İskenderiye ve Eratosthenes hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Büyük İskender’in kurduğu şehir olan İskenderiye her şeyiyle çok güzel bir şehirdi. Ancak İskenderiye şehrini farklı kılan şey dev bir kütüphanesinin olmasıydı. Bu kütüphanede o dönemdeki bilimle uğraşanların uğrak mekanıydı. Ayrıca bu kütüphanede sadece sessizce çalışılmaz fikir alışverişinde de bulunurlardı.
MÖ 3. yüzyılda bu kütüphanenin yöneticiliğini Eratosthenes adında bir bilgin yapıyordu. Eratosthenes astronomi bilgini, ozan, filozof, tiyatro eleştirmeni ve aynı zamanda bir matematikçiydi. Eratosthenes bir gün bir bu kütüphanede papirüse yazılı bir kitabı okurken bir şey gördü. Syene’de en uzun gün olan 21 Haziran'da dikilen sopaların hiç gölge yapmadıklarına ilişkin bir yazıydı. Saat öğlene yaklaştıkça tapınak sütunlarının gölge boyu kısalıyor, tam öğle vaktinde ise tamamen yok oluyordu. Eratosthenes bunun üzerine bir deney yapmaya karar verdi. 21 Haziran’da yine öğlen vakti bu kez İskenderiye’de dikilen sopaların gölge yapıp yapmadığını gözlemledi ve gölge yaptıklarını gördü.
Eğer iki sopa da o vakitte gölge yapmasalardı veya ikisi de eşit uzunlukta gölge yapsaydı bundan Dünya'nın düz olduğu ortaya çıkardı. Ancak sonuç bundan farklı çıktı ve Eratosthenes Dünya mutlaka yuvarlak olmalı diye düşündü. Dünya’daki kavis ne kadar fazlaysa o kadar gölge boyu farkı olurdu. Bu iki sopanın arasındaki gölge boyu farkına göre İskenderiye ve Syene arasındaki mesafe 7 derece olmalıydı. Bunu anlamak için İskenderiye ve Syene’deki iki sopanın uzantılarının Dünya'nın merkezine kadar uzatıldığını göz önüne getirin. Merkezde birleşen bu iki çizgi 7 derecelik bir açı yapar.
7 derecelik açı Dünya’mızın 360 derecelik açısının yaklaşık olarak 50’de biridir. Eratosthenes bir adam tutarak İskenderiye ve Syene arasındaki mesafeyi ölçtürdü ve 800 km olduğunu gördü. 50 ile 800’ü çarparak Dünya'nın çevresini 40.000 km olarak buldu. Dünya’nın gerçek çevre uzunluğu ise 40.100 km’dir. Eratosthenes Dünya'nın çevresini sağlam bir temele dayandırarak ölçen ilk insandır ve 2300 yıl önce böyle ufak bir sapmayla Dünya'nın çevresini ölçmesi onun büyük dehasını gösterir.

com-hxu4i19bxgxj1pi2es3v.jpg
F
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
3
3 CEVAP

Ayrıca dünyanın eksen eğikliğini ilk hesaplayan ve enlem-boylam sistemini icat eden kişiydi, yanılmıyorsam.

K

Aynen öyle

Fatma Yurday 6 yıl

Guzel yazi eline saglik

K

Teşekkür ederim sayın lejyoner Bu sefer Kozmik anafor'dan bakmadan yazmaya çalıştım

Fatma Yurday 6 yıl

Yerde halı düz şekilde serilir. Lambanın tam altına çubuk dikelim. Sonra lambadan biraz daha ötesinde 4 yönde de dikelim. Güneşin belli yönde hareketi en az 2 çubuğa gölge verir. Bundan dünya düzdür veya yuvarlaktır sonucunu çıkartamıyorum. Orayi açıkla bakalım

S

Şimdi şöyle dünyayı düz düşün. Syene ve İskenderiye bölgelerine birer çubuk diktik. Eğer düzse mutlaka ya aynı gölge boyu olmalı(Güneş herhangi bir yerde) ya da hiç gölge olmamalı(Güneş tam tepede)

Fatma Yurday 6 yıl

com-vgp21pejak9uv6as3dpb.jpg

Fatma Yurday 6 yıl

Elim yoğun ama ugrasirim.

Seyhan Özşah 6 yıl

Bu TV üzerinde tornavida tam ışık altında kaldığı için gölgesi yok.

com-3ccb703hjiklyoxje0p7.jpg

Seyhan Özşah 6 yıl

Sağında kalan anakartin üzerindeki tornavida da gölge var

com-pcmp4n94vrldczxm7aq4.jpg

Seyhan Özşah 6 yıl