Tecavüz mü daha ahlaksız bir suçtur yoksa hırsızlık mı?

Günaydın arkadaşlar. Sizce tecavüz mü daha ahlaksız bir suçtur yoksa hırsızlık mı...? Günaydın arkadaşlar. Sizce tecavüz mü daha ahlaksız bir suçtur yoksa hırsızlık mı...?
Ö
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
48
48 CEVAP

Adi suç hırsızlıktır. Tecavuz vahsettir

B

Eğer hukuki adlarına göre kıyas yapılacaksa (kanım dondu), aynı terimin içinde yer alan başka bir adi suç ile kıyaslayalım. Hırsızlık mı daha adi suçtur yoksa cinayet mi?

D

Hırsızlık!

Ömer Kepez 2 yıl

Bkz: Adi suçlar

D

Ömer Kepez Bu sorunun cevabı çok basit aslında, kendinizde arayabilirsiniz. Size tecavüz etseler mi daha çok zorunuza gider yoksa bir eşyanızı çalsalar mı?

Y

O zaman akla şöyle bir soru da gelebilir. Bir insan neden hırsızlık yapar ya da bir insan neden tecavüz eder...? Başlıkta mantık hatası olabilir. Fakat ''İNSAN neden suç işler...?''sorusu da akla geliyor bu sorudan sonra. Yani şunu demek istiyorum: Başlık ne kadar genel olursa verilen cevaplar da o kadar genel olabiliyor ve konu başka yerlere kayabiliyor. İsterseniz başlığı bu doğrultuda düzenleyebiliriz...

Ömer Kepez 2 yıl

Sorularının hepsinin cevapları var ancak tek bir başlıkta genel olarak verilecek cevaplar değil. Soruna verilebilecek en basit cevabın da yukarıda yazdığım olduğunu düşünüyorum.

Yusuf Böke 2 yıl

Değerli cevabınız için teşekkür ediyorum o zaman Yusuf Böke...

Ömer Kepez 2 yıl

ikiside o.. Çocukluğu ve şere.... İzliktir, ipte sallanmalılar, al birini vur birine

N

Başlık açan adi kelimesindeki anlam karmaşasına düşmüş olabilir mi? “Bayağı” anlamında kullanmıyor herhalde, yoksa böyle soru mu olur?

B

Nil Abacıoglu hanımefendi lütfen düşüncelerinizi küfürsüz bir üslupla ifade edin. Yorumunuzu düzenlemenizi rica ediyorum.

Y

zaten nokta koydum tamamını yazmadım

Nil Abacıoglu 2 yıl

Bunun farkında olarak sizden ricada bulundum.

Yusuf Böke 2 yıl

Sanırım kanuni tanımla adi suç nedir diye sormamis daha aşağılık olanı sormuş. Hırsızlık sana ait olmayanı almaktır esasen tecavüz de böyledir ancak burada kişilik özgürlüğü söz konusu olduğu için daha aşağılık ve hatta en aşağılık olanıdır. Bir hırsızı affedebilirsiniz geçerli sebepler yahut hafifletici sebepler sunabilir ama tecavuzun hiçbir geçerli koşulu yoktur

A

Ben tam tersi düşünüyorum!

Ömer Kepez 2 yıl

Nasıl yani?

Abuzer Günler 2 yıl

Tecavüzün fiilinin hafifletici sebepleri söz konusu olabilir. Yalnız hırsızlığın;bana göre hiç bir hafifletici sebebi yoktur!

Ömer Kepez 2 yıl

Tecavüz fiilinin hafifletici sebepleri olabilir mi? Gerçekten mi ne olabilir mesela? 14 yaşında bir kıza tecavüz eden 45 yaşında bir adamın hafifletici sebebi ne olabilir. Ya da sadece gece yolda giderken saldırıya uğrayan 30 yaşında bir kadına tecavüzün hafifletici sebebi? Ya da bir erkeğe tecavüz etmenin hafifletici sebebi? Tam olarak hafifletici sebep nedir bunlar için sadece merak ettim.

Pınar Erkacmaz 2 yıl

Tecavüz için hafifletici bir sebep söyler misin?

Birol BerilMina 2 yıl

Tartışmaya açık olduğunu düşünmüyorum bunun. Bir kadına/erkeğe tecavüz etmek bütün hayatını etkileyecek, psikolojisini darmadağın edecek, ömrü boyunca travmalara sebebiyet verecek bir durumken ; bunu para, araba veya herhangi bir şeyi çalmakla kıyaslayabilmek çok değişik gerçekten. Para ile elde edilebilecek herhangi bir şeyi onuru zedeleyecek bir durumla kıyaslamak biraz sıkıntılı bir düşünce bence.

P

Yani diyorsunuz ki tecavüz daha ahlaksız bir suçtur.

Ömer Kepez 2 yıl

Evet böyle diyorum.

Pınar Erkacmaz 2 yıl

tecavüz tabii ki de neyle neyi karşılaştırıyoruz ki? Biri mala biri bedene izinsiz sahip olmak.

G

ya da sahip olma isteği

Gizem Yesilelma 2 yıl

Tecavüz insanlık suçudur, hırsızlık ise adi suçtur.

C

ikiside kötü sanırım hırsız yada tecavüzcü kendini savunmak için yazmış şuda gerçek tecavüzcüye kızı ödül olarak veren bir ülkedeyiz buda tecavüzü meşrulaştırmak oluyor

Ö

İnsanları kötü şeylerle itham etmek de bir suç değil midir...? Siz herhangi bir insan hakkında fikir sahibi olurken ÖNyargılarınızla mı hareket ediyorsunuz!..?

Ömer Kepez 2 yıl

Yazlığa hırsız girdi, evin girmediği dağıtmadığı odası kalmamıştı. İnsan bununla bile tecavüze uğramış hissediyor. Bir insanın bedenine tecavüzün yaratacağı hasarı tahayyül etmek bile imkansız geliyor bana.

B

Bence suç suçtur. Trafik suçu da olsa hepsi ahlaksızlıktır.

K

Orası öyle ama bedene tecavüz ve yaşam hakkına tecavüz ayrı kategorilerde değerlendirilimeli diğer suçlara göre.

Birol BerilMina 2 yıl

Cezaları tabii ki farklı olmalı işlenen suçun cinsine göre. Soruda hangisi daha ahlaksız diyince böyle cevap verdim ben de.

Kerem Bera 2 yıl

Walla emniyet şeridi kullanıp binlerce insanın hakkına gireni de tecavüz kategorisine sokulması gerektiğini düşünüyorum. Eklemeden geçemedim.

Birol BerilMina 2 yıl

E trafik suçu da ahlaksızlık işte.

Kerem Bera 2 yıl

tecavüzden sonraki tecavüzler bakışlar ön yargılar evlenme baskıları tecavüzcünün büyük ödülü çapraşık hikayeler kimse hırsıza çaldıgını ödül vermiyor

Ö

katagorisi ne olursa olsun ikiside adi şerefsiz suç ama ekmek çalmakla tecavüzde kıyaslanmaz yani

Ö

Yok artik. Bu ikisinin kiyaslanmasi suur sorgulamasina esas teskil eder benim nezdimde

Ç

ikiside birbirinden adi suç suç olmaktan öte sapıklıkta hırsızlıkta hastalık bunlara yatkın olanların tedavı edılmesı şşart .

C

Mala ile insana yapilan sucu kiyaslamak abesle istigaldir. Mal mulkiyet yolu ile insanla iliskilidir sadece. Digeri insanin ta kendisidir. Yapmayin yahu. Destur, bu ne bicim karsilastirma

Ç

Biri boksa biri kakadir. Ikiside uc nokta ahlaksizdir. Kiyaslayarak birinin daha az ahlaksiz gorulmesi yanlistir.

S

Lütfen gereğini yapar mısınız sayın yöneticiler! Zira iğrenç bir biçimde tecavüz meşrulaştırılıyor ve yorumları okumaya midem dayanmadı kusmak üzereyim.

A

Bakın, açlıktan ekmek çalmak da hırsızlık sayılır. Ama bu adamı suçlayamayız. Hırsızlığın iki nedeni vardır; yokluk ve doyumsuzluk. Yokluktan çalıyorsa, suçlu şahıs değildir. Ama tecavüzün bahanesi olamaz. Para, mülk çalmak ile huzur ve saadet çalmak aynı mı? Hırsılıkta kaybedilen şeyler yerine koyulabilir. Ama tecavüzde koyulamaz. (Bekaret olarak demiyorum. Huzur, mutluluk, psikoloji.)

H

İkiside suç sonucta ne gark ederki bir suca egilimi olan digerinide yapabilir gibi geliyor bana

M

Tabiki tecavüz daha kötü kıyaslanamaz bile.

B

Tecavüz hiçbir mantıkla geçerli olamaz. Kesinlikle ahlaksızlıktır.
Hırsızlık ise aç kalmış birisi için makuldür. Hırsızlık belirli durumlarda ahlaksızlıktan çıkar. Hırsızdan çalmak bence ahlaksızlık değildir. Fakat tecavüzün her türlüsü ahlaksızlıktır.

S

Tecvüz hırsızlıktır bir kadından izni olmadan ona ait bir şey almak .... Başka nasıl anlatılır bilemedim

G

Tecavüz hırsızlık peşinden gelir tabi

H

ne kadar saçma bir soru

E

Üslubunca ve kırıcı olmadan yorum yazan herkese çok teşekkür ediyorum. Gülenay Hoşbay'e de vermiş olduğu anlamlı örnek için ayrıca teşekkür ediyorum. Ben cevabımı aldığımı düşünüyorum. Yalnız şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesinde hareket etmeye ihtiyacımız var. Ben değerli yorumlarıyla tartışmaya katkı sağlayan arkadaşlara teşekkür ederken, üslupsuzca yazan arkadaşları da esefle kınıyorum!..

Ö

Aslında insanlar doyumsuz oldukları için hırsızlık yapmazlar. En önemli nedeni şudur; sosyo-ekonomik nedenler. Ayrıca ihtiyacı olmasa da hırsızlık yapan insanlar vardır. Hırsızlık hastalığı olan kleptomani vardır. Velhasıl hırsızlık bir sistem tezahürü olmasıyla birlikte, diğer yandan nörolojik bir sorundur...

E

Aynı şey

B

Tecavüz ise ataerkil kültürün bir sonucudur. Birisinin başkası üzerinde hunharca otorite kurmasıdır. Cinsel istismar çok daha büyük bir problem. Bunlar toplumun içinden çıkan insanlar, toplum; değer yargıları çarpık, aşağılık bir sürüdür.

E

İkisi de aynı şey. Ahlaksızlığın azı çoğu mu olur 'hımm sen ne daha az ahlaksızsın ' bazen gerçekten çok saçma sorular soruyorsunuz

F

Doğru sorular sorun da doğru yanıtlar verelim o zaman!

Ömer Kepez 2 yıl

Tek suç hırsızlık tır diğer suçlar hırsızlığın alt kümesidir.

E

Cinayet tecavüz gasp yalancilik dolandırıcılık şantaj bunların hepsi bir çeşit hırsızlıktır. Birinin özgürlüğünü çalmaktır, birinin yaşama hakkını çalmak, birinin doğru bilgiye ulaşma hakkını çalmak, birinin dokunulmazlığını çalmak, vs vs.

Erkan Mahmutoğlu 2 yıl

iki kötüyü nasıl kıyaslarsınız? İkisi de birbirinden kötü

A

tecavüz tabiki biri mala geliyor biri cana kıyaslamak bile saçma

G

Hangi kafayla bunu kiyasliyorsun

H

Tecavüz dünyanın en büyük ve en ahlaksizca suçudur sorman bile hata

H

Hepsi.

E

Bu ne saçma bir sorudur ya, bütün maddi manevi degeri olan eşyalarını çalsalar yerine bir şekilde gelir, peki bir kadına hiç tanımadığı bir erkeğin zorla cinsel şiddet uygulaması yada bir erkeğe başka bir erkeğin zorla tecavüz etmesi sizin tabirinizle ibne yapmasi aynı şeymidir??? Erkekler zaten tecavüz denince, tecavüze hep bir kadın tarafından ugrayacaklarını düşünüyor. Ya ben aynı şey diyenleride anlamiyorum demekki sizi sıkıştirsalar ya malını ver ya ırzını ver deseler aynı şey zaten bana tecavüz edebilirsin diyeceksiniz...

S

hırsızlığın mazereti olabilir ancak tecavüzün olamaz

B

amca sen boşver böyle şeyleri

Berkan Ozger 2 yıl

Tövbe tövbeee ....

Seval Huzur 2 yıl

Yuh bu kadar ahlaksiz misin hic bi karin cocugun anan kizkardesin olmadi be pislik

Bade Acayip 2 yıl

sakin olun büyük ihtimal troldür.. Yani umarım öyledir

Berkan Ozger 2 yıl

Tecavüz devletin tazmin edemeyeceği hasarlar doğurur hırsızlık zanlısı yakın zamanda bulunursa mallar geri alınabilir.

A

Amk soruya bak adama bak

E

Bu kıyaslamayı neden yapma gereği duydun? Hırsızlık desek ne yapacaksın veya tecavüz desek? Eğer sen bunların hangisinin az ahlaksız olduğunu araştırıyorsan yanlış yoldasın.

T

tabi ki tecavüz

E

Güzel soru

Ö

Ikisi de aynı kapıya çıkıyor.

T

Benim anladığım kadarı ile felsefik yaklaşıyor suçlara. Tecavüz umutlarını hayallerini psikolojisini çalmak. Cinayet birinin yaşama hakkını çalmak. Yani bizim basitçe anlayacağımız para mal çalmak değil sanırım anlatmak istediğiniz Ömer Kepez

B