Tek atadan, neden farklı renk ve ırklar ortaya çıkmıştır?

Halide Kırıkhan
H
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
84
84 CEVAP

Takdiri ilahi

Ayşenn Çalişkan
A

Evrendeki bütün gezegenlerde de farklılıklar var. Yaratıcı'nın büyüklüğü diyorum.

Ibrahim Pekiner
I

Adaptasyon

Hakan Birsel
H

bana mantıklı gelmiyor

Erdal Günler
E

Ahir zaman insanlığı

Nuray Alizade
N

??

Ibrahim Pekiner 1 yıl

havadan sudan ekmekden insandan

Hasan Vargeloğlu 1 yıl

Ahir zamanla ne alakası var hocam peygamber zamanında da siyahi ve beyazlar vardı??

Mücahit Özkaymak 1 yıl

Bunlar olacak. Kıyamet alameti insanlar değişecek nesil değişecek

Nuray Alizade 1 yıl

İnsanlarin degisip degismedigini sormuyor. Bu zaten olmus bir sey. Neden degisik oldugunu soruyor

Mücahit Özkaymak 1 yıl

Vallahi süper bi soru

Slent Gökcen
S

iklim coğrafya nükleer olaylara kadar bir yığın faktör

Tayfun Birgili
T

tam teknik detayını istersen kaynak yazrm

Tayfun Birgili
T

Yazabilirsin teşekkürler

Halide Kırıkhan 1 yıl

norman davis avrupa tarihi

Tayfun Birgili 1 yıl

İnsanlarin yaşadıkları coğrafya dış görünüşlerini etkiler bunun için uzun yıllar gerekli yani çöl ikliminde binlerce yıl yaşarsan Araplara benzersin vb

Burak Erseyman
B

Doğru bir benzetme değil ...

Hakan Hediye 1 yıl

Yanlış olan

Burak Erseyman 1 yıl

Çöl arap benzetmesi anlamında yani.. Yoksa mantık doğru

Hakan Hediye 1 yıl

İyide kötü birşey degilki bu Arap ırkı çöl iklime göre adapte olmuştur

Burak Erseyman 1 yıl

Bizde benzeriz arap ırkına ama çöl yok

Hakan Hediye 1 yıl

Eskiyi tek atayi bile mem lakin günümüzde bile iklim insanları degiștiriyor, daglik Bölge insanı killi ve esmer olur, ova insanı sarișin kumral gibi, mesela eskimolarin burnu kűçűk olur soguk hava ciger fazla zarar vermemesi için arap yarimadasi insanlarin in burnu buyuk olur sicak havada cigere rahat oksijen için VS. VS.

Hasan Kavascinay
H

Cevap

Hakan Hediye 1 yıl

Cevap uymamismi))

Hasan Kavascinay 1 yıl

Uymuş cevaptır bu doğru yada yanlış ama mantıklı bir cevaptır

Hakan Hediye 1 yıl

Tesekkurler..

Hasan Kavascinay 1 yıl

Adem Aleyhisselam topraktan yaratılmıştır. Rabbimiz Adem aliyhissamı yaratmadan önce Melek'lerine dünyanın heryerinden farklı yerlerinden değişik renkte topraklar getirmesini buyurmuş. İşte aslında biz insanların farklı renklerde oluşunun nedeni bu. Aslında Adem babamızın genlerinde bütün renkler bulunuyor ve biz çocuklarınında farklı renklerde olmasının nedeni bu.

Mehmet Imre
M

Genimizde var ise arada bir bizden neden siyahi bir çocuk çıkmıyor

Hakan Hediye 1 yıl

bizde degıl Adem Aleyhisselamda vardı

Berke Medinovski 1 yıl

Berke Medinovski sen kimden geliyorsun

Hakan Hediye 1 yıl

Adem aleyhisselamda ama soyle dusun mesela adem aleyhisslamın genlerınde %50 siyahi %50 beyaz olduğunu dusun soylar arttıkca bu ıhtımaller azaldı neredeyse yok denılecek kadar bence boyle ama bılımsel bı arastırmam yok ne kadar doğru oldugu tartısılır

Berke Medinovski 1 yıl

Milyonda bire düştü ise bir milyonda bir çocuk siyahi doğsun

Hakan Hediye 1 yıl

Bizi oluşturan çamurun içinde her rengin oşması

Yasin Tari
Y

Rabbim onun genine çeşitli ırkları sakladida ondan

Kemal Toyganözü
K

O tek ata genetiginde tum bi farkli irklari barindiriyor olmus olamaz mi? Nihayetinde trilyon insan gelmis gecmis. Bukadar insan da bu kadar farkli genetikler olusabilir. (Dis etkenler de var tabi. Etnografya gibi) bizlerdeki benlerin beyaz insanlardaki zenci genetiginin yansimasi oldugunu okumustum bi yerde.

Aksu Yusufoğlu
A

Bu sorunun en güzel cevabı;
TAKDİR-İ İLAHİ..

Emre Özoglu
E

Arkadaşlar insanlar bir anne ve babadan oluşmamıştır. İkincisi insanlar yeryüzüne dağılmaları sonucu, bölgesel şartlar ve iklim koşulları onları farklılaştırmıştır. Bu konuda güzel bilgiler var internetten bulabilirsiniz.

Tayyar Çelikkaya
T

Toprak bir tohum icin tek gerekli olan şey. Allah bir cicegin bile bin ceşitini yaratıyorsa herşey olması gerektiği gibi. İklim şartlarına göre şekillenmiş bir oluşum saglamıştır.

Özen Şş
Ö

Adem Havva zeki ve konuşabiliyordu bu kadar dil nasıl türedi

Muratoprak Kızltaş 1 yıl

Bu sadece sapkınlaşan ve kendine yeni inanclar la birbirini etkileyen kardeşler arasında nifak cıkmaması icin allah dillerini ayırıp kimse kimseyi etkilemesi icin olmuş bir durum

Özen Şş 1 yıl

O zaman Yahudi inancı dogru mu? Bu insanın yaradılışında yok. O işe şeytan bakıyor.

Özen Şş 1 yıl

hocam insanı yaratmadan önce Allah ne yapıyordu peki sonuçta birtek insan için var herşey İnsan için kitap din herşey

Muratoprak Kızltaş 1 yıl

Muratoprak Kızltaş Dilin nasıl oluştuğunu kesin olarak bilebilmenin bir yolu yoktur. İzleri yarım milyon yıl öncesine kadar dayanan insan yaşamına bakıldığında insanların bu işi nasıl geliştirdiklerine dair bir kanıt bulunamamıştır. Bu kanıt boşluğunda birçok teori ortaya atılmıştır. 1) Yansıma Teorisi: İlk insanlar, çevrelerindeki sesleri taklit ederek ilkel dilleri oluşturmuşlardır. Modern bütün dillerde doğal ses yansımalarına karşılık gelen kelimeler bulunmaktadır. Bu da yansıma teorisini desteklemektedir. Türkçede Vızıltı, mırıltı, fısıltı, gürültü, çatırtı, patırtı, havlama, horlama gibi kelimeler yansıma kelimelerdir. Buna rağmen somut olmayan, ses olgusuna sahip olmayan kelimelerin oluşumunu bu teori ile açıklamak zordur. 2) Ünlemler Teorisi: İlk insanlar; korkularını, acılarını, sevinçlerini, ruh hâllerini dışa vuran sesler oluşturmuşlar ve böylece dil oluşmuştur. 3) Birlikte İş Teorisi: İlk insanlar, işleri birlikte yapmaya başlamışlar ve birlikte tempo oluşturmuşlardır. Konuşulan resmî diller Dilin özellikleri Düzenle 1) Dolayımsallık: Dil hem bir malzeme, hem de bir araçtır. İhtiyaç, duygu, düşüncev. S. bildirirken kullandığımız dil; kelime hazinesi, söz dizimi gibi ögelerle kendi malzemesini sunar. 2) Toplumsallık: Dillerin varoluşu toplumlarla mümkündür. Diğer bir deyişle dil, toplumsallığın, birlikte yaşayışın bir sonucudur. 3) Bireysellik: Dilleri geliştiren, zenginleştiren, bu dili konuşan "insan" faktörüdür ve dili kullanma "tarzları" bireylerde farklılık gösterebilir. 4) Göstergesellik: Ses boyutu ve içerik boyutu olarak ikiye ayrılabilir. Ses boyutu gösteren, içerik boyutuysa gösterilendir. 5) İletişimsellik: Diller, iletişim ihtiyacını gidermek için önemlidir. 6) Ereksellik: Diller, çeşitli ihtiyaçların bildirilmesi için önemlidir. 7) Süreçsellik: Diller süreç içerisinde zenginleşebilir veya yok olabilir. Dilin canlılığı, bu süreçle doğrudan ilgilidir. Birikimlilik: Diller birikimlidir. Yüzyıllar öncesinde kullanılan söz dizimleri, kurallar üzerine yenileri eklenerek zenginleşir.

Akif Tanrıbuyurdu 1 yıl

Zamanla herşey değişir
herşey gibi insanda değişir

Enes Çörköy
E

Yaşanan coğrafyayla ilgili.

Mehmet Üstebay
M

TEK ATA DA ANAYI UNUTTUNUZ ONDAN

Mücevher Ekinek
M

Tamamen iklimle ilgili

Oğuzhan Harbelioglu
O

İnsanoğlu topraktan yaratıldı toprağında 7 rengi var siyah toprak beyaz toprak topraktan geliyoruz toprağa gideceğiz kırmızı toprak Sarıtoprak Boztoprak killi toprak

Alaattin Erseçkin
A

neyse bir yorum daha yapayım az öncekini kaldırdım da

bizim atalarımızın bir sözü vardır

insan yaşadığı yere benzer

Ferdi Cenikut
F

Mutasyon başka açıklaması olamaz

Süleyman Kösekli
S

Mutasyon, tüketilenler yaşadığı ortam hava koşulları

Baran Tuncbiz
B

Bir babanin beyni oglunun beyniyle tipatip ayni oluylor mu? Bazi seyler zamanla cevre vb. Seylerin etkisiyle degisiyor.

Mahmut Tokkan
M

Çokta önemli değil beyazin siyahtan Siyahın beyaz dan üstünlüğü yoktur üstünlük ancak takvadadir

Veli Menn
V

İnsanlar kaynaşsın, tanış olsun diye. Böbürlenmesin. Tebliğ etsin diye.

Kadir Pısgın
K

Çünkü genler değşme uğruyor mutasyon yoluyla çünkü herkes aynı koşullarda yaşamıyor çünkü baskın ve çekinik özellikler değişm gösteriyor.

Gönül Karadal
G

Evt kalıtsal değildr zatn ileriki cümleyle açıkldm herks aynı ortamda yaşamıyor diye

Gönül Karadal 1 yıl

Daha çok mutasyon genleri değiştirir ama çevrenin etkisi unutulmamalı

Gönül Karadal 1 yıl

Eksik yazılmş bir cümle

Gönül Karadal 1 yıl

Anlatmk istediğm şu mutasyon genlerimize etki ederken bunu kalıtsal kılabiliyor modifiksyn ise tmm kalıcı değildr ama çevreseldr ardındn hemn o cümleyi yazmadaki amacımda bu zatn çevre dendiğnde akla sadece geçici özelliklr gelmiyor .

Gönül Karadal 1 yıl

Bakın baklm olmuş mu

Gönül Karadal 1 yıl

Daha birçk çünküsü olablr

Gönül Karadal
G

Mutasyon

Serkan Tuğyan
S

mevla ne eylerse güzel eyler. Kuran' a bak orda ayetle açıklanıyor.

Ismail Görünümlü
I

Değişik renk ve ırk karakterlerine bu açıdan bakmak gerekir. Kuvvetle muhtemeldir ki, ilk insan Hz. Adem (as)'in genetik yapısında da çok farklı renk ve ırk özellikleri vardı. Tıpkı bir gen havuzu gibi, muhtelif karakterleri ihtiva ediyordu. Bütün bu karakterlerin bir anda ortaya çıkması elbette mümkün değildi. Zamanla bazı genetik açılımlar sonucu, değişik karakterler meydana geldi. Neticede günümüzdeki farklı fertler hasıl oldu.

Mustafa Fakhan
M

Peki genler sadece babadan mı alınır?

Şerife Toğluktemur 1 yıl

mutasyon adaptasyon d vitamin sentezi iklim örnek afrikada yasayan homo sapiens güneşden korunmak için pigmentler deriyi koyu hale getirecek kuzeyde d vit sentezi için deri rengi açık tenli olacak

Kutbay Sayhan
K

İnsanda cilt rengi esasen vücuttaki melanin miktarına bağlıdır. Cilt rengi siyahtan beyaz rengine kadar değişken bir şekildedir ve evrimsel nedenleri tam olarak belli olmasa da cilt renginin insanın genetiğinden kaynaklandığı bilinmektedir. İnsan cildinin en üst tabakası renksizdir. Melanin cildin 1. ve 2. tabakalarında bulunur ve cilde rengini verir. İnsan vücuduna renk veren melanin pigmentleri güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarına karşı kişiyi korur ve pigmentler insan vücudunda sıcak ve güneşli bölgelerde daha çok salgılanır, bu yüzden sıcak bölgelerde (Afrika, Ekvatoral bölge gibi) deri rengi daha koyudur. Melanin pigmentlerinin salgılanmasından genler sorumludur. Bu yüzden ekvatora yakın bir yere giden bir kimsenin cilt renginin bir anda koyulaşması ve kişinin siyahi olması imkânsızdır. Aynı şekilde belirtilen kişinin çocuklarıda siyahi olamaz. Bunun için çok uzun yılların geçmesi gerekir. Bu süreç içerisinde, coğrafya koşulları kişinin gen havuzuna işleyerek gelecek nesillerin kademeli olarak siyahlaşmasını sağlar. Açık olan cilt rengi aşırı güneş ışığına maruz kalmanın sonucunda kararabilir. Cilt rengi bazı kültürlerde hâlen çok önemlidir ve sosyal statüyü belirler

com-ypdtqyenvra1vets0y1f.jpg

Akif Tanrıbuyurdu
A

Dilin nasıl oluştuğunu kesin olarak bilebilmenin bir yolu yoktur. İzleri yarım milyon yıl öncesine kadar dayanan insan yaşamına bakıldığında insanların bu işi nasıl geliştirdiklerine dair bir kanıt bulunamamıştır. Bu kanıt boşluğunda birçok teori ortaya atılmıştır. 1) Yansıma Teorisi: İlk insanlar, çevrelerindeki sesleri taklit ederek ilkel dilleri oluşturmuşlardır. Modern bütün dillerde doğal ses yansımalarına karşılık gelen kelimeler bulunmaktadır. Bu da yansıma teorisini desteklemektedir. Türkçede Vızıltı, mırıltı, fısıltı, gürültü, çatırtı, patırtı, havlama, horlama gibi kelimeler yansıma kelimelerdir. Buna rağmen somut olmayan, ses olgusuna sahip olmayan kelimelerin oluşumunu bu teori ile açıklamak zordur. 2) Ünlemler Teorisi: İlk insanlar; korkularını, acılarını, sevinçlerini, ruh hâllerini dışa vuran sesler oluşturmuşlar ve böylece dil oluşmuştur. 3) Birlikte İş Teorisi: İlk insanlar, işleri birlikte yapmaya başlamışlar ve birlikte tempo oluşturmuşlardır. Konuşulan resmî diller Dilin özellikleri Düzenle 1) Dolayımsallık: Dil hem bir malzeme, hem de bir araçtır. İhtiyaç, duygu, düşüncev. S. bildirirken kullandığımız dil; kelime hazinesi, söz dizimi gibi ögelerle kendi malzemesini sunar. 2) Toplumsallık: Dillerin varoluşu toplumlarla mümkündür. Diğer bir deyişle dil, toplumsallığın, birlikte yaşayışın bir sonucudur. 3) Bireysellik: Dilleri geliştiren, zenginleştiren, bu dili konuşan "insan" faktörüdür ve dili kullanma "tarzları" bireylerde farklılık gösterebilir. 4) Göstergesellik: Ses boyutu ve içerik boyutu olarak ikiye ayrılabilir. Ses boyutu gösteren, içerik boyutuysa gösterilendir. 5) İletişimsellik: Diller, iletişim ihtiyacını gidermek için önemlidir. 6) Ereksellik: Diller, çeşitli ihtiyaçların bildirilmesi için önemlidir. 7) Süreçsellik: Diller süreç içerisinde zenginleşebilir veya yok olabilir. Dilin canlılığı, bu süreçle doğrudan ilgilidir. Birikimlilik: Diller birikimlidir. Yüzyıllar öncesinde kullanılan söz dizimleri, kurallar üzerine yenileri eklenerek zenginleşir.

Akif Tanrıbuyurdu 1 yıl

Everybody happy?

Akif Tanrıbuyurdu
A

D vitamini

Emre Batıtürk
E

Ve reseptörleri..

Emre Batıtürk
E

Tübıtak in Tüfek, çelik ve mikrop kitabini öneriyorum

Barış Seğmenoğlu
B

Mecburen dini cevap yazacağım bilindiği gibi insanlığın atası hz ademdir o zaman renk farkı dil farkı yok taki nuh aleyhisselama kadar nuh tufanından sonra nuhun dört oğluyla renk ve dil farkı başlıyor biz türklerde türk denilen nuhun oğlundan türüyoruz isteyen araştırma yapabilir dini kaynaklardan başka elle tutulur kaynak yok

Ayhan Bilamo
A

Hangi kaynakları araştırdınızda böyle bir sonuca vardınız

Hakan Hediye 1 yıl

Tamamen dini kaynaklar

Ayhan Bilamo 1 yıl

Başka elle tutulur kaynak yok demek için birkaç farklı kaynağı araştırmış olmak gerekir ben o bağlamda sordum hangi kaynak diye

Hakan Hediye 1 yıl

Ben bulamadım siz bulduysanız yazın öğrenelim insanlık tarihinin önceside var ama insan diye nitelendirilmiyorlar koca koca insan gibi yaratıklar araştırın yine dini kaynaklar ad kavmi

Ayhan Bilamo 1 yıl

Az yukarıda yorumlarda arkadaşlar güzelce örnekler verdi

Hakan Hediye 1 yıl

Ne tek ata nede Klasik İlk insan Adem ve Havva söylemleri pek doğru değil gibi. Birkere Kuranda kesinlikle böyle bir ibare yok, ADem bir topluluğun ismi olabilir, Ruh üflenmeden önce bir beşer toplumu olabilir bu ( HOmo Sapien ) bilimsel olarak en yakın tahmin tabi. Bu üflemenin tabi ağızla hava üflenmesi olarak değilde Beşerin ADemleşmesi süreci desek herhalde daha doğru olur. Konuyu dağıtmadan benim düşüncem Tek Ata tek Irk söylemine yakın durmuyorum, Birçok ADem olabilir bu mümkündür.

Kazım Güzel
K

Bu yönde biraz daha araştırma yaparsanız sizden daha da ilginç şeyler duyarız sanki

Hakan Hediye 1 yıl

hakan bey 15 dk önce üye oldum buraya grubun potansiyelini ve topluluğun durumunu bilmiyorum, girişte de birkaç kağıt imzalattılar sonra kapının önüne konmayalım

Kazım Güzel 1 yıl

Bende çok eski sayılmam grup yoğunluk olarak tutucu arada realist (yada oldugunu iddia eden )arkadaşlarda var ama grupta fikirleri ve birikimleri çok iyi olan arkadaşlarda azımsanmayacak kadar çok

Hakan Hediye 1 yıl

3:33 te Allah Adem 'i seçti der Kuran. Burada Adem in içinden seçildiği bizim bildiğimiz ve 90 lı yıllara kadar 30 adet tesbit edilen Homo türleridir. Zira buradanda anlaşılacağı gibi bir seçim var ise birden fazla aday olmak zorundadır demekki ilk tezimiz doğru. Bakara 30 da Meleklerin " Yeryüzünde fesat çıkartacak kan dökecek birinimi halife atayacaksın " diye itiraz ettiği durum ise bu türlerin durumlarına itiraz olsa gerek çünü bu beşer türleri Bilindiği gibi İnsansı varlıklar yani akl ve Vicdan ile donatılmamaış varlıklar ve haliyle dünyada kan döküyorlar. Ve tekrar Kuranda İnsanın "Bir şey olarak anılmaya değer olmadığı " 76:1 ayetinde kast ettiği uzuun döneme Beşer/ Homo dönemi de dahildir.

Kazım Güzel 1 yıl

Kazım Güzel hayranlıkla okuyorum ( evet öyle yada öyle değil demiyorum.. Hayranlık duyduğum yaklaşım şekli ve fikrin altını doldurma

Hakan Hediye 1 yıl

Dünyanın iklimi doğası gereği.. Bilimsel olarak da açıklanmış. Misal zenciler tamamiyle genetikleri ilk insandan değişik çünkü aşırı sıcağa güneşe maruz kalmışlar. Bu yüzden iklimin çok etkisi var

Merve Küçükses
M

Peki ya dil Adem dilsiz değildi çocukları onun dilinikonuştu bu kadar dil nasıl çıktı

Muratoprak Kızltaş 1 yıl

Gen uyuşmazlığı

Fettah Kırıştıoğlu
F

Sorunun ne kardeşim

Fettah Kırıştıoğlu 1 yıl

İlk insan belkide Adem değil Adem AS bence peygamber olan ilk insan
. Ve Havva da tek kadın değil bunların çocuklarıyla ötekiler evlendi
Yani aslında ensest bir tureme yok. Tabii ki bu benim düşüncem. İnşallah günaha film girmemişizdir

Nuh Diken
N

Hem ilk insan hem peygamber olamaz, Peygamber ise ümmeti nerede? Peygamberler bir hatayı bozulmuşluğu unutulmuşluğu düzeltmek için tebliğ için gönderilmiştir. İlk insan ise kime neyi tebliğ edecek ?

Kazım Güzel 1 yıl

tevbe cekmenizde fayda ve yarar goruyorum

Emre Özdicle 1 yıl

Tabiki evrim...

Murat Gökkara
M

Yaşadığı Coğrafya beslenme şekilleri tabi bunlar bir anda olmuyor diye düşünüyorum

Ayşe Erz
A

Önce su dan çıktın sonra ağaçtan indin.
O değilde beyin fırtınası yapmak istiyorsak lütfen dinler(i)karıştırmayalım.. Hadi insan olduk (dil, lisan)? Bilimsel bir açıklaması yok henüz.. Ben bilime saygılıyım..

AkozbaMetin Küçükçaylı
A

Kişi kendini tatmin etmek için bütün ömrünü mutasayona verse bile onu zor çözer burada ise cahiller iki satır okuyup bişeyler bildiğini sanıyo

Cesur Kprt
C

Onu çözemezler bile. Siz sadece burada ki, kişilere eleştiri de bulunmuşsunuz, düşünceniz nedir Cesur bey..

AkozbaMetin Küçükçaylı 1 yıl

Tek dinden 4 mesep nasıl Ciktıysa oda ordan türedi?

Mahmut Ozbek
M

O değil de, tek Tanrı’dan bu kadar din nasıl çıktı!

AkozbaMetin Küçükçaylı 1 yıl

İnsanların tanrıya bakış açısından olsa gerek

Mahmut Ozbek 1 yıl

Mahmut Ozbek insanlar Tanrı’yı görmek istiyor! Halbuki Tanrı Evren’i karma karışık yapıp bir kenara çekildi..!

AkozbaMetin Küçükçaylı 1 yıl

İnsan menfati bir yaratık menfagatine göre dine yorum tatıyor işine gelmedimi şetan denlen şeye suçu atıyor

Mahmut Ozbek 1 yıl

Ben yalnızca bilim ve felsefe konuşmayı tercih ediyorum. Siyaset ve din ler! Konusun da bilgim var okudum geçtim..!

AkozbaMetin Küçükçaylı 1 yıl

Fırtına durdu...

AkozbaMetin Küçükçaylı
A

Allahın işine karışılmaz onun hikmetinden sual olunmaz

Mehmet Babacan
M

Yasadigi cevresine ayak uydurdugu icin

Melahat Fison
M

Kuran ı kerimde aciklamasi var acip bizahmet okuyun

Akın Ergül
A

Akım bey;Bi zahmet o ayetleri paylaşıverde bilmeyenler sebeplensin, sevabıni kazan.

Emre Özoglu 1 yıl

Hangi sure? Kaçıncı ayetler ?

Çağrı Kurut 1 yıl

Halide hanım biz tek atadan çogalmadık Allah adem oğlu derken insan oğlu demek istemiştir ayette ne diyor biz sizi renk renk ırk ırk yarattıkları bir bir lerinizen tanışanızın konuşmanızın diye diyor

Turan Yurdabakan
T

Topraktan yaratıldın toprakta olan renk sende de var

Alaattin Erseçkin
A

İlahi hikmet

Bekir Topaloğlu
B

Bunu anlamıycak ne var tümbitkilerin anası toprak sadece bir gülü düşününki kaçtane rengi var gül ve toprak diğer meyveler sebzeler her birinin kokusu tadı rengi şekli farklı. İnsanında hamuru toprakdır ve yaratıcı sanatını ortaya koymuş

Fatma Cklk
F

Aynı şelde tek babadanda siyahi sarışın renkli gözlü mavi gözlü cocuklar oluyor.

Ömer Demirbek
Ö

Çekinik genler., şartlara bağlı

Halide Kırıkhan 1 yıl

Hanginiz abisyle fiziki aynı ablasıyla saçı gözü aynı tonda ?

Ömer Demirbek
Ö

Allah bilir

Ulaş Sarıcan
U

Cografyanin etkisiyle degisime uğramış

Atilla İnsan
A

Geçmişe takılma adem olsa nolur olmasa ne olur önemli olan şirk içinde yüzüyoruz. Ondan nasıl kurtulunur ona bak

Kemal Tanrikulu
K

Tek atamı nerde yazıyor insan suresi birinci aywtten itibaren oku tek adem ve havva olmadığı kesin

M Kemal Mutlu
M

Ey insanlar! Muhakkak ki biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve sizi millet millet, kabile kabile yaptık ki, tanışıp kaynaşasınız. Allah katında en şerefliniz Ondan en çok korkanınızdır.”
(Hucurat suresi, 13)

Özkan Neşedenyana
Ö

Bu durumda ensest ilişkiyle çoğaldığımız ortada bunu nasıl açıklarsın

M Kemal Mutlu 1 yıl

M Kemal Mutlu o zamana mahsus bir durum. Ayrıca ilk çocuklar ikizdi onlarında kuralı kendi ikizleriyle evlenmemekti.

Fatih Yüksek 1 yıl

O zaman insan suresini silip atalım bizi yeryüzünde hazırlandığımız yazıyor Birde Allahın kuralları başlangıçtada aynıdır sondada değişmez

M Kemal Mutlu 1 yıl

Buradaki bir disi bir erkek tum insanligin ayni disi ve erkekten meydana geldigi anlaminda degil. Hz adem yaratilan ilk insandir o kadar. İlki yaratan 2. 3. 5. 15. Yide yaratir. Olayi hemen ensestle iliskilendirip baska yone cekmeyin.

Muhammet Oren 1 yıl

M Kemal Mutlu hangi ayet? Eti haram bir hayvan var ve açlıktan ölmek üzeresin? Allahın kuralı yeme diyor. Ne yaparsın?

Fatih Yüksek 1 yıl

Yasadigi iklim, hava kosullari baslica etkenler

Yiğit Sapaz
Y

Sıbğatallah bu Allah ın sıfatıdır. Renkler ve diller Allah ın mucizesidir.

Mine Gökdemir
M

Bu nasıl bir bakış açısıdır böyle?

Murat Gökkara 1 yıl

oww cok yanlis gelmissin diyanet grubu ilerde solda

Emre Özdicle 1 yıl

her kabilenin bir ademi bir havva sı vardır demektir. Evet bi dişi bi erkek ama her kabilenin ayrı ayrı

Mehmet Uzunok
M

mutasyon ve doğal seleksiyon

Hanifi Çit
H

Çünkü AdemA. S Yaratılışında bütün topraklar kullanılmıştır ondan dolayı sonraki nesiller farklı renklerdedir. Irk meselesi ise ALLAH hucurat suresinin 49 ayetinde "Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O'na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır." demektedir

Yahya Şefikoğulları
Y

Atanın özel hayatını fazla karıştırmamak lazım

Barş İbar
B

İklimlerin etkisi ve kromozomların kombinasyonu var

Fatih Yüksek
F

Çıkamaz mümkün değil

Tesla Bağcı
T

Inanmak isteyen icin kuran en güzel delildir, yok bilim yok anotomi gibi zirvalar, kuran karşısında sütden kesilmemiş bebek gibidir

Avşar Bölek 1 yıl

Avşar Bölek ben inanmıyorum dedim mi elhamdulillah müslümanım çok şükür ama tek bir kişiden bu kadar çeşit insanların çıkması fikri doğru değil kuran-ı kerim evrimi çürütmez hatta destekler Allah, insanoğlunu evrim yoluyla yaratmıştır. Bunun aksini ispatlayamazsın Adem dediğin şey bir insan değil bir kabilenin adıdır.

Tesla Bağcı 1 yıl

yavaş yavaş ha gayret yeni bir din çıkaracağız sonunda

Ender Joad 1 yıl

Coğrafyayla ilgisi var, yaşadığı yerin coğrafyasıyla

Eren Tertemizhava
E

cok basit iklim ve cografi kosullardan dolayi

DrAkın Tozen
D

Her memleketin toprağının rengidir insanoğlu böyle yaratmıştır yaradan

Hasan Mantu
H

insanın yaşamının içerisinde, yaşadığı moda ritme adapte olmak için evrimleşir.. Eskiden avcılık toplayıcılık usülü herkesin zamanla kendine bir alan belirlemesine ve bu alanda avlanmasına yaşamasına neden olmuştur.. Hal böyle olunca klanlık zamanla aşiretlik gibi modellere evrilmiştir.. Bağlantısını diğer klanlarla koparan ve yalnız yaşamaya başlayan klanlar kendi yaşama stillerini oluşturmuştur.... Bunları doğrulayan somut delilim ise insan yaşamak için adapte olur bu adaptelik zamanla insanın her durumuna( kromozom, ten, dil, kültür herşey) etki eder değiştirir ve bu sürekli gerçekleşen bir durumdur.. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.. Bu nedenlede değişiriz Halide Kırıkhan

Mor Özperçin
M

mesela kerkukteki turkmenler arablara benzer. Asyadaki turkmenler japon cinlilere benzer

DrAkın Tozen
D

afrikadami zenciler kapkarayken avrupadaki siyahilerin cocuklari ebeveynleri kadar siyah dogmuyorlar. Renkleri aciliyor

DrAkın Tozen
D

İklimsel değişiklikler insanların genlerinde farklılıklar oluşturuyor

Bu değişikliği kısa bir zamana atamazsınız bir ömür bu değişiklik için yetmez yani biz göremeyiz 1000 yıl gibi bir süreç

M Kemal Mutlu
M

Renk üzerindeki en büyük etken güneş olduğunu biliyoruz. Tenimizdeki renk pigmentleri aynı atadan çoğalan insanların farklı çoğrafyalarda yaşamaya başlaması sonuncu renkler değişmiştir. Afrikada yaşayanla, kutuplarda yaşayan aynı miktarda güneşe sahip olmadıkları gibi.

Öznur Tokel
Ö

Evrendeki elementlerin kombinasyonu ile farklı maddelerin ortaya çıkması gibi bir durum insandada vardır. Mesela zenciyle sarışından olan çocuk. Bu konuyu derinlemesine incelemekte fayda var tabi.

Fatih Yüksek
F

Ata tek te ya karşısındaki HANIMEFENDİLER ?

Levent Baykallar
L

İklimsel mevsimsel cogarifi nedenlerden dolayı insanlarda farklılaşma oluşabiliyor.

Taner Sedoğlu
T

Gönderinin amacını aşan yorumlar oldugu icin bu gönderi yorumlara kapanmıştır

Murat Vuslat
M