Neden sorgulamalıyız?

Evrende en büyük ziyan sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir. Einstein..

Neyi ne kadar sorguluyorsunuz yaşamınızda? Birileri düşünsün bizim yerimize, arastirsin bulsun, yada yeni bir yol açsın biz arkasından gidelim diyenlerden misiniz?

com-siqy734u14fyawqwzndd.jpg
Murat Vuslat
M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
20
20 CEVAP

Aynı anda 4 kitap birden okuyorum ama sırf okumak yetmez tabiiki

Serdar Meraklı
S

elbette sadece okumak yetmez. Ama okumak ve düşünmeye sorgulamaya başlamak tekamül sürecinin bir başlangıcıdır

Murat Vuslat 1 yıl

Sadece düşünmek yetiyor mu? Yetiyorsa buyrun düşünelim.

Orhan Akcalar
O

Düşünmek değil sorgulamak tan bahsediyoruz. Bu bir başlangıç olabilir ancak

Murat Vuslat 1 yıl

Murat Vuslat Pardon yanlış anlamışım. Söylediğim pek uzak değil aslında Sorguladıktan sonra düşünmek ve uygulamak... Uygulama noktasında çok sıkıntı yaşıyoruz.

Orhan Akcalar 1 yıl

Bence sorgulamak konusunda çok başarısıziz.. Her alanda önümüze konan hazır bilgiye inanmayi tercih ediyoruz..

Murat Vuslat 1 yıl

Son asirda yanlış yola gitmekten yamulduk her birimiz kendimiz olmalıyız

Abdullah Abud
A

insanın kendi olabilmesi için nasıl bir yol izlemesi gerekir?

Murat Vuslat 1 yıl

Kalbinin sesi olabilir mi Murat Vuslat

Songül Şntrk 1 yıl

Peki ilk aşamada kalbinin sesi diyelim. Peki öğrendiği bilgiler ya kalbine yanlış tesir ediyorsa

Murat Vuslat 1 yıl

Beyin yanılır ama kalp yanılmaz benim için diyelim 6.his dedikleri şey bende fazlasıyla var kalbim ve hislerim yanılsa rüyamda görürüm

Songül Şntrk 1 yıl

kalp konusunda hemfıkırım sızınle.. Ayeti kerımede kalbınız yok mu kavrayamıyorsunuz der.. Elbette once kalp terazısınde tartmak lazım.. Zaten buda bır nevı sorgulamaktır.. Sonrakı asama tarttıgınız bu bılgıyı ayna mısalı dagıtmak olmalı dıye dusunuyorum.

Murat Vuslat 1 yıl

Tabiki hayır. Sorgulama yaptıkça da bir çok kişiyi karşınıza alıyorsunuz o yüzden kendi içimde sorgulama yapmayı daha çok tercih ediyorum

Songül Şntrk
S

belki de sizin tekamül sureciniz bazı kişileri karşınıza almak ile alakalıdır. Ne dersiniz?

Murat Vuslat 1 yıl

Tamamen kendi içimde yapmıyorum arasıra paylaştığımda oluyor. Yoruldum ondan olabilir buda benim için bir süreç de olabilir akıştayım şuaralar. Sorgulama devam ama

Songül Şntrk 1 yıl

sorgulama aşamasına gecmis olmanız harika.. Sonraki asama doğru bilgileri ozumsemek.. Ve bunu bir ayna misali yansıtmak olmalı diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Murat Vuslat 1 yıl

Her turlu haksızlığa sesimi çıkardım makamı mevkii ne olursa olsun kimseden sözümü sakınmadım nerede haksızlıkla karşılaştıysam mudehale ettim elimden geldiğince hic birşey kaybetmedim yada kaybettiğimi hissetmeyecek kadar önemsizdi.

Serdar Meraklı 1 yıl

Serdar bey.. Haksızlığa karsi çıkmak da bir nevi sorgulamak ve bunu hayata geçirmektir. Güzel bir yaklaşım. Peki kendi dogrularinizin kadim doğrular olduğunu nasıl bilirsiniz?

Murat Vuslat 1 yıl

Sorgulamayan nefes almaktan baska biseye yaramaz... Dusunmeye usenir olmus nasilsa yerine baskasi dusunuyor... Bilgi acligi denen birsey var bu kisilerde o yok...

Fatmagül Ardanuç
F

sızce bılgı aclıgı yetıyor mu ?

Murat Vuslat 1 yıl

Su an bilgi acligini doyurmaya calisiyorum bas etmek hiç kolay degil

Fatmagül Ardanuç 1 yıl

Fatmagül Ardanuç pekı aldıgınız bılgılerın dogrulugunu sorgulayabılıyor musunuz?

Murat Vuslat 1 yıl

Su an sorguluyorum hocam konu çok karisik

Fatmagül Ardanuç 1 yıl

Konu Aşılar

Fatmagül Ardanuç 1 yıl

Eğer insan doğru okuyor ise arkasından sorgulama gelecektir. Bunun pratikteki karşılığı şudur: Yeni şeyler öğrenmek bizim mutluluk kaynağımız oluyorsa okumadan muradımız hasıl olmuştur. Teoloji alanı kalıplaşmış değil. İnsanlar kalıplaşmış. Henüz hakkı ile faydalanamadığımız bir alan.

Osman Inam
O

Kesınlıkle katılıyorum.. Bazı tabular konmus bu alana. Ve atalardan kalma bılgıler.. Sorgulamaktan korkuyoruz

Murat Vuslat 1 yıl

Teoloji donuk değil akışkan bir yapıda. Dinlerin çıkışlarını incelediğimizde bunu çok net görüyoruz. Taassuba ve fantastik olana kaçmadan incelemek gerekiyor. Selamlar.

Osman Inam 1 yıl

Kesınlıkle katılıyorum hocam.. Bence en buyuk hazır bılgıye konma, sorgulamama ve ogrendıgını uygulamama bu hususta. Kalıplaşmıs dusuncelere sahıp ınsanlar en cok bu alanda somuruluyorlar.. Burdan su sonuca vardım kı sorgulamayan ınsan sömurulmeye kapı acabılır.

Murat Vuslat 1 yıl

Ben biir anin varliginin hissini anlamdigida zaman bizi sorgulayan ve sorgulanan ve bu karsilikli iletisim oldugunu dusunuyorum. Bunu 50-60 sene once anlayamazdim bir anin varligini uzayin varligi ve onun icinde oldugumuzu. Nerden bilecegim bilemezdim farli dusunurdum ve hepside masalimsi olurdu. Kitaplar okudum ama o kadar cok okuyan degilim bunu pek kompleks etmiyorum edersem bikacagimi hissediyorum varlika baska boyutta bakiyorumbiz nicin variz demiyorum artik var olani izlemek bir seyler ogrenmek sorgulamak ve beni sorgulamasi

Erdal Günler
E

Ah zaman.. Hem dost hem dusman.. Pekı ogrenmek sorgulamak sıze ne kattı ?

Murat Vuslat 1 yıl

Varlik bir girdap her seyi icine cekiyor ve bizim nerrde oldugumuzu fark ettiriyor net olarak ve biz yasanilmasi gerekeni yasiyiyoruz varlik bu konuda bizi ozgur birakiyor

Erdal Günler 1 yıl

sorgulamaktan sonra yenı bılgı bulunur hayata gecırılır. Pekı bu bılgıyi hayatınıza gcırebıldınız mı ?. Sonrasında ıse bunu yansıtmak soz konusu olmalıdır kı bu bılgı ıse yarasın.. Bu bilgiyi ınsanlara yansıtabıldınız mı ?

Murat Vuslat 1 yıl

Ben fikirtepede oturuyorum burda buyudum. Kime nasil acilabilirim paylasabilirim bana aptalmisim gibi bakarlar zaten oyleyim

Erdal Günler 1 yıl

estağfurullah. Düşünen sorgulayan biri ancak abdal olur aptal değil.. İnsanlar her daim yeni bir sey anlatana önyargılı davranır. Oysa bu onyargi yıkıalmaz olsaydı. Hiç bir bilim gelisemezdi.

Murat Vuslat 1 yıl

Arkadaşlarımın paylaştığı bir bilgiyi, bir resmi hemen araştırıyorum. Doğru mu, daha detay var mı filan... Bu site de okuduğum bir bilgiyi hemen araştırmaya başlıyorum. Neler öğrendim neler... Zaten burada bulunma amaçlarımdan biri de bu aklıma gelmeyen bilgilerle karşılaşmak ve çok ilgimi çekenleri araştırmak. Maalesef itiraf edeyim ki Türkçe kaynaklara pek güvenmediğimden genelde yabancı kaynakları tek tek araştırıp çevirip okuyorum. Türkçe haberler mesela.. İki haber ajansı var. İkisi de bazen birbirinden haber de paylaşıyor. Sonra bu çığ gibi yayılıyor ama bir bakıyorsun yabancılara fotoğraf bambaşka bir konudan veya olaydan bahsediyor. Bu yüzden her şeye şüphe ile yaklaşır oldum ve bu böyledir kesin demiyorum artık.

Mehtap Çabuk
M

Ne gibi?

Mehtap Çabuk 1 yıl

Sorgulamak insan tekamulunun başlangıcıdır kanımca. Peki yeni öğrendiğiniz ve doğruluğunu sorguladiginiz bilgiyi paylaşıp, yansıtmaya çalışıyor musunuz?

Murat Vuslat 1 yıl

Evet burada paylaşıyorum hatta kaynak ta veriyorum.

Mehtap Çabuk 1 yıl

Arkadaşlarımı da öyle ... Uyarıyorum fotoğrafla konu çarpıtılmış deyip kaynak gösteriyorum. Hemen siliyorlar paylaşımlarını...

Mehtap Çabuk 1 yıl

Yada başka birşey sorayım size.. Yıllardır doğru bildiğiniz ve sorgulanmasını bir tabu olarak gördüğünüz bir konuda yeni bilgiler öğrendiniz. Ne yapardınız?

Murat Vuslat 1 yıl

'OKU' ilk emirdir, okumak iyidir, faydalıdır. Kulaktan kulağa diye bir oyun vardır hepimiz biliriz. 1. kişide başlayan kelimenin sonuncu kişide vardığı nokta ilk halinden hayli alakasız olur. Söz uçaaar, yazı kalır. Somut ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek, her bireyin insani yükümlülüğüdür bence. Kulaktan dolma bilgiler, kulaktan kulağa oyunu gibidir, bilgi, gelenek vs... Yapıcı yaklaşımla sorgulanmalı. İnsanoğlu şaşar beşer, atalarımızın yaptığı bir yanlışlık da gelenek haline dönüşmüş olabilir.

Meryem Haşimoğlu
M

Güzel bir saptama oldu bu.. Bana "ya atalarınizda yanlış yaptıysa ..... " ayetini anımsattı. peki ayni soruyu size de sorayım. Sorgulanmasını dahi tabu olarak gördüğünüz bir konuda yeni bilgiler öğrendiniz. Nasıl bir tutum sergilerdiniz?

Murat Vuslat 1 yıl

Yorumlari karistirdim arapsaci oldu

Fatmagül Ardanuç 1 yıl

gayet güzel oldu Fatmagül hanim.

Murat Vuslat 1 yıl

Hizli okumayi seviyorum ilk kez isim karistirdim

Fatmagül Ardanuç 1 yıl

Çok tesekkur ederim anlayisiniz için hayirli geceler

Fatmagül Ardanuç 1 yıl

Soru sormak çok önemli. Sorular sormalı insan. Yoksa insanın yaratılmasının ne anlamı var?
.
“Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz olurdu?” ayeti kapsamında değerlendirilmeli soru sormak. Arayışlara kapılıp gitmek, dünyayı gezen bir seyyah olmak, uzaya çıkan bir astronot, boyutlar arası yolculuk yapan bir bilim adamı… Merak etmeli, aramalı, soru sormalı insan…
.
DUANIZ OLMASA NE EHEMMİYETİNİZ OLURDU kapsamındadır soru sormak. Soru sormadıktan sonra insanın bu dünyada varlığının anlamı nedir? Bir robottan farkımız nedir bizim? Soru sormak…
.
İnsana üflenen ruhla ilgilidir soru sormak. O ruh olmasa idi, insan soru sormak yerine sadece hesap-kitap yapardı. Sadece program yapıp, sonra o programı uygulardı. Sadece eldeki var olanla yetinirdi
.
İnsan bir makine dişlisi değildir. İnsan karınca toplumunun bir ferdi de değildir. İnsan içine ilahi ruh üflenmiş, hayaller kuran, akılların şaşıp kaldığı-meleklerin ulaşamadığı yerlere ulaşıp uçup gezen bir varlıktır. Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var?
.
Merak ve hayal; gizem ve arayış; insan olmamızın sonucudur. Merakını, hayallerini ve soru sorma heyecanını kaybeden varlık; artık insan değil; “belhüm adal” mertebesinde bir mahluktur muhtemelen.

Ahmet Önsesveren
A

Meryem Haşimoğlu hanımın yukarıda bir ifadesi var:

"Her insana yaratılışta o ruhtan üflendiğine göre, sorgulamayan insan yoktur diyebilirz belki de."
.
.

Ama bakıyorum ki; sorgulayan kişi sayısı az....

O zaman; "insanlar uykudadır" hakikati sebebiyle midir bu? Herkes uykuda ve farkındalıksız bir yaşam mı sürmekte?

Ahmet Önsesveren
A

Uykuda olanlar öldüklerinde uyanacaklar uyanık olanlar öldüklerinde başka bir boyutta hayat bulacaklar

Songül Şntrk 1 yıl

Peki uyanmak için ne yapmalıyız? Uyandığımızda; içimizden-ruhumuzdan bir aşk mı akıp taşacak dışarıya?

VE zaten az-çok uyanmaya başlayan insanın bir hali midir; sorgulayıcı olmak?

Ahmet Önsesveren
A

Eğer tekamül yolunda uyanmak nasip değilse bir başka bahara artık uyanmak

Songül Şntrk 1 yıl

Songül Şntrk Songül hanım ya uyumak istiyorsak ?

Manolya Tabanoğlu 1 yıl

Oda tekamül yolumuzu uzatır başka başka baharlara sonuçta herkes Bir e ulaşacak bu yolun uzunluğunu bilemiyorum kimin kısa Peygamber efendimiz gibi kimini belki milyarlarca yıl bunu bilemem

Songül Şntrk 1 yıl

Ya tam tersi ise? Sorgulayıcı olmak demek, uyanmaya direnmek ve uykuyu daha da derin hale getirmek ise?

Ahmet Önsesveren
A

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların sorgulaması uyumayı derinleştirir alemi fesada sokar. (insanlarda uykudadır ölünce uyanırlar. HZ MUHAMMED) ayrıca (ÖLMEDEN ÖNCE OLÜNÜZ ) sözü gerçek uynışın nasıl olacağını gösteriyor. Güzel yorumlar için teşekkürler selamlar.

Osman Inam 1 yıl

İnsan öğrendikçe bilgi sahibi oldukça uyanmaya başlıyor daha öncede söyledipim gibi sadece bilgi de değil uyanacak insan uyandırılıyor zaten Allah cümlemize uykularımızdan uyanmayı nasip etsin

Songül Şntrk 1 yıl

Uykudan uyanmanın ilk adımı: "Uyanacak olan kim?" sorusunda gizli...

Ahmet Önsesveren 1 yıl

Uyanacak olan Ahmet değil, kendini Ahmet zannedendir...

Ahmet Önsesveren 1 yıl

Eğer Ahmet uyanacağını sanıyorsa aldanıyor. Çünkü Ahmet, uyanılacak olan rüyanın ta kendisi.

Ahmet Önsesveren 1 yıl

Sorgulamanın kökeni zihin değil de aşk mı yoksa? Ruhta aşk kıvılcımları arttıkça, insan deli gibi düşünmeye, araştırmaya, okumaya mı başlar?

Ya da tam tersine; ruhtaki aşk kıvılcımlarını zihin ile bastırmak için mi; hemen sorgulamalar devreye girer?

Ahmet Önsesveren
A

com-a1kib7g2zozhzz68vqxg.jpg

Ahmet Önsesveren 1 yıl

Acaba, arayışçıların bir sıfatı mıdır "sormak" ?

Ahmet Önsesveren 1 yıl

Bu aşk insana olan aşk gibi değildir. Bu aşk başkadır yaradanına aşık olunca insan araştırmaya daha çok sorgulamaya başlar sonuçta bilir ki biz değil Bir olacaktır

Songül Şntrk 1 yıl

Ne çok zihinsel vırvırınız var... (ukalalık saymayın lütfen)

Ahmet Önsesveren 1 yıl

com-1phh4zdsbyxzrnsq0lit.jpg

Ahmet Önsesveren 1 yıl

Sorguladikca kaygilarin, uzun uzun dalislarin, gece uykusuzluklarin birde yasam tarzin degisiyor... Bireyligini ozumsuyorsun, bir kez daha asla bir araya tekrar gelemeyecegin farkli bireyler oldugunu goruyorsun... Aslinda herkes kendince ozgur oldugunu dusunurken, ozgur ve kendi dusunceleri, fikirleri dogrultusunda yasadigini dusunurken; kim ve ne olacagimiz ''genis olcude kalitim, toplum, egitim, aile ve dostlarimiz tarafindan kararlastirilmistir...'' Ne olacagimizin bize ogretilmis oldugunun farkina variyorsun... Sorguladikca artiyor; sorular;cevaplar... Sonra; ''Duygularimiz baskalarinin kas catmasina neden olsa bile, duyumsamaya hakkimiz oldugunu'' anliyorsun... Kendine, hayata, dogaya ve daha bircok seye bakis perspektifin degisiyor... Yalniz, bu sorgulamalar ciddi anlamda suan icinde bulundugumuz dunya duzeni ve insanlar arasinda seni yalnizlastiriyor, baska bir Dunya'ya ait oldugunu dusunuyorsun! Sonuc olarak; ben baska insanlarin sorgulamasi sonucunda edinilen, bilgi ya da deneyimlerin hazir olarak edinilmesinden, sorgulamayan kisinin hicbirsey kazanacagini dusunmuyorum; yuzeysel, emeksiz bilgi bir insana ne katabilir... Bir insan sorgulamadan kendi havuzunun derinliklerinin ancak yuzeyinde yuzer, derine dalmasi icin kendisinin bizzat sorgulamasi dusuncesindeyim; aksi takdirde sorgulamayan kisi birgun derine dalmak zorunda kaldiginda kisinin kendisini, kendisine olan yetersizligi bogar... Yasanilan omure yazik olur! Sorgulamayan, hazirci insan; kusursuz ici bos profiller cizer...

Songul çelen
S

İnsan Ruh'a yöneldikçe sorgulamaktan uzaklaşır hayranlaşmaya başlar, beyne yaklaştıkça hayranlaşmaktan uzaklaşır uzmanlaşmaya yaklaşır,

Kemal İşbilir
K

Aristo derki "İnsan düşünen bir hayvandır" insanda düşünmedikten ve sorgulamdıktan sonra hayvandan hiçbir farkı kalmaz.

Serhat Aslanboğa
S

araştırmayı severim

Fatma Bozdag
F

Eger birşeyleri sorgulamıyorsan yaşın kac olursa olsun kişiliğinin oturmasını beklemekte boşa çekilmiş kürek olur..

Barış Dalman
B

Biri yol açsın ben giderim demek kolaycılık ezbercilik olurdu, açılan yol doğru yolmu, nereye gider nasıl gider belli mi, elbette sorgulamak, araştırmak öğrenmek en güzeli, yapılabiliyorsa bir güzel yolda kendin açabilmeli..

Neslihan Ala
N