65 yaş üstüne ücretsiz toplu taşıma hakkı kaldırılmalı mı?

65 Yaş üstüne ücretsiz toplu ulaşım hakkının kaldırılmasına yönelik bir imza kampanyası açılmış. Binin üzerinde de imza toplanmış. Çok mu yoğunluk yaratıyor yaşlılar? Ve çözüm paralı yapmak mı?

1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
67
67 CEVAP

İnsafsız, vicdansız, beyinsiz insanlar topluluğu. Alın size Türkiye'nin tanımı.

D

buna imza atanlar hiç yaşlanmayacaklarını, düşünüyor olmalılar,

S

İçeriği okudum da bu arkadaş yazdığıyla bile çelişmiş. Bence yanlış birşey yaptıkları. Öğrenci ve işçi, çalışanlarada aynı hakların sağlanması gerektiğine dair bir kampanya olmalıydı olacaksada. Dikkatimi çeken diğer unsurda bedava ulaşıma sahip kamudaki görevliler ile ilgili de birşey yazmamış. Çıkarcılık her yerde artık

S

İktidara muhalif yapıda genç bir arkadaşım da imzalayınca şaşırdım doğrusu. Uluaşım araçlarının sayı ve seferlerini arttırmak iş, okul gidiş dönüşlerindeki yoğunluğu azaltabilir.

U

Gerçi bidede beleş çok talep gibi bir eğilim de var. Ta biletin %20si gibi ucuz bir ücret koysalar belki yarı yarıya azalır talep.

U

Bence yaşlılara ve engellilere ücretsiz olmaya devam etmelidir ama aylık belirli kotalar konulmalıdır mesela ayda 60-75 bu kotanın üzerinde ücret uygulanmalıdır

Z

O kadar konuşulacak şey var ki bu konu hakkında. Mesela arkadaş belli bir geliri olmayan öğrencilere indirimli kart veriliyor ken neden 65+ ya ücretsiz ulaşım hakkı veriliyor? Mantığı ile açmış bu kampanyayı fakat arkadaşım senin takılman gereken 65+ yaşlıların hakkı değil de neden; Bekçi,
Polis,
Komiser Muavini,
Komiser,
Başkomiser,
Emniyet Amiri,
Emniyet Müdürü,
Emniyet Müdürü sıfatını kazanmış emniyet mensupları ve Emniyet Müfettişi, Subay, Astsubay, Uzman Çavuş, Maliye memurlarına ücretsiz ulaşım hakkı tanındığını sorgulaması gerekir ve asıl bunların belirli bir gelirleri var asıl bunlarin ücretsiz ulaşım hakkı alınması gerekir.

S

Tamam tadını kaçırıyor bazıları fakat o yaştaki düşünceleri tahmin edemeyiz çok saçma bi başlık olmuş keşke şikayet butonu olsa

M

http://Change.org/'daki kampanyayı mı kastediyorsunuz?

Umit Güray 2 yıl

evet malesef...

Mehmet Dalgüneş 2 yıl

Engelli kartları kotalıydı bir kaç sene önce. Şimdi de öyledir herhalde. Ayda yaklaşık 300 biletlik bir kota. Tabii bu kadar yüksek kota yaşıların yaratıığı yoğunluğu azaltmaz.

U

Engellilerin çoğu topluma karışmaktan çekiniyor o yaratıkmış gibi bakılan gözlerden engellilerin kartları yanındaki velisiyle beraber ücretsiz kota yok sadece tam bilmiyorum kontrol e gidip heyet raporumu ne alıyordun şimdi onuda kaldırdılar iyi ettiler bence

Mehmet Dalgüneş 2 yıl

Raporu veya beyazkartı olana İETT veriyor hala sanırım. Diğer büyük şehirler de keza öyle olsa gerek.

Umit Güray 2 yıl

İzmirde oturuyorum bende otobüsler zaten yan yatıyor engelli binince yanındaki ücretsiz turuncumsu bi kart var daha doğrusu devlet engelliler için bütün hakları engel durumuna göre RAM da kontrole tabi tutuyodu gidip kontrol oluyordun eğer engelli hala engelliyse haklar devam ediyordu RAM lar kapatıldıl artık engellilere zahmet olmasın diye bi bayan bide bay arkadaşımız eve gelip kahve çay sohbet içerek kontrolü sağlıyorlar

Mehmet Dalgüneş 2 yıl

Sorun iş saati çıkışı otobüsr doluşan emekliler bir saat önce yada sonra binseler sorun kalmayacak ama inatla işten dönen insanların yerini işgal ediyorlar

N

Laf eden arkadaşları Ankara'ya toplu taşımayı kullanmaya davet ediyorum.

O

Boş konuşuyosun kardeşim adı üstünde toplu taşıma sen VİP yermi istiyosun? Eğer kalabalıksa otobüsü büyütsün olmuyorsa ek sefer çıkartsın bu belediyenin sorunu kalkıpta bunu yaşlılara patlatamazsın bizde binmeyelim rahatın bozulmasın olurmu?

Mehmet Dalgüneş 2 yıl

Rahatım bozuluyor demedim cınım. Dedim ki yaşlılar yüzünden 1 saat boyunca ayakta hareketsiz gitmek zorunda kalıyorum. Söylediğim gibi Ankara'ya beklerim 1 hafta boyunca toplu taşıma kullanarak ulaşımını sağla anlayacaksın.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Ee nolmuş? Ayakta durmak vücuta zararlımı? Onlar yüzünden bi paket sigara içmek zorunda kalıyorum dermişçesine konuşuyosun.

Mehmet Dalgüneş 2 yıl

Günde 2 kere 1 saat boyunca hareketsiz ayakta yolculuk yaptığım dönemde sürekli bel ağrısı yaşıyordum. Ki ben sadece yolculuk yaparken zorunlu olarak ayakta duruyordum benim gibi 1 saat yolculuğun üstüne gidip ayakta tüm mesai saatini geçiren insanlar var. Onlar için zararlarını öğrenmek isterseniz uzun süre ayakta durmanın zararları yazabilirsiniz gugıl reyize.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Gerek yok işim sağlıkla alakalı benim bu kadar zoruna gidiyorsa belediyeye dilekçe ver sıklaştırılsın seferler

Mehmet Dalgüneş 2 yıl

Zavallılar zaten emekli zar zor geçiniyorlar bari ulaşımdan rahat etsinler ya. Nasıl insansınız siz ya imza vermeye utanır insan

R

Zar zor geçinen insanlar her gün şehir merkezine gidince buna bir çözüm olmuyor. Şehir merkezinde bulabilecekleri her şey evlerinin yakınında da var.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Ne yani merkezlere gidemezmi onlar canları istedi gidiyorlar sizede

Ruken Sine 2 yıl

Canları istediği için her şeyi yapıp diğer insanların zorlanmasına neden oluyorlar ama. Ben 1 saat boyunca ayakta yol gidiyordum. Eğer o yaşlılar günün en yoğun saatinde o otobüse binmese bacak ağrılarına neden olan 1 saat boyunca hareketsiz ayakta durma olayından kurtulmuş olurdum.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Kaç yaşındasın sen ki 1 saat ayakta gitmen dert oluyor. Galiba imza verenlerden birisin bukadar şikayetçi olduğuna göre

Ruken Sine 2 yıl

Ankara'da yaşan imzalayan birisiyim. Yaşım önemli değil 1 saat ayakta durmak her insana dert olacak bir şey. Eğer yaşlılara ayrılmış bölümde oturmuyorsam kimseye yerde vermiyorum bu arada. Hadi ben gencim her hangi bir yerde tüm çalışma saatini ayakta geçiren insanlarda ayakta gitmek zorunda kalıyor sadece o yaşlı zar zor geçinen insanlar canı istediği için Ulus'a Kızılay'a gidebilsin diye.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Bi nevi yaşlıların yarattığı yoğunluktan dolayı haklı, fakat desteklemiyorum. Suistimal ediliyorsa, suistimal eden zihniyet değişmeli.

S

Bu zihniyetin değişmesi için bi sonraki nesli beklememiz gerekiyor. Belli yaştan sonra insanlara bir şey öğretmeyi denemek gereksiz bir çaba halini alıyor.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Bu yuzden yapcak bisey yok. O yaşlılar binecek otobüse.

Seyitcan Taçay 2 yıl

Bu yüzden en azından belirli saatlerde onlarla ücretli binecek ya da her saat düşük ücretle binecek ki canı sıkılınca mahalleden arkadaşlarını toplayıp Ulus'a inmesin mahallesindeki kahveye gitsin. Ya da alışverişini mahalledeki marketten yapsın.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Eskiden oyle bi dalga vardi zaten ankarada niye kaldirdilar bilmiyorum. 65 yasindaki insani bu saatten sonra peynirini mahallesindeki marketten almaya ikna edemezsin

Seyitcan Taçay 2 yıl

İşte onun çözümü ya belirli saatlerde ücretli yapmak ya da her saate ufak bir ücret koymak. Yoksa eğitimle o yaştaki adama bi şey öğretmek çok zor.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Arkadaşlar adamın 65 yaşında zaten bütün eklemleri ağrıyordur. Zorunda kalmadıkça, heleki metrobüse vs. Binmez. Bakın etrafınıza metrobüse bindiğinizde kaç tane teyze, dede var. Çok bir alan işgal etmiyorlar. Çok acımasızca bir istek bu, toplu taşıma kullananları çoğu zaten fakirlik sınırında

Bunun dışında gezmek, yürümek. Sağlıklı insan için önemli hayır derseniz bu sefer ilaca, doktora o parayı gene vereceksiniz.

M

Kampanyayı açan kişi, yşlıları, emekilileri mahallesinde oturu ölümü beklemesi gereken inanlar olarak görüyor herhalde. Oysa ki, derneklerde vs bir çok gönüllü emek harcayan insanlar ve yaşlılar var. İlla böyle bir hayır işi de yapması gerekmiyor ücretsiz seyahati haketmesi için.

U

Vicdansızlık ile suçluyor sunuz ama Nato yolundan Ulusa hale ekmek almaya giden amcalar teyzeler cidden deli ediyor insanı

N

Olay Ankara'da böyle değil işte. Kampanyayı açan yanlış açmış ve ülke genelinde bir istekte bulunmuş. Ankara'da her işini halletmeye Ulus'a, Kızılay'a giden bir kesim var. Fatura yatıracak evine 200-300 metre olan PTT ye gitmiyor Ulus'a gidiyor. Alışveriş aynı şekilde. Bunun çözümü belirli saatlerde ücretli yapmak ya da her saat ufak bir ücret almak.

O

65 yaş ulaşım ücretsiz olmalı amaaaaaaa iş ve okul saatleri dışında binsin. İzmirde böyle uygulama var (hala geçerli mi bilmiyorum)

S

Ulaım konusunda yaşılara yasak getimeden önce yapılacak çok şey var. Mesela gençler, bisiklet yolları vs için belediyeden isteklerde bulabilirler. Avrupa'da bisiklet kiralama da trafik sorununun çözümüne yardımcı oluyor bir çok kentte.

U

Günde 62 km bisikletle gidip geleyim zaten yarışlara hazırlanıyorum ya.. 2 tane üniversite kampüsünün bulunduğu golbasindan kalkan her otobüs/minibüs saat farkı gözetmeksizin 65 yaş üstü yoğunlukktaysa (ders çıkış saatlerinde bile) o para öğrencilerden değil o yaşlılardan alınmalıdır asıl

Onat Türe 2 yıl

Onat Türe, hocam siz Genç Kanat'mışınız. İmkan verilse delta kanatla bile.. Değil mi yani? )

Umit Güray 2 yıl

Aynen hocam batıkente pist yapsalar uçarak gidip gelicem Gölbaşına

Onat Türe 2 yıl

Ümit ağabeyim İzmir, İstanbul gibi kentler için cidden uygulanması güzel olur. Hatta yapılması gereken bir uygulama. Lakin Ankara tarzı şehirlerde önüm arkam sağım solum tepe tabiri caizse. Sağlam bisikletçi olmayan kişiler o yolları bisikletle inan gidemezler.

Z

7 tepeli şehrimde bıraktım gonca gülümü derken Ankarayı anlatmıyor paşa

Mehmet Şahit 2 yıl

İstanbulla Ankara'yı kıyaslarsak kusra bakmayın da İstanbul F1 pisti gibi kalır

Zeynel Kışlakçı 2 yıl

Ankara'ya 1 kere gittim. Ama İStanbula'a göre daha düz. Üstelik dağ bisikleti ile toprak vs ecekonndu yolarında bile sürülebilir. Katlanabilir, metroya girebilen bisikletler de güüzel bir çözüm mesela

Umit Güray 2 yıl

Ağabeyim eğer Kızılay Kolej Cevizlidere gibi yerlerde konakladıysanız evet düz gelebilir. Ama iş Şentepe, Bağlum, Dikmen, Ufuktepe, Çiğdem gibi yerlerde pek öyle değil buralarda eğimli rampalardan da bahsetmiyorum. Bildiğiniz tepe çıkıyorsunuz. Man mütrobüslerin bağırdığı yollar gördü bu gözler

Zeynel Kışlakçı 2 yıl

Yalnızca rampa problemi olsa yine iyi, Ankara motorlu taşıtlar için bile sağlıklı kaplaması bulunmayan yollar ile dolu. Kızılay'dan Dikimevi istikametine gidene kadar on çukur var, daha ilerileri için durum daha da vahim. Dikmen tarafı için imkansız zaten, eğim bazı yerler de o kadar dik ki, pedallamak sporcular harici mümkün değil.

N

Yakında her mahalleye bir üniversite vaadederlerse hiç şaşırmam doğrusu )

U

Aman ağabey maazallah görürler akıllarına yatar falan bu kadarı bile çileden çıkarmaya yeterli zaten

Zeynel Kışlakçı 2 yıl

Çağdaş ülkelerde verimli bir ön çalışma yapılır. Üniversiteyi nereye kurmalı, nerede verim alırız, fiziki şartlar yeterli mi, bu bölgede ar-ge yapılır mı diye. Bizde sırf ticaret canlansın diye yapılıyor.

Zeynel Kışlakçı 2 yıl

Samsun'un ilçesine bile hukuk fakültesiaçmışlar mesela. Fena mı? Düşünsenize, mesela okulun kapı komşu )

Umit Güray 2 yıl

Emekliye bırak ücretsiz olsun zaten yok zaten yok

C

Benim de gençlere nazicane önerim budur. Bir kaç durak önce inip spor yapbilirler. Metrodaki işgüzar bisikletle girilmez diyen özel güvenlikçelerle uğraşabilirsiniz tabii...

com-esr7p60d87k0esaol8hz.jpg

U

1300 tl maaş ile çalışan insanlara 5.000 liralık bisiklet teklifiniz çok şık oldu

Necdet uzun 2 yıl

700 liradanbaşıyormuş katlanır bisiklet fiyatları..

Umit Güray 2 yıl

Evet ama bahsettiğiniz yaşam tarzı için uygun değil o bisikletler, işe gidip gelmek araç kullanımına alternatif olarak kullanılabilecek bir bisikletin ikinci eli bile asgari ücretten fazla

Necdet uzun 2 yıl

Kaldı ki Ankaranın canavar otobüs şoförleri yol vermez üzerine üzerine sürerler insanın

Necdet uzun 2 yıl

Bisikleti almakla olmuyor yanına gerekli ekipmanları da almak gerekiyor ki bunlar da oldukça pahalı. 4 yıldır yapabildiğim en büyük harcama 200 liraya aldığım tulum, her ayın sonunu zor görüyorum, torpille 3 yerden burs alan sayılı azınlık dışında çoğu öğrenci bu durumda, hiç bir öğrenci çalışmadan bunu alamaz, ki alsa bile kampusleri şehirdışına taşıyan "ileri görüşlü" yöneticilerimiz sayesinde alabilenler de günde onlarca km yi yokuşları çıka ine gidemez

Onat Türe 2 yıl

Bisikletle ulaşım olmalı deme yav! Herkes soğuğa dayanıklı değil. Herkesin iş yeri yakın değil ayrıca türkiyenin engebeli bi ülke. Bisiklet anca düz ve sahil kısımlarda olur

S

O bisikletle toplu ulaşım araçlara binebilirsiniz. Çantada veya el arabası gibi sürülebilir.

U

Bence yerinde bir kampanya en azından eskişehir içiç öyle oldugunu söyleyebilirim.özellikle hafta içlerinde yogun saatler için kaldırılsa bile işe yarar .

O

Kendini bilmeyen ergenlerin yine atarlandığı bir durum. Sana evini kiraya vermeyen yaşlıya yerini verme gibi. Sosyal devlet diye yakınanlar, az buz olan bir kısmını da yok etmeye çalışırsa iyi be.

Hamile kadına bile kalkıp yer vermeyen karaktersizlerin olduğu bir ülkede böyle kampanyaları görmek şaşırtmıyor. Kişilik bozukluğu, bencillik ve sorumsuzluk gitgide artıyor.

D

Sorumsuzluk? Sen 10 saat çalışıyorsun aksam eve gitmek icin otobüste yer bulamıyorsun ulusa ekmek almaya hale maydonoz almaya gideni gördüm ya 1 durak icin binip öğrencinin asagida kalmasina sebep oldu?? Tmm kaldırılmasın ama hakki kısıtlansın

Emre İncedere 2 yıl

Allaha sukur ev tasiyanida gordum otobuste daha baska neler gorucez

Murat Devrim 2 yıl

3-5 yaşlıdan kurtulunca yer bulma sorununuzun biteceğinimi düşünüyorsunuz?

Dean Subulan 2 yıl

Sabah okul ve is saatleri icinde ucretli aksamda cikis saarlerinde ucretli yapsinlar zarari bize kitliyolar

Murat Devrim 2 yıl

Saat aralıkları koymak

E

Kesinlikle haklılar istanbulda her ay 80tl para kaçırıyorum. Öğrenciyim herhangi bir gelirim yok. Onlar da ödesin

U

topbaşın işidir!

C

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde yoğun bölgelere normale göre küçük sadece yaşlıların bindiği bir otobüs yollasalar belki hem yaşlılar rahat eder hemde diğer yolcular.

A

Baklava tepsisi ile bindi az insaf be

M

65 yaş üstü ücretsiz kart kullanan ama biyolojik yaşı 20'li 30'lu 40'lı olan belediye yandaşı kitleyi engelleyin kafi.

Ö

Sanırım olay ekonomik değil, Şoför, araç işleyişini yavaslattiklari için olabilir. Bu tur olaylara şahit oldum. Ne kadar sakin saatlerde seyahatleri beklemede. Yoğun iş gidiş, donuslerde zorluk oluyor.

F

Duyar kasmayin. Ankara da cidden durum bu. Sirf bu yuzden 18 ime girdigim gun arac aldirdim.

O kadar gereksiz bir yasli kalabaligi var ki ve dedigi gibi hepsi ulusta peynir zeytin alip kari kiz kesmeye gelmis. Sabah yer bulamazsin aksam yer bulsan basinda akbaba gibi bekleyip
Hoflarlar poflarlar. Adam dibine kadar hakli

İ

Para verilmeyen seyin degeri olmaz, ancak ben bu tarz kararlarin bölgesel olmasi taraftariyim.

D

Bolgesel olursa isyan etme sanslari var. Bi gun isteyeni ankara da otobus yolculuguna cikartirim. O zaman cidden anlarsiniz durumu.

İ

Her belediye kendi içinde bu konuda ayrıca karar alıyor. İçişleri bakanına niye başvuruyorlar ben anlamadım doğrusu.

U

Bi gün herkes 65+ olacak ama insan buna imza atanlara o yaşı göremezler inşallah demek istiyor ama bazen aşırı hümanist olduğumdan öyle bi beddua etmiyim bari

B

Hoş bi durum değil bence ücret alınmamalı ama bazıları suistimal ediyorlar. özellikle büyük şehirlerde evde can sıkıntısından bişey yapamayınca nasılsa bedava diye otobüslere ilk durakta binip son durakta inenler hakkında röportaj yapmışlardı böyle bi kesim de mecvut. Ama yine de ücret almak yanlış olur

M

65 yaşından sonra ne yapacak ki gezecek tabi. Bence en doğal hakkı. Evde oturacağına gezsin. Onlar bizim büyüklerimiz. Yıllarca bize ve ülkemize emek verdiler. Şimdi BOŞBOŞ gezmek en doğal hakları araçlar da yer bulamıyoruz diyenler olacaktır. Pek ciddiye almayın bu insanlar zaten yoğun saatler dışında kullanıyor toplu ulaşımı. Bu arada hiç 65+ ucetsiz ulaşım hakkı kullanan tanıdığım yok.

Barış Kücük 2 yıl

Isyandan bu kadar korkan bir toplumun Agridaki bir parkin yapimina, Ankaradan onay gerekmesi gerek gibi bir durumla yasatiyor. Ne garip bir durum.

D

kaldırılmasın ama malvarlığı beyanına göre davranılsın.
zengin 65 yaş üstüne beleş kart verilmesi mantıksız.
birde *bağzı* kişiler 65 yaş kartı kullanıyor.

T

Ücretsiz kullanması gereken birileri varsa onlar da öğrencilerdir. Kmse kusura bakmasın bu konuda acımasız olacağım. Bizim her ay gelecek olan emekli maaşımız yok. 400 tl kıt kanaat yettirdiğimiz bir kyk bursu (çoğu öğrenci için geri ödemeli) kalacağımız yer için ödeyeceğimiz miktara zar zor yetiyor. Bütün gün okulda geçirdiğimiz zamandan sonra otobüse, metroya, metrobüse binince ücretsiz binen 65 yaş üstündekilere yer vermemiz bekleniyor üstüne üstün. Kaldırsınlar efendim. Bütün gün pazarda bir o yana bir bu yana koşup meyve sebzeleri poşetleyen 65+ bireyler bir zahmet ücretsiz binmeyiversinler.

O

Bu uygulamayı acımasızca eleştirenlerin bir gün yaşlanacaklarını unutmalararı ne garip.

M

Türkiyede degilim ve böyle bir uygulama yok. Sadece ögrencilere indirimli bilet var. Bildigim kadariyla.

D

burada vicdan yapacak kişilere sesleniyorum

A

ankara'da yaşlılar günün en yoğun saatlerinde bile otobüs'e sıhhiye'ye ya gezmeye ya da ekmek alıp geri gelmeye gidiyorlar

A

ve otobüste kendilerini acındırıyorlar yer versinler diye

A

o saatte işten 9 saat çalışmış adam ayakta gidiyor gezip dolaşmaya gelen yaşlı oturarak gidiyor

A

ankara'da yaşamayan bilemez

A

çalışamayandan tabi para alınmaz

A

yaşlıları sevin, sayın lan

M

ankara'daki yaşlılar pek sevip, saymıyor bizi veya çalışanları

Alparslan Akgüç 2 yıl

üstteki yazdığımı okursan demek istediğimi anlarsın

Alparslan Akgüç 2 yıl

alparslan kardeşim çok haklı adam ekmek almaya ulusa geliyor sabahın 7 sinde birde öğrencilere laf yapıyor bunlar yüzünden yer kalmıyor bize diye

İbrahim Uzunok 2 yıl

Çok saçma.. 65 yaş üstününün nüfusa oran %6 oranında.. Yani metroda gördüğünüz her 20 kişiden biri olabilir. Büyük bir çoğunluğu da normalde evden bile çıkamıyor.. Göze çarpan bir iki kişinin abartılması çok anlamsız.. Çıkarken de çok yüklü olan saatleri seçmeleri akıllıca değil, çoğu ayakta bile duramıyor, o yüzden oturacak yer bulacakları saatleri tercih ediyorlar.. Doktora gitmesinler mi? Bu talebi oluşturan matematik bilmiyor..

M

Seferi, aracı arttırıp yoğunluğu azaltırsın ya da öğrenciye falan da bedava yaparsın esitlersin

A

Bunun icin sirketlesmeleri gerek, o zaman hem kalitrli, hem daha ucuza hizmet verebilir. Ancak Türkiyede kafa pek öyle gitmiyor ne yazikki.

Devrım Özkefe 2 yıl

Ve şunu da söyleyeyim Ankara`da yaşıyorum yaşlılar cidden abartiyorlar. Hani nüfusun %6si diye oran vermekle olmuyor.

A

valla nezaman otobüse binsek yaşlılardan çalışanlara yada bir işi olupda biryere gidenlere oturacak yer kalmıyor çocuklar ağır çantalarıyla. Kitaplarıyla kalkıp yer veriyorlar. Birde yervermedilermi azarlıyorlar. İşleri olmadığı için canları sıkılıyor gezmek için otobüsleri kullanıyorlar. Gezemeyenlere değil lafım ama çok şahid oluyorum bu olaya. Hem bedavagezicekler hemde oturup keyif yapacaklar. Ozaman oturmak istiyorlarsa ya evden çıkmasınlar yada dolmuşa binsinler. İşi gücü olup yorgun olan insanlarıda rencide etmesinler...

H

Örnek verecem ama kimse inanmayacagi için tutuyorum kendimi

A

Internette bol miktarda Ankara Metro yolcularının fotoğrafı var.. Siz de de kontrol edebilirsiniz.. Dediğim oran çok mantıklı bir oran.. Bu tür şeyler hesaplanırken matematik kullanılıyor.. Çok kişi olsa zaten böyle bir hizmeti şebekeler vermez.. Bu arada bu istatistikleri de sürekli bilgisayarlarda işliyorlar.. Dediğiniz gibi bir sorun olsa paralı yapacaklarından emin olabilirsiniz..

M

Az önce bir yerde işim çıktı, belediye otobüsüyle gittim. Yaşlılar doluydu. Gelirken Dolmuş ile geldim yine yarısı yaşlı insanla doluydu.

Konu şu, bedavada olsa, paralıda olsa siz o yaşlı insanları evde oturtamazsınız. Paralıda olsa yine yaşlı insanlar olacak o araçlarda.

D

Dayı şu an ben metrodayim neyin internetteki fotoğrafından bahsediyorsun.

A

Ve en az kullandıkları metro

Ali Kanbolat 2 yıl

Önce üslubunu düzeltmen gerekiyor.. Resim kopnusuna gelince, ratgele bir tane göndreyim de bak.. Bir de okulda nasıl bir öğrencisin bilmem ama, kuyruk teorisi, olasılık ve skotastik hesap gibi dersleri kesin al.. http://www.habervaktim.com/d/other/metro-001.jpg

M Selcuk Satu 2 yıl

Üslubum sizin gibi birisi için yeterince iyi, mühendislik okuyorum. Bu arada olasılık, istatistik için ilk önce doğru datayi bulmaniz gerektiğini öğrenememissiniz.

Ali Kanbolat 2 yıl

ali Terbiyesizliği üslup edinmişsen sorun yok... Senin bileceğin şey.. Ha bu arada data zaten var, istersen ego'dan elde edebilirsin.. Sana bazı rakamlar da verdim.. Bu arada öğrenme konusuna gelince, senin okulunla benim okulumu, senin ÖSS de girdiğin sıralamayla benimkini karşılaştırısam üzülürsün.. Neyse, sana bundan sonra söyleyecek bir şeyim yok.. Sen daha öğrencisin, ben yıllardır mühendislik yapıyorum..

M Selcuk Satu 2 yıl

Öss puanı karsilastiracak kadar sığ olmadim olmam siz sordunuz diye söyledim siz oylesiniz galiba.

Ali Kanbolat 2 yıl

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2012/03/120327_talinn.shtml

M

kaldırılsın

Z

Evde sıkılıyorlar. Sırf otobüste gezmiş olmak için ilk durak son durak, son durak ilk durak arasi git gel yapan bir sürü yaşlı var. Şaka gibi.

H

Bu ilanı paylaşan kişiden allah razı olsun umarım tutar

A

bu konuda ne desem bilemedim ama şu bi gercek gunun her saatinde ( iş saatlerinde yaslıların 65 yas hakkı zaten kapalı ) otobuste cok buyuk bir cogunluk yaşlılar olusturuyor, yer versen hamsi surusu gibi kalabalıgın içine dalmak zorundasın yer vermesen vicdanın sızlıyor bide tüm gözler üstünüzde oluyor yer ver diye daha da vermezseniz bir barzo genşler bi yer verelim diyor, durduk yere rahatsızlık çıkıyor tadı kaçıyor insanın

B

Tuzu kuru insanların saygısızlıkları ve bencilliklerine kılıf aramasına şaşmıyorum.

D