Evrenin sonsuzluğu nasıl açıklanabilir?

Evren'in sonsuzluğunu ve sürekli genişlemesini, daha doğrusu sonsuz bir şeyin daha da genişlemesini sade bir dil ve mantıkla açıklayabilecek olan var mı?

A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Basit Tanımla Big bang Enerjinin reaksiyon göstermesidir. Enerjiyi gözlemleyemediğimiz için Madde başlangıç alınmıştır. Ancak enerji için zaman kavramı kullanılamaz. Çünkü Zaman gözlem aralığımızdır. Maddeyi gözlemlediğimiz için Bize gelen Işığın aralığını ölçerek 13. 8 milyar yıl dedik. Yarın çok daha ilerlere gidecek .

B

Kozmoliji okumani tavsiye ederim kisa kisa olmaz bu isler

K

Basit anlatım = evren ayrı bir kavram, evrenin içerisinde genişlediği alan ise sonsuzluktur! Cakmagini caktin yanmaya başladı, ve sen Çakmağın gazını açmaya devam ediyorsun alev büyüyor sürekli diye düşün, şimdi alev içinde oldugumuz evren oluyor, evrenin yani ateşin genişlemeye devam ettiği boşluk hiçlik sonsuzluk ayrı kavram! Evren sonsuz değil ama sürekli genişliyor! Evrenin içerisinde genişlediği alan sonsuz.

H

Evrenin içinde genişlediği alanı ne olarak tanımlayabiliriz peki. Biraz daha açabilir misiniz?

Asım Şengörün 6 yıl

Aslında evrenin içinde genişlediği alana ve maddesel evreni ayırıp isimlendiren görmedim! Biraz kavram kargaşası var genişlediği alan ve maddesel evrene birlikte evren deniliyor! Mantık olarak ta oturuyor aslinda ama! Maddesel evren ve genişlediği alanı ayırmak gerekiyor / bu sebeple karanlık madde ve kara enerjiye odaklandı bilim adamları, kısacası bilgimiz okyanusta bir damla kadar !

Hajkan Kodaş 6 yıl

Evren herşeyi kapsar. Herşey evrenin içindedir ve evren dışı diye birley sözkonusu değildir. Bu sebeplle evrenin sonu diye bir olgu olamaz zira son olabilmesi başka şeylere ihtiyaç duyulur. Bu sebeple evren sonsuzdur.

Mümkün değil ama diyelimki evrenin " sonuna" ulaştık. " Dışarıya" bir adım attığımzda aslında evrenin dışına çıkmıyoruz, zira sen ben Dünya Güneş, Andromeda hepimiz evrenin parçalarıyız ve sınır dışına yapılan bir adım aslında evrenin genişlemesidir.
Evrenden başka birşey olmadığı için herşey evrendedir.
İster zaman boyutunda isterse mekan boyutunda gidilecek her yol yine evrene çıkacaktır.

Not: Evrenden dışarıya adım atma veya sınırına gelme imkansızdır. Evrendeki her nokta evrenin merkezidir, aynı şekilde evrenin merkezi diye birşey yoktur.

A

Evren dışı bir şey söz konusu değildir demissin evren neyin içerisinde genişliyor

Hajkan Kodaş 6 yıl

Evren dışında birşey yok. Dolayısıyla birşeyin içerisinde genişlemeye ihtiyacı da yok.

Ahmet Başböyük 6 yıl

Henüz bunu cevaplayacak bilgiye sahip olduğumuzu düşünmüyorum. Evrenin bile tamamını gözlemleyemiyor iken evrenin dışında birşey yok demek bilim dışı olur. Kısaca bunu bilemeyiz.

Kaan Hakverir 6 yıl

Evren bütün evrenin içinde ki maddeler genişliyor. Sonsuz olan Evren, ama maddesel olan şeyler sonsuz değil gibi

Bülent Rodi 6 yıl

o zaman paralel evren kavramı nasıl olacak ayrıca bazı bilim adamları evrenin dışına çıkmaya çalışırsak başladığımız yere geri geleceğimizden bahsediyor dünya gibi durmadan ileri gidersen eski yerine gelirsin

İbrahim Acabey 6 yıl

çoklu evrenler varsa bizim evrenin sonu vardir

O

Deve kuşununda Andromeda da, akrabaları varsa kesin 8 bacaklıdır! Fantazilere cevap verilemez !!!

Hajkan Kodaş 6 yıl

Evreni matematiksel olarak bir hacim olarak düşün. Evren X metreküp hacimde. Ve bu X artıyor. Sonsuz değil. Sadece sınırsız. Xi küçük bir değer al ve işte sana big bangin başlangıcındaki şartlar.

G

hocam 3. cümleyi daha detaylı açıklarmısın zahmet olmazsa

Musa Yetişkin 6 yıl

Düz bir hatta ilerlersen başladığın yere dönebilirsin anlamına geliyor. Atari oyunlarında ekranın bir kenarından çıkıp diğerinden girmesi gibi. Her tarafında aynalar bulunan bir odadaymışsın gibi. Büyük bir dairesel yolda ilerliyormuşsun gibi.

Görkem Kırkpınar 6 yıl

Birbirinden bağımsız olarak Evren'in içinde genişlediği şeyi (matematiksel hacim olarak kabul ettiğimiz şeyi) biraz daha açabilir misiniz? Sandığımız sonsuzluk ve sınırsızlıktan farklı şeyler mi?

Asım Şengörün 6 yıl

Asım Şengörün Evren bir şeyin içinde genişlemez ve bir sınırı yoktur. Fakat uzay zamanın eğriliği kapalı bir evreni izah ediyor olabilir. Bunun için araştırmalar sürüyor. Eğer evren kapalıysa başladığımız noktaya düz bir hatta ilerleyerek varabiliriz. Tabii ki evrenin aşırı büyük oluşu ve sürekli genişliyor oluşu bunu imkansız kılar. Ingilizceniz varsa bu iki video aşırı açıklayıcı. https://www.youtube.com/watch?v=IFdfrtzo4SY https://www.youtube.com/watch?v=g1WU35KxLrA

Görkem Kırkpınar 6 yıl

Teşekkür ediyorum

Asım Şengörün 6 yıl

Aslında evrenin icinde genişlediği alana bir isim konulmadığı için, bu, mantık hataları! Evren genisliyorsa bir başlangıcı vardır, ve biz bu çok büyük şeyin ölçülerini bilmediğimiz için sonsuz diyemeyiz, genişlediği her an her bir santim evrenin bir uç noktası olduğunu kendisi söylüyor zaten! Bence en büyük soru maddesel evren neyin içinde? Ve neyin içinde genişliyor ?

H

benim şahsi kanım evreni açıklarken büyük patlama yerine torus enerjisini baz almaktır. Çünkü bu enerji de bir patlamayla başlayıp genişleyerek yine başlangıç noktasından geçer ve enerjisi ve hacmi de sürekli artar... Tüm bu salınımlar ise iç içe geçmiş boyutları ve tüm bildiğimiz evreni oluşturur... Bana göre evrenin kıyameti de şu anki genişleyen evrenin titreşimlerinin başlangıç noktasına tekrar ulaşmasıyla yeni başlangıç oluşturmasıdır.. Saygılar

H

Tum bunlar fikirlerle kanımca kar ile değil! Sabit delillerle saptanır !

Hajkan Kodaş 6 yıl

Hakan Arac bey evrenin kapali bir model oldugunu kabul ederek cokme teorisine gore yorum yapiyorsunuz.
Peki evren acik bir model ise durum ne olacak?

K

bence önce açılan devamında kapanan bir içiçelik durumu var.. Devre bu şekilde genişlemekte diye düşünüyorum ve bigbang in sadece tek yöne ya da belli açıda patlaması değil 360 derecese enerji yaymış olması gerektiğini düşünğyor ve bu aebeple de olulan sistemin torus şekli ve sisteminde olması gerekir diyorum. Bizim algılarımız bu enerjinin sınırlarına ulaşamadığı taktirde de bize açık sistem gibi görünecektir diyorum... Bignang ve evrensel kıyamet de birbiriyle ilişkili olabilir diyorum... Bu torus enerjisinin sonsuz ve küçük ölçeklileri de mevcut olmalı ve karadelik dediğimiz olgunun bu torus enerji formunun negatif merkezi olma ihtimalini ve beyaz delik denilen inanılmaz enerji püskürmelerinin de yine bu formun pozitif enerji merkezleri olabileceğini düşünmekteyim..(solucan delikleri konusuyla karışmasın o konu farklı)...

H

Evrenin genişlemesini ne sanıyor ki millet. Evrenin genişlemesinden kasıt iki nokta arasindaki mesafenin artmasidir. Bunun sonsuz olup olmamayla hicbir ilgisi yok. Alin bir koordinat sistemini uzerindeki her noktanin koordinatini iki ile carpin. Alin iste koordinat duzlemi genisledi ama hep sonsuzdu hala da sonsuz

M

Sorunun cevabi kozmolojidir acin okuyun!
Acayip acayip sorum yazmayin lutfen konu kilit!

K