Bildiğimiz evren bir kara deliğin içinde olabilir mi?

Bildiğimiz evren bir kara deliğin içinde olabilir mi?
O
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
9
9 CEVAP

100.000 tonluk bir pres makinası düşün, seni onun altına koyup makinayı çalıştırdık. Hayatta kalma oranın ne kadarsa, karadelikte de o kadar.
Yani baskı o kadar fazla ki ışık bile içinde kayboluyor, herşey atomlarına kadar sıkışıp parçalanıyor kısaca. (Düzeltme yapıyorum, parçalanma kısmından emin değilim) Tabi birde sürekli içine çekme durumu var elektrik süpürgesi gibi

U

kara deliin içi bilinmiyorkiii

Orhan Karadagli 6 yıl

Evet işte parantez içinde yazdım ya Çekim kuvveti çok şiddetli ve sıfır kütleli olduğu varsayılıyor. İçinde hacim yok ki nasıl içinde bir evren olabilir?

Ulka Süleyman 6 yıl

Melek Bozacıoğlu bilmiyorum bende ama böyle düşünmek bi heyecan oluyor

Orhan Karadagli 6 yıl

Melek Bozacıoğlu burada arkadaş başka bir evrendeki 4 boyutlu(zamanı katarsak 5 boyutlu) bir yıldızın ölümünden sonra geride bıraktığı 3 boyutlu(zamanla 4 yani bizim evrenimiz gibi) bir karadelikten bahsediyor yani bizim evrendeki karadelikler ayrı bir konu.

Ali Faruk 6 yıl

Hayır sanmam

F

tamam

Orhan Karadagli 6 yıl

Çünkü o kadar büyük bir kara deliks. Ker yani çok büyük sıkıntı

Fatma Yurday 6 yıl

Fatma Yurday saygılar abla

Orhan Karadagli 6 yıl

Saygılar yeğen

Fatma Yurday 6 yıl

BİR KARANLIĞIN İÇİNDEĞİZ AMA DELİK GİRİŞİ VE ÇIKIŞI OLAN BRŞEY DELİKTE OLMADIĞIMIZ KESİN. KARA DELİKLERİN BİR ÇIKIŞI YOKTUR TANIMLANMASI BENCE YANLIŞ. TİRİLYONDA BİR OLASILIK BİLE OLASILIKTIR. PEKİ YA BÜYÜK PATLAMANIN ETKİSİYLE ACABA EVRENİN NERESİNDEYİZ ACABA. VE NEREYE SAVRULUYORUZ. GİTTİKÇE HIZLANIYORMUYUZ YOKSA YAVAŞLAMA POZİSYONUNDAMI İLERLİYORUZ.

Ü

hızlanıyoruz hocam

Orhan Karadagli 6 yıl

Yok oyle bir şey
Mümkün değil. Bilinen bir çok teori var en bariz olanlar çoklu evrenler sanal evrenler ve hologram evrenler bunun disinda yok karadelikte yok bilmem nerede bunlar hakan akdogancilarin yada onun gibilerin teorisidir karadelikler hakkinda en iyi bilgiyi S HAWKIN'in karadelikler kitabinda bulabilirsin la içerdeki basinc o kadar muazzam ki olculemiyor....

S

Ünlu bi fizikçi soyledi arastir bence

Orhan Karadagli 6 yıl

St. Howking bu konudaki tek otorite degil

Orhan Karadagli 6 yıl

Orhan Karadagli Karadeliklerin merkezi tekillik olarak adlandırılan sıfır hacim ve sonsuz yoğunluk veya buna yakın durumdur ve bu nedenden dolayı karadeliktirler. Yani, bu özellikten dolayı çok güçlü kütleçekimleri vardır ve herşeyi çekerler, olay ufkunu geçen cisimler ise artık karadelik çekiminden kurtulamayıp giderek spagettileşip merkezde tekilliğe dahil olurlar. Her galakinin merkezinde bir karadelik olduğu doğrudur, ama evrenimizin bir karadelik içinde olduğu iddiası bir saçmalıktır.

Serdar Kızıldağ 6 yıl

Geçiştirdiğin holografik ilke modeli bizzat Hawking in ve Leonard Susskind in üzerinde çalııp tartışıp sonunda uzlaştığı bir model. (Susskind kazandı.)

Ercan Akalın 6 yıl

Karadeliğin basıncını ölçmek değil de, hesaplamak desek daha uygun olur. Terimler detaydır ama önemlidir.

Yasin Kanbaş 6 yıl

Maddeler bir galaksiye dahil olduklarında karadeliğin çekimine girmişler demektir. Bence!

İ

İçinde olamaz yüzeyi yani olay ufkunun yüzey olduğu anlaşılamayan yüzeyi olabilir. (yüzay) Scim teorisi ile de ilişkili olan Holografik ilke dahilinde. Karadeliğin içi konusuna hiç girmeyin içi diye bir şey yok bahis konusu yapılabilecek.
: E ama yüzeyi varsa içi de vardır? Hayır o kadar basit değil varsa da hakkında herhangi iddiada bulunulamaz kaç boyut olduğu neresi olduğu konuları sıkıntılı.
Bunun dışında devasa bir karadeliğin olay ufku yakınları hatta muhtemelen olay ufku yüzeyi yıldızsal bir karadeliğin olay ufkuna göre daha ferahtır (!!!??) Alan genişlediği için gelgitsel kuvvetlerin etkisi azalır.

E

Bu önerme teoride bile çalışmayan bir önerme. Karadelikte bilidiğniz gibi yüksek çekim gücü dolayısı ile yüksek öz kütle var. Oysa ki bildiğimiz evrende yer çekimi zayıf kuvettir kütle oranına göre.

K

Teoride çalışıyor (içi olarak değil olay ufku yüzeyi olarak) Olay ufku çok geniş olduğunda kütleçekimsel tekillik çok derinde olacaktır yüzey büyüdükçe gelgitsel kuvvetlerin yerel etkisi azalır.. Belki de bildiğin evrende kütleçekimsel kuvvetin daha zayıf olma nedeni tekilliğin etkisinden kurtulabilmiş aslen eşdeğer olan kütleçekim kuvvet taşıyıcılarının yüzeyde belli bir uzay-zaman bölgesinde zayıf bir kuvvet olarak kalmış olmasıdır?

E

Peki, bu neyi değiştirecek?
Sonuçtan neyi hedefliyoruz?

Y

Bilgi edinebilmek için, sonucunun bir şeyi değiştirmesi mi gerekir?

Metin Mckgl 6 yıl

Kastettiğim şuydu; Karadelikte olduğumuzu bilsek, bilimsel açıdan nasıl bir katkısı olur? Mevcut bilgilerimizde nasıl bir değişikliğe yol açar?

Yasin Kanbaş 6 yıl

Yasin Kanbaş orasını bilim insanları bilir. Sadece bilmek de güzeldir bazen

Orhan Karadagli 6 yıl