Oz tamgası Türklerin bir simgesi midir?

Arkadaşlar oz tamgası hakkında bildiklerinizi yazarmısınız? Söylendiği üzere Türklerin bir simgesimidir ?

( arkadaşlar googledan baktığım görselleri referans alarak çizdim kötü olmuşsa affola)

com-zczcpa9tnbwf5160etf6.jpg
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
14
14 CEVAP

Bu arada görseli kullanabilirsiniz arkadaşlar bi hayır duası okusanız yeter

M

inş iyi yazılım çıkarırsın kardeşim

Özsoy Mutcali 2 yıl

fotoğrafı kullanmayacağım ama dua edesim geldi

Özsoy Mutcali 2 yıl

Gamalı haçı sahiplenemeyince bunu çıkarttılar

C

Asıl gamalı haç almanlar tarafından sahiplenildi. Svastika neredeyse tüm uluslarda vardır. En çok da pagan toplumlar kullanmıştır. Türkler de pagandır. Sahiplenme yok zaten sahibiyiz.

Kadir Hamşioğlu 2 yıl

Bu paylaştığın öztamga değil Gokturkce Z demektir.
Oztamga

com-k33nz1ycpml6yourmmh7.jpg

F

o gösterdiklerini hintlilerde kulanmış ama ona wikipediadan ulaşabilirsin yoksa bu gösterdiğimi çizmezdim ve de yazı okunmuyor

Mehmet Turğay 2 yıl

Telefondan attigim için çözünürlük düşük olmalı,Göktürk alfabesi bakarsan çizdiğin şeklin Z harfi olduğunu anlarsın ve de İslamiyet öncesi Türk mezarlarında Oztamgayi ayırt edebilirsin.

Fatih Yarbay 2 yıl

ve benim çizdiğim bu ve senin attığın ile arasında fark var gibi en azından yönler değişik

com-am0jcy68kskw3hcrk2zp.jpg

Mehmet Turğay 2 yıl

com-h0785jda3xfjvi3ih58c.jpg

Fatih Yarbay 2 yıl

com-s1mkjgc7g363rxqdbiku.jpg

Fatih Yarbay 2 yıl

Svastika evrensel bir simgedir. Her halk kullanmıştır. İyilik hali, Tanrıya ulaşmak, nirvanaya erişmek gibi anlamları taşır. Biz bunu oz tamgası olarak isimlendirdik.

F

Her toplumda var hemen hemen sahiplenmemek gerek o kadar da.

F

Paganizm ile doğrudan alakalıdır.

F

Türklerin anayurdundan dört farklı yöne dağılışını, ölümü ve uçmağa yüksəlişi simgeler vb. on dan fazla anlam yuklenilmistir toplamda belki de

E

Oz damgası öncelikle bu değildir yukarıda Fatih Yarbay arkadaşımız görselini atmış. Oz damgası 4 kolu sarmaldır 4 bir yanı(doğu, batı, kuzey, güney) sembolize eder dönme hissi verir ve merkezinde de bu enerjinin toplanmasını (türklerde kutsal toprak ötüken) ifade eder.

Öte yandan şamanlar ayinlerinde ozlaşarak tanrıya ulaşırlar. Gök tanrı inancına inananlara göre de(tamamı için geçerli olmayabilir) insanın ruhlarının tanrı katında stabil bir halde durduğu ve dönerek(oz damgası gibi) yer yüzüne indiğine inanılır. Ayrıca bu gün kullanılan gamalı haç şeklinde ki kolları sağa bakan değil sola bakar şekilde olması gerekir. Bazı inananlara göre sola bakan iyilik ve şansı kendinde toplarken tam tersi yöne bakan kötülüğü ve şanssızlığı kendine çeker.

Bir de konudan biraz uzaklaşarak benim tahminimce bir iddiam var. Geçmişte ki kamların ozlaşma için kullandığı aletler arasında dombra da bulunduğunu ve ayin sırasında kamlar içlerinden gelen kelimeleri söylediklerini okudum. Bence ilerleyen çağlarda Türkler Anadolu'ya geçmesi ile birlikte Müslümanlığı kabul etti. Bununla birlikte Gök Tanrı inancı yerini Müslümanlığa bırakırken kamlarda değişime uğradı. Kullandıkları dombra yerine sazı kullanmaya ve kendilerine kam yerine ozan demeye başlanmış olabilirler. Baktığınız zaman ozanlar saz çalarak o an ürettikleri türküleri ve hatta atışmaları yapmışlardır.

T

Hatam, eksiğim varsa söylerseniz yazıyı tekrar düzenleyebilirim.

Tunahan Sevdiren 2 yıl

Benim bildiğim kadarıyla Atatürkün kabrinde var oz tamgası

S

zeminde

Serhat Afşarlı 2 yıl

Das Reich değilmiydi o

G

Konya'da İnce Minareli Medrese önünde bir takım sütunlar koymuşlardı. Eğer görmek istediğim için öyle görmediysem, gayet belli bir şekilde desen görünüyordu.

Ş

Özentiliktir. Bırakın yok şurada vardı yok şamanlarda vardı vs vs ayaklarını. Bana bunu bayrak yapmış veyahut simgesi yapmış bir Türk devleti gösterin. Gösteremezsiniz çünkü yok öyle bir şey. Alman gücüne özenilmesi sonucu böyle saçma sapan bir şeyi sahiplenmeye çalışmayın. Naziler zamanında o kadar güçlü olmasaydı bu simgeyi ne hiçbiriniz bilecek ne de bilseniz dahi şu an ki gibi önem verecektiniz. Kendinizi kandırmayın ve lütfen özentilik yapmayın.

A

com-4m96642cx5b1xiqbjx6d.jpg

Engin Ünat 2 yıl

SONUNDA DOĞRU ÇİZİLMİŞ BİR OZ TAMGASI GÖRMEK. Duygulandım...

M

Aynen bende öyle duydum araştırdım arkadaşların yaptığı hindu tamgası diye geçiyor

Mehmet Turğay 2 yıl

Bir çok var sadece oz damgasına takılma

E