Yaşam sadece dünya da mı var?

''Uzaylılar yok'' diyen arkadaşlara bir sorum var, diyelim uzaylılar yok. Peki onca gezegen binlerce trilyonlarca hatta ve hatta kattrilyonlarca gezegen ne işe yarıyor? Dünyamıza yıldız olmak için mi? Ya da öylesine süslükler mi? O zaman uzay israf oluyor. Koskocaman evrende tek yaşam neden dünya'da olsun?

Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
41
41 CEVAP

Yaşam sadece burada varsa eğer; bu çok büyük bir yer israfı olurdu. Carl Sagan

D

Carl Sagan eğer diyor bu var demek değil

Gökhan Kavi 6 yıl

kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir. Carl Sagan

Doğuş Aş 6 yıl

Ah Be Kardeşim anlamadiniz gitti yaa ugrasamicam artık

Gökhan Kavi 6 yıl

neyi anlamadık? Var ya da yok diyen olmadı zaten; sen kendi kendine tribe girdin ?

Doğuş Aş 6 yıl

İyi öyleyse ben kanıt olmadan var diyorsun sandım

Gökhan Kavi 6 yıl

Uzay israf olabilir, niye olmasın? Senin önermene karşılık şu soru sorulabilir: Neredeler ?

A

Zaten arecibo mesajı ile onları bulmaya çalışıyoruz ama gelmiyor şerefsizler

Yunus Kulakoglu 6 yıl

Yunus Batın Çok fazla gezegen var, bu yüzden uzaylılar olmak zorunda önermesi sağlıklı olmaz. Ancak var olma ihtimalleri yüksek denilebilir.

Ahmet Dnçr 6 yıl

Neye göre israf?

B

Yani öylesine uzayda süzülüyorlar israf değil mi sence?

Yunus Kulakoglu 6 yıl

Eğer bi' Tanrı varsa ve sadece Dünya'da yaşam varsa israf olabilir ama Tanrı yoksa neye göre israf olur ki?

Bahadır Büyükkayaer 6 yıl

Bug'a soktun beni..

Yunus Kulakoglu 6 yıl

Bence eğer yalnızsak bu asıl mucize olur.

Ayfer Şengörün 6 yıl

Uzaylı yok denilmiyor sadece elle tutulan bir kanıt yok

S

Evrende yaşam yok demek olyanustan bir bardak su alip balina yok demege benzer... Neil Degrasse Tyson...

E

Uzaylılar var yada yok diyen insanın zeka seviyesini tespit edemiyomusunuz biraz düşünün burda bunu tartışmak zorunda kalmazsiniz

S

Evrende verimlilik olacak diye bişey yok akılllı yaşam pek ala çıkmayabilir. Aynı şekilde her yer yaşamla dolu olabilir. Onların teknolojiside bizimkinden çok ilerde değilse herkes kendini yalnız sanıyor olabilir.

Ama şunu söyleyebilirim dünyaya gelip giden uzaylı yok. Gizlenenler yok. O ufolar felan hikaye.

M

KANIT YOOOOOK

G

Kısaca var mı yok mu bilmiyoruz. Ancak evrenin boyutu düşünülürse olmasi oldukça olası. Yalan olanlar ufolar ve her türlü saçma komplo teorisi.

U

İsraf olmasa yaşam ya da biz olamazdık. Sen de ben de birer yıldız tozuyuz. Ha bu arada eğer ki varsa umarım ben de görürüm.

S

Yok denmiyor sadece şu anda kendi gözlerimle gördüm uzaylılar ile iletişim kurdum, uzaylılar var ama saklıyorlar gibi saçmalıklar gerçek değil. Şu anda bir kanıt yok ama elbet bir yerlerde yaşam vardır.

O

Uzaylılar yok demek bencilliktir. Var olduğunu ispatlayana kadar soru işareti olarak kalacaktır. Yeni kurulacak teleskoplarla başka bir gezegende hareket eden tek hücreli bir canlı bile bulabilirsek işte o zaman kabus görmeye hazır olun.

Ç

Dünyayı ziyaret eden uzaylılar yok. Evrende organik yaşam olma ihtimali var.

B

İnsan dünyaya yayılmadan önce dw dünyanın bu kadar büyük olması suyu geçemeyeceği için başka kıtaların olmasını israf olarak görebilirmiyiz? O zaman öyle görünüyordu ama şimdi sığmıyoruz nerdeyse...

I

Gezegenlerin var oluşuna neden bir amaç yüklediniz ki?
Yaşamın dunyada var olmasi, evrendeki diğer gezegenlerin yasama elverişli olmama ihtimalini israf olarak yorumlayabilcegimiz anlamina gelmemeli bence.
Ayrica israf nedir ki, kime göre israf?
Evrenin bir bilinci mi var da, israftan söz edelim?

A

Bu bir anlamda doğada (evrende) homojen dağılımın gerekliliği gibidir. Ortaokul fizik dersinde bile verirlerdi. Madde veya maddenin oluşturduğu gazlar, sıvılar vs. Karıştırıldıklarında çok yoğun ortamdan az yoğun ortama doğru bir hareket eder ve ortamda homojenliği dengeleyinceye kadar devam eder. Evrenin ham maddeleri aynıdır. Bir gezegen yada yıldızda evrende var olan maddeler o gökk cisminin konumu ve pozisyonuna göre dagılım gösterir ve eşitlenme adına bir aktivite vardır hep. Evrende durağanlık izlenmez. Eh her durumda bir eşitlenme gayreti taşıyan evrende nasıl bir tek noktada sadece yaşam oluşmuş olabilir ki. Üstelik bizim kastettiğimiz yaşam 14-15 milyar yıllık kozmik evren yaşına kıyas sadece bir kac yuz milyon yıllık. İsraflık homojen olma gayretkeşliğinin aktivitesi soncu olmaması gereken bir durumdur

Mehmet Güç 6 yıl

Böyle bir iddiam yok

Ahmet Balpetek 6 yıl

Uzaylılar var. Biz en bildik uzaylılarız. Ama mesafeler fazla o yüzden pek komşuluk yapamıyoruz. Ücra bir köyde yaşayıp hiç oradan çıkmamış, haberleşme ve bilgi aktarımı olmayan başka köylerin kasabaların şehirlerin var olduğunu bilmeyen birileri oralarda insanlar olcagını da tahmin edemez. Bi de biz insanı kastetmiyoruz. Herhangi bir canlı bir zeka illaki trilyonlarca gezegenin milyarlarcasında vardır.

M

Bulamadik diye olmadiklari anlamina gelmiyor sanirim

M

"Uzaylılar neden yok?" soru bana biraz "efendim ufolar gerçek" yada "marsta çekilmiş fotolardaki görünen şeylerin hepsi gerçek"gibi bir hava verdi. Bahsettiğiniz şeyin aslında sistematik olarak bahsedildiği yer Fermi Paradoksu. Emin olun uzayda canlı yaşam formu(karbon bazlı) bulmayı bizde sizin kadar istiyoruz. Tabi insandan daha zeki yaşam türleri varsa yaşamsal tehdit altında olabiliriz.

M

Belki de keşfedilmeyi bekliyorlardır...

E

Belki de çok farklı bi gezegende "uzaylı "olarak nitelendirdiğimiz varlıklar " acaba insanlar var mı "tartışmasını yapıyorlardır.

S

Her şeye amaç yüklemeyin lütfen. Var olan şeyler bizim için yok.

K

Yok herseyim nir anlami olnali. Klasik dindar lafi ama bu acilar bosunami cekildiii... Kardesim cekildiyse cekildi hey Allahim neden bir amaci olsunki...

Ömer Günüllü 6 yıl

Bilimin tanrısı yoktur. Yazdığınızı tam olarak anlamadım ancak düşünce yapınız sorduğunuz soruya bakılırsa insanı merkeze alıyor. İnsanı merkez almak bilimsel düşünmenin önüne geçecektir çünkü objektif bakış açısı kaybolacaktır. Uzaylı yoktur kesinlikle veya vardır demek de bilimsel değildir. Çünkü unicornlar bişe %99.99 gerçek değildir. Bilimsellik açısından pay bırakmak gerekli. Şuan uzaylı bulunamamış olması bulunmayacağı anlamına zaten gelmez.

Kürşat Beril 6 yıl

Onca gezegen yıldız ne işemi yarıyor. Bunu duymamış olayım bu platformda.

A

Kardesim siz sakamisiniz ya israf ne alaka yoksa yok israfsa israf. Ne alaka

Ö

Uzaylılar yok derken orada kastedilen Ufolar. Gerçek cevabı kimse bilmiyor. Evrende yaşam nadir de olabilir fazla da olabilir belki de sadece dünyadadır. Şu yaşamın nasıl başladığıni tam çözebilirsek belki bi cevap verilebilir

H

Evrenin bir tasarım olduğundan nasıl bu kadar eminsiniz?

U

Evrende yasamin bir tek dunyada oldugunu savunmak kendimizi oldugumuzdan buyuk gormemizin sorunudur; ancak baska yasamlara dair deneyime sahip degiliz cunku arada mesafeler var. Sacma sapan photoshoplu resimler ya da uydurma videolar da bir sey kanitlamiyor.

Ç

Sorunudur=sonucudur

Çağrı Toktamiş 6 yıl

ortada delil olmadığı sürece yok varsayılır. Ancak olmadığının kanıtı olmadığı sürece var olma ihtimalide vardır. Farazi varsayımlarlada vardır denmez ama.

Muhammed Biz 6 yıl

Delil var. Fermi Paradoksu buradan çıkıyor zannımca.

Ufuk Yırtıcı 6 yıl

Fermi paradoksu bu kadar büyük evrende yaşam olma olasılığı yüksek olmalı diyor. Ortada net bir kanıt yok. Kısaca bilmiyoruz.

Uğur Kıroğlu 6 yıl

Kanıtlar kesin olgulara işaret etmez zaten. Olasılıkları kuvvetlendirir yada zayıflatır.

Ufuk Yırtıcı 6 yıl

İnsanın kendini özel sanması çok büyük bir sorun bence de.

U

Hiçbir özelliğimiz olmadığını kabul ettiğimizde ancak, gerçeğe ulaşabiliriz.

U

Kesinlikle var demek, kesinlikle yok demek kadar anlamsız.

E

Kesinlikle var olması ihtimali, kesinlikle var olmama ihtimalinden MİLYONLARCA kez fazla...

Mehmet Güç 6 yıl

Bu yine de "şimdilik" sadece ihtimal olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Elif Tolaz 6 yıl

Eğer ki bir simülasyon da yaşıyor isek kodlama yapan şey, iki ayrı gezegen de yaşayan canlılar arasında iletişim kurulmaksının olanaksız olmasını sağlamış olmalı.

A

O kadar yorumda ilgiyi çeken bu yoruma bir dikkat edilmesi gerekli

Mehmet Kemeç 6 yıl

ileride gidelim oraları sömürelim diye varlar

N

Son aldığımız haberlere göre o katrilyonlarca gezegen ve Yıldız Elele tutuşup Voltran oluşturarak "Lütfen bizde de hayat olsun"diyerek evrene seslerini duyurmaya çalışıyorlarmış

N

Neden israf olsun ki? Evrendeki her bir gezegen, yıldız, gökada, bulutsu (aslında var olan her şey) büyük resmin bir parçası olamaz mı? Kainata veya yaratıcıya minnet duymak, onlarla bütünleşmek için neden illa bir "Dünya dışı akıllı yaşam"a ihtiyaç duymamız gerekiyor ki? Bu akıl almaz enginlikteki zarafete ve işleyişe hayran olmak için, onun bir parçası olduğumu bilmek benim için gayet yeterli. Bu yüzden bir "üstün teknolojili sözde yaşama" tanık olmadan da, bizim bu yaratımın bir parçası olduğumuzu ve evrendekilerin en üstünü olmadığımızı düşünebiliriz. En büyük "akıllı yaşam" kainatın ta kendisi değil midir zaten?

B

dünya dışı yaşamın olması başka bir şey dünya dışı yaşamın dünyaya gelmiş olması ve bizden saklanması ayrı şey. İkinciye karşı çıkıyoruz. Kesinlikle var ve geliyorlar diyen sözde uzmanlar sadece sahtekar. Dünya dışı yaşam var mı bilmiyoruz ama büyük ihtimalle var. Hemde çok olduğuna inanıyorum.

M

Mantıklı soru. Bu kadar Harika yıldızlar, muhteşem Burçlar gibi seyyar alemler, galaksiler nasıl boş olsun?

Ufacık dünyamız dahi, böylesine hayat doluyken, adeta sonsuz gibi görünen uzay nasıl boş kalabilir, değil mi?

Akıl sahibi her kişinin sorması gereken bir sorudur bu.

Y

Bir de şu açıdan bak. Milyonlarca medeniyet olacakmış gelecekte ama kurulan ilk medeniyet bizimkiymiş. Meğerse 850 trilyon yıllık evrenin yaşamında, daha yeni başlamış hayat.

K

Kesinlikle var. Ancak ileri. Bir uygarlıkla kanıtlanmış bir temas yok. Mesafe ve zaman uyumsuzluğu bunu kısıtlıyor.

A

Uzaylılar yok denmiyor uzaylılar hiçbir zaman henüz temas gerçekleşmedi deniyor

E

Sayın kardeşim Koralp bey, evrenimiz son bulguların. Işığında 14.7 milyar yaşında. Ancak evrenin sonsuz bir döngü içinde yokoluş. Ve yeniden varoluş. Evreleri açısından söylediğiniz rakam. Bile yetersiz kalabilir. Zaten zaman dediğimizde çok değişken bir fenomen. İyi sabahlar.

A

Dünya da uzay boşluğunda değil mi? Bizde bir uzaylıyız

İ

Her şey bir yana, eğer gerçekten evrende teksek ve tek kalacaksak çok üzücü ve çok hüzünlü bir durum.

N