Kıyamet günü ne zaman?

Kıyamete olduk olmadık alamet biçenler, bakın Allah ne diyor!

Gözler kamaştığı, ay karanlığa gömüldüğü, güneş ve ay bir araya getirildiği zaman, o gün insan “kaçış nereye?” diyecektir.
(Kıyamet 7-10)

Kıyamet için alamet aramayın, Allah alamet bildirmemiş. Ansızın olacak birşey için (Zuhruf 66) sadece hayatınızı kontrol altında tutun.

U
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

Yaşam nasıl milyarlarca yılda yavaş yavaş oluştuysa yine milyarlarca yılda yavaş yavaş tükenecek yani ansızın bitmeyecek

S

Ansızın biten hayatlar gibi, ansızın yok olacak.
Ansızın olan hiç bir şey görmedin mi hayatta?
İnsan sıfırdan doğar, yavaş yavaş gelir 70 yaşına. Saniye saniye büyür. Ansızın yok olur.
Örnek çok açık

U

Kiyametle ilgili ayetlerde dikkat ceken iki husus vardir: Biri di li gecmis zamanla anlatilmasi(ki siz oldu bilin, supheye dusmeyin demektir bu),ikincisi de cogu ayetin failinin belli olmamasidir.. Ornek daglar yurutuldu, kim yuruttu belli degil(elbette Rabbimiz farkli anlasilma olmasin ) yani ne demek bu? İnsanoglu kendi eliyle kiyameti hazirliyor olaylar oyle cereyan ediyor ki domino etkisi gibi hersey birbirini tetikleyecek

M

Çünkü neden sonuç ilişkisi olmadan mantıklı olmaz

Betül Köybaşı 6 yıl

Bir insan öldüğünde onun kıyameti kopar aslında. Bir rivayet duymuştum dünya üzerinde Allah diyen kimse kalmadığında kıyametin kopacağına dair

H

Ve: "Eğer gerçekçiyseniz bu vaad ne zaman olacak?" diyorlar.

De ki: "Size vaad edilen öyle bir gündür ki, ondan ne bir an geri kalabilirsiniz, ne de ileri geçebilirsiniz." (SEBE/29-30)

Yaklaşan yaklaştı. Onu Allah'tan başka açığa çıkaracak yoktur. (NECM/57-58)

(Onlar): "Doğru iseniz bu tehdit ne zaman olacak?" diyorlar

De ki: "(O'na ait) bilgi, Allah'ın yanındadır. Ben ancak apaçık bir uyarıcıyım." (MÜLK/25-26)

Sana o kıyameti soruyorlar, ne zaman kopacak diye.

Sen nerde, onu anlatmak nerde?

Onun son ilmi Rabbine aittir. (NAZİ'AT/42-44)

İnsanlar sana kıyamet saaatini soruyorlar. De ki: "Onun ilmi ancak Allah'ın nezdindedir. Ne bilirsin belki kıyamet yakında olur." (AHZAB/63)

Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin hükümranlığı kendisine ait olan Allah'ın şanı yücedir. Kıyâmet saatinin bilgisi de yalnız onun yanındadır. Siz sadece O'na döndürüleceksiniz. (ZUHRUF/85)

Sana, ne zaman kopacak diye kıyamet vaktini soruyorlar. De ki; onun bilgisi yalnızca Rabbimin katındadır. Onu tam vaktinde koparacak olan O'ndan başkası değildir. Onun ağırlığına göklerde ve yerde dayanacak bir kimse yoktur. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu çok iyi biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki, onun bilgisi Allah katındadır. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler. (A'RAF/187)

Şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah yanındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde ne varsa (erkek veya dişi oluşunu, renk ve özelliklerini) O bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini de bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden haberdardır. (LOKMAN/34)

Kuşkusuz o hüküm günü kararlaştırılmış bir vakit olmuştur. (NEBE/17)

Göklerin ve yerin gaybını bilmek Allah'a aittir. Kıyametin kopuşu yalnız bir göz kırpması veya daha az bir zamandan başkası değildir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir. (NAHL/77)

H

Bir de onun bilgisini neredeyse kendimden saklayacagim diye bir ayet vardi degil mi?

Meral Buğa 6 yıl

Meral Buğa şu an tam hatırlayamadım

Hasiyne Durhan 6 yıl

Taha 15 buldum Hasiyne Durhan

Meral Buğa 6 yıl

Meral Buğa teşekkür ederim

Hasiyne Durhan 6 yıl

Göğü, kitab dürer gibi dürdüğümüz zaman, yaratmaya ilk başladığımız gibi, katımızdan verilmiş bir söz olarak onu tekrar var edeceğiz. Doğrusu biz bunları yaparız. (ENBİYA/104)

(Ey Muhammed!) De ki: "Allah sizi diriltir. Sonra sizi o öldürür, sonra da geleceğinde şüphe olmayan kıyamet gününde (diriltip) bir araya toplar. Fakat insanların çoğu bilmezler. (CASİYE/26)

Olacak vak'a olduğu zaman

Onun oluşunu yalanlayacak kimse yoktur. (VAKİ'A/1-2)

Herhalde size vaad olunan kesinlikle olacaktır. (MÜRSELAT/7)

H

Meral Buğa taha 15i yeni farkettim saol

U

Kuran anlaşılmıyor mu yani

U

Muhkemler yetmiyor mu?

Uğur Köktaş 6 yıl

Herkes alim kesilmesin diye Allah Kuran'ı anlaşılmaz yazmıştır.

S

Günesle ay elimizdeki verilere göre ne zasman bir araya gelecek??
Bilim bunun aciklamasini yapti.

C

Ben aniden diyorum ama seda Bilgen belki hesaplamıştır.

U

T eksik

Murat Kılıçtaş 6 yıl

4 tane teori var
1 dunyaya yada aya bir sey carpip yörungesini degistirip gunese suruklenmesini saglayacak, eger dunyaya carparda yörungesi degisip gunese dogru suruklenirse ayi berbaerinde göturur , , her an olabilir astronomide her an icin bir yuz yil hesapliyabilirsiniz yani bir dahaki yuz yil icinde olabilir.

2 Gunes kendi kendisinin enerjisini bitirip muazzam bir patlama ile bir deve dönusecek buda boyutunun butun gunes sistmeini icine alacak kadar buyumesi demektir, o an ay ve dunya gunes hepsi bir olacak, bunun icin milyarlarca yillar var daha

3 Big bang dedigimiz olayin birde geri dönusumu var, big crunnch dedigimiz bu olayda su an genisleyen evren bi anda ve muazzam bir suratle ice cökecek, bu cökme aninda da gunes ve ay bir olacak, buna bilim adamlari bir sure veremiyorlar ama bir dahaki milyarlar icinde de beklenilmeyen bir durum.

4 Allahin istegi ile zamanini kendisi bildigi bir anda gunesle ay bir araya getirilecek bu da her an olabilir .

C

Ay her yil 12 cm dünyadan uzaklasiyor. Belli bir süre sonra dünya görüngesinden kurtulup gönese dogru gidebilecegini hesaplamistim.

Ugur Cayci 6 yıl

Ölü yıldızın bir çay kaşığı tozu onbinlerce tonmuş sanırım

Murat Kılıçtaş 6 yıl

Bu da demek oluyorki onlar ölü değillerdir maşallahı var baksana. Gerçekten akletmek! Öyle kolay değil. Bence insanlığın asla erişemeyeceği bilgiler eşliğinde ömrümüz son bulacak

Murat Kılıçtaş 6 yıl

Sedat bey neden o öfkeli surat?

Murat Kılıçtaş 6 yıl

Sevgili Murat Kılıçtaş , inanmayacaksın ama bir önceki fotoğrafım gülümsüyor diye bazı arkadaşlar da kızıyordu. Ben genelde hep eleştiririm; yanında da gülen bir surat olunca bu arkadaşlar alay ediyorum yanılgısına kapılıyordu ciddi ciddi. Bu arada gülen fotomu da yatılı bir Kuran kursunda diri diri yanarak ölen kız çocukları haberini duyar duymaz değiştirmiştim, öyle de kaldı.

Sedat Yanaşık 6 yıl

Kehf, 21: Böylece onları (halka) buldurduk ki ALLAH'ın sözünün gerçek olduğunu öğrensinler ve Saat (dünyanın sonu) konusunda da kuşkuları kalmasın. Halk onların durumunu aralarında tartışırken bir kısmı, "Onların üzerine bir bina yapın," dedi. Rab'leri onları daha iyi bilir. Onların durumuna karar verme yetkisini ellerine geçirenler, "Onların üstüne bir mescid yapacağız," dediler.

O

Tâ-Hâ, 15: Dünyanın sonu elbette gelecektir. Herkes yaptığının karşılığını görsün diye Ben nerdeyse onu gizleyeceğim.

O

Zuhruf, 61: O (İsa), Saat hakkında bir alamet ve işarettir. Öyleyse onun (zamanı) hakkında kuşku beslemeyin ve beni izleyin. Doğru yol budur.

O

Dünya bir anda yok olamaz der iseniz ancak bilimden nekadar uzak olduğunuzu belli edersiniz çünkü bilim adamları dünyaya çarpan bir gök taşı ile nasıl dinozorlar yok oldu ise yine çarpan bir gök taşı ile tüm insanlık yok olabilir görüşündeler ve yaklaşan gök taşları için yorungelerini degistirilebilecek icatlar için çalışmalar yapmakta yasanilabilecek başka bir gezegen olabilirmi diye arayistilar bunlar bilimin söylediği ise sizin söylediğiniz din ile değil asıl bilim ile çelişiyor !

F

Dinimizde aniden diyor zaten sıkıntı yok

Meral Buğa 6 yıl

Dinin bilimle çeliştiğine bundan daha güzel örnek olabilir mi?

Sedat Yanaşık 6 yıl

Sedat bey afedersiniz ama din bu konuda ne der i iyi bir sekilde biliyor musunuz? Sanmiyorum.. Ayette elane diyor aniden, aksini ispatlamanizi istiyorum

Meral Buğa 6 yıl

Ayet öyle diyor diye onu doğru mu kabul edelim?

Sedat Yanaşık 6 yıl

bilim adamları da din de aynını diyor yani sizin kabul edemediginiz ne acaba

Fatoş Duran 6 yıl

Olumle korkutan bir din!!! Yazik.. Hic mi sevimli bir tarafi anlatilmaz bunun? Acaba yok mu??

T

Olumle mi korkutuyor? Farkindaysaniz burdaki konu dunyanin ölumu, insanin ölümu degil? Sevimli tarafini gormek istemeyene, hersey kotu gelir

Meral Buğa 6 yıl

Dunyanin olumuyle insanin olumunu ayirmis? Oylemi??ne yapacaksiniz sorusu caresizce koseye sıkıstirmak degil de;nedir acaba? Ve sizden bu kitabi hic bilmeyen birine tavsiye edeceginiz sevimli gelen bir ayet veya ayetler istiyorum... Cocuga oludugumuz da özendiren, gayri muslim olanin bir anda duydugunda dikkatini ceken???

Tamer KızakLı 6 yıl

Mesela su an huzurevlerine atilan anne babalar icin onlara of bile deme, Rabbim kucukken onlar beni nasil koruduysa sen de onlari koru ayetini verebilirim

Meral Buğa 6 yıl

Ofkelendiklerinde öfkelerini yutarlar, affederler seklindeki mumin tasvirlerini

Meral Buğa 6 yıl

Yazamayacak kadar cok

Meral Buğa 6 yıl

insanın kendi ölümü kıyametidir zaten

N