Anadolu Türklerinin kökeni neresi?

Bugün Canlı yayında Celal Şengör Hoca Anadolu'daki Türklerin büyük çoğunluğunun Avrupa-Hint Kökenli olduğundan bahsetti. Ama Genetik Verilerle Türkiye Türkleri isimli makalede Türklerin büyük ölçüde Asya kökenini fazla değişmeden taşıdığını okumuştum. Bu konuda düşünce ve önerilerinizi alabilir miyim ?

S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Eğer Anadolu'da ki yörüklerden bahsediyorsan doğru. Ama halkın çoğu Hint-Avrupa tipli.

U

Celal hocayı çok seviyorum ama Türkolog'lara ve Antropolog'lara ayıp etmiş. Bu konudaki en iyi referans Yusuf Halaçoğlu'nun çalışmalarıdır.

R

Demek istediği türkler buraya geldiğinde buradaki rumlar ermeniler araplar vs döndüler zamanla bunların ermeni vs olduğu unutuldu türk oldular

H

ermeni olduklarını unutsalar ermenistan doyr bir devlet olmazdı, Türkler fethettikleri yerdeki insanları asimile etmemişlerdir

Talha Öznalçın 6 yıl

Vergilerden muaf olmak için bir çok insan müslüman oldu. Bak türkler anadoluya girdiğinde bir taraf yunan bir taraf ermeni ve kürttü. Mesela pontus rumun nüfusu nerede?

Halil Köz 6 yıl

tek şüphe pontus rum, onlar hakkında okumadım. Amak. Rdler ve ermeniler asimile olmadılar

Talha Öznalçın 6 yıl

Köylerimizin çoğunda hala asya kökenli ama büyük şehirlerde genel olarak hint Avrupa bana göre

G

Mesela fatih döneminde köleler bir ayakkabı parası kadardı. Bu köleler üreyecek elbet. 3 nesil sonra türk oluyorlar.

H

kendisi jeolog değil mi, İlber Ortaylı kalkıp depremleri açıklamaya kalkmıyor bildiğim kadarıyla. Bence herkes kendi işini yapmalı.

T

Konusundan çok da uzak değil zaten. Irk konusunu sosyal bilimle değilde pozitif bilimler açısından inceliyor.

Seyit Maksutlar 6 yıl

Anadolu gibi 3 Kıta arasında köprü olan bir yerde hiçbir millet safkan kalamaz. Bir de imparatorluksan ırkçılık yapmak zordur çünkü isyana yol açar.

U

Hacettepe üniversitesinin Türkiye türkleri üzerinde yaptığı gen çalışmasını incelemeni öneririm

Seyit Maksutlar 6 yıl

Biz Anadolu ya Selçuklular ile girmedik mi beyler avrupa nerden çıktı ne saçmalıyosunuz anlamadım ki

T

Irkın karma olduğundan bahsediliyor. Hint- Avrupa coğrafyasının sınırları arasında kalan bölgedeki genetik bugünkü Türkiye Türklerinin kökenini oluşturuyor olay bu.

Uğur Mansurgüler 6 yıl

Yani suanki anadaolu Türkleri nin Türk olmadığından bahsediyor

Talha Öznalçın 6 yıl

celal sengor bildiğim kadarıyla antropolog da değil. Bence kendi işini yapmalı.

Talha Öznalçın 6 yıl

Türk'e benzeyen insan sayısı çok az zaten yanlış bir şey demiyorki.

Uğur Mansurgüler 6 yıl

Genetik olarak Türklüğü az ama kültür olarak Türk.

Uğur Mansurgüler 6 yıl

Gasnelilerle falan mi karıştırdı anlamadım, yoksa bizlerin hintle avrupa ile ne alakamız var. Anadolu ya avrupa dan gelen hangi devlet var ki

T

Sen olayı çok yanlış anlamışsın.

Recep Beytur 6 yıl

Türkler bir imparatorluk kavimi. Celal hoca bizi güney amerikalı kabile mi sanmış? Her imparatorluk kavimi gibi biz de, gittiğimiz yerlerde yaşayan yerlilerle kaynaştık. Genetik havuzumuzu büyüttük. Türk olmak, Fransız olmak kan ve kemik işi mi zaten? On bin yıldır güney amerika ormanlarında yaşayan yerli kabilelerde bile üç ayrı ırkın dna'sı çıkarken, bizim gibi bir imparatorluk kavminde saf kan mı arıyormuş? Eğer saf ırk ararsak; almanyada alman, fransada fransız bulamayız. Türk olmak, Rus olmak bir dil ve kültür meselesidir. Ki anadoluda yaşayan tüm Türkler de bir damla da olsa Türk kanı olduğu çok açık. Ben dna testi yaptırdım yüzde 54 orta asya çıktı. Yüzde 8 gürcü çıktı. Yüzde 6 italya çıktı. Vs. Vs... Evvela Türk olmak nedir, Türk kime denir gibi konuları açığa kavuşturmak lazım ve dediğim gibi; evvela Türklerin bir imparatorluk kavmi olduğunu idrak etmek lazım.

D

Arkadaş Moğolistan'a bakıyorum Moğollar Moğol'a benziyor. Afrikalilara bakıyorum hepsi Afrikaliya benziyor. Fransız'a Almana bakıyorum onlarda gene kendilerine benziyor. Ama Türkiye'de kendine Türküm diyen adama bakıyorum pörtlek gözlü, kemerli burunlu, kafkas, Balkan ya da orta Doğu tipli. Gerçekten Türk'e benzeyen insan sayısı çok az. Onlarda kendi hallerinde yaşıyor.

Uğur Mansurgüler 6 yıl

Türk'e benzeyen ne ki? Orta Asya'da çekik gözlüler hakim. Peki ya Türkmenistan? Ben Türkmenistan'da neredeyse çekik gözlü görmedim. Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Oğuz Türk'üdür ve bunlar orta asyadaki Türklere pek benzemez. Gittim yerinde gördüm yani. ama dünyayı az çok gezmiş biri olarak katılmıyorum sana. Rusyaya ilk gittiğimde kadınların sadece yüzde ellisinin sarışın olduğunu görünce şok olmuştum. Ben hepsi sarışın sanıyodum. almanyanın kuzeyinde ya da güneyinde yaşayan insanlar da tip olarak orta bölgelerden farklılar. Ama bunların hepsi alman. Sarışın olmayan o kadınlarda rustu zaten. özbekistanın türkmenistan sınırında yaşayan özbeklerde çekik gözlü değil mesela. Muhtemelen oğuzlarla karışmışlar. Zaten ingilizleri falan hiç saymıyorum. Onlar da bizim gibi karışıklar. Bence Türkleri değerlendirirken Oğuzlara ayrı bakmak lazım. Ama mutlaka anadolunun yerel halklarıyla karıştık. İyi de yaptık. Yahu biz moğol gibi barbarmıyız ki geldiğimiz gibi geri dönelim? Kalmışız, kaynaşmışız ve vatan yapmışız. Bende zerre kadar çekik gözlülük yok ama yüzde elliden fazla orta asya oğuz çıktı yani Türkmenistan. Hem dediğim gibi, güney amerika ormanında yaşayan adamdan bile üç ayrı ırkın geni çıkıyo. Öyle saf ırk falan hayal. Hem hangi genin hangi halka ait olduğuda ayrı bir tartışma. Ki bu ulus falan siyasi kavramlardır. Biyolojiyi sokmaya gerek yok. Sonra ingilterenin yarısı gibi alman çıkarız. bu meseleler dil ve kültür meselesi sadece. Tip önemli değil çünkü dediğim gibi her ülke karman çorman tip olarak.

Demirhan Işiklı 6 yıl

Gülücük niye koyuyorsun?

Uğur Mansurgüler 6 yıl

com-z6xihg5jgj4fi85ot4wx.jpg

Uğur Mansurgüler 6 yıl

Türk bu işte.

Uğur Mansurgüler 6 yıl

yayin nasildi dostum? Hangi konulara değnildi ?

K

Hocam çok farklı konular vardı 5 10dk da bir konu değişti zaten hala canlı yayında izleyebilirsin

Halil Köz 6 yıl

Sonra izleyebilicem tekrardan ancak internetim yok

Kadir Gunyuz 6 yıl

Celal hoca baya bol bilgi saçtı ortalığa ama konu dışına çok çıkıldı

Seyit Maksutlar 6 yıl

Kendisine Yörükler ve Tatarlar diyen gruplar büyük ölçüde Orta Asya ve Kırım kökenlidir.

O