Harf devrimi neden yapıldı?

com-vp7vjzjxbj71xtkvzjy1.jpg
Harf devrimi neden yapıldı?
B
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
81
81 CEVAP

http://www.ismetinonu.org.tr/index.php/tarihten/1879-inonu-ve-harf-devrimi

O

çok mantikli eger bu dogru ise destekliyorum

P

iyi yapilmis keske daha fazla yapilaydi

P

Şuan hunharca güldüm

T

Mantık güzel ama keşke başarılı olsaydı ama olamadı. En azından denemişler.

B

Türk milletini tüm çabalarına rağmen Avrupalılara benzetemediler. ama benzetselerdi de farketmezdi, çünkü Avrupalılar sizi asla benimsemeyecekler. Avrupada yaşayan Türklerin yaşantısı Avrupalılardan farklı olmamasına rağmen, en ufak bir siyasi sallantıda, hemen sınırdışı etmekle tehdit ediyorlar. Neden mi? Siz ateist olduğunuzu bangır bangır bağırsanız da, onlardan değilsiniz ve olamayacaksınız. bu sayfadaki ve ülkedeki tüm ateistlerin bu memleketteki yegane hayali, Avrupalılar ve Amerikalılar gibi lüks, rahatlık ve duyarsızlık içinde yaşamak ve bunu da inanç ve bilim sistemlerine bağlıyorlar, bu düşünce sisteminin yanlış olduğunu antik yunanlılar bile bildiği için tanrılarından vazgeçmemişlerdi, bugün bir kaç mantıkdışı laf edip diğer insanların mantığından uzak bir takım felsefi aforizmayla, avrupanın artık 250 300 yıl gerisinde kalmış yazarların ve düşünürlerin kitaplarının yeni yeni ağzını açarak, onların Hristiyanlığa karşı verdiği mücadeleyi kendilerini yücelten ve yükselten bir inanç sistemine karşı vermeye çalışıyorlar ve maalesef yanılıyorlar, Müslümanlar işin özünü unuttukları için bugün bu haldeler, bu dünyada en önemli şey; çocuklardır. Çocukların alacağı eğitimdir. osmanlı devletinin çöküş döneminde ise en önemli şey, sermayeydi. Avrupa'nın bugün yavaş yavaş batağa gitmesinin sebebi de tamamen bu: İkinci dünya savaşından hemen sonra en önemli şey çocuklar ve onlara verilen eğitim iken, tüm ülkeler yaklaşık 20 yılda kalkınırken, bugün en önemli şey orda da sermaye ve bu, bir medeniyetin çöküşünün habercisidir.

Mehmet Borucu 2 yıl

İyi yapmışlar demek isterdim lakin az bile yapmışlar

E

Çok da iyi oldu cokda güzel oldu taam mı

A

Ya siktirin gidin arapca konusun o zaman madem bu kadar arap hayraniysaniz amk 2 gun duramazsiniz pisliklerin arasinda hayvan gibi yasiyolar nerden biliyosun demeyin gittim gozumle gordum

E

Ve bu yüzden insanlar okuyup anlasın diye Türkçe meal hazırlattık

S

dini eserden kasıtları tarikatların yazdığı ilmihal ve tefsirler..

İbrahim Gürledik 2 yıl

İbrahim Gürledik cemaatlerin ülkeyi ne hale getirdiği ortada

Servet Şenderbent 2 yıl

Din zararlıdır.

S

Okuma ve yazma farklı olgulardır. osmanlı'da ve ilk dönem cumhuriyet devrinde okuma yazma oranı iddia edildiği gibi düşük değildir. Okuma oranı yüksektir ancak yazma oranı düşüktür. 1800lerin başından itibaren yaygın olarak mahalle mektepleri hemen her yerleşim biriminde açılmıştır. Çocuklar buralara gönderilmiş ve okumayı öğrenmişlerdir. Ancak yazma için bu böyle değildir. Hem kağıdın azlığı hemde yazı yazmanın yetenek gerektirmesi yazarlık oranını düşürmüştür.

A

Dur nemde güleyim .

Duzgun Kartaler 2 yıl

Yani bence ülkeyi müthiş ileri götürecek bir fikirmis keşke yapsalarmis

E

Hala okuma yazma farklı, Japon Çin deniyor... Kaynak vermeden osmanlı'nın okulu vardı deniyor...

Zır cehalet. Böyle kitabe gibi, anıt gibi cehalet. Ural Altay dil grubunun Sami alfabe ile doğru yazılıp okunabileceğini, kolay anlaşılacağını, hatasız aktarılacağını düşünüyor insanlar ve örnek olarak alfabesi ile seslenimi uyumlu olan, sürekli güncellenen dilleri veriyorlar.

E madem osmanlı " anlatıldığı " kadar korkunç durumda değildi, neden alfabe değişim çalışmaları osmanlı' da başladı? Neden bir kişi de çıkıp demiyor, Atatürk bir süredir yapılmaya çalışılan bir devrimi gerçekleştirdi diye?

N

Ulan matbaa kuruldu, battı be, ne okuması.

L

Ya düşünce yapılarını mantıklarını....

osmanlı döneminde Türkçeyi arap harfleri ile yazıyorduk. Dinle ne alakası var? Arap harfleri ile Türçe yazıp okuyunca kuranı da okuyup anlayabileceğini mi sanıyor? O halde ben kiril alfabesi bilince Rusça mı bilmiş olacağım?

A

Yada ben abc alfabesi biyorum diye ingilizceyi kolaylıkla okuyup anliycam.

Behzat Gülyaprak 2 yıl

Yıllardır aynı yalanları söylemekten utanmadınız. Ar damarınız da yok sizin

A

Atatürk düşmanlarının sık sık kullandıkları bir taktik vardır. özellikle bazı konularda Atatürk’e direkt olarak saldırmak yerine İnönü üzerinden saldırmayı tercih ederler. Bunu genelde Atatürk’e açıktan saldırmayı göze alamayan korkak yobazlar yapar. Örneğin Türkçe ezan konusunda Atatürk ezanı Türkçeleştirdi diyemeyenler suçu İnönü’ye atarlar. Benzer şekilde camiler ahır yapıldı yalanı da her zaman İnönü’ye isnat edilmiştir. Kısacası İnönü yobazların günah keçisidir.

A

Yobazın Atatürk’ü suçlamak için İnönü’yü günah keçisi ilan ettiği konulardan birisi de harf devrimidir. Yıllardır ”dedelerimizin mezar taşını okuyamıyoruz” sloganıyla harf devrimini sözde eleştirenlere iddialarını destekleyecek bir dayanak lazımdı. Bu dayanak için de her zaman olduğu gibi İnönü’yü seçtiler ve harf devrimiyle hiç alakası olmadığı halde din ile bir bağlantı kurmaya çalıştılar. Üstelik bunu eski yazıyı çok iyi bilen bir kurmay Albayın ağzından yazarak kendi düşüncelerini İnönü’ye söylettiler. Ne kadar zekice değil mi ?

A

İnönü bu yorumu yapmışsa ya kuranın ve tüm hadis kitaplarının Türkçeye çevrilerek yeni alfabeyle yazıldığını bilmiyor olmalı. Ya da kuranı, hadisleri ve diğer din içerikli kitapları latin harfleriyle bastıran kişi İnönü değildi. Hangisi doğru? İnsanlar dinden uzaklaştırılmak isteniyorsa neden kuran yeni Türk alfabesiyle tekrar yazılıp Türkçeleştirildi? Madem dinden soğutulmak isteniyor kuran eski harflerle kalsaydı. Hiç bir şey bilmeseniz bile sadece mantık yürüterek bu paragrafın ne kadar basit bir yalan olduğunu aklı başında olan her insan anlar.

A

Çok iyi düşünülmüş....

S

Söz uydurma murat Bardakçı da açıkladı bu durumu

G

Keşke dediklerini yapabilseymiş. Hepimiz şimdi norveçli gibi yaşardık

K

He sonra Atatürk Kuranı çevirttirdi. Arkadaşlar Bu yazı yalan.

S

Evet belli çok azaldı amk..

G

Tüh bak gördünmü bi gecede cahil kaldık nolcak şimdi.. Neyse sakinleşem lazım bi sn. (bor süpergüç 2023 reyiz)

M

Iyi olmuş ama etki azalmadi körükorune okumadan inanan bir toplum var

O

Ataturk ve Inonuyu sorgulamak icin musluman olmayacak ve temiz olacaksin. Ikisi birarada olanini goren duyan isiten varmi?

A

Eğer doğruysa muhteşem düşünmüşler

M

Bence en iyisini yapmışlar

E

Dinin etkisini azalticak olsaydi en basta dinde sadeligi savunmazdi ataturk tarihi isine gore yorumlamayin

Ö

Bu sayfanın en çok bu yanını seviyorum cahilin kuyuya attığını düşündüğü taş dönüyor kafasında patlıyor... Okuyan ve sorgulayan kitleler için Gerçekleri saklayamaz değiştiremezsiniz.

B

Su yorumlara bakinca cahil koktu buralar ya cidden ne kadar salak insanlarsiniz ateist felsefesini benimsemissiniz isiniz gucunuz baskaninin inancina saldirmak ulkenin ateisti ateist degil muslumani musluman degil

M

Bu hatira dedigin sey kazim karanerin kendi iddasidir ve sadece kazim karabekir taniktir buna biraz o beyindeki nohutu calistirinca neyin ne oldugunu ogrenirsin

M

Dedelerinin mezartaşlarını okuyamıyormuş dümbüldekler!! La senin dedenin mezartaşı haftada bir güncellenip farklı şeyler mi yazıyor? Adı madı hüvel o kadar, Arapça bilecek de borsayı takip edecek sanki mezartaşından!!

M

Bu ülkedeki insanların %51i osmanlı alfabesini farklı bir dil sanıyor. Harf devrimi ile başka bir dile geçtiğimizi sanıyor. Toplum olarak en büyük sanrımız bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamız.

A

Hadi yaz be bekliyorum

S

ününü böyle dengesiz hatıra yazmaz bu yobaz ve gerici bir ziniyetin

V

Yazdığı yazilardir

V

Siz kendiniz İnönünün hatıralarını okuyup bunu teyit ettiniz mi?

K

Amma arap yalakası var ülkemizde inanmak güç.

A

Okumadım eyer inünü böle bir şey yezmisa şerefsiz seyet yazmamisa soluyenler şerefsizler

V

Böyle birşeyi yazdığına ihtimal vermek dahi normal bir akıl işi değil.

H

Güzel yalan

E

arap alfabesiyle türkçe yazmak, arapça bilmeye sebep olmaz. Yani harf devriminden önce de millet arapça bilmiyordu. Türkçeyi arap alfabesiyle yazıyordu.

B

Köy enstitüleri hakkında en ufak fikri olmayan insanların herhangi bir kaynak göstermeden yaptıkları bir yayın. Ayrıca tarihi bilgi eksikliği de şahane. Aynen kesin böyledir..

A

Bu müslüman olduğunu her yerde ispat etmeye çalışanlar niye bu kadar yalanci

I

http://odatv.com/dincilerin-ismet-pasa-yalani-da-coktu-1505171200.html

I

İnancsizlar oturmus muslumana yalanin iftiranin kotu bisey oldugunu gunah oldugunu fln anlatmaya calisiyor:)) olm niye gotunuzden uyduruyonuz nerde var boyle bi yazi..

G

Harf devrimi için bir kez daha tesekkur ederim Atam.... Benim arapla arapçayla zaten geçmiş bagim olamaz ben Türküm Türkçe okur Türkçe yazarım......

A

Mukemmel bir dusunce tarzi, sonuna kadar destekliyorum.

M

Keşke siyah üzerine sarı yazıyla yazılsaydı o zaman daha inandırıcı olurdu

B

YALAN BU KADARİNA DA PES YANİ...

S

Bu zaten bilinen bişey neyin tartışmasını yapıyosunuz anlamadım

U

Sözler belki çarpıtılmış olabilir fakat bu ulkenin önündeki en büyük engelin din oldugu düşüncesi buna ait degil mi

U

Tutki doğru ne var bunda Arap olmak istemiyormuş cumhuriyet tarafları islamla yönetilmek istemiyor işte şimdide aynı şeyi istemiyoruz anlamakta zorlanmayin

M

bunu yayılayan aşağıdaki sözlerin sahibinin de İsmet İnönü olmadığını iddia edebilir, a be ahlaksızlar; arap ne verdi ki habire arabın entarisinin altına girmek istersiniz????? """"""Anadolu’da ilk Türk devletini kuranların hepsi Türk beyi olarak devlet başına geçmişler ve milli hususiyetlerini muhafaza etmişlerdir. Sonra osmanlılar devrinde, edebiyat vesilesiyle dil ihtiyacı genişledikçe sanatı Arap dili üzerinde işlemek hevesi milli kültürü zayıflatmıştır. Bizim devrimizde Latin harflerine geçmek Türk dilini ve milli kültürünü kurtarmak için esaslı bir etken olmuştur.

Şimdi bütün sapmalara rağmen, yazıyı yeni harflerle öğrenmiş olanlar eski harflere dönemezler. Kuran kursuna gidenler için de böyledir. """"""""""

F

Bana 10 dk ver sana hitlerin yavudiler hakkında söyledigi 1001 güzel sözü yanına hitlerin fotografıyla beraber vereym. Hemde kendi hatıralarından, Yersen.

O

aslinda guzel bir uygulama nesi var yani dini alet edip ulkeyi ele almak politikacilar icin en mantıklı yol değil mi. En azindan adamlarin sizin dini duygularinizi sömürme gibi dusunceleri yokmus

E

dının toplum uzerındekı etkısı denetlenmelı, her ınanç sıstemı bılımsel ılmı anlamda denetlenıp halka sunulmalı

S

Dogru olsa bile cok dogru hareket

Z

Çokta güzel konuşmuş

M

Harf devrimi yapıldığı zaman Anadolu’da 13-14 milyon insan var… Bunların büyük kısmı kadın, çocuk, yaşlı ve harp malulü…
Erkeklerde okuryazar oranı %7 (yüzde yedi), kadınlarda ise %04 (binde dört)… Bu oranlara gayrı Müslimler de dâhildir. Onların eğitime verdikleri önem düşünülürse, Müslüman halkta okuryazar oranı çok daha düşük olduğu kesindir.
2-Osmanlıda basılan kitap sayısı ne kadardır?

Çarpıcı bir rakamdır bu, dikkatinizi rica edeceğim; 1727-1830 arasında (yüz yıl boyunca) sadece 80 kitap basılmış, çok az sayıda el yazmaları da var. Belki bir o kadar da ilmihal, dini masallar, hurafe içerikli dini risaleler var olduğunu kabul edelim.
Şimdi soru şu; olmayan kitap, okuryazar olmayan bir toplum nasıl olur da “cahil” kalır?

F

Çok güzel hareket de.
Eskiden toplum zaten okuyamıyordu. Okuyamayan bir toplumu okuma alışkanlığı üzerinden değiştirmek biraz saçma değil mi?

Ö

Ki arap islamb. K çukurundan kurtulduğumuz vakit, refah seviyesi yüksek, medeni, yaşanılabilir bir ülke olacağız

Ö

com-qb0hygcsdthrqheo05b4.jpg

görsel materyal
E

Papazların düşünceyi yargıladığı bir dünyadan papazların bilimin adımlarına ayak uydurmak zorunda kaldıkları bit dünyaya geçtik, geri dönüş inkansiz

I

Yazı değiştirilmiş, sahte, yalan bir yazı.. İnönü sadece arap Alfabesinin değil, Arap dilinin de zorlanarak Türkçe'nin yok edilmesine, Türk Kültürünün yok edilmesine karşı çıkmak için yazpıldığını söylüyor. Okuma yazmanın kolaylaşması için yazının değişmesini isteyenin sadece Enver Paşa olduğunu belirtiyor. Tamamiyle uyduruk yalan bir yazı.. Ayrıca eklemek gereken birşey daha var.. Rahmetli İnönü, ilk önceleri yeni yazıya karşı çıkanlardan biriydi.. Bua arada tüm Ortaasya ve Azerbaycan'ın bizden çok önce Latin alfabesine geçtiğini, bunu birbileriyle lehçe ayrımı olmadan haberleşmek için yaptıklarını da hatırlatalım. Sadece kendi aralarında değil, Türkiye ile iletişimleri de oldukça artmıştı.. Bunun üzerine, Stalin 1938-1940 arasında tüm TürkiCumhuriyetlerindeki alfabeyi zorla Kiril yaptı..

M

Salla salla koyunlar yesin

D

ismet paşa ruhun şad olsun

O

Sikeyim arabın alfabesini bizene araplardan çok meraklıysanız gidin ortadoğuda bir ülkede yaşayın yaşayabilirseniz tabi

S

Yalancı orospuçocukları

S

Palavra

C

Bardakçı geçenlerde bu sahtekarlığı gündemine taşımışdı. Bahsi geçen sayfada bambaşka bir şey anlatılıyor.

Ö

çokiyi etmişler.

N

Araplarla arada ki bağı koparmanın anlamı ne ki? Bugün ingilizler Arap ülkelerine yatırım yapıyor, Arap petrolü çok değerli dünyada. Adam siyasetten zerre kadar anlamıyormş.

A

İngilizler Arapça mı konuşuyor?

M Selcuk Satu 2 yıl

Konuşan da vardır Arapça BM dilleri arasına girdiğine göre

Ali Leydin 2 yıl

ali Bizden de konuşan var.. Mesela eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül.. Her zaman her dili konuşan, uzman birileri bulunur.. Üniversitelerdeki Arap Dilleri ve Edebiyatı bölümleri ne için?

M Selcuk Satu 2 yıl

Konuşsun tabi ne kadar dil öğrenirsen o kadar iyi

Ali Leydin 2 yıl

Ali Leydin Demek ki hepimizin Arapça konuşmasına, kendi dilimizi unutmamıza gerek yok..

M Selcuk Satu 2 yıl

Peygamberimiz Hz. Muhammed(s. A.v) İmamlar Hz. ali Hz. Hasan Hz. Hüseyin araptı ama araplar onlara hep işgence ve ölümü reva gördüler ehli beyt en büyük düşmanı araplardır. Bunları geçtim 1.Dünya savaşında sırtımızdan hançlerleyip ingilizler ile iş birliği yapan Milli mücadelede Türklere destek vermeyen araplarla aynı dini taşımak bile hakaret onların dilinimi kullanacağız

A

O zaman çanakale de neden halep gibi arap şehirlerinin ismi var şehitlikte?

Ali Leydin 2 yıl

Harf inkılabı bir okuma yazma kolaylığına bağlanamaz. Okuma yazma kolaylığı Enver Paşa’yı tahrik eden sebeptir. Ama, harf inkılabının bizde tesiri ve büyük faydası, kültür değişmesini kolaylaştırmasıdır. İster istemez Arap kültüründen koptuk. Arap kültürünün ve Arap dilinin tesiri hakkında, yeni nesiller bizim kadar fikir edinemezler. Bir misal olarak söylemek isterim: Benim çocukluğumda kültür sahibi adamlar, Türk dilinin kifayetsizliğinden, eksikliğinden meyus olarak bahsederlerdi ve bunun için cemiyet içinde hem Türk diye bir millet olarak Araptan ayrılığı kaldırmalıydık., hem de sağlam bir dile kavuşmak maksadıyla Arapça’yı kabul etmeliydik, derlerdi. Yani vaktiyle devleti kurarken ve Türk dilini yaparken Arap dilini kabul etmek doğru olacaktı, görüşünü hararetle savunurlardı.

Anadolu’da ilk Türk devletini kuranların hepsi Türk beyi olarak devlet başına geçmişler ve milli hususiyetlerini muhafaza etmişlerdir. Sonra osmanlılar devrinde, edebiyat vesilesiyle dil ihtiyacı genişledikçe sanatı Arap dili üzerinde işlemek hevesi milli kültürü zayıflatmıştır. Bizim devrimizde Latin harflerine geçmek Türk dilini ve milli kültürünü kurtarmak için esaslı bir etken olmuştur. "

A

İSMET İNÖNÜ HARF DEVİRİMİ DÜŞÜNCESİ BUDUR KAYNAKLAR MEVCUTTUR

Ali Gokdere 2 yıl

şimdi milli kültürde değil batı kültüründeyiz daha beter bi durum

Ali Leydin 2 yıl

Onun için mi Atatürk kur'an ı Türkçeleştirilmiş. Dinî öğrenmesinler diye mi.

H

Si..... Muaviyecileri

M

Bu günün pisliklerini dünden alıntılarla örtmenin çabasıdır bu. Adına da tarihle hesaplaşma diyorlar ya, pes artık.

A

dunya genelinde butun diktatorleri toplasan bunlarin yaptikleri zulmu kimse yapmamistir

M