Su oksijen ve hidrojenden meydana gelmektedir bu iki yanıcı madde ateşin üstüne döküldüğünde neden ateşi söndürüyor?

Su, hem oksijen hem de hisrojenden meydana gelmektedir. Peki bu iki yanıcı madde, ateşin üstüne döküldüğünde neden onu daha çok yakacağına söndürüyor ?

O
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
30
30 CEVAP

Çünkü bileşikler oluşurken kendilerini oluşturan elementlerin özelliklerini kaybederler.

M

Ayrıyetten oksijen yanıcı değil, yakıcıdır.

O

Bir şey yanmadan nasıl yakabilir

O

Ki söndürmesinin sebebi de yanması için gereken oksijeni havadan alamıyor olması

O

Ateş bile yanıcıdır.

O

Kardeşim kimyada yanma tepkimesi denir buna

Oksijen yakıcıdır, yanma tepkimesimdeki de yanıcıdır.

O

Yanma tepkimeleri sadece oksijen varlığında gerçekleşir.

M

Bileşik: Bileşik, iki ya da daha fazla cinste atomun bir araya gelerek oluşturduğu saf maddelere denir. Bileşiklerin en küçük yapı taşı moleküllerdir. Buradan kasıt oksijenle hidrojen özelliklerini kaybedip yeni bir yapı oluşturuyorlar

S

Yani anlayacağın oksijen olmayan bir yerde herhangi bir maddeyi yakamazsın, oksijen de tek başına yanma özelliği gösteremez

O

Yanma dediğin zaten atomların veya moleküllerin egzotermik tepkimesidir. Tepkime yoksa yanma da yoktur. Ateşe su atınca ısı su moleküllerini kırmaya yetmez.

O

Mesela paslanma da yanma tepkimesidir. Oksijen varlığında gerçekleşir ama çok yavaş gerçekleşir o yüzden de yavaş yanma olarak da bilinir.

E

Su yanma tepkimesinin sonucudur. Kül yani. Zaten yanmış bişey tekrar yanmaz. Ateşin oksijenle temasını keser.

G

Kesinlikle Görkem Kırkpınar haklı. Bazı maddeler yanabilecek niteliktedir. Atomlar arası bağları kopabilir ve bir redoks tepkimesi olan yanma sonucu maddeler elektron transferinde bulunur. İnsanların aklına yanabilecek maddeler olarak metallerin paslanması veya organiklerin yanarak karbondioksite parçalanması geliyor. Ancak karbonmonoksit de yanabilir. Kükürtlü bileşikler de yanar. Yükseltgenme basamakları tamamlanmadığı müddetçe bu bileşikleri yakabilirsiniz. Suda H ve O nun yükseltgenme basamaları tamamlanmıştır. Alabileceği max elektronu taşıdıklarından yakıldıklarında tepkime vermezler. Karbondioksitin yangın söndürücüde kullanılma sebebi de karbonun yükseltgenme basamağını doldurmasından kaynaklanır. Aynı zamanda havadan ağırdır ve ateşin oksijenle temasını keser.

A

Nemden..

A

Su değil de örtü orttugunu düşün. Ateş havasız kalır. Su artık oksijen ve hidrojen değildir artık. Bileşiktir. Bir elini nesi var iki elin sesi var. O ses "cossss"

S

Şübhesiz ki kalbi ve gözleri mühürlü olmayanlar için bunda ne büyük ibretler vardır.

Ö

İroniden anlamayan nesle aşina değilim diye not düşmek gerek demek ki.

Özgür Konakoğlu 6 yıl

Siz buna ironi diyorsanız, anlamayan taraf biz olalım, tamamdır.

Onur Etiz 6 yıl

Biz kendimiz ibret olmuşuz. Buraya dini karıştırmayın lütfen, burası Bilim grubu. Burada yalnızca kanıtlanmış, gerçekçi şeyler konuşulur.

O

Bro bilim grubuna post atmadan önce bi googledan araştırsan sen de, başkalarına laf etmeden önce güzel olur.
Okey merak ettiklerinizi sorun ama elinizin altında internet var ve bu tarz şeyleri açıklayan tonla internet sitesi var

O

Bu paylaşımımın nesi zarar verdi acaba gruba? Hiç yoktan bir konuşma ortamı oluştu. Kesin din karşıtı yorum yaptığım için sen müdafa etme ihtiyacı hissettin, yoksa kendin bile buraya bir sürü cevap yazdın. Şimdi mi aklına geldi ?

O

Ayrıca burası da bir internet sitesi sayılır. Bir fark yok. Ben burayı tercih etmişim.

O

Bu arada, üstteki yorumlarda ne güzel de söylemişsin Oksijen tek başına yanma özelliği gösteremez diye. Yakıcı madde olsa, nereye dökersen dök yakardı. Demek ki yanıcı madde. Mesela ben oksijene ateş tutsam yanar. Yani aslında yanıcı ve yakıcı arasında öyle zannettiğin kadar büyük bir fark yoktur. En nihayetinde ikisi de yanmaktadır. Bilimsel kalıplardan çok, düşünebilmek daha önemlidir. Bunu bir yere not alırsın.

O

Bilimi sorgulamaktan korkma.

O

Kardeş sen burda çok basit bir soru sorarak bir de kurduğun cümlelerle bilgi seviyeni açık ediyorsun ve bu lise düzeyinin altı bi seviye. Orhun bey de çok iyi bir şekilde anlatmış tepkimeleri ve elektron düzeylerini açıklayarak. Bilime senden çok daha yakın birisi, bu grupta senden üstün birisi. Ona böyle bilimi sorgulamaktan korkma gibi cümleler kullanıp kendini daha da komik duruma düşürme bence.

Görkem Kırkpınar 6 yıl

Bilgimin fazla olmadığının farkındaysanız ona göre davranın. Şu sitelerde bu sorulara cevaplar var diyorsunuz, belki ben o sitelerden haberdar değilim? Ne kadar basit bir soru da olsa ben bunu sorarken bunun farkında değildim ve arkadaşımızın birdenbire çıkıp hiç alakası olmayan bir yerde birine laf söyledim diye bunu bana söylemesi bilimden çok uzak. Sırf ben ona laf söyledim diye, başkasına laf etmeden önce sorduğun sorya bak demek istedi. Halbu ki hiç alakası bile yoktu benim söylediğimle. Gerisi bu grubun adalet anlayışına kalmıştır... Bu arada bilgi birikimi her şey değildir. Ben de elimden geldiğince araştırıp sorguluyorum. Kendisi çok şey öğrenmiş olabilir ama sorgulamayı bilmiyor ne yazık ki. Felsefik düşünemiyor.

Onur Etiz 6 yıl

Kardeşim google diye bir site var Felsefik düşünemiyor diyorsum da din felsefesi diye bir şey de var, yapan adama da laf ediyorsun anlamıyorum seni

Orkun Siye 6 yıl

Felsefe yapcak bi durum yok ki burda ateş işte su döküyon sönüyo neyi zorluyonuz

Görkem Kırkpınar 6 yıl

Üstüme fazla geldiğinizin farkında mısınız ? İpim yok ki benim, bağlayasınız. Özgürce düşüncelerimi yazdım ve gayet güzel bir şekilde konuşmamız devam ediyordu. Keşke öyle kalsaydı. Ben zaten senin bilgilerin karşısında eğilirdim. Ama sen konuşmanın düzenini bozdun. Bundan sonra basit şeyler sormam. Her görüşe, her fikre açığım. Siz de öyle olun. Ve lütfen uyaracağınız şeyi de düzgünce uyarın. Ben anlarım zaten.

Onur Etiz 6 yıl

Oksijene ateş tutsam diyorsun kardeş.
Ateş zaten tepkimenin sonucudur, ayrıyetten yakıt yani yanıcı yoksa oksijen yanmaz.

Bilimsel kalıpları yanlış düşüncelere tercih ederim, ayrıyetten benim laf ettiğim de zaten hiç bir şey araştırmadan, kendi düşünceni burda savunman. Belli bir kaynağın veya mantıklı bir açıklaman olsa tamam derim, ama köyde salça yapmak için yakılan ateşten yapılan gözlemle 21. Yüzyılda bilim yapılacağını zannetmiyorum.

Dip not; ben de inanmıyorum, lakin dinlerin doğmasına sebep olan "yıldırım çakıyor demek ki thor sinirli" mantığıyla "oksijene ateş tutsam yanar yani yakıcıyla yanıcı arasında fark yok" arasında bi fark göremiyorum kusra bakma.

O

Kardeşim ben felsefik yaklaştım. Sen bunu anlamıyorsun galiba.

Onur Etiz 6 yıl

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Combustion

O

Orkun Siye herkes ingilizce bilmek zorunda değil. Bir kere kaynağı ingilizce alarak orada komik bir duruma düşüyorsun, ayrıca kaynak bulmak anlayışın vikipediden öteye geçememiş. Çok zor oldu mu kaynak ararken?

E

Herkes ingilizce bilmek zorunda değil, ama gerekli bilgiye sahip kişiler de Türkçe yazmak zorunda değil.
Ki bu öğrendiklerim tamamen ygs lys konuları kardeşim yanma reaksiyonları.

Ben de onu diyorum, çok zor olmadı hatta çok kolay oldu 15 saniyemi aldı, yukardaki arkadaş da aynısını yapabilirdi diyorum.

O

Karadeliklerin vesaire tartışıldığı grupta lise müfredatında zaten olan bilgilerin tartışılması biraz koyuyor kardeşim

O

Karşındaki kişiye yardımcı olmak için yazıyorsan anlaşma dili de önemli. Mesela ben de almanca biliyorum. Öyle cevap versem kimsenin işine yaramaz. Ayrıca insanlara yardımcı olmaktan ziyade ukala bir tavır takınıyorsun bence. Son olarak herkes eşit bilgi seviyesine sahip olmak zorunda değil. İnsanlar öğrenmek için soruyor. Şu soru sorulabilir bu soru sorulamaz gibi bir sey olamaz. Kimsenin şevkini kırmaya çalışmasan daha hoş olur. Her şey sadece kitap okuyup bilgi öğrenmek değil.

E

Tamam da düzgün şekilde anlatınca aynı tutumla devam etmesi sorun

Orkun Siye 6 yıl

50bin derece ateşe su dök bakayım ne olacak

M

Kardeşim döktüğün ateşin ve suyun miktarına da bağlı değil mi

Orkun Siye 6 yıl

Arkadaşım rahatsız olduysan cevap vermeseydin. Benimle muhattap olmak zorunda değilsin. Buranın Bilgilerini de lise müfredatı falan diye sınıflandırma. Ben gerektiğinde karadelik de tartışıyorum. Tanımadığın insanlar hakkında adam gibi konuş. Senden bir cacık olmaz bana göre.

O

Oksijenin yanıcı olduğunu söyleyen arkadaşın teki bana laf ettiğinde üzülmemem gerekiyor sanırım

Orkun Siye 6 yıl

Sen bence kendi ettiğin laflara bak. Hadi iyi günler sana...

Onur Etiz 6 yıl

Onur Etiz kardeş ne laf ettim

Orkun Siye 6 yıl