Çocuğun babasını görmesi için baba mı gelir anne mi götürür?

Merhabalar, ben 2 yıl önce boşandım. 8 yaşında bir kızım var. Babası görmesi gerektiği zamanlarda gelip kızımı görmüyor. Evlendikten sonra hiç gelmez oldu. Farklı şehirlerde yaşıyoruz, aramız 3 saat. Bana diyor ki benim görme zorunluluğum yok senin gösterme zorunluluğun var. Ben gelip almayacağım eşşek gibi sen getireceksin. Ben seve seve götürürüm sonuçta çocuğumun babasını görmesi gerek kendi gelişiminin sağlıklı olması için. Ancak böyle bir yükümlülük var mıdır? Farklı şehirlerde yaşarken görüşmeler yasal düzlemde nasıl düzenlenir?

S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
24
24 CEVAP

Sizin götürme zorunluluğunuz yok. Kişisel iliski kurulan velayeti elinde olmayan taraf gelir alir. "Essek gibi getireceksin " falan yok boyle seyler gecsin onlari. Gormek isteyen gelir alir. Baska sehirlerde durum aynidir. Gorus gunu gelmesi gerek.

G

Teşekkür ederim Gizem Kamiş

Selen Canan 5 yıl

Çocuğu alma zorunluluğu yok ama sizin getirmenizi beklemesi sizin çocuğunuzun gelişimi için babasını görmesi gerektiği düşüncenizi bildiği için kendi zahmet etmek istemiyor.

Memoli Tol 5 yıl

O eşşek gibi diyor sen birde götürüyorsun şaka gibi

E

Karşılıklı anlayış şart.. Çocuğun menfaati dikkate alınır. Kendisi gormek isterse gelip almalıdır. .

K

Bunun için yorum istemek bile gereksiz

O

Böyle bir babayla büyüyeceğine bırakın babasız büyüsün. Bazen babanın yokluğu varlığından iyidir. Bir iki sene sonra çocuk anlayacak zaten babasının kendisine karşı fikirlerini. Belki de bu sevgisizlik daha büyük travmalara yol acacaktır. İlla baba, baba diye tutturamayıın lütfen bunu da bir düşünün.

E

Zaten boşanmışlar. Çocuk ister istemez babasini merak eder görüşmek ister

Oktay Nedirli 5 yıl

Bir merak eder iki merak eder. Çocuk aklına, vicdanına güvenmek lazım. Zaten belli bir yaştan sonra kimin gözünde ne konumda olduğunu gayet iyi anlayacaktır.

Ezgi Çaptuğ 5 yıl

Dediğiniz olmuyor. 25 yıl sonra kendisine bakmayan ailesini arıyorlar. Onu anlayabilmesi için en az 20 yaşına gelmesi gerekir

Oktay Nedirli 5 yıl

Hep ailesini arayanların hikayesini duyarız zaten. Aramayanların bahsi geçmez size ondan öyle geliyor. Ayrıca burda kızın ailesi var. Annesi ve kendisi. Bence gayet güzel bir aile modeli.

Ezgi Çaptuğ 5 yıl

Bu konuda yorum yaparken dışarıda olduğunuzu bilim ve yapıcı olmaya çalışın. Hele de böyle bir durum yasamadiysaniz daha da dikkatli olun. Hassas bir konu.

Hasan Kanpalta 5 yıl

Çocuk zaten kader kurbanı ... En azından iki tarafında anlayışlı davranması gerekir
Götürme zorunluluğu olamaz. Ama velayetini almak demek çocuğa sahip olmak demek değildir. O konuda dikkat edilirse sorun olmaz. Allah çocuğun hayatına kolaylık versin..

H

Benim çocuğum görmek istiyor. Bu da benim için yeterli bir sebep. Kendisi son görüştüklerin de senin annen bir salak demiş ben onun hakkında hiç kötü bir şey söylemedim çocuğuma. Babasını seviyor ve çocuk için de sağlıklı olan bu diye düşünüyorum. Biizm aramızdaki gerilim çocuğa yansımamalı bence

S

Teşbihte hata olmaz lütfen at buyurun. Eşşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar. Dediginize katılıyorum. Esas olan çocuktur.

Hasan Kanpalta 5 yıl

Esas olan cocuksa da lutfen goturmeyin gelsin alsin emek versin. Cocuk bir üzülür iki uzulur sonra noluyor ya der.

Gizem Kamiş 5 yıl

"Senin annen salak" deme cüretini gösteren adı "baba" olan birine ellerinizle çocuğu götürmeniz çocuğa vereceğiniz eğitimi nasıl etkiler dersiniz bir düşünün. Çocuğa nasıl birini sevmesi gerektiğini de doğru göstermelisiniz ki böyle biri iyi bir rolmodel olamaz, tam tersi kötü bile etkiler.

Semra Bozaslan 5 yıl

Semra Bozaslan olan bitenin farkındayım merak etmeyiniz ancak benim çocuğum babasını seviyor ve uzak kalmak onu üzer ara uol bulmaya çalışıyorum

Selen Canan 5 yıl

Bence hic gostermeyin ve cocugunuza baban bizi birakip gitti deyin olsun bitsin. Kanunen de onun ayagina cocugu goturmek gibi bir zorunlulugunuz yok.

E

Selen demirdöver sizin götürme onun görme zorunlulugu yok isterseniz siz zorluk çıkartırsınuz mahkeme kararına ragmmen göstermessiniz icraya gider icra giderlerini yatırır o şekilde görebilir sizin iyi niyetinizi su istimal etmeye çalışıyor

M

İcra ile alırken çocuk babasını karşısında göremiyor. Psikolog icra memuru vs bunun çocuğu ne kadar korkutacaginin farkında mısınız... Kanuniden ziyade çocuğun psikolojisini bozmayacak tavsiyeler öncelikli olmalı... Bu şekilde gelmeyen icra ile mi gelir...

Hasan Kanpalta 5 yıl

Anlatmak istedigim götürme zorunlulugu yok dahada zorluk çıkartabilir ki anne iyi niyetli gmrsün istiyor baba sorun yokken gelmiyor zaten

Mehmet Karagedik 5 yıl

Icra ile alınırken taraflar orda oluyor. Yani babayi goruyor ama yanlis tabi yontem. Zaten icradan cikmak uzere yeni gelecek yasayla.

Gizem Kamiş 5 yıl

Hasan Hüseyin bey, oturduğunuz yerde uydurmayın icra memurları ile birlikte baba da orada oluyor.

Duru Söğütlü 5 yıl

Anneye karşı uzaklaştırması olan baba ile çocuk tesliminde gidebiliyor yani.

Duru Söğütlü 5 yıl

Belli zaten baba çocuğu görmek istemiyor ama sen adaletli davrandığın ve çocuğunu düşündüğün için görmesini istiyorsun baba da bunu bildiğinden sana EŞŞEK gibi getireceksin diye hakaret ediyor bırak görmese görmesin çocuğunuz büyüdüğünde eğriyi doğruyu anlayacaktır böyle babaları ve ailelerini RABBİM düşman başına bile vermesin kendileri kaybeder sonra da çocuk bizi tanımıyor bilmiyor diye dert yanarlar çocuğu baştan aramayan sormayan kendinizi tanıtmayan sizsiniz. Çocuk şimdi sizi hangi sıfatla tanıyacak boşver çocuğunu istiyorsa kendisi gelir görür kendini zorlama kimseye yaranamazsın.

H

Zaten ben de geleceğini sanmıyorum üzüldüğüm nokta da bu eşi doğum yapacak 20 güne artık hiç görmeye gelmez. Bu yıl 6 gün tatile diye aldı çocuğu annesinin yanına bırakıp gitmiş 2 gün. Olan benim kızıma oluyor üzüldüğüm nokta bu

S

Nefret ediyorum bu tip adamlardan !!!!! Eşşek gibi getireceksin ne demek haysiyetsiz !!!!!!! Senin can atman lazım kızımı nasil görürüm diye.. Arkadasim adamin kizini gormeye zaten niyeti yok belli evlenmiste bak baska cocuguda olacakmis cocugu dogsun iyice uzaklasacak kizindan kendi yeni dogan cocuguna gösterdigi ilgiyi senin kizina gostermicek belliki ve kızın çok kıskanacak ve daha cok etkilenecek belli.. O adam niyetini belli etmis zaten eşşek gibi getireceksin ve sana salak diyerek !!! Daha neyin peşindesiniz yahu bırak kızında babasiz büyüyüversin alışır merak etmeyin babasıyla görüşmüyor diye ne akıl hastasi olur ne hirsiz nede arsiz olur bisey olmaz psikolijisine merak etmeyin alısir. Bu kadarda duygusal olmayin gercekleri yaşayın.. Nice anasiz babasiz cocuklar var.

C

Peki hiç çocuğunu görmeye gelmemişse çocukla 16 yaşına gelmişse yolda görse çocuğunu tanımayan kişi babamıdır hukuki suçu varmıdır?

M

2 tarafın da bunca yıl sesi çıkmamışsa, kimsede suç yoktur.

Şengül Rahmanoğlu 5 yıl

Nasıl ses çıkacaktıki ?

Muge Ciritoğlu 5 yıl

Huhukçu arkadaşlar daha iyi bilir tabbiki ama benim bildiğim kadarı ile, eğer çocuğun velayetini elinde bulunduran taraf diğer tarafı zorlayacak kadar uzağa taşınırsa, velayeti elinde bulunduran tarafın görüşmeyi sağlaması gerekir. Sizin durumunuzda baba taşınmış, bu sisi yükümlü kılmaz

D

Manevi açıdan çocuğun baba tarafından hiç ama hiç görülmek istenmemesi çocukda bir hukuki açıdan hak oluşturmazmı

M

Ne gibi haktan bahsediyorsunuz? Nafaka talep edebilir. Gormek istemek zorunda degil ebeveynler malesef.

Gizem Kamiş 5 yıl

yani babanın çocuğunu görmek istememesi suç olmuyor

Muge Ciritoğlu 5 yıl

Hayır

Gizem Kamiş 5 yıl

son soru türkiye hukukuna göremi böyledir

Muge Ciritoğlu 5 yıl

Turk vatandasi degil misiniz yada baska bir ulkede mi yasiyorsunuz?

Gizem Kamiş 5 yıl

Hukuk açısından sizin babasına götürme zorunluluğunuz yok. Görmek istiyorsa gelip kendisi alır. Ben de çocuklarımı hafta sonları gidip görüyorum. Sizin çocuğunuz açısından yaklaşımıniz doğru onun huzuru için babasının bu davranışlarına ve hakaretlerine katlanmak ancak vefakar bir annenin yapacağı şeydir. Allah yardımcınız olsun.

V

Hiç üzülme biz çocuklarımıza hem anne hem baba oluruz öyle leri baba olsa ne olur olmasa ne olur RABBİM onlara öyle güzel nimetler vermiş onlar nankörlük ediyorlarsa yapacak birşey yok onlar şirret bir kadına düşmemişler iyisini bulmuşlar bunamıslar kadir kıymet bilmeyen mahlukatlar onlar dünyada yaşasalar ne olur yaşamasalar ne olur bu dünyada işleri iş bu dünyanın birde ahireti var ozaman ne yapacaklar göreceğiz onlar kendini biz evliyagibi insanlarız derler ALLAHA havale et ve bekle RABBİM ENİNDE SONUNDA sana yapılanları onlardan soruyor sadece sabırlı olman gerekiyor sen ayakların üzerine sağlam bas çocuğunu paşalar gibi yetiştirmeye onu okutup meslek sahibi olmasına bak ozaman çocuğunu arar çünkü çocuk artık büyümüş bi mevkiye gelmiştir Bu sefer baba ondan para istemek için arar o zamanda çocuğunuz onunla görüşmek istemiyecektir.

H

Paşa paşa gelir görür ayrıca size ettiği hakaretleri çocuğu doldurması size şikayet hakkı veriyor

S

Buraya yorum yazmiycaktim ama bazı yanlış yorumlar mevcut bir baba evladi buyuyunce iyi bir mevki sahibi olunca ondan para ister dusuncesi cok hatali. Su anki toplumumuzda boşanan bireyler birbirinden intikam almak icin cocuklari koz olarak kullanmaktadir. Buda yeni nesilin anne veya baba sevgisinden magrum kalarak ilerde olusturacagi hayatta isinde veya evliliginde caresizlige ve eksiklige itecektir. Selen hanimin yaptigi davranis su hangi turk toplumunda belkide gorulmemis takdir edilmesi gereken son derece bir anneye yakisir bir davranıştır. Babanın yaptığı ve konuştuğu kelimeler de onun karakterindeki zayifligi gösterir.

S

Gülermisin ağlarmısın!!!

M

Eşşek değil eşek. Bilin istedim. Bu da size benim gramatik yardımım olsun

N

Gramatik değil yazım yanlışıo. Bu da benim hatalı bilgiyi düzeltmem olsun.

S

Haklısınız. Özür dilerim. Allahtan sizin ücret talebi yasal hakkınız değil

Naz AyDın 5 yıl

Belli mi olur. Biz de ülkenin en kalabalık grubunu oluşturuyoruz. Mesai dışı çalışmıyoruz deriz.

Semra Bozaslan 5 yıl

Semra Bozaslan sizden daha kalabalığı Avukat, Hakim, Savcı tüm hukukçular omuz omuza üzülmeyin

Naz AyDın 5 yıl

Ver çocuğu gitsin.

B

Yazık olan çocuğa olur. Onun ruh hali. Allah yardımcısı olsun. Yetişkin insanlara bişey olmaz. Yaşam dwvam eder. En doğru kararı siz vereceksiniz. Sorumluluğumuz büyük. Kimin gidip geldiği önemşi değil. Bence üzerinize düşeni yapın derim. Kelimelere takılmayın derim. Çocuğunuzun ruh sağlığı vw gelişimi için doğru olan ne ise onu yapmanızı öneririm. Saygılar

S