Gelişmiş ülkelerdeki işçiler neden kapitalizme isyan etmiyor?

Türkiye'deki işçilerin isyan etmeme sebebi belli. Peki gelişmiş ülkelerdeki işçiler neden kapitalizme isyan etmiyor?

Ö
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
36
36 CEVAP

Haklarını savunabildikleri demokratik bir sistemleri ve gelişmiş hukuk sistemleri var. Sendikalar bizdeki gibi değil baskı olusturabiliyorlar. Ayrıca oralarda da zaman zaman oluyor işçi eylemleri

A

Fransa'da olmuştu örneğin baya. Fakat Türkiye'ye nazaran asgari ücretleri yüksek olsa da, bu isyan etmemelerine sebep değil.

Ö

Isyan olayları farklı zeminler ister belki de bu zemin olusmamistir yada olusturulmamistir

A

Sanırım bizim kadar yoksul olmamaları ana sebep. Düşünsene Türkiye'deki ekonomik durumda olsalar neler olurdu.

Ö

Ortalığı yakarlardi ücretler bir anda düşse

A

Ya da yakıt, gıda, ulaşım artsa birden.

Özgür Beyazlı 2 yıl

com-nf00gy35tcowd687ws23.jpg

görsel materyal
D

Avrupa devletleri akıllandı 1917 den sonra sosyalist devrim korkusuyla çalışanlara haklar tanındı sosyal devlet anlayışı gelişti

D

akşam bunun üzerin e lenin tezleri aycam

D

Gelişmiş ülkelerdeki işçiler rahat yaşıyorlar. Gelirleri iyi. Haftada 40 saat ya da daha az çalışarak ev araba çocuklarının okulu vs giderlerini karşılayabiliyorlar.

B

Çünkü kapitalzm isyan edilmesi gereken bir sistem değil

B

Neden?

Özgür Beyazlı 2 yıl

Kapitalizm karşıtıyım ama Komünist değilim.

Özgür Beyazlı 2 yıl

Sistemi doğru kurduğun zaman karma ekonomi diğer alternatiflerine göre çok daha iyi. Sadece liberal veya sadece sosyalist ekonomiler batmaya refah seviyelerinin yerlerde gezmesine mahkumdur.

Batuhan Camyurdu 2 yıl

Dünyada karma ekonomiyi doğru kurmuş ülkeler var mı?

Özgür Beyazlı 2 yıl

Son dönemde Hindistan

Batuhan Camyurdu 2 yıl

Türkiye'deki işçilerin isyan etmeme sebebi neymiş?

O

Koyun olmaları.

Özgür Beyazlı 2 yıl

Çoğunun dindar ve/veya milliyetçi olması

Can Kavi 2 yıl

Özgür Beyazlı Bu tavrı sevmiyorum. Neden onları aşağılıyorsun? Onlarda eksik gördüğün ne var ki onları "koyun" diye nitelendiriyorsun?

Onur Uyuz 2 yıl

Fabrikada asgari ücrete çalışan AKP'li işçi ile tanıştın mı hiç?

Özgür Beyazlı 2 yıl

Bir de ''koyun'' kelimesini küçümseme amacıyla kullanmak türcü bir davranış

Can Kavi 2 yıl

İşçiler sosyalist bir sistemde durumlarının daha kötü olacağını bildikleri için isyan etmiyorlar.

O

Helal olsun çözmüş sün

Mehmet Ibranioğlu 2 yıl

Oralarda daha çok ve daha sert oluyor

D

O zaman işçiler çok yanılıyorlar

D

Bir isci isyan ettirmemek icin yapilan hamleler vardir ornegin yillik erzak yardimi ya da iste ne biliyim buzdolabi televizyon ya da ikramiye tarzi kucuk hediyeler diyebiliriz bunlardan artik ulkemizde neredeyse kalmadi diyebiliriz. Yurt disinda da bu tarz seylerin dengesinin iyi ayarlandigini dusunuyorum. Bilgim yok yapiliyor mu yapilmiyor mu ama.

E

Avrupa'da işçi maaşlarının ve yaşam koşullarının iyileşmesi ve bunun sonucunda sınıf mücadelesinin yumuşaması

C

ABD'de öyle değil ama?

Özgür Beyazlı 2 yıl

Abd konusunda pek bir bilgim yok

Can Kavi 2 yıl

1 milyon evsiz, 50 milyona yakın yoksul var.

Özgür Beyazlı 2 yıl

Tam isyan etmelik ülke.

Özgür Beyazlı 2 yıl

Kapitalizmin başkenti olarak.

Özgür Beyazlı 2 yıl

marskın teorisi çağımızda gecerliligini yitirmiş olmması dır, çünkü marks buna kendini ve herkesi inandırmıştı kapilazim feodaliye karşı devrimcidir işçi sınıfı oluşturacak ve sonunda kendi mezarını kazacaktı, oy saki 2004 te kapilazm finas çağını yaşadı turbo kapilazim gelişti, yani artık, işçi sınıfıda burjuvaziden pay almış oldu para mal mülk tatlı geldi yani devrimin dinamikleri olmaktan 1.sıradan çıkmış oldu

H

Eğer işçiler tarafından gerçekleştirilen bir devrim olursa muhtemelen işçilerin hiçbir güvenlik önlemi olmadan, düşük maaşlara günde 14 -15 saat çalıştırıldığı Doğu ve Güneydoğu Asyadaki ülkelerde olacak

C

Türkiye baskı rejimi ile yönetiliyor insanlar korkutuluyor bir kaç yıl öncesine kadar insanlar sokakta rahat bı şekilde eylem gerçekleştirebiliyordu, şimdi mümkün değil çok ağır müdahaleler ve sindirim politikası mevcut. Örneğin bı kaç gün önce madenlerinin özelleştirilmesini istemeyen madenciler, madenden çıkmayarak eylem yapmıştı. Talepleri kabul edildi ama her biri için para cezası kesileceği ortaya çıktı. Böyle bi durum da tekrar direnmeye korkar o işçiler.

B

gelişmiş ulkelerde işçilerin isyan etmediğini kim söyledi? Avrupa'da neden aşrı sağ guclu ve işçiler neden trump'tan yana oy kullandı sanıyorsun ?

G

sonucta işçi sınıfı durumundan rahatsız oldugu icin oyunu o yonde kullanıyor, ben buna bakarım. İdeoloji kısmı boş.

Gürkan Pusat 2 yıl

fransa da ki işçilere niy e isyan etti

Dengiz Oztrk 2 yıl

bu insanlara toptan ırkçı demek de kusura bakma ahmaklık ve cahillik. Oyu 3,5 olan parti 12 oluyor. Demokratların kazandıgı seçimden sonra trump gibi uçta kalan bir isim show yapıyor.

Gürkan Pusat 2 yıl

kafanızı topraga gommekten vazgeçin. Sınırlarını göçe açarsan turkıyede de meral akşener bi bakmışsın yuzde 15 oy almış .

Gürkan Pusat 2 yıl

kapitalizmden kisme rahatsız değil, kapitalizm icinde de cozum bulunabileceğine inanıyorlar

Gürkan Pusat 2 yıl

Geçen sene Fransa da büyük bir grev vardı sonradan Belçikaya da sıçramıştı

com-epko7xd1h4yayjg20zzg.jpg

D

com-5h7fwbagtuukwlqj20ms.jpg

görsel materyal
D

com-1jn3br1zaq09kubj51cj.jpg

görsel materyal
D

Sonra geçti kıvılcımlar hala mevcut ama ateş almıyor barut

D

Fransa özellikle greve gitti birçok alanda.

Ö

türkiye de sendika başkanları iktidarla kolkola son model mersedeslerle gezip fink atıyorsa işçi nasıl dirensin... Avrupa daki sendika ve işçi haklarının iş güvenliğinin yarısı türkiye de olsa işçi bırak eylemi mücadeleyi bayram eder işçi bayram...

E

bir de sanırım avrupada işçiler haklarını masada daha iyi koruyor... Şayet masada da taleplerini kabul ettiremezse sokağa çıkıyor... Ondan fransa ve ispanya dışında çok fazla işçi grevi eylemi vs göremiyor olabiliriz...

E

Orada kapitalizim yanında yarı sosyalizm de var adam fakir ise calismamayi tercih etmistir

T

benim de merak ettiğim bi şey var. Normalde antikapitalistlerin ucuz emek somurusunun, ucuz işçiliğin esiri olan göçmenlere karşı çıkması gerekiyor. Cok kulturluluk gocmenlik gibi kavramlar kapitalistler tarafından ucuz işgücü adına pompalanıyor. Mesela afrikalı ulkesinde kalsa en azından karnı doyacak, tarım hayvancılık yapacak. Ama bunun avrupaya amerikaya gocu tesvik ediliyor, seks kolesi bile olma pahasına. Peki bu noktada solcular neden göçe karşı durmuyor hep bunu merak etmişimdir.. Tam bu noktada sol kendini yenileyememiş oluyor. Öne kemal kılıçdaroglu, meral akşener'in göçü önleyecegiz söylemleri cıkıyor.

G

Antikapitalistler mültecilere ve göçmenlere karşı çıkmamalı. Çokkültürlülüğü desteklemeliler

Can Kavi 2 yıl

Can Kavi sebep? Yeni koleler yaratmak, kapitalistlerin ekmegine yag surmek icin mi? Solcu da aynı seyi diyor, kapitalist de. Bu nasıl oluyor ?

Gürkan Pusat 2 yıl

cok kulturlulukten kastın yerli unsurlar ve nitelikli göç ise eryvallah ama kontrolsüz göçün cok kulturlulukle alakası yok;sana dayatılanı hap olarak alırsın.

Gürkan Pusat 2 yıl

Antikapitalistler mültecilerin ve göçmenlerin ucuz işgücü olarak görülüp emeklerinin sömürülmesine karşı çıkmalı. Mültecilerin ve göçmenlerin kendisine değil

Can Kavi 2 yıl

öyle ideal bi dunya yok ama, bu solcuların ütopik dunyasında kaldı, bu nedenle de sol kan kaybediyor

Gürkan Pusat 2 yıl

Suni ayrışmalar yaratılarak baş çelişki saklanıyor.

U

Laik-antilaik, alevi-sünni, kürt-türk vs gibi.

U

Ben bu başlığı sonradan gördüm. Aynı konuyu işleyen bir başlık açtım hatta.

U

Zaman zaman isyan ediyorlar. Ancak toplanıp hep birlikte isyan etmiyorlar o yüzden sanki hiç isyan edilmiyormuş gibi görünüyor. Belli kırılma noktaları var. 3-5 yılda bir mutlaka kitlesek grev ya da eylem oluyor. Bazan da mücadele edip kazanımla sonuçlandırıyorlar.

C

Türkiye saçma sapan başlıkları kapatıp bir türlü emekçinin bunalımını konuşmaya vakit bulamıyor esasında. Jeopolitik dezavantajı da var.

U

2017 yılından akılda kalanlar mesela: Başkanlık, Darbe, Fırat Kalkanı, IŞİD, Meral Akşener, Fetö... Bunlardan ne zaman vakit bulduk ki

U

Çünkü aldıkları paralarla rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürdükleri için. Marksist devrimin Batı’da yaşanmamasının sebebi de bu. Marx, sanayi kapitalizminin çok ağır şartlarını görerek yazdı kapitali. Yazmak zorunda kaldı daha doğrusu. Daha sonralar sendikalaşma, grevler vs. İşin içine girince, işverenler işçilerin sözünü dinlemek zorunda kaldı. Ayrıca ticari kapitalizm de gelişmeye başlamıştı ve hizmet sektörü de ekmek kapısı oldu insanlara. Bu yüzden de çalışma koşulları hafifledi. Kısacası batıdaki işçi sınıfının isyan etmeme sebebi, Marksist devrimin çiftçi kesimin hakim olduğu bir doğu ülkesinde yaşanmasının sebebi içinde gizli.

U