Polonya'da üniversite şartları sınıf geçme, sınav, yaşantı, adaptasyon ile ilgili yorumlar

Polonyada üniversite okuyan gençler ben oğlumu göndermek istiyorum. Sizden üniversite hakkında bilgi almak istiyorum. Sınıf geçmek, sınavlar, yaşantı adaptasyon ile ilgili kafamızda çok soru var. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Ilknur Kartın
I
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

Ablacım çok kapsamlı bir soru lakin kısaca size şöyle cevap verebilirim!
Burada okullar devlet - özel, Lehçe - ingilizce olarak eğitim veriyor.
Eğer oğlunuzu devlet okuluna göndereceksiniz ve ingilizce istiyorsanız o zaman kafadan güzel bir şehirde en düşük 3 500 euro. Devlet okullarının yaptığı sınavlar ağır geçer yani demek istediğim sınıf geçmek epey uğraştırabilir, oğlunuz günü gününe ders çalışması gerek .
özel okullarda ise bu durum çok rahat ( ben kendimden biliyorum ) özel okulların fiyatları ucuzdur Polonya genelinde neredeyse yarı yarıya! Ve sınıf geçmek kolay sınavlar genelde test oluyor ve hocalar özel okul olduğu için sınavlar ağır geçmiyor .
Polonya da hayat? Bu soru oğlunuzun kalacağı şehre bağlı olarak değişir. Eğer burada bir kasabaya giderse ingilizce bilen sayısı çok az olacağından ve insanlarının yabancıya çok alışık olmadığı için hayat bir zor geçebilir. Burada ki üniversite şehirleri, Krakow, Wroclaw ama bu şehirler dışında Poznan ve Gdansk da oldukça güzel ve insanları yabani değildir oralarda ki yaşantı oldukça üst seviyed .

Ali İkiz
A

Teşekkürler ederim cevabına. Varşova teknoloji Üniversitesini düşündük. Senin önerebileceğin mühendislik alanında özel üniversite varmı. Okuldan mezun olunca orda iş imkanları nasıl.

Ilknur Kartın
I

Sanırım özel okullar arasında mühendislik yok, ama yanılıyorda olabilirim bazı ufak şehirlerde olabilir araştırmak lazım.
Pek çok arkadaşım var burada kalan ya da ingiltere ye giden burada okul bitirdikten sonra. Avrupanın diğer ülkerin de staj imkanı oluyor ve kendini geliştirme açısından çok iyi. Varşova teknik güzel ve devlet okulu. Eğitim seviyesi tartışılmaz ama tabi çok çalışması lazım sınavları ağır olur ve ders bırakmazsa daha iyi olur

Ali İkiz
A

Yurtdışı Eğitim Danışmanlık şirketine gidecek onların anlaşmalı olduğu okullar sınırlı olduğu için özel zor gibi gözüküyor

Ilknur Kartın
I

Teknik bölümler açısından Polonya'da özel okullar ciddiye alınmazlar. Ayrıca Mühendislik bölümleri genel anlamda zordur. Kaldı ki sınıf geçmek ve sınavlar konusunda şöyle bir şey var. Dile hakim olmakla alakalı bir durum bu tamamen. İngilizce bölümde okuyan bir öğrenci için ingilizcesi yeterince iyiyse burada sınıf geçmek Türkiye'dekinden çok daha kolaydır bölüm ne olursa olsun çünkü şu ana kadar denk geldiğim en zor Profesör dahi derste anlatmadığı bir şeyi sormadı (Türkiye'nin tersine) Burada üç teknik üniversite biliyorum - eğitiminden emin olduğum arkadaşlarımın okuduğu - Lodz, Varşova ve Wroclaw teknik okulları. Wroclaw bu anlamda öğrenci için en uygun şehirlerden biridir. Teknik okulların hepsinin sınavları ağırdır ama dediğim gibi, günlük ders takibi ve normal bir öğrenci çabasıyla halledilebilir. Fakat Türkiye'de denklik için gereken koşulları var. Eğer denklik önemli değilse seçme şansı daha da yükseliyor.

Aktaş Eseroğlu
A

Mühendislik bölümü için konuşuyorum abla, eğitimle ilgili olarak diyeceğim, iş oğlanda bitiyor. Okul temelleri veriyor sana, iş bulma konusuna gelince de, okulu boş mu bitirdin dolu mu bitirdin ona göre durum değişiyor. Mülakata gidince soruyorlar sana, ne biliyorsun, ne tecrüben var, sen kekeleyince onlar da biz sizi ararız diyorlar, ablacığım uzun lafın kısası ister Karabük yada Karaelmas'ta okusun ister burada, olay kendini ne kadar geliştirdiğine bakıyor. Genelde teknik derslerin çoğunu biz google'dan öğreniyoruz, çünkü hocalarımızın çoğu biliyor ama bildiğini anlatamıyor, yada anlatmıyor, yada en büyük olasılıkla eğitim metodları böyle hap gibi cevabı derste sana vermiyorlar, dersi anlatıyor geçiyor, ödevi veriyor sana, google dan youtube dan arıyorsun bu nasıl yapılır diye, kendin öğreniyorsun.

Oğuz Tırnaviş
O

oğuz okuduğun bölüm nedir

Ilknur Kartın
I

Bilgisayar mühendisliği

Oğuz Tırnaviş
O

Yurtdışı Eğitim Danışmanlık şirketiyle gittin

Ilknur Kartın
I

İngilizcem olduğu için şirkete falan hiç bulaşmadım, kendim direkt üniversiteyle muhatap oldum.

Oğuz Tırnaviş
O

Oo süper. Biz danışmanlık şirketiyle görüştük orda nasıl yardımcı oluyorlar biraz tereddütumuz var. Parayı alıp orda ne haliniz varsa görün derlermi açıkça kafamızda karışık

Ilknur Kartın
I