Kredi kartımdan bayilik üzerinden borç verdim, harcamaya itiraz edebilir miyim?

Arkadaşlar merhaba. Birine 9 ay önce borç verdim fakat geri gelmedi. Kredi kartımdan restoranına mal almak için online olarak bayilik sitesi üzerinden çektirdik. Çektirirken bana sms falan gelmedi. Direk çekti parayı. Sorum şu ben şimdi bu harcamaya itiraz edebilir miyim aradan süre geçmesine rağmen? İtiraz edersem bir şey çıkar mı?

com-nxe12qkme1ay1x2optrd.jpg
F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

Pos cihazından geçirdiğinde şifre girdiysen yapacak birşey yok
Ama online yapıldıysa ne kadar geriye dönük yapılır o başvuru bilemem

M

online yapıldı

Faruk Langer 2 yıl

Akbank... Süre sınırı var ancak belirtilmemiş başvurun bence

com-bk8oijplm1qzgqb8czxd.jpg

Muhammed Karabalta 2 yıl

3d güvenlik şartı olmayan bir işlem gerçekleşmiş. mesaj gelmemesi normal hocam. Benden habersiz kullanıldı tarzı bir şikayet ile geri alabilirsiniz belki. Ama bende kesin bir bilgi yok en iyisi bankanız ile bir çözüm yolu aramak.

K

kartım işbankası. Şimdi onları ararsam niye 9 ay beklediniz derlerse ne diyeyim acaba? Şimdi yanlış bir şey söylemeyeyim

F

O dönemde aynı tutara yakın ödemem vardı o yapıldı dedim. Fakat ödeme yaacağım yer bana bakiye durunca anladım dersen belki biraz toparlarsın

Özkan Körteke 2 yıl

Bu tip olaylarda başvuru süresi (zaman aşımı) 6 aydır hocam. Parayı alma konusunda emin değilim onun icin. Yalnız başvurursanız arkadaşınızın başını bayağı büyük bir derde sokarsınız. Izinsiz başkasının kredi kartını kullanmak suçuna girer ki ağır ceza mahkemesinin bakacağı bir dava olur. Seçim sizin!..

V

buna nereden başvurağız avukat falan lazım olur mu

Faruk Langer 2 yıl

Valla davası sürer bayağı. Avukat sizin acınızdan lazım olmaz ama arkadaşınıza bayağı bir lazım olur. Aranızda borç verdiğinize dair mesajlaşma falan varsa da bu sefer hukuk size döner ve mahkemeyi yanıltmak, iftira gibi üzerinize atılı suçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sonrasında siz ceza alabilir ve hatta sizden tazminat bile talep edebilir arkadaşınız. İyi düşünün, ihmale gelecek yanı yok derim...

Vezir Arpaz 2 yıl

Yapacağınız en sağlam olay şudur. Icra mahkemesine gider ve icra takibi başlatırım. Icra takibi başlatmak için senede veya imzalı bir şeye gerek yok. Arkadaşınıza tebliğ edildikten sonra 1 hafta içerisinde itiraz etmez ise borcu kabul etmiş olur. Sizde cebri icra yoluyla alacağınızı almış olursunuz. Diğer türlü işler biraz karışır.

Vezir Arpaz 2 yıl

Vezir Arpaz mesajlar duruyordur büyük ihtimal riskliyse hiç girmeyeyim. İcra takibini ne için başlatacağız? Bir de kendi restoranı değil genel bayilikten çekilmiş görünüyor. Atıyorum burger king ankara bayiliği değil de burger kingden çekilmiş duruyor. Muhatap benim paramı çeken bayi mi olacak yoksa genel bayilik mi. Bir de tebliğ edildi diyelim itiraz ederse ne olacak

Faruk Langer 2 yıl

İtiraz ederse mesajları delil olarak sunarsınız beyefendi. Icra davası aleyhinize bize sonuçlansa herhangi bir riski yok. Kolay gelsin.

Vezir Arpaz 2 yıl

Şimdi bu resimdeki şahıs mi aldı yoksa konu disimi

B

yok dikkat şeysi

Faruk Langer 2 yıl

Visa ve Mastercard uluslararası kurallarına göre, alışveriş tarihinden itibaren 540 gün içinde itiraz hakkınız saklıdır. İşlemi şifreli de yapsanız, online 3D ile de yapsanız, araştırma sonucunda kart sahibine işlemi yapan firma herhangi bir fatura veya teslim fişi (kargo teslim fişi veyahut tutanakv. S.) düzenlememiş, bu belgeyi de bankaya ibraz edemiyor ise, itirazınız kabul oluyor.
Tecrübe ile sabittir 35 bin TLcik ödeme yaptım fazladan.

D

Adama attiğim mesajlari gösterse ben suçlu olur muyum

Faruk Langer 2 yıl

Parami gonder falan diye mesaj atmiştim

Faruk Langer 2 yıl

Adam mesajlari gosterse işin içinden çikabilir mi

Faruk Langer 2 yıl

Hiç birşey olmaz

Doğan Yeğiner 2 yıl

Chargeback yapabilmeniz için max süre 6 ay.

S

11 ay sonra yapılan işleme para ödemek zorunda kaldım.

Doğan Yeğiner 2 yıl

Satıcı olarak mı? Aracı kurum processor kimdi hocam? Türkiyede gördüğüm bankalar 180 gün diyorlar.

Sinan Tankut 2 yıl

PayPal da da 180 gün mesela

Sinan Tankut 2 yıl

Benim firmadan yapılan işlendi, akbank a yapılan itiraz sonucu haksız bulundum ve karşı tarafın kartına para iadesi yapıldı. Adamı bulursam ki bulamıyorum hem ürün aldı hemde parayı geri.

Doğan Yeğiner 2 yıl

Çok garip. Demek ki 180 gün sonra da Satıcı olarak güvende değiliz... Garanti böyle bilgi vermişti bana.

Sinan Tankut 2 yıl