Evren yaratıldı mı?

“Evren yaratılmış bir şey değildir. Eğer yaratılmış olsaydı, o takdirde, evrenin Tanrı tarafından belli bir anda yaratılmış olması ve evrenin yoktan varedilmiş olması gerekirdi. Yaratılışı kabul edebilmek için, her şeyden önce, evrenin var olmadığı bir anın varlığını, sonra da, hiçlikten (yokluktan) bir şeyin çıkmış olduğunu kabul etmek gerekir. Bu ise bilimin kabul edemeyeceği bir şeydir.”(1)
George politzer

I
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Aha ha, dostum sen once git bir hiclik ve yokluk arasindaki farki ogren. Hicligin yanina parantez acip yokluk yazmissin ama bu felsefi olarak tamamen hatali.

Hiclik yokluk degildir. Evren hiclikten olageldi diye bir cumleyi hicbir bilim adami kullanamaz, cunku bu cumle bilimsel degil felsefidir. Evren yoktan var olmustur, zaten teistler de bunu soyler.

G

Bir çok absürt paylaşım gördüm, ancak hayatımda bu denli yanlı ve yanlış bir bilgiye rastlamadım :))

G

Ben bir yanlış göremedim. Yanlış diyenler demagoji yapmadan açıklama yapsada okusak

I

Hiçlik nedir Isa Birlk açıklar mısın?

E

Ben de merakla bekliyorum aciklamasini..

Uğur Kesdi 2 yıl

ben dayanamadım yazdım alta o iş öyle değil diye. : ))

Ercan Akalın 2 yıl

yazdigini anlayacak/kabul edecek mi sence?

Uğur Kesdi 2 yıl

cık. :))

Ercan Akalın 2 yıl

yine de aciklaman taktirlik o yuzden:)

Uğur Kesdi 2 yıl

Big bang in hiçlikten ortaya çıktığı biçinmineki söylem hatalı. Tekillik var ise big bang zamanın başladığı andır, ancak uzay-zaman tekilliğin genişlemeye başladığı andan sonrasıdır yani tekilliğin kendisi için hiçlik olduğuna dair bir bilimsel iddia yok.
Tekilliğin olmadığı bir çk senaryo da var ancak bugün kabl edilen dahil bir çoğu çoklu evren mega evren multiverse modellerine neden oluyor.
Hiçlik, fiziksel açıdan enerjinin de 0 olması demektir.
Vacum da sıfır enerji kuantum salınımları bağlamında sıfır enerji olamaz. Yani buradaki hiçlik aslında madde olmadığından hiçlik olarak adlandırılmış olup sanal parçacık evreni söz konusudur. Sanal parçacık evreninin enerjisi de üzgünüm ama pek de sıfır sayılmaz o noktada bazı okuyucuların kafasının karıştığı ve olayı yokluk olarak algıladığı aşikar.
Bilim materyalistir yani tanrıyı falan kanıtlamaz. Her okuduğunuza inanmadan önce olgunun bilimsel açıklama ve tanımlamalarına bakmanız önerilir. Aksi halde her şeyi istediğiniz yöne çekebilirsiniz fakat bu sizin imnandığınız şeydir bilimin iddiası değil.
Örneğin bu konuda zamanın başlangıç neeni big bang olduğu için canım isterse big bang tekilliğine tanrı ismi verebilirim sonuçta bütün evren oradan çıktı. Ancak bu benim ne olarak baktığıma inandığıma bağlı değildir bu durumu biraz kişiselleştiriyor çünkü. Tanrı denen varlık seninle iletişim kuruyor mu? Big bang yoluyla mı? Kişiliği karakteri olduğunu buadan bilimsel kuramdan modelden mi çıkardık? Tanrı da ne ki? Sadece bir isim de olabilir.

E

Geçenlerde izlediğim bir belgeselde sicim teorisi anlatılıyordu. Sicim teorisine göre çoklu evrenler mümkün. Evrenlerin birbiri ile karışması diye bir şey vardı sanırım, bunun izleri bu evrende var diye bir bilgi yer alıyordu. Big bang bu sicim teorisine göre yok sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı

A

Big bang teorisinde de ve genl görelilikte de kuantum kuramında da var o dediğin Alpay Delikbaş. Yalnız sorun şu ki, genel görelilik ve kuantum çok kapsamlı ve anlaşılması zor konular. Big bang konusunda ise bir çok yanlış bilgiye ek olarak son halini geliştiren Alan Guth un enflasyon modeli sanki teorinin dışındaki başka bir varsayım zannediliyor. Öyle değil.

E

isa arkadaş bu konuda tespit yapabilmen için inan çok birikimli olman gerekir böyle düz mantıkla tespit yapmak inan çok eksik kalıyor buna insanlar bir kolektif çalışmayla ömürlerini veriyor binlerce bilim insanın birikimi ile buralara kadar gelmiş bir çalışmayı düz mantıkla çökerttiğini düşünüyorsa inan ki yanılıyorsun hepimizin çok çok emek vermesi gerek bu konuyu anlayabilmemiz için

A

Hiçlikten olmadı ki. Bilimsel olarak “hiç” diye birşey yok. Hiçliğin içerisinde dahi quantum partikelleri enerjisi var. Bilimsel konu paylaşırken bilmsel çizgide kalınmalı. Bunun Tanrıyla ne alakası var. Evrenin oluşumu ne varlığını nede yokluğunu gösterir Tanrının. Tanrı inanıştır.

Y

Evrenin var olmadığı AN var.
O an şu An.
(el an kema kan)
An zamanın durduğu hal olduğu için değişmez sabit.
Ama an içinde o kadar çok şey olur ki gözünüze kainat görünür.
Biz teker çok süratli döndüğü için onu durur vaziyette görüyoruz.
Bu da körlüğün bir çeşidi.
Yani epifizin körlüğü.

Umur'un(Emirler) sonu önünüzde, sizi haydayıp yürüten saat(kıyamet) arkanızdadır.
Ali bin ebu talip

Bu vücudun önüne ve arkasına işaret eden gnostik bir söz.
Fiziksel vizyon vücudun önünde, kozmik vizyon arkasında.
Göz kapaklarının arkasındaki karanlıkta
uzayın tam bilgisi var.

R

Yani böyle yorumlar yapsınlar canımı yesinler rıdvan hep aynı içi boş yorumlar...

I

Tanrıya yakarılmadığında yorumların içi boş oluyor, adamlar dua etmeye gelmiş bilim big bang bahane. : ))

E