Maaşımı her ay bir kaç gün sonra yatırıyorlar bunu sebep gösterip tazminat talep edebilir miyim?

merhaba, hayırlı akşamlar.
calıstıgım işyerinde eylül ayında 2 yılım doldu, 2 yıldır maaşla alakalı sıkıntı yaşıyoruz. Sıkıntı derken ilk girdiğimizde 1-5 arası dediler sonra 7-8 yatmaya başladı bu sefer 5-10 arası yatacağa cevirdiler olayı maaşlar 12sinde 13ünde yatıyor.
bu konuyla ilgili bi yaptırıp yapılabilirmi. Vede kendim cıksam bunu sebep göstersem hukuki olarak tazminat talep edebiliyormuyum?

N
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
3
3 CEVAP

Bana öyle geliyor ki burada İş Kanunum. 22 ye gidilebilir. İşvereninizin size yazılı olarak sorup 6 iş gününde yazılı onayınızı alması gerekir. Kanaatimce iş sözleşmenizde esaslı bir değişiklik var. Kendisine göre haklı nedenleri ( ekonomik kriz vs.) ileri sürse de dikkate alınmamalı. Fesih konusuna gelmeden önce işvereniniz 20 gün içinde ücretinizi ödemez ise iş görme borcunuzdan kaçınabilirsiniz. 4857 sayılı iş kanunu 34. maddesinde ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir (zorunlu) nedenler dışında ödenmesi gerektiği tanımlanmıştır.
Mücbir sebep; deprem, su baskını, yangın, toprak kayması, kasırga, savaş durumu, çoğunlukla doğal afet türü olaylardır.

M

Hiçbir şey talep edemezsin bu kadar da uyanık olmayın begenmiyorsan çık

S

uyanıklıkla ne alakası var, sen maaşını gününde alamayıpta 2 yıllık 10-15 bin lira alacagını yakarmıydın? Düzene girmesi yerine neden paranı yakasın ki. ha kafanı kullanamıyosan o ayrı.

Nihatcan Imer 2 yıl

Kardeşim senin alacağın kaliyor mu kalmıyor 3 gün 5 gün geç almışsın normaldir bak işine

Serife Tanriseven 2 yıl

3-5 olsa eyvallah. 1-5 denilen maaş geçen ay 20sinde yattı. Herkesin ödemesi herkesin borcu var

Nihatcan Imer 2 yıl

İki yıllık alacağın on onbeşse beklenir 20 gün kanuni süre orda da hakkın işi aksatmaktir kanunen

Serife Tanriseven 2 yıl

Bu nasıl bir hitap şeklidir yahu ? birşey soramaz mı insanlar? neden tersliyorsunuz? şahsı da tanımıyorum yanlış anlaşılmasın.

Fatih Özdal 2 yıl

20 gün gecikebilir, 20 gün dolmadan haklı fesih olmaz

U