Polonya'ya lisans eğitimi için geleceklerin en sık sorulan soruları

Merhaba polonyada yaşayanlar bir kaç soruma yardımcı olursa sevinirim ...

1.Polonya da lisans eğitimi almak için gelmeyi düşünüyorum ; sizce lehçe mi yoksa ingilizce mi eğitim almalıyım ?

2.Polonyada yurt yada kalacak yer bulmak sıkıntı mı? Ayrıca hesaplı olur mu ?

3.liseden bu yana çalışıyorum hem okuyup hemde çalıştım ancak ön lisans mezunu olabildim. Sizce polonyada hem okuyup hemde çalışabilirmiyim ?

(not: Her sene kayıtlar ne zaman açılıyor? En geç kayıt tarihini bilen varmı ?)
Cevap veren herkese teşekkürler

M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

Selamlar,

1. Orada çalışmak istiyorsan lehce ogrenmelisin kesinlikle.

2. Yurt icin bilgim yok ama uygun ev yada oda arkadasi bulman daha kolay olur. Direkt ev suara biraz sikintili Türklere karsi ama paylasimli ev hem daha uygun olur.

3. Okuyup calismak mumkun, ogrencilerin hemen hepsi calisiyor Polonyada part time olarak ancak lehce bilmen lazim biraz.

Benim izlenimlerime gore yanitlarim bunlar. Umarim yardimci olabilmisimdir.

Allah yar ve yardimcin olsun.

A

Teşekkürler bu Türklere yapılan tavırları umarım aşırı ırkçılıklarından gelmiyordur

Mustafa Ozbey 1 yıl

Malesef irkcilik son zamanlarda cok artmisti, gerci 4-5 aydir hic gitmedim. Polonyayi daha cok Anadolu daki asiri dindar ve baskici bir sehir gibi dusunebilirsin, tabi herkes degil ama genel durum böyle.

Aykut Özmağden 1 yıl

Aslında kendini insan olarak tanıtırsan sıkıntı olmaz.. Diye umuyorum

Mustafa Ozbey 1 yıl

Iste hersey oyle degil. O dediklerin gelismis ulkelerde gecerli. Polonya Turkiye nin Konya'si, hatta asirisi, benim gorusum bu.

Aykut Özmağden 1 yıl

Aykut Özmağden bence bizim konyayı kimse geçemez

Mustafa Ozbey 1 yıl

1. Elbetteki ingilizce egitim alman senin gelecekte daha iyi bir kariyere sahip olmana yardımcı olacaktır ki zaten Polonya da okuyacağın için günlük hayatta Lehçe dilini kullanacaksın. Şöyle bir düşün dünyada kaç milyon kişi ingilizce konuşuyor kaçı lehçe... Ayrıca Polonya da birçok uluslararası firma var ki bunlar ingilizce yi şart koşuyorlar.
2. Yurt konusu maalesef polonyada daha gelişmiş bir durumda değil ancak kendininde belirttiği gibi oda arkadaşı bulmak hiç zor değil. http://www.gumtree.pl/ Polakların kullandığı çok yaygın bir web sitesi tavsiye ederim kullanmanı.
3. Okuyup çalışmak elbetteki mümkün ancak şu seviyede sana verilecek işlerde tahminim en azından temel Polakça dilini bilmeni isteyeceklerdir. Unutma ki sen öğrenmek için geliyorsun. Bana kalırsa okuluna odaklanmak daha mantıklı ayrıca yasal olarak sana çalışma izni okuduğundan dolayı ya verilmeyebilir yada haftalık bir sınırlama getirilebilir.

M

digerlerını bılmem ama lehce bılmeden ıs ımkanı olmaz

Y

Polonya diger ulkelere gore biraz daha zor is bakimindan ama inkansiz degil, ingilizeylede is bulabilirsin okurken ki ben bulmustum

H

Peki bu dil sınavını ülkede verirsem, polonyada direkt eğitime başlayabilirmiyim ?

M

Her okulun ve hatta fakültenin kendine ait farklı kuralları bulunmakta ama genel izlenimim şu eğer dil seviyeni belirten bir belge tabiki uluslararası kabül görmüş bir kurumdan alınmış ise yeterlidir. Zaten oral veya yazılı teste tabi tutacaklardır seni başvurduğun okul bu hatta kimi zaman geçerli bir belge sunsan dahi yapılabilmekte.

Mehmet Çavuşlu 1 yıl

1- ingilizce
2.okuduğun okulun yurdu varsa hiç sıkıntı değil
3.şirket içi çalışmayacaksan lehçe bilmek zorundasın
4. Her okulun kendi kurallarına göre kayıt bitiş tarihi var ama genellikle temmuz ayı başında biter

M

Okul kayıtları her okulun ve hatta fakültenin insiyatifindedir. Devlet okullarının kendine ait belirledikleri bir tarih elbetteki var ancak mazaret belirterek belirtilen ve geçmiş bir tarih olsa dahi başvurun kabul edilebilir elbetteki istenilen belgeleri hazır bulundurman koşulu ile... Ilgili fakültenin öğrenci işleri ile bireysel irtibata geçmen her zaman sana pozitif bir katkı sağlar...

M

Yurt dışı eğitim acentalarına başvurmadan tek başıma halledebilirmiyim bütün işleri ?

Mustafa Ozbey 1 yıl

Elbette

Mehmet Çavuşlu 1 yıl

Evet halledebilirsin, okulun diş ilişkiler bölümüyle sadece emailleşiceksin:)

Hüseyin Toyran 1 yıl