Evrenin genişleme hızının ışık hızından fazla olduğunu nasıl ispat edebilirim?

Arkadaşlar,
Evrenin genişleme hızının ışık hızını aşması konusunda arkadaşımı ikna edemedim. Yani evrenin 13.8 ışık yılında olmasına rağmen evrenin genişliğinin 13.8 milyar ışık yılından daha büyük olması konusunda.. Yardımcı olabilir misiniz?

Erman Usturası
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
9
9 CEVAP

Bugün 14.5 milyar yazıyordu

Bülent Rodi
B

https://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/hd140283.html

Bülent Rodi
B

Evrenin genisleme hizi demek yanlış anlasilmaya neden oluyor. Olculen hiz 3.26 milyon isik yilinda 70 km/s. Kucuk olcekte genisleme cok yavas. Gun icinde surekli geciyoruz. Ancak 13 milyar isik yili gibi bir mesafede bu toplam hiz isik hizina ulasiyor. Bundan uzak mesafedekiler isiktan hizli uzaklasiyor.

Evrenin kendisi maddesel olmadigi icin hiz limiti yok. Içindeki maddeler hic kipirdamasa bile aradaki uzay genisledigi icin uzaklasiyorlar.

Ayrica 90 milyar isik yili olarak denen sey gozlenebilir evren. Yani bize isigi ulasan. Gercekte komple evrenin boyutu hakkinda fikrimiz yok. Bundan cok daha buyuk.

Uğur Kıroğlu
U

Fırında pişen üzümlü bir kekin kabardıkça içindeki üzüm tanelerinin birbirinden uzaklaşması gibi. Bu tanım şişen balonun üzerindeki noktaların birbirinden uzaklaşması tanımına göre çok daha açıklayıcı..

Erkan Şıh 1 yıl

Evet tabi orneklerde anlasilmasi icin 2 boyutlu yuzeyle aciklaniyor. Gercektrki bunun 3 boyutlusu.

Uğur Kıroğlu 1 yıl

Hay agzina saglik

Kaan Şenkul 1 yıl

Gerçekten ağzına klavyene sağlık hocam

Erman Usturası 1 yıl

Bu arada ışık yılı değil

Bülent Rodi
B

Keşke benim de etrafımda bu konuları tartışabileceğim arkadaşlarım olsaydı. Çok şanslısınız.

Erkan Şıh
E

Arkadaşınızı ikna etmenize gerek yok. İkna dediğimiz şey nedir? Bir insan bir şeyi öğrenmek istiyorsa eğer, bilgi çağının nimetlerinden yararlanır, okur, öğrenir ve anlar. Anlayamadıklarını anlayanlara sorar. Biz bunun mücadelesini veriyoruz hocam. Siz de okuyun arkadaşınıza da okumasını önerin. En doğrusu bu.

Ahmet İmamoğlu
A

Bilgim yetersiz kaldı diyelim..

Erman Usturası 1 yıl

Hubble sabitini okuyunuz.

Kaan Şenkul
K

Biz bunca yazıyı süs olsun diye mi yazıyoruz? 3 yıl önce yazıp milyar kere paylaştığımız yazıya, buraya gelmiş kişi hala ulaşamamış mı?

Zafer Evler
Z

bu: http://rasyonalist.org/yazi/evren-isik-hizindan-hizli-mi-genisliyor/

Ali Faruk
A