İş yerine izinsiz 10 gün gitmezsem ne gibi yaptırımları olur?

arkadaşlar merhaba. Çalıştığım şirkette henüz 1 yılımı doldurmadım. 10 günlük ücretsiz izin almak istedim ve yöneticilerim başta kabul etti. Daha sonra izin tarihim yaklaşınca izin vermemeye karar verdiler. Tabi ben bütün reservasyonlarımı yaptırmıştım. Şimdi ben izin vermedikleri halde tatile çıksam şirketin beni kovmaktan hariç yaptırımı olabilir mi. Yani iş mahkemesine VS. Dava açarak tazminat talebinde bulunabilirler mi. İstifa dahil her şeyi göze aldım ama ayrıyetten işler daha da tatsızlaşsın istemiyorum.

Kaan Kürşad
K
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
16
16 CEVAP

8 ayi gectiyse yasal haklarini talep ederek istifa ettigine dair dilekce ver. Ustune para bile alirsin.

Can Kalagan
C

İzin vermeme hakları var, gelmediğin için tazminat vb alamazlar. Gelmediğin günler için tutanak tutar ve üçüncü günün sonunda çıkış verirler.

Aytürk PaLa
A

İhbar tazminatı ?

Hasan Ağazade 8 ay

Onun peşine düşen şirketi hiç duymadım. özel bir husumet yoksa uğraşmazlar.

Aytürk PaLa 8 ay

bir şey olmaz

Nurullah Kurtbaş
N

Sağlık raporu al. 10 günlük parayı da alırsın

Salih Koray
S

Ya herkes nasıl da emin konuşuyor. 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 17 maddesi yani süreli fesih durumu hem işçi hemde işvereni ilgilendirir.. Nasıl ki işveren bir işçiyi işten çıkarmak istiyorsa, ihbar süresine dikkat etmesi gerektiğini söylüyorsak. İşçi de işten ayrılırken ihbar süresine riayet etmek zorundadır. Öyle pat diye işten ayrılamaz. Ha işveren uğraşır mı orasını bilemem. Ama senin şuan 4 hafta ihbar süren var kardeşim. Arzu eder ise işverenin çatır çatır alır o parayı:)

Umut Yarısı
U

15 gün değil mi ihbar süresi, Daha 1 yılı doldurmamis

Yücel Baziki 8 ay

Is yerindeki kidemi; 0-6 ay 2 hafta 6 ay - 1.5 yil 4 hafta 1.5 yil - 3 yil 6 hafta 3 yil ve uzeri 8 hafta

Umut Yarısı 8 ay

İş Kanunu madde 17 " Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır."

Umut Yarısı
U

Merhabalar Umut beyin de belirttiği gibi 4 haftalık bir ihbar süreniz var ve buna uymanız gerekir. Bu arada geçen surede size iş arama izni vermeleri gerekir günlük veya toptan olarak kullanabilirsiniz. Hepsini birlikte kullanmak isterseniz işten çıkma bildirimi yaptığınizda bunu da belirtmeniz gerekir. Size ücretsiz izin vermeme gibi bir hakları var. Bu 10 gün için su durumda ancak rapor almak işe yarayabilir.

Elif Sevdalı
E

iş arama izninin toptan kullanılamıyor olması gerekir. Her güne belirtilen süre kadar sadece.

Deniz Kudi 8 ay

Deniz hanım iş kanunu 27. maddede ''Bildirim süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır...'' şeklinde açıkça belirtilmiş durum. Bu nedenle işçi isterse iş arama iznini toplu olarak kullanabilir.

Elif Sevdalı 8 ay

Deniz hocam; hamile bir kadın doğum yaptıktan sonra 1 sene boyunca kullanacağı süt iznini, her gün belirli saat veya birleştirerek haftada bir gün izin kullanabiliyor. (Şundan emin değilim; 1 yıllık süreyi de toptan kullanabiliyor diye duydum) Bu durumda bir adaletsizlik ortaya çıkmaz mı?

Özgür Menteş 8 ay

Özgür bey; Süt izninin toplu kullanılabileceğini söyleyebilmemiz için, kanunda buna dair net bir hüküm olması gerekir. Oysa İş Kanunu, süt izninin “günlük” verileceğini özellikle vurgulamaktadır. Uygulayan işverenler muhakkak vardır, ama hatalıdır.

Umut Yarısı 8 ay

Umut hocam söylediğiniz gibi; 4857-74.madde de günlük 1.5 saat dışında net bir hüküm bulunmamaktadır. Toplu kullanabilir veya toplu kullanamaz diye belirtilmediğinden bir boşluk vardır.

Özgür Menteş 8 ay

gidip rapor al, hiç uğraşma

Devrim Tütüncüler
D

Hiç uğraşma raporu al yeter kurtul bu dertten rapor biter dönersin işine sadece gittiğin yerde resim cekersen hemen paylaşma bikac hafta sonra paylaş

Tahsin Yarımkulak
T

Alabiliyorsan rapor al

Onur Kivanç
O

Yalnız rapor alsam bile o tarihler arasında yurt dışında olacağım bununla ilgili problem oluşmasın.

Kaan Kürşad
K

Rapor alırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. özellikle o tarihlerde izin almak istediğinizi yazılı olarak yöneticilerinize ilettiyseniz kötü niyetten dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Serdar Semizz
S

Hiçbir sıkıntı olmaz sonuçta rapor resmi olarak geçerli olacak yurtdışına çıkacak olsanız bile rapor geçiş noktalarında sistemde görülmez böyle bişey mümkün değil zaten anlaşılan zaten sözel olarak ücretsiz izin istemişsiniz raporu alırsanız dediğim gibi gittiğinizi kimseye söylememeniz resimleri hemen paylaşmamanız gerekiyor yoksa hemen sizi öten birileri mutlaka olacaktır

Tahsin Yarımkulak
T

Izin vermiyorlarsa tek çözümün rapor almak. Rapor alırsan birsey olmaz. Onun dışında istersen 2 yıllık eleman ol habersiz gelmeme durumunda gelmedigin 3. günde seni çıkarma hakları var. Tabi bu hakkı kullanmadan önce seni bir çok kez arayacaklardır cevap vermezsen zaten çıkışın verilir.

Zeki Ayçiçek
Z

Bilgilendirmeleriniz için herkese teşekkürler. Firmam ile oturup konuştuk, işten istifa etmem üzerine uzlaştık. İhbar etme süresine uymadığım halde ihbar tazminatını kesmemeye karar verdiler. İki taraf için de uygun bir şekilde halledildi ve ben karardan memnunum her ne kadar geçici de olsa işsizler ordusuna katıldım

Kaan Kürşad
K

hayırlısı olsun

Zeki Ayçiçek 8 ay

Ben senin yerinde olsam işten çıkmazdım zira parası güzel bir iş bulmakta çok kolay degi

Tahsin Yarımkulak
T