Öğretmen öğle arası nöbet tutmak zorunda mı?

Merhaba hocalarım, bir sorum olacakti. Meslek lisesinde çalışıyorum ve günde 10 saat dersimiz var. Okul müdürümüz yeni değişti. Bize söylediği şey öğretmen öğle arası da nöbet tutacak. Asla yerini terk etmeyecek. Yönetmelik hakkında bilgisi olan var mi o ne diyor?

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
48
48 CEVAP

biz tutuyoruz ilkokulda

U

Dogru demis

O

Bende meslek lisesindeyim evet öğle arasi da tutulur

B

öğle yemeğini okul ısmarlıyormu

Mustafa Öztarsu 1 yıl

Müdür bize de aynı şeyi söylüyor demekki doğru.

F

Evet ogle arasi nobet tutuluyor

Ö

Bizde tutuyoruz tüm öğlen arası sorumluluk bize ait

E

Evet hocam bende meslek lisesindeyim ve bizde tutuyoruz, yasak çıkmak.

N

Nöbetçileeerrr.. Yakalayın şunu çabuk

M

Ben de meslek lisesindeyim öğlen arası nöbet tutuyorum nöbet yerimden ayrılmıyorum

D

Sorumluluk sadece öğretmende olamaz nöbetçi müdür yardımcısının da sorumluluğunda hatta müdurun

G

Yönetmelikte açık bir şekilde öğle arasında da nöbet tutulur denmiyor, ama uygulamada her yerde böyle nerdeyse.. Bizde tutturuyoz öğle arasında..

B

Öğlen tatili de olsa nöbetinizin başından ayrılamazsınız sayın hocam. Allah muhafaza o esnada okulda nöbet alanınızda bir sıkıntı meydana gelirse daha yakayı kurtaramazsınız. Tüm sorumluluk nöbet alanınızda önce sizde sonra nöbetçi idarecide.

Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği Nöbet Görevi Verilme Esasları:

(1) Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.

(2) Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:

a) Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir. (Okullarda Genelde dersin en çok olduğu günde nöbet görevi verildiğinden bu madde yanlış bilinmektedir.)

b) Birden fazla okulda ders görevi bulunan öğretmenlere kadrosunun bulunduğu okulda, kadrosunun bulunduğu okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet görevi verilir.(Kurum müdürlerinden bazıları bu maddeyi yanlış anlamakta ve bazı öğretmenlere iki okulda da nöbet tutturmaktadır.)

c) Nöbet görevi, ilk dersten 15 dakika önce başlar, son ders bitiminden 15 dakika sonra biter. İkili öğretimin yapıldığı okullarda öğretmenler, tek devrede nöbet tutarlar.

ç) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

d) İstekleri hâlinde hizmet yılı 20 yıldan fazla olan kadın öğretmenlerle 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler, nöbet görevinden muaf tutulabilirler. Ancak bu kapsamdaki öğretmen sayısının fazla olması nedeniyle nöbet görevinin aksaması durumunda bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir.

e) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülür ve okul yönetimince öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

f) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

g) Engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbetlerinin belirlenmesinde gün ve saat tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılır.

ğ) özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile çocuk gelişimi alanına ait uygulama ana sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur.

B

Öğle arası ayrılamaz dıye bısey yok

Rasul Unutmaz 1 yıl

Ayrılır diye bir şeyde yok sayın hocam. Genel uygulama tutulması yönündedir.

Borahan Barish 1 yıl

İşde bende onu dıyorum hocam o okulun koşullarına göre değişirr..

Rasul Unutmaz 1 yıl

Sayın hocam uygulama önemli. Sonuçta o sırada o okulda ters bir durum olduğunda öğrenci velisinin elinden ve soruşturmadan (hem idari hem adli) eğer sene başındaki kurul toplantısında aksi bir karar alınmayıp tutanak altına alınmamış ise sizi kimse kurtaramaz. Biz bunları çok gördük yaşadık. Kurul toplantısı kararları önemli.

Borahan Barish 1 yıl

Uygulama okulda öğle arası tutulmuyor yemege gıdıyoruz.. Eskı okulumda tutulurdu çünkü yemek sorunu yoktu

Rasul Unutmaz 1 yıl

Evet tutulur

İ

tumalısınız bir kaç dakika arkadaşınıza bırakıp yaerinizi yamak yiyabilirsiniz

B

Anayasa 50. madde ve İnsan hakları beyannamesi 24. maddeyi okumanızı tavsiye ederim. Anayasanın üzerinde bir müdüre sahipsiniz sanırım. İdare öğle arasını koordine edip her nöbetçi öğretmene dinlenme hakkı vermek zorunda.

G

sendika temsilcinize sorun sendikalara göre tutulmazama senebaşı öğretmenler toplantısında alınnan kara göre deişmeli olabilir biz de dönüşümlü dolanıyoruz arada

Y

Evet tutulur. Ne iş yapacaktınız ya

A

Mesleğinizi bilmiyorum ve bu üslupla bir öğretmen olmadığınızi düşünüyorum.

Asya Kayran 1 yıl

Sene başında öğretmenler kurulunda bu yönde karar almadıysanız tutmayın hocam.

Z

Biz tutmuyoruz öğle arasında

T

Hocam nöbet boş gününe boş gün yoksa en az dersin olduğu güne verilir bu surumda yemek yemeye vaktin kalır her gün film işen yemek arası olur

E

İdareciniz doğru söylüyor.

E

Yonetmeliklıkde net bişey yok müdürun insıyatıfine bırakılmiş

R

Olay olduğunda müdüre ve nöbetçi müdür yardımcısına önce o insiyatifi yedirirler sonra da müdür ve yardımcı dahil nöbetçilere soruşturma açarlar. Olayın vasfına göre maddi ceza veya hapis cezası gibi cezalar da söz konusu olabilir.

Engin Doğruyürür 1 yıl

Özetle çok tehlikeli olur insiyatif almaları.

Engin Doğruyürür 1 yıl

Öğle arası ayrılamaz dıye yonetmelik de net yazı var mi.

Rasul Unutmaz 1 yıl

http://www.mebpersonel.com/m/sendikalar/ogle-tatilinde-ogretmene-nobet-gorevi-verilemez-h207964.html

Rasul Unutmaz 1 yıl

Ayrılır diye yok, nöbet kelimesinin anlamının doğal sonucu olarak ayrılamaz.

Engin Doğruyürür 1 yıl

Gunde 10 saat derse girip de ogle arasi da gorev yerinden ayrilmayan ogretmenlerim, bunu normal mi goruyorsunuz? Reva mi? Hangi işte araliksiz 8-9 saat dinlenmeden, ogleyin yemek yemeden calisma var? Nasil hallediyorsunu, ne yapiyorsunuz? Aranizda idareciler vardir, nasil bir vicdan bu?

E

Ben 10 yillik ogretmenim ve simdiye kadar calistigim 4-5 okulda ne kendim tuttum, ne de cevremde hicbir okulda ogle arasi da tam zaman nobet tutan ogretmen arkadaslara sahit oldum... Bu tur zalimlikleri sadece burada okuyorum

Evren Etleç 1 yıl

Peki nöbet defterine çıkışta imza atmayı unutan öğretmenin no et ücretinin kesilmesine ne diyorsunuz?

Dilek Ağaçköylü 1 yıl

Engin Doğruyürür Ayrica aynen, nobette kahve cay icmenin nesi garip? Belli ki idarecisin, degilsen daha da vahim zaten... Nobetci ogretmen, yemesin icmesin, 10 saat ayakta dursun... Nasil bir mantiksin?

Evren Etleç 1 yıl

reva gören idareci de sadece kendinidüşünüo bizde fedakarlık işte bu meslek sadece fedakarlıklar üstüne kurgulanmaya başlandı nasılsa fedakarlar çık tepesine

Y

bizde öğle arası nöbet tutuyoruz

S

Bir de normaldir, ogle arasi da tutulur... Cikmak yemek yemek yasak! Diye gayet de rahat rahat konusan arkadaslar var.. Yahu siz iyi misiniz? Insan bu insan! Ogretmen de olsa insan! Nasil bu kadar rahat konusuyorsunuz?

E

Taşıma merkezli okullarda yemek ve servis muhabbeti nedeniyle nöbetçi öğretmen öğle yemeğinde öğrencilerin başında durur ve öğle arasında nöbeti devam eder. Böyle bir yazı geldi bize. Çünkü öğle arasında taşımalı öğrencilerin güvenliği sıkıntı..

S

Zaten oyle okulda mecburen kalıyorsun hocam..

Rasul Unutmaz 1 yıl

rasul hocam ben okul müdürüyüm gelen yazıyı tebliğ ettim arkadaşlara. Lakin arkadaşlar bugün yemeğe gitti bana söylediler gelene kadar ben tuttum nöbeti. Yani karşılıklı anlayış ve fedakarlık olduğu sürece sıkıntı olmaz. Ama herşeye itiraz edip hayır efendim tutamaz demek de hoş değil. Arkadaşların çocuğu taşımalı öğrenci olsa ve öğle arasında elini kolunu sallaya sallaya dışarı çıksa eminim okulu basar ve bu nasıl yönetim bu çocukların başında neden kimse yok derler.

Salman Glç 1 yıl

Nöbet tutarsiniz hocam. Nöbet ilk dersten 15 dk önce son dersten 15 dk sonra biter. Tüm günü kapsar. Sorumluluk o gün hangi kat içinse tüm gün size aittir. Yonetmelikte öğle arası tutmaz demiyor. He ne yapılabilir öğle arası 2 öğretmen arkadaş arasında bölüstürülüp öğretmene de dinlenme hakki taninir

B

Bundan bahsediyorum.. Sonucta bu is idarecilerin inisiyatifi... Her seyin guzelce oluru var... Ogretmeni dusunen idareci bu tip yontemlere basvurur... Bu kadar kolay!

Evren Etleç 1 yıl

Öğle arası ogretmenin dinlenme saatidir. Sorumluluk vermeye çalışıyorlar. Yönetmelikler kanuna aykırı olamaz. Bunun ile ilgili sendikanın örnek kararı var sitelerinde...

İ

her türlü angarya asıl mesele bunu yazmayı akıl eden kim bence orda yazarken hangi mantıkla yazdı yönetmeliğe ne düşünüyordu ve bunu idaereciler okuduktan sonra yanlış olduğunu bilr bile nie yaptırıyolar onuda geçtim müdürlüğü devam etmeyince öğretmen olarak biokula geri döndüğünde öğken nöbete de ilk itirazı kendisi yapacakken ne ayaksın aloooo

Y

Aman dert ettıgınız seye bak erkek yatılı okuluna tayınım cıktı 3 ay gectı kızlarda okula alınmaya başlandı haftanın 2 gunu 24 saat ısteyetekte belletıcılık yapıyoruz kendı cocugumla ılgılenemıyorum derse gır cık nobet ertesi gune kadar sonra ders yıne ders ve yıne gorev haftasonu bıle gorev verılıyo ve artık tukendım aldıgım para komik

Y

Hocam birimiz de bir alternatif sunalim. Bari biz 3 kişi nobet tutuyoruz öğle arasi birimiz okulda kaliyoruz her hafta siz de yeni idarecinizden böyle bir kolaylik talep edebilirsiniz eger bir kac kisi ayni günde nöbet tutuyorsaniz

Ü

Açıp oku yönetmeliği cevap veren arkadaşlar böyle yapa yapa eğitim hali ortada

M

Cuma nöbetçisi nöbet var diye cumayadami gidemeyecek öyle şey olur mu

E

En iyi ibadet çalışmaktır

Tülay Yesillik 1 yıl

Cuma farz plmuyor, cunku ozgur degilsin

Ahmet Cendere 1 yıl

Bizim okulda tüm cuma günleri bayanlar nöbetçi yada cumaya gitmeyen erkekler. İdare öyle ayarlıyor

Fatma Hoşer 1 yıl

Evet tutulur

E

Siz cuma da iken ogrenciye bir sey olursa nasil aciklayacaksiniz. Bizim meslegimizin ozelligi cocuk egitmek her konum ve kosulda biz sorumluyuz

E

Bizde de aynı durum söz konusu..

B

Nöbet özellikle öğle arası tutulur.

H

Doğru ve haklı

T

Ben özel eğitim okulunda çalışıyorum öğle arası nöbet yerinde oluyoruz

I

Biz zaten hep tutarız

F

Müdür ler böyledir.. Hep isterler

C

Kendi tutsun km onu midur yaptiysa

T

4 yıldır tutuyorum. Okulum taşımalı servis nöbetin e de cikiyoruz

P

Ilkokul sanırım sizin

Osman İlyas 1 yıl

Nöbeti tutun öğretmenler, zor bi is değil, silâh nöbeti mi bu.. Nöbete devam. Bedava mi tutuyorsunuz...

M

Tutacak tabi ki. Ogretmen 10 saat derse girmeli tenefuste ogrenci sorularini cevaplamali derste oturmamali. Oglen yemek yememelidir. Zaten onlarin insanüstü gücleri vardir. Ayrica dunyanin parasini aliyorlar beleşe mi yapiyorlar .

E

O kadar da yormayın kendinizi ogretmenim. Çok ek Ders almayın. 3 günü boşa çıkarın, haftasonuyla 5 gün tatil. Güzel iş.

Murat Sacide 1 yıl

Murat Sacide oyle bisey nasil yapayim ben istemeyim o istemesin kim girecek derse? Yemek te mi yemesin insanlar ya yerinden ayrilmayacak ne demek? Ogle arasi hangi memur yemek yemiyor ?

Esra Datli 1 yıl

Müdür, yönetmelikte olanı söyleyip sorumluluktan kurtulmuş. Siz de risk alıp gidip afiyetle yemeğinizi yiyeceksiniz. Oluru bu sayın hocam.

B

Tutuluyor. Bende yemek yemeye gittim müdür kızdı iki saatlik ek ders ücretini kes diye M yardımcısına talimat verdi.

E