Koruyucu anne nasıl olunur?

1 yaşına girecek bir oglum var başka bir bebegin koruyucu annesi olmak istiyorum bilgisi olan var mı bukonuda?

Ö
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
22
22 CEVAP

http://www.koruyucuaile.gov.tr/koruyucu-aile/kimler-koruyucu-aile-olabilir

S

Ben de bi ara baya araştırıp başvuru yapacaktım(bekar olarak) fakat bulunduğum yerden tayin isteyeceğim büyük ihtimalle. O yüzden gideceğim yerde başvuru yapacağım inşallah.

Sema Tuzcu 1 yıl

sayfayı inceledim ama birinci agızdan duymak istedim

Öztürk Erkut 1 yıl

Konu hakkında bilgim yok. Ben sadece size teşekkür etmek istiyorum. Duru Öztürk herşey gönlünce olsun...

T

Öncelikle yapmayı düşündüğünüz şey için sizi çok tebrik ederim iyi bir şey yapmak istiyorsunuz fakat anlatacaklarımla ilgili sakın üstünüze alınmayın genel konuşuyorum.
Çok yakın bir akrabam çocuk esirgemede çalıştığı için söylüyorum. Bunun ne kadar zor ve yorucu olduğunu ve deneme yanılma yapılamayacak kadar çocuk için hassas bir süreç olduğunu umarım iyi analiz etmişsinizdir.
Benzetmem için çok çok çok afedersiniz ama petshoptan köpek alıp bi süre sonra bakamayıp sokağa atanlar var ya işte koruyucu aile olup o çocuğu yarın öbür gün kolayca geri götürüp bırakıp arkasına bile bakmayan ŞEYLER var. İnsan demeye dilim varmadı hani alalım bakalım olmazsa geri götürürüz mantığıyla çocuk sahiplenen insanlar var ve bu gerçekten çocuğun bozulan psikolojisine değmeyecek bir mantık.
Koruyucu aile olarak alınıp sadece iki hafta sonra geri götürülüp bi kaç hafta sonra bile hala kendisine bakan çalışanlara; "Annem babam beni ne zaman almaya gelecek" diye soran 3-4 yaşındaki çocuğu duyunca çok etkilenmiştim hassaslığım belki o yüzden lütfen dediklerimden kimse alınmasın..

S

Serkan Gölebatmaz hassasiyetin için sanada teşekkürler

T

Hayatta buna benzer çok fazla örnek var biliyorum allah bana bir evlat nasip etti 2.olarak bebek almak istiyorum çocuk degil kendim doğurmuş gibi büyütmek istiyorum o bebege aile olmak istiyorum eşimede kendimede bu konuda güveniyorum çok araştırmadım nasıl yol izlenir bilmiyorum oglum büyümeden 2 veya 3yaşına girince kardeşi olarak sevip büyütsün istiyorum hayırlısı

Ö

Kabaca şöyle söyleyeyim evlat edinmek biraz daha zor ve devletin çok incelediği bir süreç Sonuçta o çocuk tamamen sizin himayenize giriyor bir de koruyucu ailelik var sizin ondan bahsettiğinizi düşünmüştüm Onda da çocuğu alıyorsunuz fakat Eğitim sağlık giderleri devlet tarafından karşılanıyor ve size her ay çocuğa baktığınız için belli bir para ödeniyor Siz sanırım evlat edinmekle ilgileniyorsunuz onun bürokrasisi hakkında maalesef bir bilgim yok

Serkan Gölebatmaz 1 yıl

Koruyucu aile olmak istiyorum

Öztürk Erkut 1 yıl

Duru Öztürk koruyucu aileden hiçbir sorun olmasa bile çocuğun geri alınma riski varmı? yukarıdaki siteyi incelediğimde sanki böyle birşey okudum gibide

T

Öyle bir yazı görmedim

Öztürk Erkut 1 yıl

Tümer Çalkın ben birinci elden öğrendiğim bilgileri yazayım buradan belki bilgi sahibi olmak isteyenlerde öğrenmiş olur.

Koruyucu aile olarak aldığınız bebeğin veya çocuğun ailesi varsa ve aile görmek isterse ona göstermek zorundasınız. Ve aile bir süre sonra geri almak isterse çocuğu sizden alabilir. Mesela maddi durumum yok diye bırakmıştır sonra iş kurdum durumum düzeldi diye başvuru yaparsa ve devlet onaylarsa o çocuğu sizden geri alabilirler.

Bunun dışında koruyucu aile çocuğa bir şiddet uygulamazsa bir boşanma olmazsa veya başka bir sorun olmazsa devlet çocuğu sizden kesinlikle almıyor. Hatta bu şekilde evlatlık edinmeden koruyucu aile olarak çocuk alıp büyütüp okutup evlendiren aileler mevcut.

S

Eyvallah

Tümer Çalkın 1 yıl

Ne güzel düşünmüşsünüz tebrik ediyorum inşaallah en kısa zamanda gerçekleştirirsiniz bu güzel düşünceyi zamanı geldiğinde benim de gerçekleştirmek istediğim bir dokunuş. Bir çocuğun yüzündeki tebessüme sebep olabilmek paha biçilemez

H

Kesinlikle çok istiyorum bir bebegin hayatını degiştirmek Rabbim nasip eder inşallah

Öztürk Erkut 1 yıl

İnşaallah

Hatice Başkal 1 yıl

hayat sende derneği var ciddi destek sağlıyorlar bu konuda link incele istersen http://www.hayatsende.org/

A

Bende cok istiyorum zamanı gelince ne güzel bir düşünce

Ş

Kocaman UP. Helal olsun.

Z

Abdullah Oskay

N

Abdullah Oskay ile iletişime gecin

N

Bende basvurmustum. 4 yasinda kizim var. Ama lanet olsun ki devlet sizin gibilerin kimseye faydasi dokunmasin diye ugrasiyor. Hergun cocugu alcan geri birakican daha sonralari sıkliklar degisecek sonra surekli denetleyecekler.vs vs bi suru prosedür cıkarmıslardı bana. Aslinda mantikli yanlari var ama bunlari senin yapmani istiyolar ve saatler uymuyosa mesela alma birakma olaylari icin onlar biz yapmayiz olmaz diyolar.

A

İllaki bunları göze alıyorum tek korktugum ya ailesi isterse buna dayanamam

Öztürk Erkut 1 yıl

Bazı seyleri göze alman gerek. Evlat edinmekle koruyucu aile olmak arasinda fark var. Bisure sonra isteme ihtimalleri var. Önü açòk bi durum.

Ahmet Fnd 1 yıl

Bu kötü malesef

Öztürk Erkut 1 yıl

Duru hanım Koruyucu Aile de öncelikli amaç çocuğun yüksek yararıdır. Biyolojik ailesi geri alabilir. Siz sadece çocuğun aile ortamında, sevgi ortamında büyümesi için olanak sağlarsınız. Sevgiler...

Uğur Sipahioğulları 1 yıl

Yıllardır düşündüğüm birşey tebrik ederim sizide sanırım oldukça zor Türkiye'de bilen anlatsın bende merak ediyorum

R

Ekrana üfledim

Ahmet Fnd 1 yıl

Merakimi giderdin

Reyhan Soyarslan 1 yıl

amac sadece oluyomu acaba mıydı

Ahmet Fnd 1 yıl

Olmadı

Reyhan Soyarslan 1 yıl

Oldu oldu

Ahmet Fnd 1 yıl

Koruyucu aile olmakla evlat edinmenin arasinda ki tek fark birinde biyolojik aile var digerinde yok mu

E

İkisindede olabiliyor. Ama koruyucu ailede devlet yada cocugun yakınlarından biri cocugu senden geri alabiliyor. Buda cocukta yada sende pskolojik skntilar yaratabilir

Ahmet Fnd 1 yıl

Ama evlatlik edindiginde artik kanun uzerinde senin cocugun olmus oluyo ve kimsenin hak talep etmemesi gerekiyo bence

Elif Demirdelen 1 yıl

Evlatlikta öle zaten. Koruyucu aile farkli sadece

Ahmet Fnd 1 yıl

Ve cocuk evlatlik verildi diyelim biyolojik aile cikti seneler sonra geri almak istedi evlatlik alan aileyi nasil bulabiliyo boyle bi acik kapi mi vat

Elif Demirdelen 1 yıl

Cok zor bi ihtimal diye dusunuyorum. Ama burası turkiyeyse hersey olabilir

Ahmet Fnd 1 yıl

Mehmet Saraç yardımcı olabilir miyiz?

M

Duru Öztürk öncelikle merhaba,

Koruyucu aile olmada hiçbir sıkıntın yok. 25-65 yaş arası, düzenli geliri olan, evli veya bekar, çocuklu ya da çocuksuz herkes koruyucu aile olabilir. Bazı yorumlarını okudum, bir bebeğin koruyucu ailesi olmak istiyorsun herkes bebeğin koruyucu ailesi olmak istiyor ya da evlat edinmek istiyor. Fakat koruyucu ailelikte şöyle bir durum var, koruyucu ailesi olacağınız bebeğin bir ailesi var bu anne ya da babası, teyzesi, amcası vs. Olabilir. Biyolojik ailesi bebeği/çocuğu görmek istediği zaman göstermek zorundasınız, biyolojik ailesi geri almak istediği zaman geri alabilir bu en doğal hakkı. Buna hiçbir şekilde karşı çıkamazsınız. Ayrıca koruyucu aile olursanız insallah olursunuz çocuğun tüm yasal hakkı devlettedir. Örneğin izin almadan şehir dışına çıkamazsınız. Tüm islemlerde izin almak zorundasınız.

Kardelen Yurtkuran a ayrıca çok teşekkür ederim

Sevgiler...

U

Biz sana teşekkür ederiz asıl

Kardelen Avcıoglu 1 yıl

Bu koca yüreğe kocaman bir up, güzellikler sizinle olsun..

Ö

Ya ben şeyi anlamadım. Koruyucu aile olduğunuzda da çocuk sizinle yaşamıyor mu? Eğer yaşıyorsa evlat edinmek daha mantıklı değil mi?

T

Merhaba tuğba , Evet koruyucu aile olduğunuz da çocuk sizinle yaşıyor ama tüm yasal hakları devlette oluyor. Evet evlat edinmek kimine göre mantıklı kimine göre değil, şöyle bir sıkıntı var ki Evlat Edinmek için sırada bekleyen çok insan var çünkü devlet korumasındaki çocukların birçoğu evlat edinme statüsünde değil, yine çoğunluk kısmı Koruncuk ve Muradiye Vakfı gibi vakıflarda tutuluyor.

Uğur Sipahioğulları 1 yıl

Evlat edinmek daha zor ve koruyu aile olmak daha riskli. Devletin cok faxla zaafı var bu konuda. Yanlısları var.

Ahmet Fnd 1 yıl

Çok teşekkür ederim. Aydınlandım. Fakat sistem çok saçma değil mi?

Tuğba Aktemur 1 yıl

Koruyucu aile olmak ne resmi ne diğer şekilde çocuğun sizin olduğu anlamına gelmiyor ne yazııki ailesi veya devlet istediği zaman alabilir ve siz kardeş olarak büyütmek istiyorsunuz yarın birgün bu tarz bir durum geliştiğinizde hem szin hem çocuğunuz hemde baktığınız çocuğun psikolojisi eskisinden çok daha kötü oalacak ve birbirinize alışacaksınız evlat edinmek daha net oluyor resmi anlamda devletle bağınız kalmıyor fakat ondada prosedür çok ağır ve yavaş işliyor

M

merve hanım Merhaba, Evet dedikleinizin noktasina kadar katılıyorum fakat koruyucu aile olmayın mesaji veriyorsunuzya da ben öyle algıladım.

Uğur Sipahioğulları 1 yıl

Benim ikizlerim var. Şuan 7yasindalar. Ben bir kez daha anne olamayacağım ama ilerde koruyucu aile olabiliriz. Eşimle hep konuşuyoruz bunu. Umarım gerçekleşir.

E