Bir cinsel taciz olayında kamera ve şahit yoksa tacizci ceza alabilir mi?

İzniniz olursa bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.

Bir cinsel taciz olayında, mutlaka olayı net bir şekilde gösteren bir video kaydı olmak zorunda mı? Eğer bulunulan ortamda kamera veya şahit yoksa tacizcinin ceza alması nasıl sağlanılır?

Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
33
33 CEVAP

İftiradan suçlu olursun.

N

tecavüze uğrayan doktora gider o zaten bunun olup olmadığını söyler

R

Tecavüz değil. Taciz

Yağmur Narter 2 yıl

pardon

Regibe Embiodem 2 yıl

ozaman zor elinde kanıt yoksa suçlu bile çıkabilirsin

Regibe Embiodem 2 yıl

Tacizci hakkında Şikayette bulunulur. Tacizci sorguya alınır. Tabiri caizse öttürülür. Olayı itiraf ederse Ceza alır, inkar ederse ve yeterli zaman diliminde kanıtlanamazsa, sanık dava açıp tazminat bile kazanabilir.

E

Vay be. Hem taciz ediliyorsun hem suçlu durumuna düşüyorsun.

Y

Nasıl bi taciz bu yağmur.

Erkan Mahmutoğlu 2 yıl

Her tacizciyi hapse atsalardı sokakta erkek kalmazdı. Yani azalırlardı hemde baya baya

B

Mağdurun vücudunda tacize dair doktor onaylı bir emare varsa... Olayı gören duyan bir kişinin ifadesi... Hiçbir ispat yoksa mahkemede hakimin vicdanına kalmış. O, mağdura inanır ve haklı olduğuna kanaat getirirse saldırgan cezalandırılır.

U

Bir kanıt yoksa acemi bir avukat bile onu kurtarır

Badsafa Örmeci 2 yıl

malesef

Ulkem Girtten 2 yıl

O yüzden boş iş ben kaç kere toplu taşımada taciz edildim esenyurt kıroları tarafından hiç uğraşmadım

Badsafa Örmeci 2 yıl

Badsafa Örmeci tepki vermediniz mi?

Barış Okalan 2 yıl

Olayı daha detaylı anlatmak istiyorum. Taksimin kalabalığını bilirsiniz.. Ailemle yemeğe gitmek için yürüyordum. Karşı taraftan gelen adam o kalabalığın içinde beni taciz etti. Elini cinsel organımda yakalayıp bağırmaya başladım. Adamı yakasından tuttum. Daha sonrasında adamla itişmeye başladık. Annem beni adamdan uzaklaştırmak ve korumak adına tuttu. O sırada adam hızlıca ilerleyerek gitmeye başladı. Ben o sırada olayın şokuyla ağlıyordum. Anneannem gitti o sırada adamı yakaladı o sırada polisler geldi adamı aldılar. Sonra ifade verdim. Annem de bu olaya şahit olduğu için o şekilde ifade verdi. Daha sonra olayın yaşandığı yerde video kaydı bulmaya çalıştık. Bir tane bulduk. Videoda adamla itişmelerimiz bağrışmalarımız var. Fakat adamın tam olarak elini cinsel organıma götürdüğü an çıkmamış. Ve bugün beraat ettiğini, üstüne bir de bize tazminat davası açtığını öğrendim. Ne yapacağımı inanın bilmiyorum. Lanet okuyabiliyorum sadece.

Y

yok artık ya, birileri şunları hadım etsin artık

Badsafa Örmeci 2 yıl

Bir de gülüyordu biliyor musunuz.

Yağmur Narter 2 yıl

Nasıl olsa bana birşey olmayacak dercesine sırıtıyordu. Haklıymış sırıtmakta. Aklımdan çıkmıyor o sırıtış. Gerçekten boğazım düğümleniyor.

Yağmur Narter 2 yıl

Bence hiç uğraşma ceza falan almaz o

Badsafa Örmeci 2 yıl

Üstelik bu tür orospu çocukları her gün çoğalıyor... Adi puştlar

Ulkem Girtten 2 yıl

Tacizci adamın avukatı beni vazgeçirmek için mesaj atarken. "Sizden çok özür diliyor. Çok pişman." Demişti. Bunu kanıt olarak sunacaktım fakat whatsapp konuşmalarımı silmişim yanlışlıkla. Elimden ne gelir ki bu haksızlığı engellemek için?

Y

O konuşmalar mahkeme karar verirse geri alınabilir telden birşey kalıcı olarak silinmez

Badsafa Örmeci 2 yıl

Badsafa Örmeci içim rahatladı umarım geri alınabiliyordur. Gerçekten çok mutlu oldum

Yağmur Narter 2 yıl

Evet eski mesajlar geri getirilebilir diye biliyorum

Ulkem Girtten 2 yıl

Alınıyor bundan eminim gazetede okumuştum bunu

Badsafa Örmeci 2 yıl

Ama sizden özür diliyor falan da kanıt olmaz bence, moralini bozmak istemem ama...

Badsafa Örmeci 2 yıl

Lanet olsun.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz lan biz.

Geçmiş olsun.

Polise tacizciyi şikayet eden iki kadına polis tarafından şiddet uygulanması vardı geçen de ..

V

Videoyu Oynat

Y

Yuh ayı bu

Badsafa Örmeci 2 yıl

Video bu. Gerçekten çaresizim. Avukatın mesajlarını geri getirip onu kanıt olarak sunmayı düşünüyorum. Elbette itiraz edeceğim. Gururum kaldırmıyor gerçekten kaldıramıyorum

Y

Avukatınız mı var mı ?

Erkan Mahmutoğlu 2 yıl

Erkan Mahmutoğlu devletin verdiği avukat var

Yağmur Narter 2 yıl

Almasi guzel olurdu. Lakin boyle bi hukuk acigi ayni zamanda cok ta tehlikeli ne yazik ki.. O zaman birine kafayi mi taktin? Beni taciz etti de. Sar basina belayi. Iki taraftan bakinca da skiinti

B

Türkiyede tacizi bırakın tecavüze bile bazen ceza verilmiyor yasalarda çok boşluklar var anlıycağınız ülkenin adalet siStemi çöplük sizin bugün yaşadığınız olayın aynısını ingilterede bir kadın yaşasa tacizci sadece şahitlerin verdiği ifadeyle en az 3 yıl içerde yatırırlar

O

Yalnız bravo cesur kadınsın

B

Büyük ihtimalle daha önce birsürü kadını taciz etti ve hiçbiri sesini çıkarmadı. Bu yüzden sokakta herkesin içinde bunu yapma cesaretini gösterebildi. Başka açıklaması olamaz

Yağmur Narter 2 yıl

Valla ben sessiz kalmıştım, daha doğrusu safça ya eli yalnışlıkla değdi adamın günahını almayayım dedim.

Badsafa Örmeci 2 yıl

Keşke o dakika kafasını kopartacak gücünüz olsaydı da kafasını koparsaydınız şerefsizin

O

Keşke

Yağmur Narter 2 yıl

Adamın daha onceden sucu yoksa bir sey cıkmaz video net olarak bir sey anlasılmıyor grçmiş olsun

O

Çıkar. mesaj atmış. Çok pişmanım diye.

Ulkem Girtten 2 yıl

Hayır adamın kendisi mesaj atmadı. Avukatı "hamed çok pişman. Özür diliyor" dedi

Yağmur Narter 2 yıl

Kendi avukatı yani. Kendisi hapisteydi

Yağmur Narter 2 yıl

Arap mı o?

Badsafa Örmeci 2 yıl

Ordan bişi cıkmaz

Ozgun Sabra 2 yıl

Tarafsız bir şahit veya bir kanıt olmak zorunda. Ciddi bir tacizse veya saldırıysa rapor olabilir, bir video olabilir vs.

Fakat görünen olaya bakılırsa, adamın avukatı işi çarpma bu bir şey yok şeklinde de çevirebilir...

Ayrıyetten şahit bulsanız dahi adamlar biraz ensesi kalınsa, şahitleri caydırabilir hatta bırakın onu sizi bile suçku çıkartabilir...

Whatsapp konusunda ise benim bildiğin silinmiş bir mesaja ulaşmak pek mümkün olmuyor. Sanıldığı kadar basit değil o tip kayıtlara ulaşmak.

Ki diretip bir şekilde bulsanız bile, avukatın yazdığı mesajda açık açık sizi ellediği, taciz ettiği vs. İçin pişman gibi bir şey yazmıyorsa, bunu yine çarptığı, sizi kızdırdığı, vurduğu için vs. Çevirir.

Kanıt yoksa, ne yazık ki yapılacak bir şey de yok.

Bununla birlikte o adamında size açtığı davadan bişi çıkmaz diye düşünüyorum ama yine de iyi bir avukat bulun kendinize.

G

Ayrıca kanıtın gerekli olması da hukuken doğrudur.

Bu olay dışında konuşursak, art niyetli bir kadının atacağı bir iftira, bir erkeği süründürmeye yeter kanıt gerekli olmasa...

Yapmaz onu hiçbir kadın vs. Demeyin, ne insanlar var...

G

Evet kesinlikle öyle. Fakat kurunun yanında yaş da yanıyor işte. Keşke olayı daha net çeken bir kamera olsaydı, keşke olayı gören, şahitlik yapacak olan bir yabancı olsaydı.. Ama keşkelerle birşey olmuyor işte.

Yağmur Narter 2 yıl

Yağmur Narter Yaşadığınız durumun yükü ne yazık ki adamı süründürseniz de kötü bir anı olarak aklınızda kalacak işin en kötü kısmı bu... Diğer konuya gelirsek, ne yazık ki mahkemede hiç beklemediğiniz de olabilir, işinizi sağlama almak, ona göre davacı olmak gerekir ama burada olay ani gelişmiş. Ayrıca mahkeme kararını inceledim, dediğim gibi avukat sadece çarpmaya vurmuş işi, mesajda da açık açık taciz konusundan bahsedip özür dilemediyse zor. Bir kurnazlık yapabilirsiniz ama orası da size ve karşınızdakinin kurnazlığına kalmış. mesaj konusunda basit bir mesaj atıp, konuşur gibi, içiniz rahat mı biliyorsunuz taciz ettiğini vs. Gibi bir konuşmayla oyuna getirebilirsiniz ki eğer bu ihtimali düşünmeyen biriyse karşıdaki, evet, kanıt elde etmiş olursunuz ve sürünür... Ama dediğim gibi bu boyut size ait, uğraşmak istemez daha fazla bu insanlarla muhattap olmak istemezseniz, düzgün bir avukat aracılığıyla size açtığı davada onu alt edebilirsiniz ancak bu da sadece paranızı kurtarır, diğer mahkeme sonucuna bir etki etmez. Sonuca itiraz edebilirsiniz ama kanıt olmadığından yine bir şey çıkmaz. İngiltere’de vs. Diyenlere aldanmayın, hukuk böyle işliyor, kanıtlamakla yükümlüsünüz.

Gökberk Çetinoğlu 2 yıl

Gökberk Çetinoğlu haklısınız. Kendisiyle uğraşacak ne gücüm kaldı ne mecalim. Tek istediğim mağdur olduğum durumun cezasını çekmemek. 17 yaşında olduğum için bu para mevzusu ailemi zor durumda bırakır. Ve ben böyle birşeye sebep olmak istemiyorum...

Yağmur Narter 2 yıl

Yağmur Narter Öncelikle bu konularda aileniz karşınızda olsaydı zaten iş şikayetçi olmadan bile geçip gider, kapanırdı... Bırakın giden para olsun. En kötü ihtimalde olacak olan budur ki onda da çok yüklü paralar alamaz, korkmanıza gerek yok. Ama dediğim gibi, basit bir çarpma olarak bile algılansa, karşı taraf da aşırı masum ilan edilemez. Tamam taciz suçundan hüküm giymedi ama, burada da sizi iftiracı konumuna sokması kolay olmayacaktır. Yani diretirseniz, en kötü ihtimalle, hiçbir şey bulamaz, sunamazsanız bile, yanlış anlaşılmaya sebebiyet veren bir çarpışmaydı ve karşı tarafın da agresif tavrı vs. Diyerek para konusunda iyi bir kazanım elde edebilirsiniz. Fakat tüm bunlara karşın benim size diyeceğim, önereceğim şey şudur ki: Hayatınızın hiçbir aşamasında ailenize yük bellemeyin kendinizi. Ve bununla birlikte, bir başka nacizane tavsiyem, öfke, hüzün nöbetleri geçirseniz de ailenize yansıtmayın. Çünkü, gerçekten değersiz bir insan için, sizin o halinizi gören ailenizden herhangi bir kişi, adaleti bizzat sağlamaya çalışabilir. Olmaz demeyin, en naif insanlar bile bazı durumlarda kaplan kesilir... Bu nedenle çok zor olsa da, bu boyutu ailenize yansıtmamaya çalışın, eğer psikolojik olarak da travma haline gelirse doktora gitmekten çekinmeyin, ne yazık ki psikoloji alanının değerini bilemiyoruz toplum olarak... Bir de hayatta çok, gerçekten çok acı hatıralar, olaylar çıkabilir karşımıza, telafisi olmayan olaylar çıkabilir... Bunları da düşünün ve bence gerçekten ağır bir olay da olsa karalar bağlamayın, öfkeyle hareket etmeyin, daima mantığınız sesini dinleyin.

Gökberk Çetinoğlu 2 yıl

Gökberk Çetinoğlu Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. İlk önce karara en yakın zamanda itiraz edeceğim. Sonra, ailemin durumu el verirse iyi bir avukat tutup, konuşmaları (bir umut) kanıt olarak sunacağım. Psikolojik olarak ne durumdayım ben de bilmiyorum bu zor süreci bir atlatayım da o bana yeter...

Yağmur Narter 2 yıl

Benim tek dilegim bir an önce ölsün, kaza falan gecirip gebersin. Hem siz ugrasmazsiniz hem birdaha kimseyi elleyemez serefsiz. Ceza almayacagina gore ölmezse daha cok kisiyi taciz edecek. Cok pis beddua ettim. Gecmis olsun ayrica

S

Siktir olup gitsin irana, non grata statüsüne alınsın bu bile yeter

B

Bence eğer bir deliliniz yoksa whatsapptan tekrar avukatını konuşturmaya ağzından laf almaya çalışın, örneğin; eğer hamed yaptığından ötürü pişmansa vs gibi... Denenebilir.

K

Bu bir şartla mümkün, avukatın tam bir aptal olması gerek.

Badsafa Örmeci 2 yıl

Avukatın aptal olduğu ilk yolladığı "Kendisi çok pişman" mesajından anlaşılmıyor mu? Dediğim gibi seçeneğin olmadığı zaman kendi seçeneğini yaratmak zorundasın. En azından denemelisin.

Kürşat Matsar 2 yıl

Ceza almaz oyuzden linç ettireceksin

N

videoda hiç bir şey belli olmuyor

T

Yaşadığın olayla alakalı psikolojik destek vs alırsan o raporları da doldur dosyaya mesajlarla beraber manevi yıpranmanı da ispatlarsan bir nebze işine yarar sanıyorum. Sokakta elini kolunu sallayarak hatta avuçlayarak kişisel alanını-sınırlarını ihlal edemez buna hakkı yok.

N

yağmur hanim geçmiş olsun öncelikle ... Tacizci kişi size karşı dava açıp tazminat talebinde bulundu ise öncelikle size tavsiyem feminist kadın dernekleri aracılığı ile gönüllü bir avukat bulmanız da fayda var ... Size ne şekilde ilerlemek gerektiğini ve hukuksal süreci anlatmak dışında yanınizda sıradan bir avukat yerine bu tip durumlarda tecrübeli, benzer davalara bakmış bir avukatın olmasi çok daha iyi ...
Kadının beyanı esastır aslında..
AMA maalesef burasi Türkiye ... İkincisi Whatsup ta sizden Özür dilediği kayıtlara tekrar ulaşma şansınız var yedekleme yaptıysaniz ve tabi bundan sonraki aşamada yeniden size herhangi bir yazı, mesaj ya da mail gelirse silmemeye dikkat edin.. Yasal olarak delil yerine geçmez ama yine de mahkeme süresinde bu tip şeylerin davada etkisi vardır ...

O

Whatsup silip yeniden kurarken eski kayıtları da isteyin ... Eğer yedekleme yaptıysaniz gelir p yazılan mesaj

Ozgur Yüceler 2 yıl

Ek olarak belli kadın dernekleri bir kamuoyu oluşturup belki yeni kayıtlara denk gelebilir bölgede tesadüf çekilen... Ama mutlaka bu konuda deneyimli feminist bir avukatla görüşün ve peşini bırakmayın ... Tekrar geçmiş olsun

O

Bu tür insanlara hukuk ceza vermez, cezasını insanların kendisi vermesi lazım. Ama metropoller bu gibi şerefsizler için biçilmiş kaftan.. Geçmiş olsun bu arada, çok üzücü yaşadıklarınız

C

Geçmiş olsun kardeşim ülkede taciz ve tecavüz devlet eliyle meşrulaştı dikkat edin kendinize

D

Şahit yoksa senin sözüne karşı onun sözü.

S

Benzer bir olay iş arkadaşımın başına gelmiş ve çevredeki insanlar cezasını vermişti. Davadan bir şey çıkmadı hatta site güvenliğine tazminat davası açıp kazanmıştıo. Ç.

S

Mağdur adli tıp'a gönderilir, psikolojik durumuna bakılır.

G

sanık mı mağdur mu

Vahap Kaçangar 2 yıl

bunun için bişey yapılırmı bilmiyorum ama gelcektede bu sorunlarla karşılaşmanız muhtemel bu yüzden bence kendinizi korumak için bir dövüş sporuna gidin muay thai karate winc chun falan ama en sert olanına gidin box yapın sonra karşınıza böyle biri geldiğinde adama verilecek en iyi cezayı siz vermiş vicdanınızı ve gururunuzu rahatlamış olursunuz bence

G

İleride mutlaka gitmeyi düşünüyorum. Fakat şuanda yanımda elektroşok ve bibergazı taşımaktan başka birşey gelmiyor elimden:)

Yağmur Narter 2 yıl

Yağmur Narter ben kendim erkek olduğum halde gitmek istiyorum ve babamın ameliyatı geçsin gidecem geçmiş olsun bu arada ülkemizde şerefsizler çok umarım birdaha başınıza böyle bi olay gelmez

Gökay Tiras 2 yıl

o uzun iş, silah taşıman daha mantıklı

Cemal Babataş 2 yıl

Cemal Babataş silah la adam öldürürsün bundanda hapis yatarsın ama adamı sakat bırakırsan yada süründürürsen hiçde bişey olmaz

Gökay Tiras 2 yıl

Gökay Tiras ya güzel kardeşim komiksin ben de dövüş sporları ile uğraştım. O konuda uzmanlaşman için senelerce antreman vs yapman lazım. Çok uzun işo, ufak bir tabanca taşırsın, 3-5 yıl yatarsın

Cemal Babataş 2 yıl

Taciz olaylarında "kadın beyanı esastır" hükmü gelmedikçe, bu ülkede taciz sorununu maalesef çözemeyeceğiz.

A