Agnostisizm kavramı hakkında saçma bulduğunuz tezler varsa belirtebilir misiniz?

Agnostisizm kavramı hakkında saçma bulduğunuz tezler varsa belirtebilir misiniz?
K
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
31
31 CEVAP

Agnoztizm nedir bi aydınlatın bizi

U

Agnostizm: Tanrı vardır veya yoktur diyemeyiz bunu insan bilemez fikrini savunur

T

Insan bilemezse hazır mevsimi gelmişken sivrisineklere soralım bari

Melek Nasuh 6 yıl

Bence mantıklı sivri sineklere gerek yok

Tajdin Ömün 6 yıl

bilinemezci olacaksin birde bilgi istiyorsun

A

Bilgi depoluyoru zaten ama ne kadar araştırırsak araştıralim, ne kadar bilgili olursak olalım yinede çelişkilerden kurtulamıyoruz, bu yüzdwn bu bir bilinmezlik açıyor ister istemez.

Koray Korkmazyiğit 6 yıl

bir başkasından öğrendigin malumattır bilgi degildir senin kendin ürettigin bilgidir

Ahmet Yayici 6 yıl

Süleyman Keyfi her yere nokta koyuyorsun

Ö

Kendi anladığını anlatmalı ki anti tez üretelim

U

İnanç konularına yazmıyor ondan fikir belirtmiyorum artık sadece okuyorum ondan kardeş ... Okumak iyidr inanç dışı olanlara yazarım fikrimi doğru veya yanlış ...

S

en azından birine inanıp kurtulma olasılığı varken hiçbirine inanmamak ..

K

Ben ahirete gittiğim zaman, en azından aklım ile mantığım ile, bu yolu tercih ettim böyle olmaya karar verdim, diyebileceğim, peki sen nediyeceksin, garanti olsun diye allaha inandımmı?

Koray Korkmazyiğit 6 yıl

Ya varsa sözünden çok korktum demek kadar tefekkurden uzak taklidi bir iman.. Hak katında ne olur bilinmez elbet..

Evren Kulacoglu 6 yıl

Kardesimizin yaşını gözardı ederek yazdım yorumu.. Kusurumuza bakmasın..

Evren Kulacoglu 6 yıl

siz kurtulmak için bir yaratıcıya inanmıyormusunuz? Hayırdır ne zamandan peki başka şeyler için yaratıcıya inanmak moda oldu?

Kul Tokaş 6 yıl

Bence buradan bilgi istemek yerine kendin araştırırsan, daha etik bilgiler bulabilirsin. Hem de gelişimin için bir faydası olur.

T

Allah hidayet versin kardeşim bu yollar dikenli ve sarp her taraf uçurum sonu hüsran yükün ağır belin zayıf sana yazık.. Allah akıl fikir versin..

O

Üstad kuru korkutmayla olur mu bu işler? Arkadaş fikir danismis açıklayalım.. Üstelik yaradan tam anlamıyla akıl ile bilinemez demek çok da mantıksız değil.. Şöyle düşünelim akıl ile bilinebilen bir varlık olsa yaratıcı; daha akıllı olan cennete daha yakın olacağı için adl ismiyle celisecektir Allahın. Öte yandan bunun bir gönül işi olması vicdan yönünden her insanın eşit yaratıldığı anlamına da gelebilir.. Daha da fazlasını söylemem gerekirse agnostizm deizm basamaklarindan geçmiş bir kişinin sonunda varacağı basamak; babadan duyma dindarliktan kat be kat sağlam olacaktır.

Evren Kulacoglu 6 yıl

Müslüman evlatlarının içinde bulunduğu bu elim durum yüreğimi kanatıyor.. Çok üzülüyorum.. Her biri ateş böceği olmuş sürüler halinde ateşe uçuyorlar.. Allah selamet ve hidayet versin. Kahrımdan oturup felsefe yapacak halim kalmadı.. Selamlar.

Orhan Çatar 6 yıl

İlla bisey olmak zorunda mısın ?!

F

İnsanların fikrine göre mi kendi felsefeni kuracaksın ?
Tepki alırsan vazgeçecek, övgü alırsan mı agnostik veya her neyse, olacaksın.
Kendin ol, ben Buyum de.

S

Ben sadece anti tez istedim, mantıklı bulduğum bir şey hakkında anti tez istiyerek, o konu hakkında daha güçlü argümanlara sahip olabilirim.

Koray Korkmazyiğit 6 yıl

Agnostik olmak, şu bu olmak biraz yapı meselesidir. -Hani kızın biri yazmış ya. Arkadaşlar benim ateist olduğuma ister inanın ister inanmayın, Allah biliyor, o da bana yeter.- Olduğun şey üstüne oturmalı, bilmem anlatabildim mi ?

Suha Şilepe 6 yıl

Yok

E

Koray Korkmazyiğit ; paylaşımınıza sahip çıkın

U

Çıjıyorum, her yanıtı cevapladım.

Koray Korkmazyiğit 6 yıl

Sen var isen, o neden olmasın!

T

Neden Agnostik? Deist, ateist, teist yada panteist değil?

H

Çünkü bunların çoğusu tanrıyı yalanlar, ben ise tanrıyı yalanlamıyorum, çünkü ahiret bilimsel olarak açıklandı, yakın zmaanda yurtdışında bir ülkede olan araştırmayı okudum, bu yüzden tanrının olduğu sonucuna vardım, vede insanlığın başlaması için bir mucize gerekiyor bunuda ancak bir tanrı yapabilir, vede kuranı kerim çok karışık olduğundan dolayı deģştirilmiştir deyip agnozim kavramı bana çok mantıklı geliyor,

Koray Korkmazyiğit 6 yıl

İyi de senin bu görüşünün agnostixm ile ilgisi yok. Tanrının varlığı yokluğu ile ilgili kesin bir delil yoktur Dolayısı ile tanrının varlığı yokluğu hakkında kesin bir kanaat getirilemez. Agnostizmi Kabaca böyle tanımladım

Oktay Kırmızıoğlan 6 yıl

Serdar bulutun sorusunu bende sorucaktım birde kuranın değiştirilmiş olmasını nası karışıklığına bağladınız en eski el yzmlarında bile kuran bugünkü gibidir hiçbi değiştirlime olmadı

Fatih Kaştan 6 yıl

Koray Korkmazyiğit ben de merak ettim. Bir link varsa atar mısın?

İsmail Sokmen 6 yıl

Insanlar ilaçlarla öldürüyorlar ve tekrardan canlandırdılar ve hepsini uyandırdıktıktan sonra sorguya çektiler, bir farklılık bir huzur geldiğini falan söylemişler, linki bilmiyorum o anlık bakmıştım bulursam atarım

Koray Korkmazyiğit 6 yıl

Bana göre bilinmezcilik bir seylerin sorumluluğundan kaçmak demektir. Ateist Tanrinin olmadığını iddia eder ve kendine göre sebepler sunar. Agnostik kişi ne var ne de yokla uğraşmak istemediği bu yolu seçer. Bu şu demektir. Aa böyle bir akım da var ben en iyisi hiçbir argümanı kabul etmeden bu tarafa geceyim. Neden arastirayim ki. Varlığını da yokluğunu da ispatlayamadigim bir Tanrının olup olmadığı beni ilgilendirmez.. Vs. Peki bilmekten neden kaçar insan? Varlığına inanmaktan mi korkar yoksa yokluğuna dair tatmin edici bir de lil bulamamaktan mi?

Ö

Tatmin edici delil bulamadığı için bence.

Fuat Yağıt 6 yıl

O zaman bu defa da varlığına inanmaktan korkması yatıyor bunun altında. Gecerli bir delil bulamazsa varlığına dair delil aramalı. Ya varsa demektense bilinmezcilige yönelim en doğrusu geliyor demekki.

Özlem Kygs 6 yıl

Belki de varlığına dair tatmin edici delil bulamıyor

Fuat Yağıt 6 yıl

Varlığına dair cok kuvvetli olmasa da delil vardır da emin değildir belki

Fuat Yağıt 6 yıl

Ararsa bulur bunu. Sorun aramamak zaten.

Özlem Kygs 6 yıl

Ol! Olmayı istediğinin ne olduğunu öğrendiğin zaman.

H

Agnostizm bir yaratıcınin olup olmadığının kanitlanamayacağini söyler. Aslında islamiyette de aynı düşünce vardır. Peygamber (as): “Allah’ın yarattıklarını düşününüz, fakat Allah’ın zatını düşünmeyiniz. Gerçekten siz O’nun şekli hakkında bir bilgi edinemezsiniz. Allah, hayal ettiğinizden başkadır.” Buyurur. Yani düşünerek neye benzediğini bulamayız der. Agnostizm aslında tembelliktir. İçten içe yaratıcınin varlığını kabul eder ama somut deliller bulamayınca dünyayı başıboş zanneder. Yaraticiya karşı olan sorumluluklarını reddeder. Agnostizm sizin zararınıza olacaktır.

İ

Birşey olmak için, bir görüşe sabitlenme duygusuyla, kendinizi zorlamazsanız, iyi yaparsınız. An, gün, yıl itibarıyla, insanlığın ulaştıgı bilimsel bilgi birikimini, felsefeyi, aklı rehber edinerek, bilgiye ulaşmalısınız. Canlıların ve doğanın, milyarlarca süren serüvenlerini, degişimlerini, insanın on binlerce yıllık ayakta kalma m ücadelesini ve degişimini öğrenmelisiniz. Neolitik çagdan, yazılı tarihe, çoktanrılı dinlerden, tek tanrılı dinlere ve İslam'a kadar ve sonrası, insanlığın ürettiği, tüm medeniyetleri, kültürleri, inanç ögretilerini ögrenirseniz. Olmak istediğiniz yeri daha doğru seçmiş olursunuz. İyi akşamlar

Z

sen bence direk insan ol en rahatı

Ö

Önemli olan bir nokta var ki gene neye gecilirse gecilsin inanmaya mahkum bir beynimiz var ... İnanç tan kurtulmak için beynimizi yok etmemeliyiz. ..

A

Agnostisizm de bilinemezlik iddiası vardır. Zayıf agnostik görüş ; tanrı hakkında kimsenin bir şey bilmediğini fakat bu durumun ileride değişebileceğini ve tanrı hakkında bazı bilgilere ulaşabileceğimizi savunur. Yani şu anda tanrı hakkında yeterli bilgi yok fakat yeni bir bilgi gelirse durum değişebilir derler. Güçlü agnostisizm ise tanrının varlığının hiç bir şekilde, hiçbir zaman bilinemeyeceğini savunur.

K

Herkesin sınavı zor senin çok zor kardeşim.. Allah kalbine ışık versin inşaallah kalbini dinle..

F

çok havalı bir inanç, söylerken bile insan etkileniyor, angutizm.

A

Şüpheci demek, sadece Tanrı kavramıyla ilgili düşünmeyin. Her şeye şüphe ile yaklaşan kişiye agnostik denir.

N

Çevir kazı yanmasincilik

B

Farkı görüşlere hakaret etmenin manası nedir ?

K

Demokratik kültür bilincine, donanımına, tahammülüne, bilgeligine ulaşamamak, onu içselleştirememektir. Sıg, alt kültürlerin, dürtüleriyle, kabüllenememe, zorbalığı, kaprisidir.

Zekeriya Foriviaa 6 yıl

Bilinemecek bir seyi bilememek normaldir, ama hicbirdeyi bilemeyecegiz ongorulerek bir hayat hakki sunulmasi sacmadir.. Bilebildigimizden, bilebildigimiz kadariyla sorumluyuz. Rabbimiz gucumuzun ustunde birsey teklif etmez bize.. Bilebileceklerinizin sayisini artirmanizi dilerim

M

Tanrinin varligi bilinemez olamaz, varsa kendini apacik belli eder, bir kanit yoksa da yoktur, tanri saklanmaz.
Bence agnostisizm mantikli degil

A

güneşi balçıkla sıvayamazsın demek

Hasan Büyükdeniz 6 yıl

dediğin senin

Hasan Büyükdeniz 6 yıl

dediğin senin

Hasan Büyükdeniz 6 yıl

bak evladim dinde zorlama yoktur. Ama bir dusun bir su damlasi ile olusmak bir su damlasindan meydana gelmek. Ve o zamandan sonra her evrede hatasi gelisip dunya hayatina hazirlanip bir zaman icine dogmak dogdultan sonra gecen zaman icinde neler yasadi nnn ve neler var yasam denilen bu zaman icinde. Sana bir tavsiyem var her gun ictigimiz su var ya suyu sadece arastir suyun ne oldugunu ne kadar basit geliyor degilmi su kelimesi bile sadece suyu arastir ve benligini bul

L

kaybolmus bir yavrucak malesed

Leyla Yalcın 6 yıl

Bonservisin kimde

A