Şeriat yüzünden yanlışlıkla öldürülen insanlar cennete mi gider?

Nasıl bir şeriat anlayışı? Yıllarca savunmasız insanları devlet teşviki ile katl etmişler.

com-2gvnxlms1b4m9wy8yhq2.jpg
N
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
39
39 CEVAP

Bu sözü bu adamın söylediğini nerden bilecez?

U

Söyleyip söylemediğini bilmiyorum ama devrim mahkemeleri hakkında iyi şeyler duymadım o yüzden birşey diyemiyorum

Hasiyne Durhan 6 yıl

Devrim mahkemelerinde şeriat hakimleri mi yer alır? Bu konuda bilgisizim cidden

Uğur Köktaş 6 yıl

Halhali, Humeyni'nin 1950'li yıllardaki öğrencilerindendir. 1950'lerde terör örgütü Fedayeen İslam'a (İslam Fedaileri) katıldı. Örgüt 1960'lı ve 70'li yıllarda İran'da çok sayıda laik siyasetçiyi katletti. Halhali, 1978'e dek sürgün hayatı yaşayan köktendinci Ayetullah Humeyni'yi desteklemek suçundan Şah'ın gizli servisi SAVAK tarafından 1963 ile 1978 tarihleri arasında defalarca kez tutuklandı. 24 Şubat 1979'da, Halhali Humeyni tarafından Şeriat Uygulayıcısı (حاکم شرع) veya yeni kurulan İslami Devrim Mahkemesi Başkanı olarak seçildi. Devrimin ilk günlerinde yeryüzünde sapkınlığı yayma ve Allah'a karşı savaşma suçlamalarıyla "yüzlerce eski hükümet görevlisini" idama mahkûm etti. Sanıkların çoğu bir avukat veya jüri görememişti. Halhali, aynı anda hem savcı hem hakim hem de jüri olarak görev aldığı Devrim Mahkemeleri'nde devrimden sonra 2 yıl içinde aralarında yüzlerce diplomat, akademisyen ve siyasetçinin de olduğu binlerce kişiyi (1999'da yazdığı anılarında da itiraf ettiği gibi, sadece 1979 yılında 2000 kişi) karşı devrimcilik suçlamasıyla idam etmiş, bu yüzden de ona Cellat Yargıç ve Devrimin Kasabı lakapları takılmıştır. Şah'ın uzun süreli başbakanlığını yapmış olan Emir Abbas Huveyda'nın ve eski SAVAK başkanı Nimetullah Nasiri'nin idam emirlerini veren kişi olarak da tanınmaktadır. Bir röportajında, Halhali kişisel olarak 100'den fazla idam emrini verdiğini kabul etmektedir ancak birçok kaynağa göre bu rakam 8000 civarındadır. Bazı infazlara makineli tüfekle bizzat katıldığı söylenmektedir.

Hasiyne Durhan 6 yıl

Bu adamin lakabi Cellat Yargıç ve Devrimin Kasabıymis

C

2000 yılında Fransız gazetesi Le Figaro'ya verdiği mülakatta, aradan 20 yıl geçmesine rağmen yaptıklarından en ufak bir pişmanlık duymadığını belirterek, "Bunlar dünyaya tekrar gelseler, tek bir istisnasız tümünü yeniden idam ederim" diyen Halhali hakkında İranlı aydınların yapmış oldukları "psikopat" tanımlamasının ne kadar doğru olduğu "sanıklarına konuşma hakkı, avukat ve ispat sunma hakları" vermediği hatırlatılması üzerine verdiği cevaptaki şu sözlerinden açıkça görülmektedir: "Eğer suçluysalar cehenneme gidecekler, yok eğer masum idiyseler cennete giderler."

C

Şaka mı bu yaw :))

M

Bilemedim...
Gülsem mi ağlasam mı???

L

Hadi onlar suçsuz diye cennete gittiler o zaman sende cehennememi gidicen.

Ö

Şeriat isteruk diyenlere gelsin. ...

N

Hey cahil sen! Bunu paylaşan embesil. Sen iranı müslüman bir ülkemi sanıyorsun? İslamı karıştıran onlar zaten. Müslümanları katleden onlar. Işidi destekleyen onlar

Emre Şam 6 yıl

Neslihan Seydin Şeriattan Anladığın Hadislerdeki Hükümlermi

Ö

Benim ne anladıģım önemli deģil... Benim şeriat uygulamam benim anlayışım gibi olur... Bunlar da kendi şeriat anlayışlarını uygulamışlar işte. Bu hakkaniyetli mi deģil mi onu deģerlendirmek lazım.

N

Ondan diyoruz ya.... Kanun koymada ortak bir karar verilmeli. Bir denetleme mekanizması kesinlikle olmalı. Herkes istediģini kafasına eseni yapmamalı.

N

İran Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsçadır. Anayasasının 12. maddesine göre ülkenin resmî dini İslam resmî mezhebi İsnâaşeriyye Şiiliği'dir

H

Peki fotoda yazıldığı gibi hepsini idam etmişler mi?

U

Evet maalesef

Hasiyne Durhan 6 yıl

8000 kisiye yakin insanin sorgusuz sualsiz idam edildigi var kayitlarda

C

Yapmayın yaw

U

Uğur Hocam bizden farklı islam anlayışları şeriatleri vs

H

Birde işin içine siyaset ve dış güçler girdimi tamam

H

İran nüfusunun dinî yapısının %90'ını Şiî Müslümanlar, %8'ini Sünnî Müslümanlar, kalan %2'sini ise diğer dinlere mensup insanlar Ahli-Hak, Bahâîler, Sâbiîler, Hindular, Hristiyanlar (Ermeniler (İsfahan), Keldânîler, Ortodoks Gürcüler), Musevîler, Sâbiîler, Yezîdîler ve Zerdüştler (Yezd civarı) oluşturmaktadır. Hindu, Keldani ve Sâbiîlik inançlarıa bağlı topluluklar azdır. İran'da dinî azınlıkların inanç özgürlüğü anayasal güvence altına alınmış olup azınlık temsilcilerine (Ortodoks Hristiyanlık, Musevîlik ve Zerdüştlük) Meclis'te koltuk ayrılmıştır. İran hükümeti tarafından "sapkın bir inanç" olarak nitelendirilen Bahâîlik ise yasak olup bazen sert kovuşturmalara uğramaktadır.

Ülkenin resmî mezhebi olan Şiîlik ve 12 İmam (İsna Aşeriye) inancı, ülkenin özellikle orta ve kuzey kısımlarında güçlüdür. Sünnilik inancıysa ağırlıklı olarak ülkenin kuzeybatısındaki Kürtler ile Pakistan sınırındaki Belûcilerde ve Horasan eyaletinde yerleşik Türkmen aşiretlerinde yaygındır.

H

Adalet kaynaklı olmayan hiç bir hukuk sistemi Allahın sistemi olamaz.

U

Evet size katılıyorum biz derkende grubumuzu kastetmiştim

Hasiyne Durhan 6 yıl

Adamların şeriat anlayışı adeletin bu olduģu. Hadi bakalım nasıl anlatacaksın?

N

Güç elinden alınmadığı, esarete düşmedikleri sürece anlayamazlar.

U

Bazı İnsanlar terimlerin arkasına sığınıp olmadık şeyler yapılıyor maalesef. Gerçekte islam bu değil ama o insan bunu kullanıyor

H

Cihadın vurucu gücü hep yanlış kullanıldı.

U

Sen YÖK e Kavalcı Nihatı Atarsan Gerçek İslam Anlayışı Hiç Bir Zaman Gelmez Gelemez.

Ö

Hey cahil sen! Bunu paylaşan embesil. Sen iranı müslüman bir ülkemi sanıyorsun? İslamı karıştıran onlar zaten. Müslümanları katleden onlar. Işidi destekleyen onlar

E

Emre Uğraş; yorumlarına dikkat et. Varsa elinde kanıt sun. Yoksa bu şekil bu üslupla yorum yapamazsın

U

Uğur Köktaş önce aklını geliştir sonra müslümanları eleştir sen ve o Neslihan Seydin

E

Müslüman eleştiren yok. Sistemi durumu eleştiren var. İman ettik demekle iman ettiğinizi mi sanırsınız ayeti gelsin aklına. Haksız yere insanları keyfiyetten katletmek yok benim dinimde. Yapanlarda müslüman değil. Anlayacağın, müslüman olmak öyle ucuz ve kolay değil.

U

ajhhhaahaaaa..

G

Hırıstiyan Engizisyon mahkemelerinin uygulamasına nekadar benziyor: Cadı olduğundan şuphelendiğimiz kadınları (Hırıstiyanlığı reddeden yada papazların emrine uymayanlar ) Bir havuza atalım batıp boğuluyorsa( yüzme bilmiyorsa boğulur) cadı değildir insandır. Allah suçsuz öldüğü için gğünahını affeder. Batmaz su üstünde kalırsa (yüzme biliyorsa) cadıdır ateşe atar yakarak öldürürüz. Nekadarda benziyor değilmi ?

S

suçu olmayan öldürüldüğünde cennete gidecek eyvallah.
Ya kendisi suçsuz birini öldürdüğü için ebedi cehennemlik değil mi
Allah mi yalan söylüyor.
Bunlar ne ahirete ne de allaha inanıyor
Tam bir müşrik

O

Bunların Allaha inandıģına inanmıyorum zaten.

N

Bakara süresinin ilk âyetleri özellikle asıl bozguncular kendileridir ifadesi tam bunlar için

Oktay Kırmızıoğlan 6 yıl

Kişilerin söylemleri umurumda degil benim. Ben yapılanlara bakarım.

Neslihan Seydin 6 yıl

Bunlar söylemle kalmıyor ki Ellerine güç geçtimi direk uyguluyorlar

Oktay Kırmızıoğlan 6 yıl

Kendilerini belli ediyorlar ama... Yaptıkları yapacaklarının teminatı

Neslihan Seydin 6 yıl

Siz bu kadar mı basit sanıyorsunuz. Şeriatı uygulayan ülke sahabelerden tutunda islamla ilintili onca duruma lanet okuyan bir millet... Sizce Allah In kurallarını ne derece doğru uygulayabilirler? Şeriat İslam'dır. Müslümanları sorgulaya bilirsiniz ama şeriatı asla ...

A

Kendisi nereye gidecek öbürtarafta?

M

Paylaşılan söz avrupa ortaçağinda engizisyon mahkemesinin baş rahibi/hakimi tarafindan soylenmistir. Bu sozu alip baskalarina yakiştirmak cehalet değilse ciddi bir ahlaki sapmadır..

H

aynisini ben yazacakdim ben hangi kaynaga baksam her yerde bu lafin halhaliye ait oldugu yaziyor ayrica bu caninin yaptigi idamlar da kayitli eline makiinali tufegi alip idamlarin cogunu bizzat gerceklestirdigine kadar hem kayit altinda hemde yillar sonra hic gucnmadan röportajlarda bunu kendisi belirtmis

C

Ortacag da da söylenmis olabilr... Lafa gümrük yok ki... Ayni düsüncede herkes söyler.

N

Tamam, gümrüksüz geçiş var da... İrana dair boyle bir rivayeti ilk sizden duydum hani bu anlamda hayli kulagim deliktir ..

Hakan Küçükterzi 6 yıl

bak yukarda yazilmis fransiz gazetesine röportaj yapmis diye. Ögrenmis oldun.

Neslihan Seydin 6 yıl

şiiler kuran dan uzak bir din yaşıyorlar zaten buna şaşmamak lazim

H

Hangi şiiler?

Hakan Küçükterzi 6 yıl

mürted sününlikte de var

Gulra Abdullazade 6 yıl

hep Kurandan uzak işler. Maide 54 hepsinin foyasını ortaya çıkarıyor..

Gulra Abdullazade 6 yıl

Şiiliği ayrı şiileri ayrı değerlendirmelisiniz... Bu sünnilik icin de gecerli, hatta tum inanislar icin...

Hakan Küçükterzi 6 yıl

Tamam Anadolu şiiliği ile İran şiiliği farklıdır hadi diyelim bu sözde ona ait değil. Sonucu değiştirmiyor Devrim mahkemelerinde idam ettiği yüzlerce insanı değiştirmiyor

Hasiyne Durhan 6 yıl

Devleti idare etmek insanrı ise yonetmek icin Islam adı altında kendi sakallarından uydurdukları yöntemi seriat diye Islam kuralları diye empoze ediyorlar. Olan o ülkenin vatandaşlarına oluyor.

H

Kafadan uyduruyolar

S