken butun lezzetleri tatmak isterim sonuçta bu hayati bir daha yasamiyacagim ve bizim ailede herkes etcil et olmaya yemeğe yemek gözüyle bakılmıyor çok şükür ailemizde normal ölümle 80 yaşın altında ölen yok et sagliktir ancak her seyde olduğu gibi bununda asirisi zarar kendini böyle güzel bir seyden mahrum bırakmak bana saçma geliyor. Dünya fani bak keyfine

F

Ben sadece kaliyeli yaşamak istiyorum. Tabiki kesilecek tek amacım. Sağlıklı ve formda kalabilmek. Lezzetli herşey sağlıklı değil diye düşünüyorum

Ozan Kevkir 2 yıl

Bu ne saçma bir yorum yav

Ozan Pilana 2 yıl

Abartmana gerek yok Sinan Şen kimseye zülum ettiğim yok benim

Ozan Kevkir 2 yıl

Insanlar bunca hayvana ne diye besliyor. Soyle düşün dunyadaki herkes vegan oldu bunca hayvani doğaya saldi bu hayvanlar dogada nekadar dayanabilir. Gerçekçi olalim insanlar genel anlamda menfaati olmayan isi yapar mi bu hayvanlari korumasinin ve neslinin devamini saglamasida kendi karinlarini doyurmak. İs insanlarin keyfine gelince baska insanlatin haklarına zarar vermeden keyif sureceksin oldur zulum et diye birsey demedim. Son olarak insanlarin vucudu et sindirebilen bir sistemle olusmus ve et yemek seni saglikli tutuyor ise buna senin ihtiyacin var demektir.

Fatih Koçar 2 yıl

Yemeği yaşamak için yeriz lezzeti olduğu için değil fakat lezzet ararız ama alıştığımız tatlar bize lezetli gelir sadece sağlıklı meyve ve sebzelerin tadını kefşetmek yeterli ve et besin değeri yüksek yiyecek fakat aldığı protein ve vitaminleri otlardan aldığını biliyoruz yani et yemezsem güçsüz, takatsiz kalabilirim kaygısı olmasın sonucta yediğimiz o koca hayvanların hiç biri et yemiyor. Artı et 30 yaşına kadar insanların büyümesin de büyük katkı sağlar lakin 30 yaşından sonra da erken yaşlanmamıza sebep olur. İsviçred'e ki bir vegan topluluğu ve araştırmacıları bunu kanıtlamıştır.

U

Et yemeyip etteki besinleri ilaçlatla haplarla almaya çalışmakta ayrı bi tuhaflık zaten sanki ilaçlar çok masum

A

Bence sen vejetaryen olmakla sağlıklı beslenme arasındaki farkı bilmiyorsun. Sırf sağlıklı olmak dengeli beslenmek için sebze ot yemekle, hayvanlara saygı duyduğu için onlari besin olarak kullanılmak için yapılan işkencelere karşı hayvansal besin yememek. Farklı şey. Hatta vejan ın üst boyutu vegan var o bütün hayvansal besin hayvandan elde edilen süt yün yumurta hayvan kılı fırça vs karşı. Sen daha çok tikilik için veje. Olmaya karar vermissin. Bence dışarda acık acık dengeli beslediğim için et yemiyorum de tikilik için değil..

G

Güzel arkadaşım. Ben vejeteryanlık hakkında bilgi sahibi değilim çoğu kez yazdım bunu. Vejeteryanlığın hassasiyetini emelinide bilmiyordum şuanda öğrendim.. Evet amacım dengeli beslenmek. Ama hayvan sevgimi vejeteryan olup olmamamla anlayamaz kimse. Bende hayvan besliyorum. Ve tekrar söylüyorum bu paylaşımı açmamdaki amaç sadece vejeteryanlık hakkında bilgi sahibi olmak.. Vejeteryanlığın tarihçesini bilmek değil. Bende karşıyım hayvanların kesilmesini keşke insanlar kesilse diyorum bazen. Ama bence sen biraz olayı farklı anlamişsın.

Ozan Kevkir 2 yıl

Hassasiyeti ögrendiysen sevindim. Çünkü ben vej. Dediğinde insanlar seni bu kültüre göre değerlendirecek.sonra insanların hayallerini sana olan düşüncelerini yıkma. Bu arada dengeli beslenmein içinde et yemekte var. Sen vej. Olarak değil. Yeterince ayda bir olsun et yiyip spor yaparak sağlıklı olursun.. Etten değil şeker ve un insani yok eden erken yaslandiran. Bu konu hakkında bayağı okudum sayılır

Gozde Aşır 2 yıl

Şeker ve içeren hiçbir gıda kullanmıyorum unda öyle sayemde eve girmiyor. Hassasiyetin farkındayım. Ayrıca sadece ortada birşey yokken üzerime gelmen yanlış. Daha önce anlattığın tarzda insanlar ile çok tartıştığın aşikar. Ama. Ben onlardan değilim

Ozan Kevkir 2 yıl

Şeker sadece un demek değil. Bazen de meyvedir. Ketçap mayonezsiz hamburger yemektir. Bir bardak hazır satılan meyve suyu gazoz ya da normal kola içmek yerine iki dilim kepekli ekmek yemek daha iyi olabiliyor bazen

Gozde Aşır 2 yıl

Ben ekmekde yemiyorum. Kola vs gazlı iceceklerin hiçbirisini kullanmıyorum hazır paketlenmiş hiçbir gıda kullanmıyorum. Ketçap mayonez fastfood asla ağzıma sürmüyorum.

Ozan Kevkir 2 yıl

Senin yorumlarında hayvanlara karşı olan tutumun hiç gözükmüyor. Sadece sağlıklı beslenmek için vej. Olacağım diyorsun..

G

Saten öyle diyor bunu saklamıyor ki

Uğur Smsk 2 yıl

Bende diyorum ki bunun vej. Olmakla alakası yok. Vej. Amacı hayvanlara karşı tutumdur. Bi üstteki yorumumu okursanız anlarsınız.

Gozde Aşır 2 yıl

Evet sizide anlıyorum onu da vej. Olmaktan kastı Sağlıklı yaşam.

Uğur Smsk 2 yıl

Ozaman sağlıklı yasam için et yemiyorum diyecek. Vej. Olmak ayrı bir kültür. Gidecek yolda köpeğe taş atacak ama ben vej. Diyecek.. Olmaz bu. Herkes vej sadece et yememek zannedıyor. Vegan insanlar o zaman hayvan kılından giysi giymemek için bitki liflerinden kıyafet yaparken savunduğu dusunceyle bu arkadaşı nasıl aynı kefeye koyabiliriz. Yaptıgı sadece tikilik. Daha hangi düşünceyi savunduğunu bilmiyor.

Gozde Aşır 2 yıl

Benim 2 tane köpeğim var ayrıca hala beni tanımadan yorum yapmaya devam ediyorsun. Ben birşey savunmuyorum sadece vejeteryanlığı bilenlere soruyorum

Ozan Kevkir 2 yıl

Et ihtiyaçtır.

F

Et insan sağlığı için çok önemlidir

C

Bir yoga egitmeniyle tanistim. 1 ay vejeteryan olmayi denemis. Hastahaneye kaldirmislar. Etteki proteini hicbir sebzeden alamazsiniz. Ayrica et yemediniz diye vucudunuz saglikli falan olmaz. Toprak zehirli, hava kirli. Gidalarda zirai ilac kalintilari ve gdo var. Duzenli spor yapmak gerekir. Vejeteryanlik, veganlik vs. Saglikli yapmaz kimseyi.

B

Spor yapıyorum zaten

Ozan Kevkir 2 yıl

Yeterli. Etten vazcgecmeyin. Haftada 1 kirmizi, iki kere de mutlaka balik veya hindi eti tuketin. Faydali yaglari almalisiniz ( omega 3 -6 gibi)

Bilgin Firengiz 2 yıl

1 yıldır veganım. Şimdiye değin hiçbir sağlık sorunu yaşamadm. 1 ay boyunca et yemedi diye insan hastaneye mi kaldırılırmış? Saçmalamayın

Can Kavi 2 yıl

O vakit memlekette adam kalmazdi: D

Latif Kırciçek 2 yıl

Evet

Ozan Kevkir 2 yıl

Kırmızı etin faydası var özellikle unutkanlıga

Y

Et yiyen kısa yaşar diye bir şey yok aq babannem 86 yaşında kadın çiğ et bile yiyor büyük annanem 85 yaşında tek oturuşta kuzu yer

E

Eğer beslenmene dikkat edersen ve ki yazdıklarından anladığım kadarıyla ediyorsun ve dengeli beslenirsen hiç bir sağlık sorunu yaşamazsın

C

ben 14 yıldır vejeteryanım 14 yık evvel o kadar zayıf olmama rağmen kötü kolestrolim hep yüksekti yaşımdan dolayı doktor ilaç vermiyordu fazla diette veremiyordu normalden daha zayıf olacağım ve bünyem kaldırmıyacak diye asla kırmızı et yasaktı zaten tavuk asla yemiyordum ve kırmızı eti yemeği de bıraktım sonra canlı bir hayvanın kesip pişirilip tabağıma konması ana çok tuaf gelmeye başladı bir cinayet olarak görmeye başladım bu vejeteryanlığım sayesinde kötü kolestrolim en düşük seviyelerde 14 yıl içinde zayıflama amacıyla değil spor yapmaya başladım tempolu yürüyüşlerimle adalelerim kaslandı öyle spor salonlarına gitmedim şu bildiğiniz 1.5 litrelik pet sişelere su doldurarak hem yürüdüm hem onları kaldırdım bu sayede pazularım gelişti bulunduğum yerde hanımlara ait yüzme havuzu var oraya gitiim hep yüzdüm omuz kaslarımda gelişti yani proteinle alakası yok bu kas yapmaların B12 vitamini diyeceksiniZ etteN fazla yeşil mercimekte ve kuru bakliyatta olduğunu biliyormuydunuz ben hep hunları tükettim asla dışarda yemek yeme olayını kendi beynimde bitirdim ve yemiyorum senede bir kere kan değerlerimi ölçtürüyorum hepside süper çıkıyor tavsiye ederim vejeteryanlığı TABAĞINDAKİ CİNAYETE ORTAK OLMA

H

Teşekkür ederim

Ozan Kevkir 2 yıl

Vejeteryanlık bütün dünyada yanlış tanınıyor. Vejeteryanlık et yememek değildir. İhtiyacın kadar yemektir güzel insan

C

vejeteryanlar asla et ve et ürünü yemezler veganlar ise et ve et ürünleri süt ürünleri yumurta ve bunlardan yapılan yiyecekleri yemezler iyice araştır bakalım

Hülya Satıcı 2 yıl

Vegetableden gelmiyormu vejeteryanlık?.

Ozan Kevkir 2 yıl

Sağlıklı bir yaşam ve uzun bir ömür için yediğin etin en az 3 katı kadar yeşillik yemen lazım

E

300 gr et yediysen 900 gram salata filan yemen lazım

E

1 yıldır veganım, ondan önce de 4 yıl vejeteryan. Hiç bir sağlık sorunu yaşamamakla beraber şu dönemde ne her hangi bir doktora gittim ne de sakinleştirici de dahil her hangi bir ilaç kullandım.

R

12 yıldır vegan olan arkadaşım var, B12 eksikliğine bağlı sorunu yok. Ama, endişeleniyirsanız B12 desteği ala bilirsiniz sorun değil bu.

Ramil Yasan 2 yıl

B12yi bakteriler üretiyor, toprakta da B12 var ve bitkilerin genellikle üzerlerinde oluyor o bitkileri yiyen hayvanların kaslarında depolanıyor. Biz bitkileri yıkayarak yediyimiz için B12 gidiyor. Ama, onu ebay, aliexpress gibi sitelerden bile kolaylıkla edinmek mümkün. Hayvan kökenli değil kesinlikle.

Ramil Yasan 2 yıl

Vejeteryanlarin ilac takviyesi almasi gerektigini okumustum, bu konuyu arastirabilirsin.

Z

Şehir hayatında vegan ve sağlıklı yaşamak zengin işidir. B12 eksikliği olur. Halbuki kırsalda yaşasan topraktan çıktığı gibi yediğinde B12 sorunu olmaz. Çeşit bulamazsın. Manav namına bir şey kalmadı şehirlerde. Çeşit olmadan vegan beslenirsen sağlıksız olur. Yani genel olarak vegan beslenmek sağlıksız değildir ama şehirde vegan beslenmeye uygun bir ortam yok.

A

B12 en çok toprakta var.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Toprak mı yesin abi?

Bora Peltek 2 yıl

Topraktan taze çıkarılmış bitkilerde bir süre b12 durur. Sonra hava ile temasa dayanamayıp yok olur. Taze bitki yemezsen olmuyor. O yüzden şehirde vegan olmak zor iş.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Evet protein bitkilerden karşılanabilir. Ancak protein ağırlıklı besinler kilo yapmaz. Bu karikatürü onlarca kez gördüm sahtekarca hazırlanmış. Aralarında nedensellik ilişkisi olmayan olguları yada ihmal edilebilir orandaki çok önemsiz olanı abartarak yan yana göstererek algı yönlendirmesi yapılıyor. Aslında şişmanlığın nedeni beslenme düzenine ilişkin olanları söylüyorum. Karbon hidrat nişasta ağırlıklı beslenme alışkanlığı. Un ve unlu mamüller şeker ve tatlılar patates gibi besinler bu guruba dahil. Anlaşılacağı üzere çoğunluğu bitkisel menşeli mamuller. Vegan olupta bu guruba dahil karbonhidratlı ve şekerli besinleri tüketen arkadaşların göbeklerini görmezden gelmeleri sağlık açısından üzücü

H

Vejeteryanlik ve vejeteryan karsitligi cok yanlis yorumlaniyor. Biri et yemiyor tamam ama digeri de sebze yemiyor saniliyor. En azindan gorsel oyle vurguluyor. Hayvansal proteinlerin degerleri farklidir ve hem etcil hem otcul olan bizler icin gereklidir. Istemeyen yemesin hayvan haklari vb sebeplerden dolayi sorun degil fakat et yiyen insanlara karsi takinilan tavir yuzunden pek saygiyi hak ettigini soyleyemem.

Tabii yine de tercih meselesi. Saglikli beslenmenin yolu o degil sadece onu belirteyim.

K

Arkadaşlar anatomimiz hepçil beslenmeye uygun bizim bir kere. Dolayısıyla kendinizi sadece et veya sadece ot yemeye uydurmaya çalışıyorsanız yaşama şansınızı düşürürsünüz ekolojik olarak. Fotoğrafta et yiyen taraf sanki hiç sebze yemiyormuş gibi gösterilmiş orası da ayrı ama ikisinden de kararınca yemek en mantıklısı. Şu hayvan cinayeti olayı falan tamamen saçmalık zaten sen et yeme aslan geyik yemesin kurbağa sinek yemesin toplu fotosentez yapalım nasıl ama

E

Sağlıklı beslenmek istiyorsanız diyetisyene gidiniz. Hayvanlarında en az sizin kadar değerinin olduğunu düşünebiliyorsaniz veganizmi öğrenin derim.

A

Türkiyede insanimizin %80 vejeteryan et fiyatlarindan haberin varmi arkadas senin :

C

Kırmızı et yemeye bilirsin ama deniz ürünleri mutlaka tüketmek gerek. Ete vereceğin parayı balığa ver derim. Daha besleyici, sindirim açısından da iyi.

S

Çok da değil. Balık sindirim için bayağı yağlı, kırmızı et kadar lifli değil ama hız açığı yağdan kapanıyor.

Arda Dayoglu 2 yıl

Benim sevgilim vejeteryan su sorunu var hafiza problemi

A

Ben 10 yıldır vejetaryenim dostum yorum altina soru sorabilirsin

E

Et yemeyenlerin kol derisine dikkat edin Birde hafızalarını yoklayın Kararı kendiniz verin derim.

T

10 yildir vejetaryenim tıp okuyorum. Bilinçli insan vardır. Et yiyip alzeihmer veya unutkan insan sayısı çok mu az ?

Emir KaRa 2 yıl

Kendimi bildim bileli et yiyorum sağlık okuyorum yani tıpla arada pek bir fark yok sadece ben sınavlara çalışmayıp derslerde uyuyorum

Emirhan Mimoza 2 yıl

Şimdi madem bilim konuşuyoruz hafıza için şunu oluşturmalıyız bir insanın örneğin bir yıl etsiz beslenme sırasındaki hafızasını, daha sonra normal etde yiyerek hafızasını ölçmek, bu biraz zor ama yapılmştır sanırım Ama kol derisini çok rahat gözlemleyebilirsiniz şu kolajen testi vardır deriyi yukarı doğru toplayıp geri dönüşünü gözlemleyebilirsiniz 30 + 40 + insanlarda çok belirgindir.

Tuğrul Zaferi 2 yıl

Metil-malonik asitten Suc CoA sentezi icin ne gereki emir Suc CoA miyelin kılıf sentezinde gerekli bir maddedir eksikliğinde ne olur sende biliyorsun .

Ümit Dudayev 2 yıl

Kaliteli bir yaşamı sadece beslenmeye dayatamazsin sebze meyve hayvansal gıdalar ve bunlarin yaninda spor yapmak önemli eğer tembel bir insan degilsen ve kendine güveniyorsan şu vejeteryanlik sacmaligini çıkar kafandan bir spor salonu bul derim crossfit fitness yada dövüş sporları saha sporlari hangisi ilgini cekiyorsa...

G

Sporla uğrasıyorum zaten kardeşim

Ozan Kevkir 2 yıl

Kilosu 50 lira olmus etin. Bu millet yemek istesede yiyemiyor zaten.

S

Mantıklı.

O

Zorunlu vejeteryan oldu halkımız

M

Doğada böyle bir düzen olmasa vejetaryenliği mantıklı bulabilirim ama özümüzde biz de birer hayvanız doğal olan bu. Et yemeği sevmiyorsundur anlarım o zaman yeme tabi ama "katliam, canlıların yaşamaya hakkı var vs." Bunlar saçmalık

com-8l72i945w3nnjeyxlco0.jpg

T

Her hayvan etçil değil ama o antilop un ot yerken ki resmini paylaşsaydin keşke.+atalarımız otçuldu

Recep Kamişcik 2 yıl

Et yiyerek kilo almak.. Annadim hocam.

T

O görsel çok saçma. Senelerdir et yiyorum şişmanlamadım.

Ş

1 kg et kac kcalki kilo alasin.. Tanidigim cogu vegan karbonhidrata abanip kilo aldi.

Turgut Aktuna 2 yıl

Aynen ne zaman ki pilav yemeye başladım kilolar geldi aninda kestim. Etle ilgisi yok. Karbonhidrat alinmamali.

Şafak Bozanoğlu 2 yıl

Ustelik karbonhidrat yedikce insulin salgiliyorsun salgiladikca yisesin geliyor doydugunu hisetmiyorsun.

Turgut Aktuna 2 yıl

Her bünye bir değildir şafak hanım almayabilirsiniz başkası alır.

Ozan Kevkir 2 yıl

Hayvanların hayatını düşünerek et yemek istemiyorsan maydanozunda bir canı olduğunu unutma!

E

Hayır yok bitkiler acı hissetmez

Muratcan Anadolulu 2 yıl

Hissederler. Bilimsel bir deney ile kanıtlandı hem de. Ezbere konuşmayınız.

Kane Celt 2 yıl

Doğrudur..

Ozan Kevkir 2 yıl

Vejetaryen olma sebebin et yerken ceset yediğini düşünmek mi acaba eğer o yüzden olacaksan mantıklı ve o zmaan baklagilleri ve kuruyemişleri arttır

M

Hayır.. Sadece olsammı diye düşünüyordum ve fikir almak istedim tecrübeli arkadaşlardan vejeteryanlık haķkında bilgim yok.

Ozan Kevkir 2 yıl

Insan kendini az cok tanir. Mükemmelliyetci kisiligemi sahipsiniz. Bir yerde okumustum mükemmelliyetci insanlar cogunlukla vejeterryan oluyorlar diye.

S

Evet malesef öleyim.

Ozan Kevkir 2 yıl

Annem bana vejeteryan diyor ama öylemiyim pek emin değilim etli yemekleri sevmiyorum ve et yemiyorum beyaz et yiyorum sadece

M

Et girmeyen eve dert girer beyler bayanlar

B

zaten vejeteryan sayılırız çoğumuz aq bayramdan bayrama et yiyoz oda zorla

E

Bakın arkadaşlar sizin et tüketmeniz hayvanları öldürdüğünüz anlamına gelmiyor dağın başında yaşayıp avlanmanız gerekse anlarım fakat böyle bir durum yok marketten et alıp yiyor herkes bence marketten alınan et ile hayvanlar adına zarar verdiğinizi düşünmeniz oldukça saçma bir durum bu mantıktan yola çıksak meyve yiyen insan da doğa sever olmuyor bir ağacın var olmasını engellediği için bu yüzden gereksiz bir şey için et gibi faydalı bir besin türünden mahrum kalmak mantıklı değil bence.

M

Kırmızı et yemeyenlerde en önemli sorun (demir eksikliği anemisi) kansızlık ve buna bağlı sağlık sorınlarıdır. Demir bazı bitkisel kaynaklarda olsa da bu kaynakların biyoyararlanımı kırmızı ete göre çok düşüktür. Yani onları bolca yeseniz de ihtiyacınız olan günlük demiri alamazsınız. Bunun için günlük olarak sürekli dışarıdan elementler demir preparatı (ilaç) almak zorundasınız.
Karar verdiyseniz iyi yolculuklar henüz vermediyseniz 40'tan sonra haftada bir iki kırmızı et önerilir. Çocuk ve gençler için biraz daha fazla...

M

B12

A

Hayvansal kaynaklı ve ihtiyacımız var. Vitamin takviyesi olarak da hayvansal. Olmasaydı sentetik olurdu ki bu daha zararlı.

Arda Dayoglu 2 yıl