Uzaylılar fiziksel olarak nasıl olabilir?

Evrende var olması muhtemel diğer gelişmiş canlılarda herhangi bir boyut kısıtlaması var mı? Söz gelimi mavi balina boyutlarındaki bir akıllı varlıktan bahsetmek mümkün olabilir mi?

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
8
8 CEVAP

İkinci söylediğinizi bilmiyorum fakat çevresel etkilerin boyut sınırlamasına neden olacağını okumuştum. Örneğin havadaki mevcut oksijen oranına göre dev böceklerin var olmasının mümkün olmadığını okumuştum.

D

Ben de benzeri bisey okumustum ama kitinden kabukları olması dolayısıyla yer cekiminin fazla oldugu yerlerde büyümelerinin yine de sınırladığını okumustum,suan cok net değil aklımda ama..

Sibel Babuş 2 yıl

Deniz'a ek olarak, mesela balinalar büyük olma sebeplerinden birisinin su ortamı oldugunu okumuştum. Suyun verdiği hareket rahatlığı, kendi ağırlıkları altinda ezilmeme avantajı, evrimsel süreçte balinaların bu kadar büyük olabilmesini sağlamış diye biliyorum .

A

Evrimin ispatli bir sekilde yalan oldugunu ifade etmek isterim

Ayet Ulusu 2 yıl

Kim tarafından Ayet Ulusu

Ahmet Balpetek 2 yıl

Tek tek sayamam yalniz arastirmalisin...Ahmet Balpetek

Ayet Ulusu 2 yıl

Bir iddiada bulundunuz. Bunun sorumluluğu size ait. Örneğin "evrimin ispatli bir şekilde yalan bir ifade" oldugunu hangi bilim insani ya da hangi makale söylüyor. Ayet Ulusu

Ahmet Balpetek 2 yıl

Ben bundan yaklasik 5 yil once nasa nin isvicredeki ogrenci yetistirme kursunda bulundum orda 2 tur prof ve gorevliler (evrimci v yaratilisci ) vardi evrimci profj. Thomas otyus bizi evrimi desteklememiz konusunda surekli uyarip nasihat ediyordu ancak ben ile 2 Arkadasimiz surekli direniyorduk en sonunda bizi egitim projesinden cikartip geri yolladilar. Biz geldikten sadece 46 gun sonra o zehir gibi beyine sahip prof evrim teorisinden yuz cevirdigini acikladigi mesajini biz 3 arkadasa yollayip ozur diledi ... Yaptigi incelemeler sonucu soyle bi ornek veriyordu ... Nasil ki harfler kendi kendine bir araya gelip bi cumle kuramaz o cumleler de bir araya gelip bir kitap olamaz ... Evrende rastgele birlesip kusursuz bir duzene sahip. Ucsuz bucaksiz mukemmel olamazdi ... Aynen aktariyorum sozlerini. Boyle iste bana gore bi yaratici v duzen olmazsa benim v kainatin bi anlamida olmazdi...

Ayet Ulusu 2 yıl

Yoğun bir atmosfer ve düşük yerçekimi olan bir gezegende, dev canlılar olabilir. Mümkün.

K

Kontrol edilecek kas sayısı arttıkça beynin yükü artar. Kas kontrol edilirken diğer işlere pek bölüm kalmaz. Bu yüzden beyin ve vücut her ne kadar büyük olsa da zeki sayılmazlar. Burdan yola çıkarak pek mümkün olmadığını düşünüyorum

E

40 ayağın kafası bizimki kadar olmalı senin görüşüne göre...

Görkem Kırkpınar 2 yıl

Hal-i hazırda bildiğimiz yaşam formlarının hepsi karbon bazlı yaşam biçimleridir. Evrendeki element dağılımına kabaca baktığımızda bulabileceğimiz yaşam formalarının yine karbon bazlı olmasını bekliyoruz. Sallıyorum eğer hidrojen bazlı helyum bazlı(karbon atomu haricinde bir atom) bir yaşam biçimi bulursak neden devasa boyutlarda olmasın. Tabi arkadaşlarında dediği gibi boyutlar özellikle atmosferdeki oksijen oranıyla alakalı. Dinazorlar devrinde atmosferdeki oksijen oranının çok daha fazla olduğunu bu yüzden canlıların devasa boyutlarda olduğunu biliyoruz. Son kertede evrende her şey mümkün sadece yaşadığı gezegenin şartları ve evrimiyle alakalı.

M

Hidrojen veya Helyum bazlı yaşam olmaz. Onların oluşturabileceği organik bileşenlerin sayısı çok kısıtlı. Silikon bazlı veya en kötü kükürt temelli yaşam bulabiliriz.

Koralp Uludogan 2 yıl

doğrudur bende o yüzden sallıyorum dedim o cümlenin başında. Atomlar arası bağ kurabilecek çok az atom var.

Muhammed Zar 2 yıl

Bir mavi balina o boyuttaki vücut ile insan tarzında zeki oldu diyelim bu durumda koca kafalı balinaların kafalarının büyük oranda sonar sistem sıvıları yerine beyin olması lazım. Yni dev yaratığın zeki olabilmesi için beyninin de dev olması gerekmekte onunla orantılı bçimde. 20 kilo beyin mesela. Neyle besleyeceksin onu manyak enerji lazım.
Canlıların büyüklüğü konusu ise bulunduğu ortamda besin zincirinin tepelerinde veya birincil tüketici ise büyüme eğliminin ona evrimsel bir avantaj getirip getirmeyişine bağlı. Yırtıcılar dev olamaz mesela pek de o zaman hızlı olamaz uzun süre aç gezemezler. Yırtıcı değil ise ve çok fazla besin bulabiliyor ise vücut kütlesinin artışı onun yırtıcılara karşı avantajını arttırdığı için ortaya çıkabilir. Ancak böyle türler çeşitli dönemlede bu nedenlerle gelişmiş olsalar bile bu defa da çevrenin baskısı nedeniyle ince bir çizgide yürürler yani ortamdaki besin miktarında ortaya çıkabilecek bir azalma onları çok daha çabuk ve etkili biçimde olumsuz etkiler. (65 milyon yıl önce canlılar yok olmadı ama dinozorlar yok oldu. Ondan önce ve sonra da iklim değişimlerinde hep önce devler yok oldular)
Zeki olan tür zekasını öncelikle besin bulmada ve avlanma yöntemlerinde geliştireceğine göre bu yaratığın dev yaratık olması son derece manasız da olur dev olacaksa zeki olmasına gerek yok, büyük kedilerin de alet ypmasına gerek yok pençeleri avı tespit etmede saklanmakta geliştireceği ekstra nitelikleri ve hızı daha etkili bundan. Beynin gelişmesi için bir de beyne daha fazla yatırım yapman lazım evrim sırasında ve bu avantajı sürdüren bir durum da olmalı aynı anda. Bu sefer şu sorun da var beyin gelişecek diye öbür konular o kadar gelişemez hemen yavru buna rağmen gene de salağın önde gideni olur doğduğunda ve çok daha bağımlı olur annesine. Niçin? Tamamen salak olarak doğup sonradan beyni gelişecek olsa olmaz minimum idrak lazım ki bu beyin işe de yarasın yavru hayatta kalsın. Ama bu minimumu oluşturacaksa da aynı anda tüm uzuvların gelişmesi için yeterli zaman yok doğumdan önce yıllarca süremez bu gebelik süreci de o yüzden insan yavrusu hiç yürüyemiyor doğduğunda oradan eksiltilmiş optimum olarak inşası.
Eh yani bu kadar çile ne için? Yaşamak konusunda daha avantajlı olan şanslı o yüzden. Koskocaman kütlenin burada ne gibi bir pozitif etkisi bulunabilir? Hiç bir noktada bulunamaz gerekli değil ayrıca beyin gelişimi açısından mümkün de değil.
Gezegen şartları farklı olabilir kütleçekimi azdır canlılar zaten genelde daha büyüktür vs o ayrı ancak totalde bir minimum enerji eğilimi var ve bu fizik yasası yani kocaman olmanın hiç bir ekstra faydası da yok o kadar belli bir noktadan sonra. Yani herkes kocaman olursa da besin zinciri de bozulur bu sefer üretim tüketim dengesi gerekiyor. Boyutlar iklime ve besin cinsine miktar ve yayılımına bağlı olarak en optimal dıuruma göre değişebilir misal veriyorum insan kadar akıllı 7 metre boyunda canlılar var olabilir belki sıcak çok çeşitlilik barıdıran bir ortamda ancak işi balina boyutlarına getirince o biraz abartı kaçıyor astarı yüzünden pahalı olur akıllı bir varlık açısından bu. Robo falandır o zekiyse de anca. Birtakım zeki manyaklar yapmıuştır doğa böyle saçma şeyler yapmaz, gereksiz. Zaten insanı mavi balina olarak düşünürsek çözümü otomatikman buluruz bu boyutumuzla dünyayı bu hale getiriyorsak o boyuttaki akıllının nesli ya 3 nesilde biter ya da o kadar zeki olmaz gezegen mi dayanır ona. Ama uzaylı bu? Olsun zeka olunca iş bozuluyor zaten insanda da durum bu uzaylılık kurtaramaz. .

E

Bana gore evrende muhtemel olarak degil kesin olarak baska gelismis canlilarin var oldugunu soyleyebilrim boyut sinirlamalari ilgili sinirlamalarin da oldugu muhmetemeldir koca kozmozun sadece soluk mavi gezegende yasayanlar icin yaratildigini dusunmek en iyimser tabir ile ilginc olur... Yani sira gelismislik eger beyinsel fonksiyona sahip canlilarin gelismisligi ile ilgili ise fiziksel gelismislige ihtiyac duyacaklarini zannetmiyorum...

A

Yüzey alanı a^2 şeklinde artarken hacim a^3 şeklinde arttığından bir yerden sonra ısı dengesi sağlamak imkansız oluyor ve ayrıca kemik yapı belli bir ağırlıktan sonrasını taşıyamıyor. Yani bir sınırı var.

S