Namaz kılan birisi psikolojik sorun yaşarmış mıdır?

İyi akşamlar gördüğümü yorumluyorum namaz kılan hiç bir insan pisikolojik bir sorun yaşamamıştır

Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
33
33 CEVAP

Ilginč... Hičbir insan derken čok iddiali bir yaklašim...

Y

Sacmalama.

S

Tüm genellemeler yanlıştır. Bu da dahil.
Bir iddia ortaya atan kanıt göstermek durumundadır. Açıklar mısınız?

Y

Tüm genellemeler yanlıştır bir genelleme. Kendiyle çekişkeye düşen bir cümle.

Abdurrazzak Lam 1 yıl

Paradoks oldu

Doğan Kösem 1 yıl

Bu şahsıma ait bir söz değil zaten. Sonundaki bu da dahil ifadesi o yüzden eklenmiş ve aynı zamanda ironik bir ifade zaten.

Yalçın Timurtaş 1 yıl

Hiçbir demeyelim ama genel olarak ben de katılıyorum bu fikre

D

Aslında hiçbir derken "gördüğüm hiçbir insan" demiş. Genelleme yapmamış.

D

Yalçın Timurtaş genelleme yok. Kanıt olarakta gördüğüm insanlar demiş bu da bir kanıttır.

D

Olabilir Dogan bey... Yinede katilmiyorum...

Y

Ben de şöyle bir düşündüm. Tanıdığım bir kişi sorunluydu o da nörolojik rahatsızlığı vardı. Şizofrendi. Ama yine de namazını kılıyordu.

D

Tabiki katılıp katılmamakta herkes özgürdür ben katılıyorum.

D

Dinin ičine en ayrintisiyla girip hatta psikolojik sorun yašayanlara rastladim tam tersi...

Y

O çok asiri dinin icine girmektendir

Meral Buğa 1 yıl

Cemaat ve tarikatin icinde bulunan birsuri cocuk ve genc psikolojik sorunlar yasiyor. Aile baskisiyla buralara gittikleri icin.

S

Emekli imam intihar etti haberini okumamışınız o zaman

Ö

intihar bir cinnet halidir allah kimsenin başına vermesin yeri gelir adam kıyamadığı çocuğu öldürüyor allah kimseyi bu hale getirmesi n

Dinçer Sığın 1 yıl

Özden Kiper o kadar da olsun tabi intihar kötü olmuş.

D

Her insanın dönem dönem psikolojik sorunları olur olmaz demek biraz iddalı olur.

Özden Kiper 1 yıl

Kardeşim insanlar hasta olur, psikolojiside bozulur, ibadet eden, dua eden, dua edilen tedaviye daha çabuk ve güçlü cevap verir, mutlaka ibadet eden insanlar manevi koruma altında olur ama hastalıklar biz insanlar için..

O

Evet bende katılıyorum bende görmedim ve çok huzurlu oluyor namaz kılanlar

H

Ya ne alaka ne kadar sacma bi dusunce. Namaz senin allaha olan borcun. Beş vakit üstune beş daha namaz kilan insanlar taniyorum yillardir psikolojik tedavi goruyo. İntihar eden imamlar var. Kafasi bozuk dindar gecinen insanlar taniyorum. Namazla ne ilgisi var psikoloji okuduk hepimiz. Bunun sosyolojik boyutu var psikolojik boyutu var ekonomik boyutu var.

M

Borç yazmışsın da namaza Allahın mi ihtiyacı var ?

Enes Kalfaoglu 1 yıl

Birilerin uydurması piskolojik sorunlar eskiden kimsenin piskolojik sorunu yoktu şimdiki akım benim Dedemin, Anneannemin, öyle bir sorunu olmadı

Y

Çevremde ki insanlara bakınca görebiliyorum

Y

Herkesin psikolojik sorunları vardır dedeninde nineninde sana yansıtmıyorlar sadece.
Bizimde bir sürü sorunumuz derdimiz kederimiz oluyor ama kimseye yansıtmıyoruz.

Ö

Aslında bana göre olay şudur.
Namaz kılan bir insan ibadetini yerine getirir. İbadetini yaparken Allah'a yönelmiş olur. Ona hitap eder. Aklına birçok şey gelse de ahireti hesap gününü düşünür.
Dünyalık işlerden kalan can sıkıntısı da zaten azalır ve kaybolur.
Şahsen uğradığım bir haksızlık bir sorun bir mesele ile karşı karşıya kalırsam ve gücüm yetmiyorsa çözmeye Allah'a havale eder gereğini ondan beklerim. İşte bu havale olayı namazdan sonra yapılan dua ile olursa insan zaten rahatlamış olur.
Rahatlayan insanda psikolojisini kendisi tamir etmiş olur.
Bunu namaz kılanlar bilir kılmayana da ne kadar anlatsak psikolojiden sosyolojiden bahseder.

D

Ne garip, içlerinde şizofren de olan birçok dindar hastam var oysa ki

B

Demek ki dindarlar hastalanmazmış :))

D

Şizofreni de migren ya da epilepsi gibi beyin hastalığı olmakla beraber gerek ortaya çıkmasında gerekse nasıl bir gidiş göstereceğinde çevresel, psikolojik ve sosyal etkenlerin de rolü vardır. Diğer psikiyatrik bozukluklara göre şizofreni kişinin mesleki ve sosyal işlevselliğinde daha ciddi kayıplara yol açabilmektedir.

D

Gördüğümü söylüyorum bilinçsiz namaz kılanların çoğu davranış ve düşüncelerinde genellikle ikilem yaşıyorlar. Cevabım Yağmur Mina a ve onun iddiasına istinadır...

S

Allah bir insanı psikolojik bir sorunla sınamak isterse bu kişinin namaz kılması veya kılmaması bu durumu değiştirmez.

B

Namazı ne düşünce ile kıldığın önemli. Bunu sadece borç olarak görüp kılmak var. Namaz kılarsam işlerim iyi gider düşüncesine inanmak var. Allah a teslimiyet ve dua var. Dua ve inanç zaten insanı rahatlatan bir şeydir. Üstelik dua bir enerjidir. Olumsuz düşünceleri bertaraf edebilir, terapi gibidir. Ancak tek başına yeterlidir dersek yanılabiliriz. Şöyle ki namaz kılıp da daha sonra psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin namaz kılamayıp ibadet yapamadıklarını biliyorum. Sevdiği halde daha önce yaptığı şeyleri yapamayan insanlar var. Bunların nedenlerine bakmak daha yerinde olacaktır.

Ö

Psikolojik sorun herkeste olan karmaşa bir hissiyattır kiminde süreklilik halinde görülürken kiminde belli durumlarda çıkar. Namazla alakalı görüşte bulunulmuş bu yüzden bende namaza indirgedim...

S

Kırsal kesimlere göre İstanbul da yaşayanlar bilir sinir sitres maddi manevi bütün sıkıntıların hepsi üst üstedir. Kendimden yaşadığımı samimiyetimle ilk size anlatıyorum umarım beni anlarsınız ;
- Yeni bir işe başlamıştım (mimarım) çalıştığım yere haftanın 3 günü hoca gelip her geldiğinde 30-40 dk biraz dini bilgiler, biraz arapça öğretip gidiyordu. Namaz kılmamak ile ilgili bana öyle bir kelime dediki kendimden utandım ve namaz kılmaya başladım. Namaz bana bir süre sonra huzura kaçmak gibi bir yoldu. Hayatımın çoğu yönlerinde düzene girdi ve dahada giriyordu. Sinir ve stresten uzaklaştım kaygılarım azaldı. Şuan kötü son olarak hissettiğim malesef işimi değiştirince namaz kılmayıda bıraktım. Ve eski yaşamıma geri döndüm. Ne zaman bir yerde Kuran okunsa sesi kulaģıma o kadar hoş rahatlatıcı geliyorki anlatamam. Ama şuan kendimde tekrar namaza başlayacak cesareti bulamıyorum.

A

En zor kısmı başlamak zaten başlayınca gerisi geliyor.

Bartu Sabirli 1 yıl

alakası yok psikolojik sorunlarıyla başemedeyen son çare olarak kendini namaza verip sonuçta tamamen dengeyi kaybeden biliyorum şuan kendini çuval zannediyor bunun namazla alakası yok bence daha bilimsel incelemek gerek

E

Psijolojik sorun demeyelim de yaşam zorlukları diyebiliriz.

A

bu namazın ne olduğunu kavmayla lakalı olup, bu anlamda paylaşıma katılıyorum..

Ö

Kavmayla lakalı ne demek

D

Hastalıkları a'dan saymaya başlayım mı ?

M