Polonya'da Master için ulusal d tipi vizeden red yedim nasıl itiraz edebilirim?

Merhaba Arkadaşlar, Polonya'da master için Ulusal D vizesine başvurdum fakat "Vize geçerlilik süresi bitiminden önce Polonya Cumhuriyeti topraklarını terk etme niyetinizle ilgili kuvvetli şüpheler bulunmaktadır." gerekçesiyle vize başvurum rededildi. Bu durumda ne yapmam lazım? İtiraz etmem işe yarar mı yoksa tekrar mı başvuru yapayım?

S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Itiraz et, reddetme sebebi çok saçma

M

Hangi amacla basvurdugunuz onemli bu noktada geri donus ucak biletiniz vs ibraz edilmis miydi?

I

Eğitim amacıyla başvurmuştum ve evraklarda sorun yoktu. Geri dönüş bileti yoktu evraklar arasında.

S

Cok enteresan, okul icin yillik ucreti odemis miydiniz?

Ibrahim Güveli 2 yıl

Transfer kesintisinden dolayı ücreti ödemedim. Vfs ye mail atmıştım bununla alakalı, ön ödeme dekontu ve ödeme planına dair bir evrağın yeterli olacağını söylediler, ben de öyle yaptım. Zaten okul ödemeleri oraya gittikten sonra alıyor ve buna dair bir belge vardı elimde.

Servet Buka 2 yıl

Itiraz da bulunun bu sartlar altinda, reddedilme sebebi cok sacma duruyor. Hangi okula basvurmustunuz? Daha once vize reddi veya adli kaydiniz var mi?

Ibrahim Güveli 2 yıl

Opole Üniversitesi. Vize reddim yok, daha önceden aldığım bir dönemlik erasmus vizem ve ikinci dönem için oturum damgası var önceki pasaportumda. Adli kaydım da yok.

Servet Buka 2 yıl

Kesinlikle itiraz et, hem de daha once alinmis vizen var.. Cok merak ediyorum asil neden ne.. Cunku gosterdikleri neden cok sacma..

Ibrahim Güveli 2 yıl

D tipi vize icin ucak bileti gostermesi istenmiyor zaten

M

Taksitli okul ödemelerinde bu sorunla sık sık karşılaşıyoruz. Bu sebeple muhakkak vize başvurusu öncesi okul harcının yatmış olması. Harcın yatması sonrasında hesapta nakit para ve ekonomik durumu belgelenebilir sponsor(anne, baba) olması cok önemli. Sorunun cözümü okul harcının yatması, maddi destegin belgelenmesi ve buna ek bir dilekceyle daha önceki basvuruda vfs nin bilgilendirmesindeki eksiklik sebebiyle okul harcinin tamamının yatırılmadıgı fakat suanda bu durumun telafi edildigi belirtilmeli.

M

Vfs ye güvenerek yatırmadım okul harcını. Kendi hesabımda para göstermedim fakat noterden taahhüt mektubu yazdırdım babama ve bankadan kaşeli imzalı hesap dökümü aldım babamın adına. Sanırım itiraz dilekçesi yazıp okul ödemesinin dekontuyla beraber göndereceğim konsolosluğa.

Servet Buka 2 yıl

Polonya vizesinde iki durum cok önemlidir, maddi durumun belgelenmesi. Size sponsor olan kisinin kendi maddi ihtiyaclarını karsilayabilecek ve ayrıca sizin masraflarınızı karsilayabilecek gücü oldugunu belgeleyebilmesi gerekir. Minimum sizin 1-2 senelik masrafınıza denk gelen nakit ve aylık düzenli gelir gösterilmesi gerekir. Ikinci durum bir asagıda belirttigim konudur.

Mehmet Küçüktepe 2 yıl

Maddi durumla alakalı bir sorun yok. Muhtemelen okul ödemesinden kaynaklanıyor bu sorun. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Servet Buka 2 yıl

ayrıca AB temmuz ayı itibariyle merkezi bilgilendirme sistemine geçti, 1. derece akrabalardan daha evvel başka ülkelere eğitim amaclı yada turist olarak gidip o ülkeye mülteci başvurusunda bulunan, kalış amacını değiştirip kısa süre icinde evlilik yapan vb. Esas gelis amacı disina cikan var ise bu yeni basvuru yapan akrabaları kesinlikle etkileyecektir. Kuzeni Polonya'ya ögrenci olarak gelip üc ay sonra Almanya'da evlilik yapıp bu ülkeye yerlesen bir talebenin ekonomik durumu iyi olmasına ragmen gectigimiz ay vize basvurusu aynı sekilde reddedildi.

M

Bu şartlarda herhangi bir akrabam yok. Vfs de başvuru yaptığım sırada yetkili ödeme ile ilgili bir not aldı, ödeme yapılmamasının sebebi ödeme planının ileriki tarihte olmasıdır diye.

Servet Buka 2 yıl

minimum 1-2 senelik masrafınıza gelen nakit olmalı demişsiniz. Ben de o kadar para olsa Polonya'da işim ne? Gider italya da ispanya da okurum. Zaten ücreti uygun diye polonya yı seciyoruz. Ben bu dediğiniz kriterleri karsılamadım 1-2 güne basvuru sonucum belli olur acıklarım burada.

O

1 seneden fazla vize zaten verilmiyor, o yuzden 1 seneden fazla zamana yetecek kadar para göstermenin bir anlamı yok... Ogrenciler icin gösterilmesi gereken meblağ aylık 1000zlden yılda 12000 + 2500zl geri donus teminati seklinde yapmaniz yeterli olacaktir (garanti olmasi icin 15bin TL gostermekte de fayda var) zaten vfsden yapilan basvurularda artik bu para meselesi 2 ana baslik altinda toplanmis ya kendi hesabinizda para gostermek ya size sponsor olan kisinin (noterden tahhutname de alarak) parayi kendi hesabinda gostermesi gerekiyor ve hicbir sorun olmuyor (kendi kafalarından sorun cikarmazlarsa) para miktarıyla ilgili konsolosluk sitesinden de bilgileri okuyabilirsiniz

Mert GüvençTürkyılmaz 2 yıl

ya zaten okul parası direk 3000 euro tekte yatırdım aylık gelir belli ve düzenli sponsor un. Ben sorun cıkacagını sanmıyorum. Daha önceden USA, Kanada, İtalya, İsviçre, İspanya vizelerim var. Oralarda dahi bu miktarları göstermedim.

Oğulcan Oremis 2 yıl

Bu yazdığım miktarlar zaten genelgeçer ibareler okul parasini yatirdiysan zaten senin için artı olur, vizelerinin olması da başka bir avantaj inşallah sorun çıkmaz

Mert GüvençTürkyılmaz 2 yıl

Vizem geldi arkadaşlar bu tarz rakamlar vs göstermedim bankada nakit sadece düzenli bir gelir vardı. Herkesin gönlü gibi olsun her şey. 3 aylık vermisler. Oturum kartına basvurucam kısa zamanda .

Oğulcan Oremis 2 yıl

Arkadaşlar herkese çok teşekkürler. Konsolosluğa itiraz dilekçesi verdim ve Polonya daki okulumdam konsolosluğu arattım, rektör imzalı bir evrak sonrasında 5 aylık vize aldım.

S

boşu boşuna insanı uğraştırıyorlar... Neyse almışsın Allahtan

Mert GüvençTürkyılmaz 2 yıl

Bende bir dil okuluna kayıt olup ulusal vizeye basvurdum ve red yedim gerekli olan tüm belgeleri sunmustum ödemeye dair dekont,davet mektubu gibi. Red edilme nedenim ise geliş amacımın farklı oldugunu düşünmeleriymiş sizce ne yapmam gerek bilgisi olan var mı?

U

Arkadaşlar master için kabul aldım 2 hafta içinde vizeye başvuracağım ve aklıma takılan birkaç soru var yardımcı olabilecek birileri var mı acaba?

M