Kokunun insan psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir?

--KOKUNUN İNSAN PSKOLOJİSİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ --

Koku deyip geçmeyin! Öyle kokular vardır ki sizi alır, geçmişin anı haritasında bir yolculuğa çıkarır. Çamaşırların arasından gelen tertemiz kalıp sabunların kokuları, çeyiz sandıklarının aralanan kapağından yükselen naftalin kokuları, dolaplardan çıkan buram buram lavanta kokuları deyince ne geliyor aklınıza? Geçmiş değil mi? İşte koku, en güçlü hafızlardan biri sayılıyor artık.

Güzel kokunun beyindeki aktiviteyi artırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, "Güzel çiçek kokusu beyindeki olumlu çağrışımları aktif hale getiriyor. Çiçeklerle donatılmış ortamlarda ders çalışan öğrencilerin bilgilerini aradan geçen zamana rağmen hatırlamaları daha kolay oluyor." dedi.

Güzel kokunun, insanı ruhsal açıdan da ferahlattığı bilimsel olarak ispat edilmiştir. Psikolojik durumları değiştirebilirler ve bu değişmeler tedavide kullanılabilir.

Türk tıp tarihinde kokunun insan üzerine etkilerinin araştırılmış, yıllar süren çalışmalar ve tecrübeler sonucu, bitkilerin ve bitki esanslarının birçok hastalığı önleyici ve şifa verici etkisi olduğu anlaşıldı.

İbn-i Sina ve Biruni gibi ünlü tıp alimleri, birçok bitki ve kokusu gibi, gülün de birçok hastalığı önleyici ve giderici olduğunu söylemiş ve hastalar üzerinde uygulamışlardır. Bu alimler, gülü akıl hastalarının tedavisinde kullanmış ve hafızayı açtığını, belleği güçlendirdiğini görmüşlerdir. Nitekim, bir Alman araştırma grubu, denekleri gül kokulu bir odada uyuttuktan sonra zeka ve algılama seviyelerinin arttığını görmüş, daha sonra bir Türk araştırma grubu da gülle beslenen farelerin hafızalarının güçlendiğini ispatlamıştır.

Güzel bir koku kişiyi canlandırıyor. Coşku, mutluluk, özgüven gibi iyi hissetme duyguları verebiliyor. Bazı kokuların yatıştırıcı, dinlendirici etkileri var.

Kokuların dünyası aslında çok gizemli bir dünyadır. Henüz bu alanda keşfedilmeyi bekleyen daha bir çok şey var.

Sizce kokuların başka ne gibi etkileri vardır?

com-opgf1y2gx7fl0llmvk70.jpg
H
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

Evet süper yazı.

B

Teşekkür ederim

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Bazen insanı alır götürür bı yerlere

Baran Anlayışlı 6 yıl

Hemde nasıl. Büyüler adeta, oturup ağlamak bile isteyebilirsin bazen.

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Evet aynen mükemmel yorum

Baran Anlayışlı 6 yıl

Çok içten bakış acisi

Baran Anlayışlı 6 yıl

Koku duyumuz 24 saat kapatilmayan tek duyumuzdur

S

Çok hizmetkar hiç durmuyor : ))

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Mesela kokusundan rahatsız olduğumuz biriyle görüşmek istemeyiz hatta bi yerde okudum eş seçiminde bile koku etkili diyordu

Simsek Karakoseli 6 yıl

Ten uyumu denilen şey kokularla ilgiliymiş. Her kokunun frekansı var düşük frekanslar kaçma isteği oluşturuyor.

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Evet gerçekten de öyle

Simsek Karakoseli 6 yıl

Ten uyumu varmış demekki

Simsek Karakoseli 6 yıl

Yaşadığım bir olayı anlatayım; dans kursları aldığımda hocamın söylediği bir söz, "çok hoş ve çoğu zaman değişik parfümlerinizden dolayı size ders vermeyi seviyorum".

S

Harika.. Hocanız haklı koku uçurur insanı

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Gerçekten de tam bahsettiğiniz gibi oluyordu

Serdar Ebubekir 6 yıl

Ben dans etmede sıfırım ama güzel bir parfüm kokusuyla bulutların üzerinde dans ederim

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Parfümler benim de işime yarıyordu, dersler 2 kat fazla oluyordu.

Serdar Ebubekir 6 yıl

Hiç kimse başlarken bilmiyor zaten. Biraz heyecan, biraz cesaret. Ayrıca latin danslarında kadınlar çok şanslı, dansın tamamı erkeğin kontrolünde. Kadının kıvraklığı ve yönlenmesi yeterli. Tavsiye ederim

Serdar Ebubekir 6 yıl

Kokular.... "viva capio" Melek Kaçalın

S

bazen saniyelik koku duyuyorum birden bir yerlere gidiyorum ama çok kısa sürüyor, ten denilen olayda buymuş fakat algılamadığımı bir koku hayvalardaki gibi onlarda kokuyla algılıyor her şeyi... Tütsü yakardım bir zamanlar çok güzel kokular var

H

İlk çağlarda insanların en önemli duyusuymuş. Bugün pek üzerine düşülmüyor, hakettiği önemi görmüyor.

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Söylediğine benzer şeilde, bir kaç kere tv izlerken gördüğüm şeyin kokusu burnuma geldi. Halbuki ortamda öyle bir koku yoktu.

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Hilal Nalbantoglu arkadaşlarımın maşallah kulak ve koku duyarlılığı çok fazladır bende yok maalesef bir kokuyu 10 sene sonra duysa bilmem ne kokusu der

Hülya Büşram 6 yıl

Hilal Nalbantoglu evet bende duyuyorum özellikle yemek sitelerinde :)))

Hülya Büşram 6 yıl

Aldığım kokular bazen geçmişten bişeyleri hatırlatıyor ama ne oldunu hatırlamıyorum. Hülya hanımda belki bunun gibi bişey yaşıyordur.

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Böcekler bile (tür farkına göre değişir) kokusu güzel olan bitkilere sürekli giderler, bitkiler böcekleri çekmek için onların tarzında koku salgılarlar, ve tozlaşma kaçınılmaz olur.

K

Hayatına malolacağını bilse gider miydi acaba yine aldanırmıydı o cezbedici kokuya.

Merve Tastekin 6 yıl

Merve Tastekin Mesela? Hayatına mal olmak derken?

Kerem Çek 6 yıl

Hem heterotrof hem ototrof olan sinekkapan bitkisinden bahsediyorsanız bu tuzak evet, ama genellikte tozlaşma olayı böceğinde besin alması ile mutualizm ile sonuçlanıyor siz neyi kastettiniz?

Kerem Çek 6 yıl

Aklıma sadece böcek yiyen bitki geldi

Merve Tastekin 6 yıl

Tozlaşma dediğime göre onu eleyebilirdiniz aslında :=) Böcek hapsolursa haliyle tozlaşma için başka tür bitkilere de gidemezdi

Kerem Çek 6 yıl

Ruhsal ayinlerde de kullanılıyor.

M

Geçenler de yanlışlıkla bayan deodorantı almışım, Gece yatarken sıkıyım dedim, sabaha kadar kendimi koklayacam diye uyuyamadım. Beni bile etkilemiş.

T

Alıntı di mi.

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

evet

Turgay Ölçer 6 yıl

Gerçek bişey anlatıyorsun sandım başta. Neyseki hatırladım yoksa ciddi cevap yazacaktım

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

sen ciddi cevap yazdığın zaman bu kez koku değil konu uykumu kaçırıyor sabaha kadar düşünmek ten.

Turgay Ölçer 6 yıl

Uykun kaçıyorsa kalkıp bat yapabilirsin O kadar tarif verdim

Hilal Nalbantoglu 6 yıl

Bu aralar etrafta olmayan geçmişten gelen kokular duyumsuyorum durdukyere.. Gozumu ağır ağır kirptigim o 1saniyede hep geçmişten bir kesit görüyorum neden acaba?

H

"İlişkisel Hafıza" konusunu bir araştırın, hipokampusunuz bu aralar yoğun sanırsam, epizodik hafızanızdan yeni yol açmış olabilirsiniz, geçmişte kafanıza takılan şeyler varsa.

Kerem Çek 6 yıl

Hipokampus mü

Hazal Delican 6 yıl

Araştıralım bakalım

Hazal Delican 6 yıl

:=)

Kerem Çek 6 yıl

Kokular her biri bı anlm

B

Eğer kötü bir kokuysa nefes darlığı olabilr veya beğenmediğiniz bir kokuysa nefesinizi o an tutma gereği duyabilirsiniz.. Bide güzel ve sevdiğiniz kokular var. Bu kokular sizi derinden etkiler mutluluk hormonlarının daha iyi çalıştığını ve kendini farklı bir alemde hissedebilirsiniz.. Bu benim düşüncem. .

S