Python öğrenmeye nereden başlamalıyım?

Dostlar merhaba. Benim Python ya da herhangi bir programlama dili hakkında bilgim yok (yani yapmayı bilmiyorum ama pek yakından ilgileniyorum), bilgim yok lakin çokça istediğim bir şey. Öğrenmek istiyorum, ama internetteki konu anlatım videoları, daha önce C++'ta denediğimde de, python hakkında izlediklerim de, pek yetersiz geldi. Fazla pasif, gereksiz kısımlar var falan. Bana ne önerirsiniz? Nereden başlamalıyım?
Ayrıca, Adana'da olup ''gel yahu, bize de hevesli ve samimi bir dost lazım, sana öğretelim, sonra beraber çalışalım'' diyen varsa, o daha güzel olur.

Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

eğer python ile başlayacaksan http://istihza.com/ ile başla....

O

Python'dan başlamam mantıklı mı peki? Bir de, kitap gibi kaynaklar, konsantre olmak konusunda sıkıntı yaratıyor bana. Kitaptan öğrenmek daha mı iyi, daha mı kolay?

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

Eğer python ile başlamak istersen istihza en iyi kaynak ... Programlamaya ilk defa başlayanlar için Python'un iyi bir seçimolduğu genel bir kanı ama bu kişiden kişiye değişedebilir. Bir başla dene istersen ... Bence Python'a başlamak için ilk etapta basılı bir kitaba ihtiyacın yok .

Okay Başol 6 yıl

Ben kitaplardan öğrenme konusunda biraz soğuğum dostum. Bana pek bir statik ve zor geliyor. Teşekkürler ama, inceliyorum siteyi.

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

peki bu türkçe kaynaklar arasında önerilen mi? Yani ingilizce bilsek, daha iyi başlangıç şeysi var mı?

Gizem ŞTdede 6 yıl

Pek bir farkı olduğunu zannetmiyorum tatlım. İngilizce bilmek, bildiğim kadarıyla, bir kolaylık sağlıyor sadece. Terimler, zaten İngilizce olarak alınıyor çeviriye de.

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

Hiç bilgin yoksa önce HTML sonra da JavaScript öğren. Programlamanın mantığını öğrenince kendine bir hedef seçer ve ona uygun bir dil öğrenirsiniz. Ama python da kararlıysan http://istihza.com/ en iyi kaynaktır. Ayrıca ilk öğrendiğinde gereksiz gibi görünen konular sonradan çok işine yarar.

C

HTML ile başlamamı mı öneriyorsun? Ben aslında C++'a merak sarmıştım bir ara, ama Python'ın daha kolay öğrenilen ve derlenen yapısı olduğunu falan duydum. HTML'den mi başlayayım ve HTML için youtube videoları veya kitaplar ne kadar faydalı olabilir?

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

HTML sadece tasarım dilidir. JavaScript için de hafifletilmiş programlama dili diyebiliriz. Bunları önermemin nedeni bir hedef belirlemeden dil öğrenmeyi doğru bulmamamdır.

Ciwan Berfo 6 yıl

Ayrica python'ı c++'ya tercih et derim. Öğrenmesi daha kolay.

Ciwan Berfo 6 yıl

Hedeflerim var, ama çok fazla bilgim olmadığı için, verimli ve etkili hedefler koyamıyorum. Sadece tasarımda kalmak istemiyorum, amacım yazılım ve ileri aşamalar. Nereden başlayacağımı, nasıl metot kullanacağımı, kendimi geliştirecek kadar nasıl bilgi sahibi olacağımı bilmiyorum aslında.

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

O zaman Python senin için iyi bir seçim. Kaynak için http://istihza.com/ derim. Ben öyle öğrendim. Çok ayrıntılı anlattığı için biraz sıkıcı gelebilir ama en iyi Türkçe kaynak o bence.

Ciwan Berfo 6 yıl

Ptyhon' dan 1-2 yıla kadar patlama yapması bekleniyor. http://istihza.com/ güzel bir kaynaktır. Bu dilden başlamanı tavsiye ederim.

A

Dostum, ben de o dilden başlamaya karar verdim ama bu kaynak fazla ağır geldi, youtube videolarında da, ya bana ilgisiz gelen yerlerden başlatmışlar ya da çok hızlı geçmişler. Dört işlem ve kelime yazımını kavrayabildim henüz. Bu yüzden, bana yardımcı olabilecek birisi olup olmadığını sormuştum. Teşekkürler yine de.

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

Solo learn firmasının learn python uygulaması güzel bir eğitim sunuyor. Telefondan rahatça adım adım örneklerle ve kendiniz de deneme yapabileceğiniz ara testleri ve sorularıyla bence mükemmel bir eğitim yazılımı olmuş. Ayrıca anlaşılmayan yerler için de yorumlarda diğerlerinin açıklamalarını görebilirsin. Tek sahip olman gereken biraz ingilizce

İ

Teşekkürler dostum. İndirdim uygulamayı, ufak ufak kullanmaya başladım.

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

Bu arada http://sololearn.com/ ile bilgisayardan da aynı uygulamaya erişebilirsin.

Emir Kervan 6 yıl

Amacin nedir?

M

Dostum, başlangıçta, web tasarım ve basit programlar yazarak, işin özünde para kazanmak için öğrenmek istiyorum. Ama kendimi ilerlettiğimde, yapay zeka ve machine learning olaylarına çok ilgim var.

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

Su an icin ilgi alanin web tasarim ise herhangi bir dili ogrenmek zaman kaybi olacaktir senin icin. Bunun yerine gimp vb. Tasarim araclari ve html+css belki biraz jquery_ui gibi bir on yuz kutuphanesi daha yararli olur.

Mehmet Sonkaya 6 yıl

İlgim daha çok kodlama üzerine ama kısa vadede HTML ve gimp benim tasarım yapmamı sağlayacaksa, onlardan başlayabilirim gerçekten. Ama Python bana çok kolay geldi, daha önce HTML denemiştim, biraz fazla gibi gelmişti.

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

Python ve web tasarimi alakasiz kavramlar

Mehmet Sonkaya 6 yıl

Web tasarım için kullanıldığını okumuştum ama?

Yusufcan Uzunyay 6 yıl

bir de web programlama front end ile bağlı ama bir o kadar da ayrı bir alandır

G

25 mbit bağlantı ortalama sn de 2 mb indirebilir. Bu da aradaki aktarım merkezlerinde darboğaz yaşanmazsa geçerli. Ben superonline 50 mbit kullanıyorum. Sn de 4.8 mb indirebiliyorum gönderi yapan sunucular da elverirse

İ