Türkiye ikinci dünya savaşına katılsaydı neler değişirdi?

Sizce ikinci dünya savaşına katılmalımıydık? Katılsaydık neler değişirdi? Türkiye'nin şu anki durumu dahamı iyi dahamı kötü olurdu?

Buğrahan Aktmr
B
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
9
9 CEVAP

Kahin değiliz

Yunus Kayıkcı
Y

Durumumuz kaldırmazdı yeniden yapılanmaya gittik

Recep Emirzeoğlu
R

Ülkede savaşacak ekipman yoktu. Ayrıca tarih varsayımlara göre işlemez.

Mertcan Akpak
M

Böyle bir riski göze alamazdık

Emincan Furun
E

Savaşacak asker vardı, teklonoji yoktu. Teklonoji verecek devlette yoktu. Diğer devletler verse de karşılığında birşeyler isterdi.

Onur Çiçeklidağ
O

Savaşacak asker vardı?? Nereden ulaştın bu kanıya? Uydurdun mu?

Berk Harmandar 1 yıl

Onur Çiçeklidağ ülkenin nüfusu 13 milyonu zar zor bulmuştu ne askeri var dı ?

Mertcan Akpak 1 yıl

Öncelikle o dönemlerde kesin sayım yapılamıyordu. 1. Dünya Savaşı'nda, Osmanlı'nın 2.850 milyon askeri vardı. Bunun en fazla 800 Bini savaşamayacak hale geldi. Geçelim Kurtuluş Savaşı'na. Kurtuluş Savaşı'nda asker sayısı en fazla 600 bindi. Bunlardan 50 bini savaşamaz hale geldi(yaralı, şehit). Burda unutmamamız gereken bir durum var. Bu savaşta gayri nizami harp tekniği kullanıldı. Bizim savaştan çıkmış olmamıza rağmen, düşmanın gücünü tartışmaya gerek yok. Herneyse geçelim. Şimdi geliyoruz bu savaşlardan yıllar sonra gelen savaş: II. Dünya savaşı. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, Atatürk Türkiye'yi gayet yüksek bir oranda kalkındırdı. O dönemde ayaklanmaları saymazsak milli şuuru uyandırmak için çok propaganda yapıldı, askerliğe, eğitime çok önem verildi. Savaş 1923'te resmen bitti değil mi ? En son isyan da 1937 değil mi ? 1937'den 1939'a kadar 2 yıl var. 1. Dünya savaşında çıkmış bir Türkiye, Kurtuluş savaşına girebiliyor. Üstüne üstlük isyanlar olduğu halde inanılmaz gelişme gösteriyor. 2. Dünya savaşında Türkiye'nin en az 2 milyon savaşacak askeri olması lazım. Bunların tecrübeli, iyi eğitimli, zorluklarla cidal edebilmiş kişiler olduğunu da sayarsak; askerlerimizin Alman askerlerinden farkı yoktu, lakin 50 kusür uçak dışında fazla bir teklonojimiz de yoktu. Şimdi anlaşıldı mı ?

Onur Çiçeklidağ 1 yıl

Dersen: "o kadar asker yoktu", "sen bizi cahil(haşa) mi sandın!" diye. Kış Savaşı'na bak derim. Milli şuurun uyanıklığı nelere kadirdir.

Onur Çiçeklidağ 1 yıl

Onur Çiçeklidağ 1. Dünya savaşında ki asker kaçağı oranlarına bakmanı öneririm askerlerin %70'i kaçmıştır osmanlı sürekli kaybediyordu viyana kuşatmasından sonra. 2. Dünya savaşı zamanında o kadar da güçlü bir ordumuz yoktu envanterlere ve kayıtlara bakabilirsin nüfusa göre 2milyon savaşacak askeri vardı demek bir şey ifade etmez. Şu anki bir savaşta 35 milyon savaşacak asker var demek gibi bir olay. Bence sen düşüncelerini sayılara değil de zamanın şartlarına göre ayarlamalısın.

Mertcan Akpak 1 yıl

Kazananlarin yanında olursak iyi, Tam tersi olursa kötü.

Uğur Mansurgüler
U

2. dünya savaşına fiilen katılmasakta etkisini fazlasıyla hissettik. Savaşın bizi de vurma ihtimali nedeniyle halktan kesilen yüksek vergiler, çiftçi mahsüllerinin %70e yakınının devlet tarafından alınması vs.. vs.. gibi.
o günün şartları ve ihtimallerini tahayyül edemeyen insanların varlığı siyasi olarak ülkenin bugün ki yapısını da etkilemiştir. Dolayısıyla, keşke girseydik. girmiş olsak ülkede bugünki siyasi yapı söz konusu olmazdı.

Recep Yahsi
R

Soru fazla açık uçlu,
1. Hangi yıl katılsak diyorsun?
2. Kimin safında katılsak diyorsun?

Oğuz Keceli
O

Almanlar rusyaya girmeden önce Türkistanı örgütleyip rusyayı ablukaya alabilirdik

Buğrahan Aktmr 1 yıl

Sonumuz olurdu! Ayrica o donem Ruslarla iliskilerimiz cok saglamdi. Bize o tarihlerde en cok yardim eden ulke Rusyadir. Her nekadar hukumet icinde Almanlarin yaninda savasa girme taraftari cok olsada, susturuldular ve savasda tarafsiz kaldik. Ancak bu sekilde suanki konumumuza gelebildik.

Mehmet Burçe 1 yıl

Açıklarmısın

Buğrahan Aktmr 1 yıl

neden sonumuz olurdu

Buğrahan Aktmr 1 yıl

Turkiye mi ? Gülerim ... Ikinci dunya savasi mi birinci dunya savasinda daha adamlarin secenegine kalmistik bi daha saldirsalardi ulke diye bisey kalmiycakti .. asil turk savasi yeni teknolojilerle olmasi gerekirken turkiye sinifinin daha gerisinde kaldi neyle ?

Tugay Gürdal
T