Buğday veya Kumral ve Esmerler, Beyaz ırktır değil mi?

Detaylı bir ten haritası çıkartmaya çalıştım. Fazla kaynak olmasa da bulabildiğim tüm kaynakları birleştirdim ve ortaya bu harita çıktı. "Genlerin" haritası değil, "ten renginin" haritası unutmayın, yorumunuzu ona göre yapın. Herhangi bir hata var mı? Bir de iki sorum olacak:

- Bazı kaynaklar Türklere Sarı Irk dese de, bazı kaynaklarda Sarı Irk'ın Çinliler, Koreliler, Japonlar vb. Olduğunu söylüyor hangisi doğrudur? Ben çevremdeki insanlara bakınca neredeyse hiç kimsenin Sarı benizli olmadığını farkettiğim için Türkleri Beyaz Tenliler olarak aldım. Tam cevabı nedir bunun?

- Ve son soru olarak Buğday/Kumral ten ve Esmerler, Beyaz Irktır değil mi?

Önemli NOT: Gördüğünüz her koyu tenliye Esmer diyip durmayın arkadaşlar kafam karışıyor. Esmerler bildiğim kadarıyla Akdeniz ikliminden etkilenen beyazlar değil mi? Orada kocaman Beyaz Irkta Brunette(Esmer) diye yazıyor; Koyu tenlileri de yazmışım "Kahverengi Tenliler" diye.

com-xup5bkgcg31i5846zpiu.jpg
Mert Çatamak
M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
14
14 CEVAP

Bildiğim kadarıyla sarı Mongoloid ırkı ile beyaz Caucasoid ırkının karışmasıyla Turanid ırkı yani Türkler oluşmuştur. Bu durumda ne tam anlamıyla sarı ne de beyaz oluyoruz.

Berkay Eskin
B

Türkler kadar göç edip resmen ülke ülke gezmiş bir toplumu tek kategoriye koymak imkansızdır Macarlar hunlardan geliyor. Biz Osmanlıdan ve Selçuklu gibi anadolu beylik ve devletlerinden orta asyadakiler Çağatay ve altın orda hanlıklarından yani seç beğen al çinliye benzeyen türkte var almana benzeyende yayılmışız o zamanki bilinen dünyanın heryerine

Kağan Durukan
K

Güney afrika cape town gibi yerlerde beyaz avrupalı nüfus %30 larda güney afrikada hatan var.(güney afrika avrupalıların kurduğu bir medeniyet olsuğu için çok fazla beyaz nüfus barındırır)

Kürsat Üzel
K

com-yf7e9aoe7j41r16t80y4.jpg

Mert Çatamak 1 yıl

Bölge olarak dedim

Kürsat Üzel 1 yıl

Cape town a bak %30 civarı görücen ama diğer yerlerde siyahi daha ağırlıkta özellikle kuzeyde

Kürsat Üzel 1 yıl

Kürsat Üzel %50.1'i geçmediği sürece açık renge boyayamam...

Mert Çatamak 1 yıl

Mert Çatamak bu veriler yanlış.

Paul Burgac 1 yıl

Avustralya en kuzeyi darwin civarı tamamına yakını beyaz olmasına rağmen kahverengi tenli göstermişsin

Kürsat Üzel
K

Çoğu yerde orasının Kahverengi Tenlilere ait olduğu söyleniyor, Beyaz Tenlilerden olsalardı açık renge boyardım.

Mert Çatamak 1 yıl

Darwini araştıe istersen orasının çoğu ingiliz kökenli

Kürsat Üzel 1 yıl

O bölgedeki nüfus aşırı az. Ve nüfusun çoğunluğu da siyahilerden oluşuyor diye biliyorum, tekrardan araştırırım sıkıntı yok.

Mert Çatamak 1 yıl

Arkadaşlar öncelikle esmer diyerek kafamı karıştırıyorsunuz. Kahverengi tenliler diyin, Esmerler Akdeniz ikliminden etkilenen Beyaz Tenliler değiller mi? Çoğu kaynakta öyle geçiyor? Gördüğünüz her koyu tenliye esmer diyecekseniz sorularımı cevaplamanız çok zor.

Mert Çatamak
M

Brazilya çok karışık etnik olarak

com-xq7k0y45grjsb2cv04zx.jpg

Kürsat Üzel
K

Evet en çok zorlandığım kısımlar orası oldu fakat Kahverengi tenliler daha ağır basıyor gibiydi çoğu kaynakta.

Mert Çatamak 1 yıl

Brezilya batısı amazons bölgesi yani yerliler ağırlıktadır ama doğusu portekiz kökenliler ve doğu afrikalılar ağır basar iç kesimlerde japon ainoco görme olasılığn yüksek

Kürsat Üzel 1 yıl

Arjantin ve şili doğru çünkü orası hep ispanyol veya portekiz kökenliler oluşturue

Kürsat Üzel 1 yıl

Peki ikinci sorumu cevaplar mısın?

Mert Çatamak 1 yıl

2.soru?

Kürsat Üzel 1 yıl

Esmerler tabi ki beyaz ırka dahildir. Tabi doğuştan gelen esmerlik ile güneşten dolayı oluşan esmerlik arasında fark var. Mesela bazılarının sadece kol, el ve yüzü esmer, vücudunun geri kalanı daha açık/beyaz olabiliyor. Ancak Türkler yıllarca göç etmiş, dünyanın her yerine yayılmış bie toplum. Tek bir kategoriye sığdırmak biraz zor.

Can Dehlevi
C

Elimden geldiğince çok karışan tipleri tek bir kategoriye sığdırmadım. O zaman Esmerlerin(Brunette) Beyaz Tenliler skalasında (13-18) gösterilmesinde sakınca yoktur değil mi?

Mert Çatamak 1 yıl

Eline saglik

Ömer Akgöl
Ö

Turanid ırkın alt dallarına bak ve burada hangi kategoriye girdiklerine bak. Sanırım sarı mı beyaz mı ortaya çıkar. Ben de merakla bekliyorum sonucu

Emrah Gecgili
E

Esmerler tam anlamıyla Hintlerdir. Ama örneğin ben 6 yaşıma kadar İç Anadolu'da büyüdüm ve 6 yaşımdan sonra Akdeniz'de yaşıyorum ve tenim açık-orta buğdaya dönmeye başladı ve eskiden beyaz-buğday arasıydım. O olay yaşadığın bölgenin iklimine bağlı.

Cem Othan
C

Hocam Hintliler Kahverengi Tenliler diye geçiyor Akdenizden İkliminden etkilenmiş bir beyaz ile (Yani Esmer olan) Hintliler arasında çok fazla ton farkı var. Benim sorduğum işte bu Akdeniz İkliminden etkilendikleri için hala beyaz sayılıyorlar mıydı? Çoğu yorum da Esmerlerin beyaz olduğunu söylüyor.

Mert Çatamak 1 yıl

Evet ben de bir konu açılmıştı biyoloji öğretmenime sormuştum o da esmerler beyaz ırk sayılıyor demişti.

Cem Othan 1 yıl

Cem Othan O zaman Beyaz Tenliler skalasında hiç bir sorun yok demektir. Sağolun.

Mert Çatamak 1 yıl

Bu adaptasyon yıllar boyu mutasyonlaşıp genetik hal alıyor.

Cem Othan 1 yıl

Bu sebeple işte amele yanığı diyebileceğimiz şeylerin değil de doğuştan gelen Esmerlerin Beyaz Irktan olduğu kesin bir hal alıyor o zaman.

Mert Çatamak 1 yıl

Şu yapılan çalışma doğal seleksiyonu onaylar nitelikte. Güneş ışınlarını daha dik alan bölgeler daha koyu tenli olurken daha soğuk kuzeyler açık tenli.

Fethi Karkin
F

İnran, pakistanlılar, peştunlar ve Hintliler birbirine çok benziyor..

İsmail Kirazlı
İ

Keşke yeşil mavi kırmızı mor felen de olsaydı

Ömer Açılan
Ö

Ten rengine göre boyadım, diğer renkler olsa absürt kaçardı diye düşündüm.

Mert Çatamak 1 yıl

Yok yok ben tanrıya diyorum

Ömer Açılan 1 yıl

Ömer Açılan Ha o anlamda... Biraz absürt kaçardı sanki ya.

Mert Çatamak 1 yıl

Aga şu anda alışık olmadığımız için öyle düşünüyoruz en baştan beri olsaydi demezdik

Ömer Açılan 1 yıl

Ömer Açılan Yine de insanın bi' Esmeri, Beyaz Tenliyi vb. Görünce, mora pek sıcak bakmayacağını tahmin etmek zor değil...

Mert Çatamak 1 yıl

Bu konu hakkında bilgi edinebileceğim bir makale var mıdır?

Burkay Durcan
B