Evrenin genişlediğini nereden biliyoruz?

Evrenin genişlediğinin ıspatı nedir? Belki uzaklaştığı düşünülen gök adalar küçülüyordur, uzaklaşmakla küçülmek arasındaki farkı nasıl anlayabiliyorlar?

com-vkdneq3y2vvgkru290nh.jpg
Şevki Depe
Ş
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
21
21 CEVAP

Evrenin genislediginin ispati entropinin sürekli artmasidir, ayrica yapilan uzaklik hesaplarinin perspektifle alakasi yok.

Özgür Cellek
Ö

Bunlar teorik duruyor.

Şevki Depe 1 yıl

60 lardan beri Teorik degil onceden teorikti. Teorisi suydu, newton un kutle cekim yasasina gore eger evren genislemeseydi yaklasirdi ama yaklasma olmuyor bu teoriydi 60 lardaysa hubble uzay teleskopu yakaladigi isik tayflariyala bunu ispatladi. Bu isik tayflarindaki garipligi elektromanyetik dalgalarla iliskilendirildiginde evrenin genisleme hizi dahi hesaplandi.

Özgür Cellek 1 yıl

Bir kucuk bilgi daha evrenin genisleme hizi git gide artmaktadir, termodinamikcilere göre kiyamet evrenin genislemeye dayanamayip bir balon misali patlayacak olmasi veya icine buzulecegi yönünde

Özgür Cellek 1 yıl

Evrenin genişleme hızındaki artışın karanlık madde sebebiyetli olduğu iddiaları da var.

Bilge Kircali 1 yıl

Evren neyin icinde GENİŞLİYOR? Al sana soru

Ahmetcan Umaç
A

Icinde bulundugumuz bosluk nerede

Ahmetcan Umaç 1 yıl

Soru sağlam

Şevki Depe 1 yıl

Zaman ve mekan yoksa konusup orada mantigimizin bunu dusunmesi pek olasi degil zaten

Ahmetcan Umaç 1 yıl

Kolunu saga sola gotur boşluğu hissedersin

Ahmetcan Umaç 1 yıl

Ayrica goruyorum

Ahmetcan Umaç 1 yıl

Bu fırtına beni aşar. Ben sessiz sedasız yorumları okuyayım

Fatos Mızrakçı
F

Kırmızıua kayma yada maviye kayma olayi var. Işık uzaklaştıkça kırmizi renge donusur. Yaklastikca maviye. Dalga boyuyla anliyorlar yani.

Ali Sangu
A

İşte aradığım cevap

Esra Kozanlı 1 yıl

Yoğun ve kucuk bir yıldız kırmızı ışık verirken büyük yıldız mavi ışık verir. Yani büyük yıldız bizden uzaklaşsa veya küçülüp yoğunlaşsa doppler etkisiyle bunu anlayamazdık.

Şevki Depe 1 yıl

Eğer genişleme oranı her şey üzerinde ayniysa, biz dahi referans alabileceğimiz bir şey olmaksızın genişliyoruzdur. 1 milyar önceki 1 metrelik bir nesneyi şimdiye getirebilir olsaydık teorik olarak şimdiki 1 metreden cok cok daha kısa olmalıydı..

Şevki Depe
Ş

Kuran da biz evreni genişletiriz diyor

Ibrahim Günel
I

Ayeti getirebilir misiniz

Şevki Depe 1 yıl

Biz göğü ‘büyük bir kudretle’ bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)

Ibrahim Günel 1 yıl

Biz göğü kudretimizle bina ettik. Hiç şüphesiz biz, çok genişlik ve kudret sahibiyiz. Elmalılı

Şevki Depe 1 yıl

Beninen cok etkileyen ayetlerden biri Allah yıldızların yerine yemin etmesidir. Bilseniz ne buyuk bir yemindir diyede devam eder. Karadelige isaret ederki bunu bilemeyecegiz galiba.

Ali Sangu 1 yıl

Tefsir değil yahu meal

Şevki Depe 1 yıl

Gezegenlerin gittikçe renginin değişmesi vardı. Uzak olan kırmızı görünür. Bu tespit ile bazı gezegenler gitgide rengi kırmızıya dönüyordu bu sebeple evren genişliyor diye bir belgeselde anlatılmıştı

Emrullah Uza
E

Eğer küçülme olsaydı yine ışık kaynağı azalacagindan kırmızıya dönerdi.

Şevki Depe 1 yıl

Ama belgeselde kaynağın küçülmesi söz konusu değildi. Uzaklaştığı için kırmızıya dönüşüyor diyordu

Emrullah Uza 1 yıl

Bilim ve sunum farklı şeylerdir ve belgeseller sunumdur Emrullah kardeş

Şevki Depe 1 yıl

belgesellerde bir bilimin araştırma sonucunda ulaşılan doğrunun görsel olarak bizlere aktarılması değil midir. Tamam tahmin de yapılır ama doğruluk kesinlik olan bilgilerde mevcut değil midir

Emrullah Uza 1 yıl

Bilim kendisinden önceki bilimsel bilgileri çürümedikçe ilerleyemez. Bilimin çalışma mantığı bu

Şevki Depe 1 yıl

Evrenin çapı net bilinmediği için kesin bir şey söylemek mümkün değil tabiki. Gökadaların küçülme olasılığı olabilir, yer çekimi olmayan uzay boşluğunda çarpışma olayı veya güneşe yakın mesafedeki gök adaların ısınarak çapını kaybetmesi, saman yolu galaksisi haricindeki keşfedilmemiş galaksilerde ki daha faklı koşullar olabilir. Uzaklaşma ve küçülme olayı da perspektifle alakalı bir olgudur.

Eylül Hodja
E

mesafe iliskisi olabilirmi

Miracle Bıçak
M

Bir arabanın küçüldüğünü görmek bize arabanın uzaklaştığını gösterir, bir balonun küçüldüğünü görmek hem uzaklaşmış hem de küçülmüş olacağı ihtimaliyle degerlendirilmeli..

Şevki Depe 1 yıl

sen bir suyu buharlaştırdığın vakit onun parçacıklarının nereye dağılacağını tespit edemezsin sadece hacmi genişler dersin bigbang in patlamasından önceki son halini bir bardağın içinde ki su desen sonuç ne olur ısıtıldığında yada bigbang gerçekleştiğinde kaos

WP Doğuş Sıddıkoğlu
W

Bigbangten önce sonsuz boşluk vardı yani?

Şevki Depe 1 yıl

daha önce gormediğin bişey olduğundan ne olduğunu bilsen bile anlayamassın

Berke Medinovski 1 yıl

bu biraz ateizme kaydı sanki Berke Medinovski

WP Doğuş Sıddıkoğlu 1 yıl

Şevki Depe bence öyle var olup yok olmalar

WP Doğuş Sıddıkoğlu 1 yıl

Boşluk ezeli mi oluyor bu durumda

Şevki Depe 1 yıl

Işıkta doppler olayı, kırmızı renk en büyük dalga boyuna sahip. Mor ise en küçük. Bir gezegen bizden uzaklaşırken yaydığı ışık dalgalarının dalga boyu büyüyerek ışığı bize kırmızı gösterir. Google'dan doppler olayı bkz.

Emirhan Erdönmez
E

Evet dediğiniz doğru olmakla beraber boyut farkında da aynı etkiyi gözlemliyoruz.

Şevki Depe 1 yıl

ayrıca arkadaşlar, doppler olayı seste de vardır ve ses hızını geçen jetlerin ses duvarını aşması bu yüzdendir. Boyut farkı olayını anlamadım?

Emirhan Erdönmez 1 yıl

Yoğun ve kucuk bir yıldız kırmızı ışık verirken büyük yıldız mavi ışık verir. Yani büyük yıldız bizden uzaklaşsa veya küçülüp yoğunlaşsa doppler etkisiyle bunu anlayamazdık.

Şevki Depe 1 yıl

mantıklı, teşekkürler.

Emirhan Erdönmez 1 yıl

Sonu varmı bulmuşlarmı da genişlediğini var sayiyolar daha ulaşmadağimiz trilyon larca yıl uzaklıklar var biz hala sakız çiğnemek orucu bozar mı diye tartışıyoruz

İrfan Nacar
İ

uzaklastııgnı kırmızı tayfa dogru kayma yapar

Yavuz Kassap
Y

Yoğun ve kucuk bir yıldız kırmızı ışık verirken büyük yıldız mavi ışık verir. Yani büyük yıldız bizden uzaklaşsa veya küçülüp yoğunlaşsa doppler etkisiyle bunu anlayamazdık.

Şevki Depe 1 yıl

daha derın arastır derım

Yavuz Kassap 1 yıl

Yıldızların birbirleri arasındaki fark devamlı büyüyor budur en temel neden

Mahmut Güvendir
M

bi yerde okumustum aslında gokyuzunde gordugumuz yıldıların çoğu milyonlarca yıl önce öldü diye o zaman biz evrenin milyonlarca yıl önceki halini görebiliyoruz yani şuanda belkide binlerce kat daha büyük

Berke Medinovski
B

Bir gök ada nasıl küçülebilir ki önce bunu düşün

Emir Minezzilleh
E

Kütle çekim yasasi

Şevki Depe 1 yıl

Bütun gök adalarin kütle cekim yasasına maruz kalmasi lazim ki çunku hepsi bizden uzaklasıyor (ya da kuculuyor) ve aynisi bize de olmasi lazim? Neden olmuyor tek istisna biz miyiz? Ve ayriyetten gittikce artan degerlerde bizden uzaklasiyor kutle cekim sabittir... Oyle olsa bile.

Emir Minezzilleh 1 yıl

Kutle cekim yasası buyuk oranda bi etki yapmaz

Emir Minezzilleh 1 yıl

Olmadığını olcemeyiz ki, tüm varlık aynı anda kuculseydi bunu olcemezdik

Şevki Depe 1 yıl

Tum varliklar ayni anda küçükseydi bizden uzaklaştiklarinida farkedemezdik sbit bir değer olurdu yine

Emir Minezzilleh 1 yıl

Yıldızların ışık tayflarına bakarak uzaklaşmakta mı yakınlaşmakta mı olduğu bilinir. Kırmızıya kayıyorsa uzaklaşıyor, mora kayıyorsa yakınlaşıyordur. Kur'an'da, yerler gökler bir iken onları ayırdık diyor ve tekrar bir araya getireceğiz diyor. Bu ayet ile bilimi birleştirirsek, Bing Bang teoremi uyuşuyor. Büyük bir patlama ile yaratılış başlamış oluyor. Galaksiler arasında hızla bir uzaklaşma var. Bu, bir zamanlar hepsinin bir arada olduğunu gösterir. Yani, hiç bir şey yokkken ''KÜN'' emrinin etkisiyle tek bir noktadan her şey zuhura çıkıyor. Kur'an diyor ki, tekrar bir araya toplayacağız. Bu ne demektir? Tekrar içe büzülüş ve tek bir noktada kayboluş. Nitekim Kur'an, bunu da açıklar. Yıldızlar düşüp ışığı kalmadığı zaman... Bilim adamları, galaksilerin ışık tayflarındaki hızlı uzaklaşmada bir yavaşlama tespit etmişler. Bu yavaşlamanın sonu durmak ve içe doğru çöküş. Sonuçta bilim, Kur'anı doğruluyor. İçe büzülüşten ve büyük ölümden sonra Allahu Teala sorar: ''Bugün mülk kimindir.'' Cevap verecek kimse olmadığından Allahu Teala kendisi cevap verir: ''Tek ve Kahhar olan Allahındır.'' Sonra İsrafil yaratılır ve Sura üfler. Kainat ikinci kez yaratılır ve hesap...

Ali Kenny
A

Geri çekilme başlamış olsa bile evrenin ucundaki ışığın bize gelmesi çoook uzun zaman almayacak mı?

Turgay Kodaş
T

Alsın. Ne fark eder ki? Milyarlarca yıl geçse bile ölü için zaman dürülür. Örnek mi? Üzeyr as'ın eşeği. 100 yıl geçtikten sonra uyandığında günün yarısı kadar veya daha es uyudum diyor. Eşeğine bak deniyor. Kemikleri kalmış. Biz öldükten sonra geçen zamandan haberimiz olmaz

Ali Kenny
A

Teknik olarak zaten yaşıyor sayılmayız, bu yüzden evrenle ilgilenip Yaratıcıyı/sıfatlarını/kudretini tanımalıyız. Kuranda bu böyle deyip geçersek bazı Ayetlere muhalefet etmiş oluruz.

Turgay Kodaş
T

Teknik olarak yaşamıyor muyuz? Kur'an da bu böyle deyince bazı ayetlere muhalefet mi etmiş oluruz?
Katılmıyorum size... Ama istediğiniz gibi düşünmekte de serbestsiniz.

Ali Kenny
A

Katılmadığın nokta?

Turgay Kodaş 1 yıl