Günlük gelişmeler önemsiz olarak görüyorum bencil miyim?

Ben 36 yaşındayım maksimum bir 30-35 yılım daha var ve bana tanınan bu süreyi en iyi şekilde geçirme amacındayım ve biliyorum ki, hayat, dünya, yaşam benden milyarlarca yıl sonra da devam edecek. Ve şu anda dünya sahnesindeki kimse 100 yıl sonra kalmayacak hatta dünya bile önemini yitirebilir çünkü düşünceme göre ileride dünyalar arası seyahat başlayacak ve insanlar farklı gezegenlerde de yaşam kuracak ve bu düşünce beni güncel olayların önemsiz olduğu fikrine yönlendiriyor ve hemen hemen hiç bir şeyi önemsemiyorum.

Sizce çok mu uçuk ya da bencil ya da sağlıksız düşünüyorum?

F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

özellikle Türkiye gibi ülkede en güzeli kendini ekonomik olarak güçlendirip şu kısa ömrün tadını çıkarmak. Sahsen sınıf bilinci olmayan dangalak kitleler için mücadele vermekten bıktım.

M

Maddiyatla ilgili değil benim dediğim, benim maddi durumum felaket ama sonuçta öleceğim değil mi? Çok zengin olsam ne fark eder? Ben böyle de seviyorum, seviliyorum, nefes alıyorum, müzik dinliyorum, kahve içiyorum, kitap okuyorum, gerisi önemsiz geliyor bana.

Fatih Denir 2 yıl

Çok uçuk geldi bana. Dün geçti, yarının geleceği belli değil, bu günü yaşamaya bak. Bu gün için doğru eylemler gerçekleştirmeye çalış. Çünkü yarını şekillendiren bu gün dür. Evet belki 100 yıl sonra olmayacağız, ama bizden sonrakiler olacak. Biz bizden öncekilerin, yaptıkları hataların cezasını çekiyoruz, bizden sonrakilerde bizim yaptığımız hataların cezasını çekecek. Koy verme kendini. Benim için de dünya boş bir yer. Ben müslümanım, o nedenle dünyayı es geçemiyorum. Çünkü ahireti dünyada kazanabilirim. Bunun içinde en az hata ile yaşamaya çalışıyorum, elimden geldiğince. Çevremde yapılan Her yanlışa müdahale etmek, her güzelliği de desteklemek gibi bir yükümlülüğüm var. eğer dünyayı boşlarsak, dünya kötülere kalıyor ve istediklerini yapıyorlar. O nedenle dünya için mücadeleye devam. Zaten dünya çoğunlukla iyi insanların, dünyadan el etek çekmesi nedeniyle bu halde. Bu halde kalmasına izin mi vereceksin....

K

Müdahale edebilmek için bir yetkinlik söz konusu olmalı ve ben bu yetkinliğin kimse de olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hayat çok karmaşık bir algoritma ve insan aklı çözemez bunu, iyi ve doğru sandığımız bir çok şey felaketlere neden olabilir, bu çok yanlış sonuçlar doğurabilecek bir eylem şekli bence.

Fatih Denir 2 yıl

Senin mantığınla gidersek kös kös oturalım ve hiç bir şeye müdahale etmeyelim. Nasıl olsa sonunun hayır mı, şer mi olduğunu bilemeyiz. Bence senin düşüncen çok yanlış. Bir daha düşün.

Ki Jan Özten 2 yıl

Ki Jan Özten Özten Kös kös oturmak, ne güzel tanımlamışsın. Ben yanlış bir şeye neden olmaktansa hiçbir şey yapmamayı tercih ederim.

Fatih Denir 2 yıl

Kendin söylüyorsun işte, bir şeyin sonunun doğru mu yanlış mı olduğunu bilemiyoruz. Belkide müdahalemiz doğru bir davranıştır. Öyle değil mi. Ben son nefesime kadar mücadele, mücadale, mücadele edeceğim. Edemediğim veya etmediğim günde ölüp gitmeyi tercih ederim. Hayat benim için, iman, cihat/mücadele ve şehadet tir. Kötülük var oldukça mücadele, mücadele var oldukça biz var olmaya devam edeceğiz.

Ki Jan Özten 2 yıl

Ki Jan Özten Özten Özten Kötü neye göre kötü ya da sen nasıl bir mercisin ki bunu belirleyebileceğini düşünüyorsun? Dünya iyilik için savaştığını düşünenler yüzünden bu hale gelmedi mi?

Fatih Denir 2 yıl

Bu bencillik falan değil, sadece kendi hayatını yaşamak istemek. Yaptığın yanlış falan değil, çoğumuz böyle yapıyoruz.

E

Hayır bence yerinde bir düşünce katılmadığım tek nokta maksimum 30-35 yılın olduğu bunu kimse bilemez

Y

Ortalama çünkü babam falan filanı düşünüyorum ve ayrıca yüksek tansiyon hastasıyım ve çok sıcak bir memleket olan Antalya'da yaşıyorum. Bunun ön görüsüyle söyledim.

Fatih Denir 2 yıl

Umarım bu konuda yanılırsınız ve sandığınızdan çok daha uzun sağlıklı güzel bir ömrünüz olur

Yeşim Bilde 2 yıl

Teşekkürler çok naziksiniz.

Fatih Denir 2 yıl

Gelecek kaygisi seni fena hırpalamış

M

Yok ki öyle bir kaygım.

Fatih Denir 2 yıl

Bence var 100 yil sonrasi icin soylediklerine bende katiliyorum Ve gittikce yasanilmasi guc olan dunyada cocuk buyutup bir nesli surdurmeye calismak haksizliktir diye dusunuyorum Buda gelecek kaygisidir

Mujdat Başpehlivan 2 yıl

Mujdat Başpehlivan Yooo ben onu düşünmüyorum işte. Ben mükemmel bir dünyaya doğmadım, o da doğmasa çok büyük bir haksızlık olmaz. Varsın biraz yaşayabilmek için çaba sarf etsin tıpkı benim gibi.

Fatih Denir 2 yıl

ben beğendim

M

Gayet gerçek bi düşünce. Hatta bizlerden önce yaşayan milyarların kafaya taktığı şeyleri ve şu anda bunların ne kadar anlamsız olduğunu düşünelim, aynı şey. Ama bende aşık olunca kaybolmuştu bu düşünceler

E

İnsanlar biraz bilimle uğraşsa hayatın ve kendilerinin ne kadar önemsiz olduğu anlayacaklar ama maalesef ki herkes kendini haddinden fazla önemsiyor.

F

bende aynı durumdayım

S

Sevindim senin için

Fatih Denir 2 yıl

Fatih Denir sevinilecek bir durum mu bilmiyorum zira çok şey umrumdadeğil artık

Selva Iscan 2 yıl

Selva Iscan Ben böyle iyiyim ondan dedim.

Fatih Denir 2 yıl

özünde bende iyiyim zira kendi düşüncem ve kend tercihim ancak sosyal anlamda diğer insanlarla ilişkilerde zorlanıyorum

Selva Iscan 2 yıl

henüz anlayan çıkmadı beni bu konuda

Selva Iscan 2 yıl

Dünyada maddiyata dayalı birşeyi önemsemiyorum hariç bazen onu daha konforlu hale getirmek için para gerekebiliyor... Onun dışında bir lokma ekmek bir hırka görüşünü savunuyorum, ve hayatı çokta takıp mükemmmel yaşamaya çalıştığım zaman çok yorulduğumu hissediyorum yine aynı şekilde laylaylom bir hayatta günümüz şartlarında zorluyor yapacak o kadar saçma sapan işin gücün içindeyiz örneğin eskiden bir tasla yemek yiyen insanlarken şimdiler de medeniyetin yolu tamamı ile şatafat üzerine kurulu sofralardan geçiyor ne bulaşık bitiyor nede iş güç, oysaki ben daha çok kahve içip daha çok kitap okuyup daha çok çocuklarımla zaman geçirip az şeyi kafaya takıp gelecek kaygısını en aza indirip sadece ve sadce bulunduğum anı yaşamak istiyorum, kesinlike katılıyorum size, en iyi yaşamanın yolu hayatı düşüncelerimiz dahil basitleştirmektir...

B

Basitlik değil mi? Katılıyorum.

Fatih Denir 2 yıl

Benzer bir düşünce; sen git milyarlarca hücreden oluş, milyar yıllık bir evrim sonucu ve insan oğlunun uğraştığı şeylere baktığında o kadar basit şeylerle uğraşıyoruz ki! Bi yerde bi sorun var ama çözemedim

E

Bir tane karıncayı incelerken, koloniyi görmüyoruz. Oysaki hayat kişilerle ya da güncel olaylarla ilgilenilmeyecek kadar ciddi bir şey

Fatih Denir 2 yıl

hem de o hücrelerin en hızlısı en başarılısı olarak oluşuyorsun

Selva Iscan 2 yıl

Bende de aynı durum söz konusu. Çevremdeki İnsanlarla iletişim kurarken de bu yüzden çok sorun yaşıyorum.

E

Benim iletişim sorunum yok. Aksine çözdüğüm ilk konudur bu hayatta çünkü insanlarla doğru iletişim kurmak gerekiyor.

Fatih Denir 2 yıl

hayatın anlamsız olduğunun farkına varmissin

A

Uçuk kaçık sağlıksız yerine sığ fikirler derim. 3 5 tane bilim-kurgu filmi izleyip belli ki gaza gelmişsin nacizane tavsiyem birkaç da drama, biyografi,psikoloji türünde filmler izleyip hayatın gerçekleriyle yüzleşmen çünkü belli ki bir fikrin var ama temellendirebileceğin en ufak bir bilgin yok yanlış anlama çok sarkastik gelebilir sana bu söylediklerim ama belki bir yararı dokunur diye yazıyorum

B

Bir cogumuz gibisin dusunebilen sorgulayabilen insanlarin cogunun geldigi nokta bu

E

George Carlin'in de dediği gibi bu bir ucube tiyatrosu. Sen de benim gibi not tut. Bu ucubelikleri yaz. Nesillerine aktar. İçinde bulunduğun toplumu, aptal ve cahil oldukları için diğerlerinin eleyeceğini bilerek yaşa ve en azından kurtarabildiğin kadar kişiyi bundan kurtar. Bilime katkıda bulun, bulunamıyorsan fikre katkıda bulun. HER NE OLURSA OLSUN HAYATINI DA YAŞA.

D

Unutma bu gezegende bir gün insanın yürümediği gün gelecek. Dinozorlar 150 milyon yıl bu gezegene hüküm sürdü. Sen hepi topu 2 milyon yıldır buradasın. Tıpkı onlar gibi adın "yokoluş müzesinde" nesli tükenenler kısmında KALIN PUNTOlarla yazacak. Hiç kimse bu türün yaptığı katliamları bilmeyecek, parçaladığı doğayı, öldürdüğü çocukları, yaraladıklarını, aşklarını, savaşlarını, sevişlerini, gülüşlerini. Hepsi o kalın puntolarla yazılmış "NESLİ TÜKENDİ-HOMO SAPİENS" kısmında kaybolup gidecek. 500 milyon yıl sonra var olan homo sapiens bugünkü biz olmayacağız. Bizi kimse bilmeyecek.

D

Sen alıştırdın beni bu araştırmalara uykularım kaçıyor hastalık derecesinde.

Şerif Kpc 2 yıl

Her şeyi bilmemek çok güzelmiş. Kendimi İslam'a adayasım geldi.

Şerif Kpc 2 yıl

derya hanım işten tam da bundan bahsediyorum. Bir gün HOMO SAPİENS'inde nesli tükenecek. Peki ben niye bu savaşlar, bu siyasi açmazlar için uykularımı kaçırayım. Eminim 200-300 yıl sonra dünya bir efsane olacak, kimse bütün canlıların tek bir gezegende yaşadığına inanmayacak, çünkü gezegenler arası seyahat, bir bilet alıp izmire gitmek kadar kolay olacak. Bırakın şu anki savaşları birinin hazırlamasını Dünya bile bir Mit haline gelecek. Bu benim düşüncem.

Fatih Denir 2 yıl

Uykunuz kaçmasın zaten Sadece tadını çıkarın, çıkarırken de bazılarının da farkındalığını arttırın. Bir süre sonra bütün dinler, savaşlar ve ölümler anlamsızlaşıyor

Derya Serce 2 yıl

Devletler, bayraklar ve milletler de. Ben" bu ülke ile de, bayrağı ile de gönül bağım yok" dediğimde linç edildim oysa sevmemek değil benimki, sadece amigo değilim.

Derya Serce 2 yıl

Bu aralar hep tedirginim. Dünyaya göktaşı çarpacak diye. Bunalıma giriyorum beni asıl tedirgin eden başka bir gezegende yaşamın olmaması. Karadelikle ölmek isterdim göktaşıyla ölmekten iyidir.

Ş

Göktaşı olayı ile ilgili şunları söylemem gerekirse atmosferimize her gün 100 tona yakın göktaşı giriş yapıyor. Bunlar çok küçük olduğu için yüzeye ulaşamıyor. Ulaşanlar genelde okyanuslara düşüyor. Es kaza karaya düşenlerse toplu yaşam alanlarına düşmüyor. En son direkt kafasına düşen bir adam vardı, Hindistan'dı sanırım o var.

Derya Serce 2 yıl

Ama atmosferimize giren göktaşları çoğaldı. Rusya ya düşen göktaşı. Ne kadar korkutucu geldi bana.

Şerif Kpc 2 yıl

eğer K/T yok oluşunu yaşatan meteoru refere alırsam da rahatlıkla söyleyebilirim ki bu bizim türümüzün sonunu getirmez. Biz dinozor değiliz. En az 2 hafta önce o meteoru saptarız. Kendi çapımızda evimizin altında ufak bir sığınak bile yaparız. Hiç yoksa atmosfere girer girmez onu nükleer bombalarla yok ederiz Evet. Ölümler olur ama tükenmeyiz.

Derya Serce 2 yıl

Normal o kadar düşmesi. Kuiper Kuşağı var. Onun dışında güneş sistemimizin çevresinde oort bulutu var

Derya Serce 2 yıl

Nükleer bombayla vurmak daha tehlikeli diyor bilim adamları. Bakalım yakın zamanda uzay aracıyla yörüngesini değiştirme denemeleri olacakmış.

Şerif Kpc 2 yıl

Şerif Kpc Türümüz varlığını devam ettirse dahi örneğin 500 milyon yıl sonra yaşayan insanlar homo sapiens yani biz olmayacaklar. Her anlamda. Örneğin beni çok heyecanlandıran bir olay. 2015 yılında bilim insanları"insan tripronükleer embriyolar"ı aldıklarını ve hayatı tehdit eden ve dünya çapında 100.000 kişiyi etkileyen insan β-talasemi hastalığına neden olan mutant DNA'yı değiştirdiklerini paylaştılar. İlgili makale linkte. Yani DNA kodunu aldılar, oradan kestiler yerine ise başka bir türün ilgili kodlarını koydular. Yani DNA modifiye edildi. 500 milyon yılı düşün http://www.nature.com/news/don-t-edit-the-human-germ-line-1.17111

D

https://youtu.be/T6Jab9ykX3I bu konu hakkında ne düşünüyorsun.

Şerif Kpc 2 yıl

Evet. Okumuştum. https://tr.sputniknews.com/bilim/201709021029969421-uzay-sinyal-hawking/

Derya Serce 2 yıl

Henüz araştırılıyor. Bir kaç şey olabilir. Heyecan yapmamak lazım

Derya Serce 2 yıl

Ölmeden önce bütün sırlar çözülsün istiyorum.

Şerif Kpc 2 yıl

Soluksuz izlediğim olaylar var. Ama çok garip değil mi? Bütün bunlara rağmen bir yaratıcının olduğuna inanmak.

Şerif Kpc 2 yıl

Bence çok gerçek bir bakış açısıyla bakıyorsunuz. Benden büyüksünüz mesela tecrübe fazlalığınız muhakkak vardır. Fakat bu durumun zeka ve tecrübe kısmına direk alakası olduğunu sanmıyorum. Psikolojik veya kişisel algılama olarak bakarak, günümüz Türkiyesinde zamana ayak uyduran, realiteyi gören ender kişilerden olduğunuzu düşünebiliriz. Kendiniz gibi insanları çevremizde göremeyince normal olmadığımız hissine kapılıyoruz sadece. Halbuki normallik referansimiz yine kendi kişiliğimiz. Topluma bakarak kendinizi değerlendirmeyin. Bütün toplum kan için savaşsa, fakat bir tek siz bunun yanlış olduğunu düşünseniz, bu durumda en iyi ihtimalle toplumu değiştirirsiniz. Fakat en kolayı ve özgün ve sıradan olanı kendinize bir çember çizip, o çembere sizin gibileri ve sevdiklerinizle dahil etmeniz. Bunun gerçekten maddiyatla bir ilgisi yok. Gelecek ve geçmiş arasına veya birinden birine sıkışmış olmak bugünü yaşamaya büyük engel.

I

Benim toplumu değiştirmek gibi bir gücüm yok. Yapabileceğim en büyük fayda bu hayata yetiştireceğim çocuklara bazı şeyleri aşılamak, bu arada güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler.

Fatih Denir 2 yıl

Rica ederim hocam, sadece örnekleri uç değerlerden vermek istedim ki, normallige ne kadar yakında olduğunuzu hissedin diye. Zaten siz kendinizi gerçek anlamda bildikden sonra yetiştireceğiniz çocuklara fazladan bir efor sarf etmenize bile gerek kalmaz. Eminim çocuklarınızda sizin kadar geleceği düşünen ve daha iyi bir hayat arzulayan insanlar olur. İyi günler dilerim.

Ibrahim Taşli 2 yıl

İŞTE İNSAN EBEDİ İSTER. BUDA KANITI

E

"Dert edinmek" , bir varolma meselesidir, fundamentaldir.

Senin hakkında sadece edebiyat kastığını söyleyebilirim. Ontolojik bir değeri(sahih) yok bu söylediklerinin.

T

Ben böyle hayattım boyunca, hiç düşünmedim. Hayat sanki ben olduğum için değeli gibi geliyor herşeyi aşkla yapmak aşkla bakmak ve ben hiç bitmeyecek bir şarkının en güzel notasıyım.

N

Ölümden sonra hangi şarkının bestekarına esir kalacaksın?

Enes Buffay 2 yıl

şarkıyı ben yazdım bestekara ihtiyacım yook

Nilüfer Tebke 2 yıl

Nilüfer Tebke sen yokkende şarkı vardı nasıl sen yazabiliyorsun

Enes Buffay 2 yıl

asla kabul etmem ben vardim oda vardı ikimizde hep olacağiz

Nilüfer Tebke 2 yıl

Nilüfer Tebke hem madem şarkıyı sen yazdın o zman daha güzel. Daha zengin Daha mutlu ve hatta sonsuz şarkı yazmadın? Seninde şarkın elbet bitecek dmeek bu şarkıyı sen yazmadın başkası var bu şarkıyı yazan

Enes Buffay 2 yıl