Diyanet işleri başkanlığı neden açılmıştır?

Tekke ve zaviyeleri kapatan akıl neden diyaneti açıyor ki ?

U
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
46
46 CEVAP

Çünkü din öğrenmek isteyen halkın saçma salak hocalardan değilde hepsinin tekelden öğrenmesini sağlamak için

R

Kapak

Haris Kale 2 yıl

sımdı cok sacma degıl ya asdas

Murat Özyazgan 2 yıl

Murat Özyazgan şimdide saçma ama bu cemaat hocalarının anlattıkları ultra saçma

Raşit Akduman 2 yıl

mantıklı

Murat Özyazgan 2 yıl

Bazılarına saçma salak derken diyanet ne yaptı o zaman ? Mesela ilahi emir aldı diye çocuğunu yatırıp boğazını keserken gökten koyun gelmesi, denizin yarılmasını ve iyi olursan cennete kötü olursan cehenneme gidersin gibi anlatımlara son mu verdi?

Ufuk Reyha 2 yıl

Tüm din kurumlarının kapatılması oncesinde din ile idare edilen bir ülke için büyük karışıklığa sebep olabilirdi. Tüm din kurumlarının devlet kontrolünde olması için Diyanet açılmıştır.

T

Nasıl bir karışıklığa sebep olacak ?

Ufuk Reyha 2 yıl

A hocası başka şey öğretiyor b hocası başka şey c hocası başka şey dinde karışıklık çıkardı ardında ülkede

Raşit Akduman 2 yıl

Halk isyan edebilirdi. Atatürk halka pek çok şeyi, cok kısa bir sürede kabul ettirmistir. Demek ki bu konuda kaygıları vardı ki haksız da çıkmadı. Din adına yapılan ayaklanmalari düşün

Tuğba Gökçebel 2 yıl

Adamım dini bilgiler vecibeler devletin Ve laik sistemin hiçbir zaman umrunda olmadi niye olsun ki dinin içeriğinden sistemin rejimine Ne? Sistem Ne zaman müdahale eder dinde geçen bi hukmu açığa vurur devlet işlerinde uygulamaya kalkarsan laiklik buna baş kaldırr diyanet işleri sadece halkın gazıni almak ve insanlara her cuma propaganda yapmak amacıyla kuruldu

Hüseyin Kavascinay 2 yıl

hüseyin bu memlekette her dinden insan var, devlet belli bir inanca göre yönetilemez.

Ufuk Reyha 2 yıl

daha kontrollü

M

Dinle ilgili olan bakanlık kaldırılınca bir otorite boşluğu oluşacaktı din işleriyle ilgilenecek bir kurum kurulması gerekti bu sayede halkın talepleri karşılanmış olacaktı

D

Atatürk Diyanet kurumu kurmakla Laikliğe aykırı hareket etmiştir. Laiklik; Din devlet işlerine karışamaz derken, devlette din işlerine karışamaz der.. Diyanetin kurulma amacı müslümanları gözetim altında tutmak, onlara kur'an-ın değil, devletin anlattığı dini empoze etmek için kurulmuştur

A

Kocaelinde oturuyorsun sana ne anlatsak boş

Anıl Alkoç 2 yıl

Kurumları kontrol altında tutmak iyidir. Sonra Isid gibi fetö gibi terör örgütleri ürüyor. En azından kandirildik bahanesinin arkasına gizlenilmez

Tuğba Gökçebel 2 yıl

Anıl Alkoç yorumuma yalan diyemezsin, sadece hakaret edersin !

Ahmet Savsa 2 yıl

Tuğba Gökçebel yaptığınız yorumun Atatürk'ün laikliğe aykırı hareket ettiği tezini çürütmüyor

Ahmet Savsa 2 yıl

bunun gibilere bir şey anlatmaya çalışarak yorulmayın. Anlayabilmesi için biraz bakış açısına ve ince bir ( az da olsa) zekaya ihtiyacı var. Yalan diyemezsin cümlesine o kadar vericek cevap var ki ama duvara anlatsan anlar bu ise sadece öylece bakar ve yanlış bir düşünceyi ispatlama çabasıyla sabaha kadar hırlar.

Murat Bekdemir 2 yıl

Gayette güzel yapmıştır ama bana kalsa bırakırdım ne haliniz varsa görün kendi caminizi kendiniz bakın elektrik su faturasınıda imamın maaşını da siz verin

D

Kemalizm bir dindir. Dikkat edin nasıl hemen bahane buluyorlar dinlerine. İslam kadar tehlikeli olmasa da, tehlikeli.

Ö

İbadetlerini hangi tanrıya ve ne şekilde yaptığını da söylersen daha aydınlatıcı olur.

Orhan Ablay 2 yıl

İbadetlerinı bilmem ama kutsalları Atatürk, ordu ve Cumhuriyet. mustafa Kemalin askerleriyiz de ezanları.

Önder Kuyruk 2 yıl

Ne içiyorsunuz bilmiyorum ki.

Orhan Ablay 2 yıl

Bıra - viski

Önder Kuyruk 2 yıl

Ağzınla iç o zaman kardeşim.

Orhan Ablay 2 yıl

Senin gibiler ağlamasın diye

M

Benin gibiler derken sen kimsin ben kimim ?

Ufuk Reyha 2 yıl

Senden başlayalım

Muhammet Ecm 2 yıl

Bu arada kimse yanlış anlamasın Atatürk'e laf edecek hadde sahip değilim.
O zaman yaşasa sokakta Yunan askerini göre altına işeyecek olup şimdi ise, memleketi temizleyen Atatürk'e laf eden o malum tayfadan değilim.
İnsan düşünüyor; bu kadar radikal kararlarla binyılın devrimlerine imza atılırlen din konusu neden daha radikal davranılmamış ?

U

İslami kanunlara göre yönetilmiş bir ülkeye laikliği anlatmak çok zor(Günümüzden örnek alın). Dine körü körüne bağlı bir millette dini devlet işlerinden bu kadar ayırabilmiş. Bizim yapmamız gereken halka bu durumu yavaş yavaş yedirerek diyaneti tamamen kapatmaktı ama dini pazarlamayı seven yöneticilerimiz tam tersini seçti

M

Diyanet dinlerin araştırılması için kurulmuştur.

A

Sosyoloji de dinin de önemli bir yer teşkil ettiğini düşünen Atatürk, devrimlerinden Dini ne kadar uzak tutsa da her insanın dinini gerçek bir şekilde yaşamasını istiyordu.

İslam, insana değil Allah'a kulluğu emreder fakat o dönemde ki zihniyet ölen insandan da medet umuyordu.

Atatürk Komünist bir lider gibi "Din gereksizdir." dememiş aksine Dinin gerçek bir şekilde yaşatılmasını istemiştir.

Çünkü kendisi biliyordu ki toplumsal açıdan din kestirip atılabilecek birşey değil.

Ayrıca diyanetin ilk başkanı Ordinaryüs Profesördür.

A

Ya senin gibi gençler lazım bize Araştıran, okuyan, tartışabilen

Ebru Kutal 2 yıl

Ebru Kutal çok teşekkür ederim ebru hanım, sizin sayenizde daha da motive oluyorum

Alp Doğrucu 2 yıl

Alp Doğrucu şu yorumu senin yaşıtın her genç yapamaz. Sosyolojik açıdan bakmak olaylara çok önemli. Tebrik ederim,

Ebru Kutal 2 yıl

Herkesin dinini yaşamasi için se bu aleviler ve diğer mezhepler nerde ? 2 sosyolojik olarak dedin bu sosyoloji nasıl biseydir ki bir ırkı (kurtleri) dilini kültürü yok etmeye çalışır? Bu sosyolijiye ters değil duzmu? Son olarak komünistler gibi demissinn evet komunistlere gore din helede devlete bağlı bir din kurumu gereksizdir çünkü insanların uyutulmasina gerek yoktur. Ama kapitalist bir sistem için din olmazsa olmazidir. Cunku insanların bişeyler 'le avutulmasi gerekir daha iyi sömürmek için. Velasil kelam o şartlar için yani kapitalist bir sistemin temeli için gerekliydi.

Murat Tecimen 2 yıl

Bu konuda bir yorumda denmişti ki; Atatürk dinde reform amacıyla dinayeti kurdurmuş fakat İslamda reform olmayacağından başarısız olmuştur.

U

Atatürk Avrupadaki dinlere de bakarak böyle bir kurum açtırdı şahsen, Katolik kiliseleri geride kalırken reformist Protestan kiliseleri ve üniversiteleri çağdaştı.

Alp Doğrucu 2 yıl

Mesela aleviler var adamlar; ibadet etseler kimse duymaz, oruc tutsalar kimse bilmez, adamlar bu şekilde kendi içinde yaşıyor yani din konusu aynen bu gibi herkes kendi içinde yaşayabilme seviyesinde bu kadar gündeme getirilmese nasıl olurdu? Ama diyanet vs. Olaya din konusunda resmiyet ve gündem kazandırmış.

U

Diyanet olmasa ülke tekke ve zaviyeden geçilmez... Diyanet koruyor bizi bunlardan... Cehalete bak hele..

E

Fethullah Gülen diyanetten emekli

Ahmet Savsa 2 yıl

Kurumsal bazda diyanet olmasa ülkede 150 tane tekke türer.

Elif Eşli 2 yıl

Sonuç olarak ortada bir din var, bu milletin geneli de bu dine inanıyor. Din ise insanları kandırmak konusunda bir araç olarak kullanılabilinecek bir şeyken Atatürk'ün halkın genelinin duygu ve düşüncelerini idare edebilecek bir vasıtayı saçma sapan hacı hoca geçinen insanlara bırakması mantıksız olurdu. Aslında diyanet kuruluş amacına uygun hareket etse yararlı bir kurum olurdu bence

D

Cevabı basit dinin ne kadar saçma bir şey olduğunu bizzat devlet göstersin ki saçma sapan seyhler sıhlar insanları arap sacmaliklariyla kandırmasın diye.

A

Devlet nasıl göstermiş bunu o zaman ?

Ufuk Reyha 2 yıl

Gösterememiş göstermiş olsaydı şuan ülke bu halde olmazdı.

Ali Çoşkunoglu 2 yıl

Çünkü, dini sosyal hayattan koparıp sadece camilere hapsetmek için ve o camilere kendi gönderdikleri namaz memurlariyla halkın gazıni alablmk icin

H

Truva Savaşı 3 Yunan tanrıçasının " en bi' güzeli benim " iddiasından çıkmıştır. Bu tarikatların her biri aynı iddiada bulunup yeni bir Truva Savaşı çıkarmasın diye ellerinden sihirli değnek alındı.

Diyanet de öyle devlet markalı din diktası için kurulmadı. Arapça bilmeyen din adamlarının rüya görerek makam sahibi olduğu bir toplumu belli bir seviyeye iletebilmek için kuruma ihtiyaç vardı.

Diyanet kurulumu laiklikle aykırı diye değerlemek teoride doğru olabilir fakat dönem gerçeklerine kör olmak anlamına gelir. Hem toplumun o dönemki durumu hem de Diyanet' i kuran MKA.' nın arzusuyla çevrilmiş Jean Meslier - Le Bon Sens durumun basit bir siyah - beyaz denkleminden fazlası olduğunu gösterir.

N

Konjonktürel düşünerek yorum yapmalı. Osmanlı döneminde milliyet değil din öndeydi, insanlara Türkmüsün? Diye sorulduğunda, Haşa elhamdülillah Müslümanım cevabı veriliyordu. Atatürk böyle bir zihniyetten millet kavramını ortaya çıkardı. Mecburen de Diyanet İşleri' ni kurdu

H

Bahsettiniz yapıya sahip bir toplumda tekke ve zaviyeleri kapatacak kadar devrimci bir özelliğe sahip yapı dini gündeme hiç almasa ne olurdu ? Herkes ibadet edecekse evinde eder.

Ufuk Reyha 2 yıl

Elbette haklısınız, ama bugünün koşullarında, ayrıca Atatürk te sonuçta bir Osmanlı subayıydı. Aldığı eğitimler batılı eğitimlerden çok farklıydı.

Hatçe Yaser 2 yıl

Ciddi post mu?

H

Sonuna kadar.

Ufuk Reyha 2 yıl

İçtiğin sigaranın köşe başında karaborsa satılması ile. Tekel bayii de sabit fiyata satılması gibi düşün.

Hakan Lan 2 yıl

İçinde ne karışımlar var belli de değil. Zehirlenme oranın yüksek.

Hakan Lan 2 yıl

Veya tekel fabrikasından çıkan rakı ile merdiven alti imalat yapan yer gibi düşün

Hakan Lan 2 yıl

Laik bir ülkede diyanet olmaz ama o kadar tarikat ve cemaat tarafından insanlar zehirleniyor ki diyanetin açılması gerekli görüldü.

S

Hani deniyor ya; toplumda her inançtan insan ve bebeği, yaşlısı, çalışanı var neden ezan okunuyor?
Aynı eleştiriyi Atatürk'e veya İsmet İnönü'ye de yapabilir miydiniz ?

U

artık akıl değişti, istibdat bitti serbestlik geldi ne yani müslüman bir toplumda ezan okunmasın camiler kapatılsın mı bu mu özgürlük bu mu laiklik, laiklik tarafsızlıktır milletin dinine engeller koymak nasıl bir laiklik nasıl bir serbestiyet nasıl bir özgürlüktür her millet dinini yaşar devlet bunu engelleyemez laiklik işte budur ve böyle olur yoksa tam bir istibad ı mutlak olur aynı meseleleri gündeme getirmelten bıkmadınız mı

E

İnsanlar inancını diğer insanları etkilemeden istediği gibi yaşayabilir. Müslüman toplum derken bu toplumda her dinden ve dinsiz insanlar var.

Ufuk Reyha 2 yıl

ee dinsiz yada başka dinden insanların varlığı ezanı yahut diğer müslüman faaliyetlerinin olmaması manasına mı geliyor

Evren Gencel 2 yıl

bir inanç diğer br inanca karışmaz ona engel olmaz

Evren Gencel 2 yıl

biz dinsizlerin bu ülkedekifaaliyetlerine karışmıyorsak onlarda bize karışamaz özgürlük ve laiklikte işte budur

Evren Gencel 2 yıl

evren bu ülkede farz edelim alevi inancı baskın olsa ve aleviler günde 5 vakit hatta sabah 5-6 gibi sen uyurken hoparlorlerle haydi cemevine ibadete diye hoparlorlerle yayınlar yapsa ne yaparsın ? Farklı bir inançtan birisi olarak seni etkilemiş olmazlar mı?

Ufuk Reyha 2 yıl

Meğer çok büyük hataymış
Arabın dini kökten yasaklanacaktı
Ve bir tane gerici yobaz kalmayana kadar demokrasiye gecilmeyecekti

U

Diyanet ve onun ardından İmam-hatip, ler.Asıl darbeyi İmam-Hatip, ler vurdu. Atatürkten sonra Köy Enstitüleri, nin kapatılması bu ülkenin buralara gelmesinde en büyük sebep. Atatürk, ten sonra üzülerek söylüyorum ipi sıkıca tutamamışlar.

S

Tek bi birimde toplayıp kontrol altına almak için. Öteki türlü başedilemezdi

E

Sosyolojiyi iyi bildiği için.

S

Sünni ulemayı memnun etmek için

D

Ne saçma ya. Diyanet tek elden devlet tarafından olduğu için. Ama size göre tamamen her şeyi kaldırsın. En mantıklısını yaptı diyaneti kurarak keşke eleştiri yerine be kadar doğru olduğunu araştırsan

S

Öyle deme her şeyi onlar biliyor

Dengiz Oztrk 2 yıl

ATATÜRKÜN BAŞARISIZLIKLARINI YÜZÜMÜZE TOKAT GİBİ ÇARPIYORSUN!

B

Diyanet başarısızlık değil

Dengiz Oztrk 2 yıl

Çok zeki arkadaşlar üstte öyle zekice yorum yapmışlar ki

D

Atamın uygun gördüğü bir şeye gereksizdir mi denilmek isteniyor

İ

Haşa allah a şirk koşmuyoruz sadece sadece âyetleri değerlendiriyoruz

Özgür Drli 2 yıl

Dikkat edin derim ... Atamın da dediği gibi din lüzumlu bir müessesedir..

İkram özer 2 yıl

Din bence acayip gereksizdir gelecektede yok olucak zaten atanız biraz geri kalmış

Özgür Drli 2 yıl

İnsanlık hiçbir zaman dinsiz olmadı, tanrıyı bıraksa nazar boncuğuna tapar...

İkram özer 2 yıl

Din tüccarlarını devlet denetimi altına almak ve din adamlarının tüccarlık yapmasına engel olmak. Dostlarını yakın düşmanlarını daha yakın tut

D

Her türlü dini aktiviteyi tek bir yere bağlayarak devlet kontrolünde olmasını sağlamak için olabilir mi? Yani malum cumhuriyet düşmanı sözde din adamı bugün dahi çok

N

Diyaneti kurma amacı bana göre ılımlı islam ve dini kontrol etme amaçlı. Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması değildir. Laikliğin doğru tanımı, devletin hukuki kaynak ve dayanaklarının dinden arındırılması ve tehditlerin stabilize edilmesidir. İslam dini sadece bir din değil bir yaşam biçimidir de. Kontrol altına alınmazsa şayet saldıracaktır .

R

Feyksin dimi

Bahar Dağatar 2 yıl

Begenmeyle bi igrenti geldi adı gorunce

Bahar Dağatar 2 yıl

com-3neulu08t9dk68tw4mm6.jpg

görsel materyal
M

Trollemeyin mantıklı konuşayım.

N

Akıl aynı akıl değil koçum

Ş

Sorunun cevabı çok basit bu dindarlar var ve yok edilemezler ama denetlenebilinir hatta ılımlılastırılabilinir yani asırı dincileri denetleme mekanizmasi olarak doğdu hizzada tutma amaçlı

B

Tekkelerde kontrolsüz feto lar turemesin diye

Ö

İslamcıların birgün devleti ele geçirebileceklerini öngörememiş. Öngörü de bir yere kadar tabi, dünya muazzam bir hızla değişiyor.

C

Bunu burada soracak kadar embesil olmamalısın !!!

I

Madem inanıyorsunuz bari kontrollü ve modern halini yaşayın diye..

H

Dincileri kontrol altında tutmak için

A

Tekke ve Zaviyelerin etrafinda adam toplayarak devlete karsi cikmasini engelleyerek devlete bagli diyaneti kuruyor. beyin kullaninca guzel

E